Přejít na obsah


Fotka

Expozice na sněhu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 11 říjen 2018 - 16:49:33

Zdravím Vás!

 

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Sice to ještě není aktuální, poněvadž sníh bude za dlouho, pokud tedy vůbec bude, ale v rámci prokrastinačních aktivit jsem se o to začal zajímat už teď. Četl jsem pár článků a nějaká vlákna tady, ale nějak z toho nejsem moudrý. Má otázka se týká expozice na sněhu, kde bych ovšem zároven chtěl zachovat stíny (strom, kmen...). Napadlo mě několik přístupů, jak se k tomu postavit:

 

1) Mám kinofilmovou zrcadlovku s matrix měřením, takže bych to mohl exponovat tupě podle názoru automatiky.

 

2) Přečetl jsem si, že automatika v takových situacích kecá a má tendenci podexponovávat. Radí se tedy o 0,5 - 1,5 EV přidat.

 

3) Vykašlat se na automatiku a změřit bodově nebo externím expozimetrem hlavní objekt (tedy ten tmavý kmen) a posunout ho do zóny III a expozici nastavit v manuálním režimu.

 

4) změřit scénu externím expozimetrem a posunout ji do zóny VIII, protože do této zóny se sníh obvykle řadí

 

V prvním případě mi to přijde takový risk. Automatika to sice asi umí, ale za takových podmínek bych si tím nebyl jistý. Druhý přístup je asi v tomto lepší, ale napadá mě, bude korekce dostačující? Třetím přístupem mě napadá, že výborně exponuju hlavní objekt, ale sníh by to asi odnesl. Opačně ve čtvrtém přístupu bych si měl dobrý sníh, ale hlavní objekt by byl bez detailů, takže bych to takto asi neudělal.

 

Jaký na to máte názor? Který přístup byste volili, nebo byste to udělali úplně jinak?

Předem děkuji :cool:


  • 0

#2 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 11 říjen 2018 - 18:55:46

ja bych zvolil bod 3 a pridal k tomu vyrovnavaci vyvolani, nebo neco jako N-1. Nebo delenou vyvojku. Zaroven, pokud je treba pod mrakem, nemel by s tim bej vubec problem. jednu takovou fotku mam a bez vetsich obtizi jsem nazvetsoval...


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 11 říjen 2018 - 21:40:16

Treba skusat. Aparat od aparatu mera trosku odlisne.
Matrix sa sice zda najpremyslenejsi sposob merania svetla, pravda je ale taka, ze vobec, ale vobec clovek netusi, co si ten automat o danej scene mysli.
Preto primitivnejsi sposob (celoplosne meranie so zvyhodnenym stredom) a trochu uvah vedie spravidla po nafoteni nemnoho filmov k dostatocnym skusenostiam.

Na snehu treba "plusovat" zavisi vsak aj od zvysku sceny. Niekedy je dobre urobit niekolko expozicnych variant. S farebnym negativom, ci trosku menej s CB negativom nemoze byt ziaden problem. A s diakom, to postupne pride.
Meranie pomocou externeho expozimetra je rozhodne najvyssi level. Treba ale zvazit aj ostatne clanky retazca. Ak aparat exponuje 1/100s pri nastaveni 1/500s, netrafi sa o viac ako dve EV. Potom nejake desatiny na exponometrii nemaju ziadnu vahu.
Vela ludi kladie otazku, ale nechce nic skusat. Bez pokazeneho filmu sa clovek tazko nauci robit veci spravne. Tak smelo do toho.


  • 0

#4 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 11 říjen 2018 - 22:01:17

Co jsem zatím exponoval s automatikou, tak dopadlo dobře, ale pravda, nebyly to extrémně kontrastní scény. Ale schválně vyzkouším stejnou scénu vyfotit různými způsoby, uvidím co dopadne lépe.


  • 0

#5 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 11 říjen 2018 - 22:45:05

Jak píše keko - těžko radit, každý fotoaparát něco naměří, i různé objektivy tomu dají něco svého.

A potom záleží na dalších maličkostech :

- jakou scénu chceš fotit, co na ní chceš mít (většinou všechno, že), třeba kolik % z toho zabere sníh, kde fotíš (volná pláň, les, hory), kdy fotíš (ráno, mlha, poledne, večer, slunečno, pod mrakem, protisvětlo, po slunci, s nějakým filtrem ....  také asi jaký právě film použiješ ...

Takže když to chceš mít "ňuňo", musíš trochu toho materiálu obětovat, třeba se pak zadaří.


  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 říjen 2018 - 07:49:16

můžeš cvičit
polystyren bílý, zaprášený,zašlý
pohodit na dvorku za slunečného dne
měřit a zkoušet fotografovat
zima tě nepřekvapí!
  • 0

#7 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 říjen 2018 - 17:25:16

Děkuji za rady. Také za nápad s polystyrenem, to vyzkouším, alespoň mi to dá nějakou rámcovou představu.


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 říjen 2018 - 07:33:38

sníh (firn) a  ex.polystyren =  nebe a dudy.


  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 říjen 2018 - 07:54:46

možná, ale kde vzít v říjnu sníh?
r. skamene by si věděl rady, stačí vzít tatrovku a dojet do tater!
  • 0

#10 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 13 říjen 2018 - 08:06:59

Když točily 3 oříšky pro popelku tak dosypávali masokostní moučkou,to hrozně smrdělo :mad: účel splnilo ;)

možná, ale kde vzít v říjnu sníh?
r. skamene by si věděl rady, stačí vzít tatrovku a dojet do tater!


  • 0

#11 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 13 říjen 2018 - 21:33:28

Hochu chlapče na tuto otázku se blbě odpovídá. Kdyby jsem si troufnul přidat svůj trošek zkušeností, tak by jsem asi řekl, že dle mně je nejlepší více expozic, (páč kinofilm je dlouhý) a hlavně si psát všechny hodnoty. Ne že by jsem byl tak chytrej, ale Jenda 1250 s tímto stylem dosáhl velmi dobrých výsledků. Sníh je náročný nejen na expozici, ale i na vyvolání. Prostě já by jsem poradil: fotit a psát si. Radit však nechci jelikož rad je zde dost. Všechny dobře míněné, ale asi o moc chytřejší z toho nejsi.


  • 0

#12 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 říjen 2018 - 21:51:51

Moudřejší sice z toho moc nejsem, ale každá rada se cení, tedy děkuji za ně. Vyzkouším to a nestane se více, než že to pokazím a zkusím jinak.


  • 0

#13 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 14 říjen 2018 - 22:08:19

Moudřejší sice z toho moc nejsem, ale každá rada se cení, tedy děkuji za ně. Vyzkouším to a nestane se více, než že to pokazím a zkusím jinak.

....  a je to, dopracovali jsme se k tomu, že to budeš dělat jako my všichni ... taky pořád hledáme tu správnou cestu   ;-)  


  • 0

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 14 říjen 2018 - 22:54:48

A mozno je teraz cas na pripomenutie jedneho z najdolezitejsich faktov. Nie je sneh ako sneh.

Ked sa clovek v lyziarkach na zasnezenom kopci bude tocit okolo vlastnej osi, uvidi sneh zakazdym inak. Inaksi ma sneh vplyv na expoziciu, ak je snimany v protisvetle a uplne inaksi, ked je po svetle. A dalej existuje mnozstvo medzilahlych hodnot.
Mozno je v extremnych pripadoch lepsie merat svetlo dopadajuce a, ako tu bolo vyssie spominane a ja to tak naozaj robim, naexponovat viacero expozicnych variant.
Expozicny variant +/- jedna tretina EV nema pri negative ziaden vyznam. Mozno+/- 1EV, ale ja skusam az +/- 2EV. A nic si nezapisujem, pretoze mam ustaleny zvyk. Napred ide expozicia pri nameranej a o uvahu opravenej expozicie, potom - 2EV, nasledne + 2EV.
Mozno treba este zdoraznit, ze pre ziskavanie skusenosti je potrebne vyhodnotenie. Vyhodnotenie ma zmysel, ked sa deje pri standartnych a opakovatelnych podmienkach. Preto novy film + nova vyvojka + novy sposob vyvolavania nemoze nikdy viest relevantnym vysledkom.
Trochu ma zarazilo, ako sa tu porovnavaju upravene skeny s vysledkom na papieri. Ak sken upravim sken cez krivky, vyuzijem lokalnu upravu kontrastu pomocou viacerych vrstiev, potom nemozem hladat taky sposob zvacsovania, ktory to napodobni. SKenovanie negatrivu a nasledna uprava dokaze zachranit mnoho pohnojenych negativov. Ale iba vtedy mam spravne nafoteny a spracovany negativ, ked vacsina obrazkov spravne vyjde na papier normalnej gradacie viac menej bez vykryvania.
Sneh moze byt na vyslednom snimku i uplne biely a naopak, v protisvetle i uplne cierny, neexistuje univerzalne pravidlo, aku denzitu ma na vyslednom snimku mat. Musi ale vzdy vyzerat uveritelne, aj ked sa najdu miesta bez detailov. Nieco ako ked sa foti Slnko samotne, nehladaj v nom detaily.
Ak uz spomname Slnko, moze sa stat, dlho som to nevidel, ze Slnko (i sneh z toho isteho dovodu) bude mat vacsiu denzitu, ako okolie. Na oblhe bude sede Slnko. Nieco co slovek necaka. Su, alebo snad boli, filmy viac nachylne na jav, ktory sa nazyva solarizacia. Ide o efekt, kedy film na mimoriaden exponovanom mieste strati denzitu. Nech uz sa to vysvetluje akokolvek, film tu vlastnost ma a treba sa preto vyvarovat extremnym podmienkam.


  • 2

#15 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 11 listopad 2018 - 14:26:10

Zdravím, možná pomůže Československá fotografie č.4 a č.5 ročník 1976. Je tam článek. O expozimetru čili Tajemní hrad v Karpatech. Napsal pan Ján Šmok.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních