Přejít na obsah

Fotka

Pozitivni proces a mereni

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 33

Publikováno 3 listopad 2018 - 00:34:50

Zdravim vsechny temnokomorniky ... hlavne ty, kteri jsou tak trochu analitici.

Mam snahu kalibrovat pozitivni proces. Od doby, co pouzivam Fstop hodiny se mi prace o hodne zjednodusila (co se tyka osvitu) a ted bych chtel jeste tak trochu "vedecky" zmensit usili pri hledani spravne filtrace pro multigrade papiry.

Mam merak, ktery meri v EV a jde mi o to jak ho maximalne vyuzit pri zvetsovani. Pouzivam barevnou hlavu a jeden typ papiru. Chtel bych najit system mereni, abych alespon zhruba odhadnul jakou filtraci pouzit. Zabyva se tim tady nekdo?

Diky Pop

• 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 220 příspěvků(y)
Reputace: 250

Publikováno 3 listopad 2018 - 06:57:55

Rád poradím, ale musíte říci, jak chápete "správnou filtraci".
Filtrací se řídí kontrast a stupeň kontrastu určuje každý tvůrce fotografie podle svého výtvarného záměru (a též technických možností - z pérovkového negativu zasněný dívčí portrét neuděláte). Asi opravdu nelze říct, že ten a ten kontrast (a další parametry) jsou "jedině správné".
  • 0

#3 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl

Publikováno 3 listopad 2018 - 08:23:34

... jisteze ne!

Ale muzu si nakalibrovat papir pro ruznou filtraci. Grade stupne jsou dost zavadejici, ale muzu zjistit, ze pri tom a tom filtru ma papir takove a takove ISOR. Pak promerim svetlo pres negativ a budu vedet jaky ma rozsah. Dle toho bych chtel rychleji odhadnout kterou filtraci pouzit. Samozrejme s prihlednutim k zameru. 

A ted trochu vedy:

Rozsah expozicnich hodnot papiru (u multigradacniho pri prislusne filtraci) je "maximalni expozice (90% Dmax) minus minimalni expozice (0,04 nad podlozku). Kdyz se to vynasobi 100 vyjde mi ISO R. 

Papiry maji roszah cca od 160 do 50, samozrejme zalezi na vyrobci ... ale nejmekci kontrast je nekde kolem 160, tzn. rozsah expozice 1,6. Negativ ma mnohem vetsi rozsah, resp. i kdyz ho nepouziju a ridim jen intenzitu osvetleni tak, abych dostal "bilou a cernou", tak me vychazi mnohem vetsi rozsah expozice. Co je spatne? Je tam nejakej prepocet nebo proc mi to nevychazi?

Dik

• 0

#4 bzencak

bzencak

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 471

Publikováno 3 listopad 2018 - 10:09:24

Jobo Comparator 2.

• 0

#5 milosm

milosm

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 452 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, Bzenec
Reputace: 1 578

Publikováno 3 listopad 2018 - 10:28:44

.

rh designs

• 0

#6 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl

Publikováno 3 listopad 2018 - 10:31:36

Vim, ktery masiny to meri .. me jde o vypocet.

Ale uz jsem na to prisel .. pomichal jsem jen hrusky s jablkama ... ISO R range je v density a ja to potrebuju ve stopach .. tak jeste jeden prepocet a bude to.

• 0

#7 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 691

Publikováno 3 listopad 2018 - 14:36:23

Ale uz jsem na to prisel .. pomichal jsem jen hrusky s jablkama ... ISO R range je v density a ja to potrebuju ve stopach .. tak jeste jeden prepocet a bude to.

Mas moje sympatie.
Ked si dokazes odpovedat sam :)

• 0

#8 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl

Publikováno 5 listopad 2018 - 16:26:17

Mas moje sympatie.
Ked si dokazes odpovedat sam :)

To jsem rad! :)

• 1

#9 Lubajs

Lubajs

Nováček

• Předplatitel
  • 207 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 9 leden 2019 - 17:05:56

Přátelé, máte prosím někdo praktickou zkušenost s tímhle udělátkem (RH Designs Analyzer Pro)? :shock:

Přiložený soubor (y)

• 0

#10 duuri

duuri

Nováček

• Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 85

Publikováno 11 leden 2019 - 13:33:59

Přátelé, máte prosím někdo praktickou zkušenost s tímhle udělátkem (RH Designs Analyzer Pro)? :shock:

milosm

• 0

#11 oteccasu

oteccasu

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 396 příspěvků(y)
Reputace: 476

Publikováno 11 leden 2019 - 13:49:06

Za ta léta v komoře považuji za nejlepší měřák udělat si s kontrastním negativem ( v mém případě parní lokomotiva s párou na nádraží) 7 malých fotografií se změněnou osvitu po 2 osvitových číslech a totéž při změně gradace. Tedy asi 28 fotek o velikosti  4,5 x 6 cm, dány do tabulky po 7 v řádcích. Na světle vidíte po zkoušce co a jak opravit.

Funguje to bezvadně. JEN TO CHCE PÁNI TEMNOKOMORNÍCI OPUSTIT STOPKY A PŘEJÍT KONEČNĚ NA OSVITOVÁ ČÍSLA!!!!

• 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 976 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 916

Publikováno 11 leden 2019 - 13:54:01

Otčečasu,  pan podplukovník Murdzík  říkával:   "Oko není pi.a,  oko vidí."  

• 1

#13 matobabetak

matobabetak

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2019 - 13:53:30

zdravim som tu novy. tiez som si zohnal rh desing a podarilo sa mi nastavit iso paieru foma. mam pevnu gradaciu zatial a po zmerani vychadzaju pekne vysledky len neviem ako sa robi kalibracia. navod mam ale je tam vela odbornych vyrazov. robil ju niekdo a vie mi poradit ?
  • 0

#14 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl

Publikováno 14 únor 2019 - 07:48:00

Nevim, jestli to pujde bez "odbornych" vyrazu. Nicmene na pevnou gradaci kalibrovat netreba, ISO je v tomto pripade nepodstatne. Kalibruje se az multigradacni papir, aby se zjistilo jaky rozsah ISOR odpovida jake filtraci svetelneho zdroje.

JInak tady je spousta videi, ze kterych je vse patrne: 

http://www.beyondmon...rt/Archive.html

• 0

#15 matobabetak

matobabetak

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 únor 2019 - 14:39:36

vdaka, presne take nieco som hladal pretoze na stanke vyrobcu rh desing uz niesu tie videa dostupne.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních