Přejít na obsah


Fotka

Jak na správné teploty?

teploty negativ

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 říjen 2018 - 08:02:06

Zdravím,

všude čtu o důležitosti teplot chemikálií. Přiznám se, teploty neměřím, neřeším, protože nevím, jak bych je měl řešit :) V bytě je okolo 22-23°C (obývák), koupelna jak kdy 17-22°C. No a teď co s tym? To máte nějaké vařiče pod miskami, nebo klimatizaci? :)


  • 0

#2 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 2 říjen 2018 - 08:18:15

Myslím, že u ČB pozitivního procesu to není až takový problém - 22 stupňů je myslím OK. Když jsem ještě měl TK ve studeném sklepě, topil jsem pod miskami s vývojkou a ustalovačem Termokonem, ten ale asi už neseženeš.

U negativního procesu je to samozřejmě důležitější - je potřeba kompenzovat dobu vyvolávání dle odchylky teploty od standardních 20 stupňů C.


  • 0

#3 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 říjen 2018 - 08:21:58

Díky Salo. Takže na to budou nějaké tabulky předpokládám? Vím, že něco takového je napsáno v parametrech vývojky, nějaký graf, čáry...vůbec jsem se v tom nevyznal.


  • 0

#4 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 2 říjen 2018 - 08:33:00

Koukni sem: https://www.google.c...EEGBVcIDnTqV6xZ

 

Najdeš si řádek s časem doporučeným výrobcem vývojky v tom sloupci pro 20 stupňů C a potom podle skutečné teploty vývojky dohledáš na stejném řádku čas kompenzovaný. Čím vyšší teplota, tím kratší čas.


  • 0

#5 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 říjen 2018 - 08:35:41

Skvělý, to je dobrý. To by se tedy dalo vyvolávat i v létě :)

 

Díky!


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 2 říjen 2018 - 08:36:21

hledej  "ilford compensation chart".

google ti  v pdf nabídne

- jak  tabulku  kompenzací vyvolávacích časů  pro negativ  v závislosti na teplotě od ilfordu,   která  se  v zásadě  dá  použít  i  na jiné filmy  než  ilford  bez  nějakých  odchylek,   platí pro všechny  běžné  metol-hydrochinonové a fenidon-hydrochinonové vývojky. 

- tak  i  svou tabulku kompenzace osvitových časů  pro  velmi  dlouhé  osvitové časy (nad  1s), ale  ta se  této tvé otázky  netýká - i když,  hodit  se může,  pokud  budeš  fotit  tak  dlouhými časy, např. noční snímky. 

 

vyhýbej se  teplotě  negativní vývojky  pod  18 stupňů  a  u  běžných vývojek  nad  24 stupňů. 


  • 0

#7 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 říjen 2018 - 08:41:29

Díky Jirine!


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 2 říjen 2018 - 08:41:37

p.s.   ve své sklepní komoře mám  v zimě  chladno dost.   Všechny lázně pro negativní proces  ohřívám  v množství potřebném  pro danou seanci  ohřívám  v  omnia  sklenicích  0,7l  v mikrovlnce na požadovanou teplotu  (u mě  obvykle  22 st., na niž jsem  technicky i psychicky naladěn).  Do  mikrovlnky se  mi  vejdou  3 sklenice,  tudíž  ohřívám   současně -  vývojku,  přerušovací  vodu  i  ustalovač.    Prací  vodu   pro  tzv "ilford rychlopraní"  mám v 5l plastovém kyblíku,   tam to  temperuji na 22 stupňů  dolitím vody  ohřáté ve varné konvici.    Destilku s kapkou smáčedla  pro  závěrečné praní před  pověšením filmu  ohřívám  v mikrovlnce též na 22 stupňů. 


  • 0

#9 vintager

vintager

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 říjen 2018 - 10:06:09

Já používám tuhle kalkukačku:

https://www.digitalt...hp?doc=timetemp

 

Než abych temperoval vodu na 20 stupnu, přizpusobim čas volani. Standardně mi teče z vodovodu voda o 23 st. 


  • 0

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 2 říjen 2018 - 10:48:34

Každý výrobce uvádí v technickém listu k filmůma vývojkám přepočet času volání vůči teplotě.

Doporučuji si vyzkoušet vlastní postupy včetně času a teploty volání a ty pak dodržovat. Já si to nabouchal do excelové tabulky včetně vzorečků s ohledem na to, jaký kontrast potřebuji pro zvětšeninu dělanou s barevnou difuzní hlavou.


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 2 říjen 2018 - 12:11:20

Ja si vyvojku CB zohrievam (alebo chladim) na 20°C+/-0,5°C. Robim to tak zo zvyku. Vyvojnica, film i cievka mavaju spravidla o nieco viac, takze roztoky poztupne zohrievaju. Ale robim to tak veky vekov a vysladky mam k spokojnosti.
Farebne filmy su samozrejem vyvolavane pri 37,8°C+/-0,3°C.
Pozitivny CB ani nemeriam.


  • 0

#12 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 říjen 2018 - 15:35:05

Díky všem za skvělý postřehy! A ještě jednu pitomou otázku, když už jsme u chemikálií. Rukavice, respirátor, brýle... nutnost? Co jsem si všiml ve videích, tak Češi, Slováci si spíš máchají holé ruce a v zahraničí jsou spíš(ne vždy) oblečeni jak v laboratoři pro výrobu plutonia :)


  • 0

#13 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 700 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 říjen 2018 - 16:18:40

udělej kompromis! já mám odsávání - koukám skrz skleněnou clonu a chemii se snažím moc nedýchat, jinak mě pálí oči a při dýchání to taky cítím

dobré pinzety na pozitivní proces a na rozmíchávání chemie jednorázové rukavice a je li to jednou za čas například prášková chemie, ten respirátor s ventilkem za dvacet pět korun nic nepokazí

pro ohřívání a temperování dobře pomůžou i klasické žárovky, dá se to do škatulky a rozsvítí - možnosti umístění, počtu, wattáže jsou nekonečné a za pár korun ohříváš, jinak mikrovlny mám taky velmi rád, praktické, rychlé a čisté


  • 0

#14 AlesK

AlesK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 říjen 2018 - 16:23:03

Tak jsem toho projel víc a oni ani v zahraničí tolik ochranný prvky nepoužívají. Já tedy ano, ale není to moc pohodlný, zato snad bezpečnější :) Vtipný bylo, že jsem si dnes namíchal pozitivní vývojku a žena už nechce v koupelně ani sáhnout na kliku :D

 

@RHx, aha, to bys mohl mít třeba nějakou lehkou alergii. Já tedy alergik jsem, tak uvidíme co to semnou udělá, až budu vyvolávat první fotky :) Jinak dobrý tip, s těmi žárovkami. Díky


  • 0

#15 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 700 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 říjen 2018 - 22:26:00

no čmuchni si fomafix z misky a 

přejdeš na jinej ustalovač

přiklopíš misku sklem

uděláš odsávání

nebo ti bude vonět

nebo nevim

:-)


  • 0

#16 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 říjen 2018 - 08:07:23

Este raz k tej BOZP.

- Najnebezpecnejsie, co sa ti moze stat, je nadychat sa prasku pri miesani. Z jedneho este nik neumrel, ale 10 rokov ignoranstva sa podpise na trvalom poskodeni zdravia.

- Pit chemikalie nebudme, pretoze mame dostattocne odlisene nadoby od tych pre mlieko, pivo, kokakolu. Ak uz sa ale napijeme,nevraciame. Smiesne. Vacsinou staci vela vody a pobyt na cerstvom vzduchu. Metol sposobuje cyanozu, ale i ta odznie sama a bez pomoci. Kto by vsak pomoc nevyhladal?
- Macat si prsty v chemikalich? Na pozitivny proces mame predsa pinzety. Pri negativnom staci jedne gumenna rukavica. I tak sa clovek nevyhne nahodnej kvapke na pokozke. Treba ju najlepsie odsat a az potom oplachnut. Ja rovno oplachujem. A nasledne nakremujem. Metol opakovanym kontaktom s pokozkou moze vyvolat alergiu na tuto latku. Metol je skoro vo vsetkych dostupnych konfekcnych vyvojkach. Pyrogalol, hydrochinon, pyrokatechol su vo vyvojkach tiez viac, ci menej bezne vyvolavace, a su zname prechodom cez pokozku. Hydrochinon je napr v D-76, ID11, vo vacsine pozitivnych vyvojkach. Netreba sa hrat na hrdinu. Ked si clovek navazuje chemiu sam, mal by vediet o kazdej latke, ako a cim je nebezpecna. Vo vseobecnosti su konfekcie pre menej zdatnych uzivatelov vhodnejsim riesenim.
- Oci su taka velmi cenna vec, preco si ich nechranit aspon dioptrickymi okuliarmi? Akykolvek kontak s chemiou treba riesit vyplachovanim vodou aj 10 min.

Plati, ze cim ma clovek menej skusenosti, tym je onen druh cinnosti pre neho nebezpecnejsi. Cim viac informacii ma, tym sa vie spravat bezpecnejsie.

Praca a manipulacia s fotografickou chemiou je na urovni prace a manipulacie s benzinom (mimoriadne nebezpecna latka, ide o zmes aromatckych cylkickych uhlovodikov sposobujucich rakovinu), alebo liekmi (ajaj), pripadne s tabletkami do umyvacky riadu (to su ale zieraviny!!!). Manzelky ani nenapadne zapochybovat o tom, ci si s tabletkou proti bolesti hlavy nenatankuje auto na ceste do  obchodu, kde chce kupit jed na mravce, nieco do umyvacky riadu a pozor, aj PRASOK DO PECIVA!!! Vecer si potom este naleje jedovaty etanol.

Aj Cyklon B sa pouzival na hubenie lietajuceho hmyzu v domacnosti, jeho jedovatost vsak osvedcilo Hitlerovske Nemecko tym najhorsim sposobom.
S farebnou chemiou je to trosku horsie, ale i tu platia niektore osvedcene zasady. A zijeme.

Napadaju ma este rozne priklady, ako sa Michael Jackson natieral hydrochinonom, aby sa stal belochom, pripadne jeden z medicinskeho prostredia, ako sa podava injekcne do zily EDTA - jedna zo zloziek bielica, aby sa z tela odstranila otrava tazkym kovom. Proti chripke sa uziva mimoriadne ucinny antioxidant - vitamin C.

 

Amater dobre urobi, ked bude pouzivat koselu s dlhym rukavom, rukavice, okuliare a pri miesani chemie taku tu bavlnenu rusku.
Profesional vzhladom na mnozstvo casu s chemikaliami stravenymi robieva rovako.

Podstatne je, ze vsetci tak nejako zijeme :D


  • 0

#17 vintager

vintager

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 říjen 2018 - 08:49:43

Rukavice a roušku jsem používal jen ze začatku. Pak mě to nějak přestalo bavit... sice se občas něčím poleju, ale odnesou to většinou jen ruce - max dojde k podraždění pokožky, trošku to zčervená a svědí, ale za chvili je to pryč :-) Asi bych mohl byt opatrnější, ale je to tak pohodlnější :-D


  • 0

#18 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 3 říjen 2018 - 09:21:41

Rukavice a dioptrické brýle (ty tak nějak "by defalut") při negativním procesu jsou u mě už standardem. Ze začátku jsem je nepoužíval, ale svědění pokožky po potřísnění některými chemikáliemi bylo dost nepříjemné. Dá se říct, že jsem se poučil z chyb.

U pozitivního procesu používám rukavice jenom při míchání chemie, jinak ne - jak už psal Keko, máme přece pinzety :-) A výpary mi zas tak nepříjemné nepřijdou, ale s novou (menší) komorou to možná budu řešit taky - nejspíš nuceným větráním.


  • 0

#19 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 říjen 2018 - 11:24:28

Hm, podľa toho, čo tu čítam, mal by som už byť dávno mŕtvy. S fotochémiou už robím skoro štyridsať rokov, a nikdy som nepoužíval žiadnu ochranu. Veľa opatrnosti a primerane k tomu rešpektu mi doposiaľ stačilo. Samozrejme nechcem tým nikoho odrádzať od používanie ochranných prostriedkov, mne to však zavadzia a nie som si tak istý. Iba v poslednej dobe som používal rukavice pri vyvolávaní E6, nakoľko som mal reznú ranu a nechcel som, aby sa roztoky k nej dostali.


  • 0

#20 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 3 říjen 2018 - 16:01:11

Zajímavá debata, taky jsem teď nad tím uvažoval, když jsem poprvé míchal vývojku z prášku - příště si asi fakt vezmu roušku. Jinak taky nic nepoužívám, ale teď mi nějak víc začala téct vývojnice, takže asi začnu používat rukavice aspoň na ten negativní proces. U pozitivního mě zase štvaly výpary v malé koupelně, naštěstí teď už mám novou větší a taky jsem nahradil fomafix za Ilford rapidfixer kvůli zápachu...


  • 0

#21 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 73 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 3 říjen 2018 - 23:03:54

Osobne negatívnu vývojku chladím na 18 °C, pri agitácií prvú minútu to rýchlo chytí teplotu od tanku a filmu v ňom na 19 °C, potom to už ide

pomalšie a zhruba po 7-8 minútach končím na dákych 21-21.5 °C, čiže výsledný čas aj tak skracujem zhruba o minútu. Celkom sa mi to osvedčilo,

človek si aj tak nájde časom svoju cestu čo a jak najlepšie pre neho, navyše si myslím že 1 °C hore dole aj tak nejakú veľkú drámu vo výsledku neurobí.


  • 0

#22 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 233

Publikováno 4 říjen 2018 - 07:26:59

Já používám gumové rukavice určené pro domácnost. Už mě štvalo když mi po vyvolávání smrděly prsty od Excelky a Fomafixu. Plastimatka není 100% těsná, ale mě jinak plně vyhovuje. No a inverzních filmů, tam bych specielně při bělení na to bez rukavic nesáhl (dichroman). A když bělič míchám, tak si nasadím masku (M10M  :mrgreen: ).

 

Jinak mám hranatý lavórek pro temperující lázeň. Tam si napustím asi 8l vody a přimícháním teplé to doladím na cca 19,3-19,5°C. Hodím tam láhev s vývojkou a nechám to tak 15 minut. To už se to tak nějak ustálí na +-20°C a začnu vyvolávat. Doma mám okolo 22°C běžně, takže ostatní roztoky netemperuju. Jedině v létě když je horko. Naposled ten film nechám vyprat v tekoucí vodě (čůrek z baterie do vývojnice) >15minut. Teplota tak asi 17-18°C, to už jen odhaduju rukou, moc se s tím nekakám. Pak už jenom smáčedlo - Fotonal v destilce a poměru ředění pro technické RTG filmy  :cool:

 

A když jsem začal vyvolávat inverzní filmy z kamery, tak hned první vyvolání jsem jenom tak +- temperoval vývojku na 20°C asi. Jinak jsem to moc neřešil. Ono to trvá skoro 2h než ten film člověk vyvolá a to je nějaká snaha o udržení přesné teploty stejně zbytečná v domácích podmínkách. Pokračuju ve stejném postupu pořád stejně a filmy jsou vyvolané super. Žádná vada.


  • 0

#23 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 5 srpen 2019 - 14:54:33

Proč?

 poměru ředění pro technické RTG filmy 

 

 


  • 0

#24 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 6 srpen 2019 - 21:16:58

 

Proč?

 poměru ředění pro technické RTG filmy 

 

 

 

Protože to skvěle funguje, taky to tak dělám .. sjede to dolů beze stop a za chvilku je to suché. Já tu lázeň navíc použiju víckrát než to vyliju ..


  • 0

#25 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 7 srpen 2019 - 06:02:11

Díky za zajímavý tip. Příště to ředění taky vyzkouším ;)
  • 0

#26 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 7 srpen 2019 - 08:04:45

 

 

Proč?

 poměru ředění pro technické RTG filmy 

 

 

 

Protože to skvěle funguje, taky to tak dělám .. sjede to dolů beze stop a za chvilku je to suché. Já tu lázeň navíc použiju víckrát než to vyliju ..

 

Při opakovaném použití bych to ale přefiltrovala. Peru totiž v tekoucí vodovodní vodě.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:teploty, negativ

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních