Přejít na obsah

Fotka

Pozitivni proces a mereni

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 258 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 26

Publikováno 3 listopad 2018 - 00:34:50

Zdravim vsechny temnokomorniky ... hlavne ty, kteri jsou tak trochu analitici.

Mam snahu kalibrovat pozitivni proces. Od doby, co pouzivam Fstop hodiny se mi prace o hodne zjednodusila (co se tyka osvitu) a ted bych chtel jeste tak trochu "vedecky" zmensit usili pri hledani spravne filtrace pro multigrade papiry.

Mam merak, ktery meri v EV a jde mi o to jak ho maximalne vyuzit pri zvetsovani. Pouzivam barevnou hlavu a jeden typ papiru. Chtel bych najit system mereni, abych alespon zhruba odhadnul jakou filtraci pouzit. Zabyva se tim tady nekdo?

Diky Pop

• 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 193 příspěvků(y)
Reputace: 244

Publikováno 3 listopad 2018 - 06:57:55

Rád poradím, ale musíte říci, jak chápete "správnou filtraci".
Filtrací se řídí kontrast a stupeň kontrastu určuje každý tvůrce fotografie podle svého výtvarného záměru (a též technických možností - z pérovkového negativu zasněný dívčí portrét neuděláte). Asi opravdu nelze říct, že ten a ten kontrast (a další parametry) jsou "jedině správné".
  • 0

#3 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 258 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl

Publikováno 3 listopad 2018 - 08:23:34

... jisteze ne!

Ale muzu si nakalibrovat papir pro ruznou filtraci. Grade stupne jsou dost zavadejici, ale muzu zjistit, ze pri tom a tom filtru ma papir takove a takove ISOR. Pak promerim svetlo pres negativ a budu vedet jaky ma rozsah. Dle toho bych chtel rychleji odhadnout kterou filtraci pouzit. Samozrejme s prihlednutim k zameru. 

A ted trochu vedy:

Rozsah expozicnich hodnot papiru (u multigradacniho pri prislusne filtraci) je "maximalni expozice (90% Dmax) minus minimalni expozice (0,04 nad podlozku). Kdyz se to vynasobi 100 vyjde mi ISO R. 

Papiry maji roszah cca od 160 do 50, samozrejme zalezi na vyrobci ... ale nejmekci kontrast je nekde kolem 160, tzn. rozsah expozice 1,6. Negativ ma mnohem vetsi rozsah, resp. i kdyz ho nepouziju a ridim jen intenzitu osvetleni tak, abych dostal "bilou a cernou", tak me vychazi mnohem vetsi rozsah expozice. Co je spatne? Je tam nejakej prepocet nebo proc mi to nevychazi?

Dik

• 0

#4 bzencak

bzencak

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 470

Publikováno 3 listopad 2018 - 10:09:24

Jobo Comparator 2.

• 0

#5 milosm

milosm

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 431 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, Bzenec
Reputace: 1 574

Publikováno 3 listopad 2018 - 10:28:44

.

rh designs

• 0

#6 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 258 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl

Publikováno 3 listopad 2018 - 10:31:36

Vim, ktery masiny to meri .. me jde o vypocet.

Ale uz jsem na to prisel .. pomichal jsem jen hrusky s jablkama ... ISO R range je v density a ja to potrebuju ve stopach .. tak jeste jeden prepocet a bude to.

• 0

#7 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 214 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 671

Publikováno 3 listopad 2018 - 14:36:23

Ale uz jsem na to prisel .. pomichal jsem jen hrusky s jablkama ... ISO R range je v density a ja to potrebuju ve stopach .. tak jeste jeden prepocet a bude to.

Mas moje sympatie.
Ked si dokazes odpovedat sam :)

• 0

#8 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 258 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl

Publikováno 5 listopad 2018 - 16:26:17

Mas moje sympatie.
Ked si dokazes odpovedat sam :)

To jsem rad! :)

• 1

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních