Přejít na obsah


Fotka

flexaret - rozostření


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 RadekNoOne

RadekNoOne

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2018 - 06:55:07

Dobrý den pánové,

 

nedržel jsem se rčení "neopravuj co není rozbité" a vyčistil jsem horní čočku flexaretu tak, že jsem ji vyšrouboval ven, otřel z obou stran a zase vrátil do přístroje. Mám teď obavy, že budou fotky rozostřené, protože při ostření se pohybují obě čočky a já nevím do jaké polohy jsem horní čočku zašrouboval.

 

Máte prosím nějakou radu, jak sladit zaostření horní a dolní čočky?

 

Děkuju


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 21 září 2018 - 07:34:29

Bych má tu blbou vlastnost,  že  se  špatně honí. 


  • 0

#3 RadekNoOne

RadekNoOne

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2018 - 08:05:14

Bych má tu blbou vlastnost,  že  se  špatně honí. 

Ahoj, děkuju za reakci. Mám tomu rozumět tak, že jsem to opravdu pokazil a čočky budou vzhledem k sobě rozostřené a je nezbytné je seřídit? 


  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 21 září 2018 - 08:35:32

zeptej se pana Vaita


  • 0

#5 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 21 září 2018 - 09:28:20

Zdravím, jaký je to typ Flexaretu? Řekl bych, že max. Va. Tam je to udělané tak, že okolo vlastního stříbrného tubusu hledáčkového objektivu je černý kroužek, který slouží jako matice, která fixuje polohu toho ostřícího objektivu. Čili pomocí např. gumové planžety ji povolit, nastavit ostření tak, aby sedělo nekonečno a posléze tu matici - prstenec opět dotáhnout. U Flexaretu VI a VII je na hledáčkovém objektivu z boku dírka pro pojistný červíček.
  • 0

#6 RadekNoOne

RadekNoOne

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2018 - 09:29:59

Zdravím, jaký je to typ Flexaretu? Řekl bych, že max. Va. Tam je to udělané tak, že okolo vlastního stříbrného tubusu hledáčkového objektivu je černý kroužek, který slouží jako matice, která fixuje polohu toho ostřícího objektivu. Čili pomocí např. gumové planžety ji povolit, nastavit ostření tak, aby sedělo nekonečno a posléze tu matici - prstenec opět dotáhnout. U Flexaretu VI a VII je na hledáčkovém objektivu z boku dírka pro pojistný červíček.

 

Dobrý den a děkuji za rychlou reakci! Je to flexaret VI a červíčka jsem vyšrouboval. Je nějaká možnost, jak to zaostřím doma?


  • 0

#7 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 21 září 2018 - 10:07:37

Ano. Čili jste vyšrouboval celý komplet tubus s optikou? Jiná možnost tam ani není...Zkrátka napolohujete objektiv tak, aby při nastavení páky na nekonečno bylo skutečné nekonečno ostré i v hledáčku a je hotovo...
  • 0

#8 RadekNoOne

RadekNoOne

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2018 - 10:37:40

Ano. Čili jste vyšrouboval celý komplet tubus s optikou? Jiná možnost tam ani není...Zkrátka napolohujete objektiv tak, aby při nastavení páky na nekonečno bylo skutečné nekonečno ostré i v hledáčku a je hotovo...

Ano, celý tubus. A to se nechci bavit o tom, že jsem se snažil vyčistit matnici od prachu a smazal jsem si pár těch čar na ní :(. Jak píšete, tak se to zdá snadné, v praxi si to ale špatně představím - musím tedy mít otevřený fotoaparát, založím film (mám starý svitek, který je přeexponovaný i podexponovaný - černý i bílý) a zaostřím na nekonečno tak, abych na tom filmu zvenku viděl, že je obraz ostrý v nekonečnu a potom budu ostřit šroubováním horní čočky dokud nebude obraz ostrý i na matnici? Neměl byste nějakou "vychytávku" nebo radu k tomuto?

 

Dá se to tímto způsobem udělat dostatečně kvalitně? Nemám to nechat na nějakém servisu (případně na Vás)?


  • 0

#9 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 21 září 2018 - 10:53:16

Bavíme se o nastavení horního, tedy hledáčkového objektivu, ne? Tedy:

1. nastavte zaostřovací páku na doraz na nekonečno

2. poté otáčením - postupným šroubováním ostřícího tubusu (když se přitom občas dotknete čočky, nic hrozného se nestane. Šikovné je k tomu účelu použít gumový kroužek vhodného průměru - tak aby byl v kontaktu s kovovým okružím okolo čočky) nastavte obraz tak, aby byly ostré nejvzdálenější předměty

3. zašroubujte pojistný červík

Když tak není problém a můžeme se domluvit na případném preventivním servisu


  • 0

#10 RadekNoOne

RadekNoOne

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2018 - 11:53:52

Bavíme se o nastavení horního, tedy hledáčkového objektivu, ne? Tedy:

1. nastavte zaostřovací páku na doraz na nekonečno

2. poté otáčením - postupným šroubováním ostřícího tubusu (když se přitom občas dotknete čočky, nic hrozného se nestane. Šikovné je k tomu účelu použít gumový kroužek vhodného průměru - tak aby byl v kontaktu s kovovým okružím okolo čočky) nastavte obraz tak, aby byly ostré nejvzdálenější předměty

3. zašroubujte pojistný červík

Když tak není problém a můžeme se domluvit na případném preventivním servisu

Ano, bavíme. Tak to tedy znamená, že předpokládáme, že spodní objektiv je správně zaostřen (resp. není rozostřen - což by měl být, nesahal jsem na něj)... Ještě mi vrtá hlavou, jak naložit s tím zaostřením na nekonečno, protože obvykle je u aparátů rezerva na "absolutní nekonečno". Mám opravdu dát ostřící páčku "až na doraz"?

 

Děkuji Vám pane Vaite za rady, velmi si toho vážím. Tento flexaret ležel čtyřicet let ve skříni a pravděpodobně by potřeboval kompletní servis. Dokázal byste se o něj profesionálně postarat?


  • 0




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 2 návštěvníků, 0 anonymních