Přejít na obsah


Fotka

"usazenina" v D-76

d76

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 9 květen 2019 - 15:20:49

zdravím všechny, nemáte někdo zkušenosti s "usazeninou", která vypadá jako chuchvalce v pozitivní vývojce (zastříknutá butanem a skladovaná v temnotě a 20 stupních, průzračně čistá). Někde jsem se dočetl, že stačí rozmíchat (neb jde o chemikálii, která pomáhá při vyvolávání), jinde zase, že lepší přefiltrovat. díky za radu. LE


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 květen 2019 - 17:44:07

Ta usadzenina moze mat rozny povod, najcastejsie vsak ide o jemny kal vzniknuci zo siranovych a uhlicitanovych soli Ca, Mg, Fe ... ale i Ag v kovovej forme.
Nie je neobvykla tvorba koloninii mikroorganizmov, zijucich si na zbytkoch rozmocenej a odplavenej zelatiny.

I taky bytovy prach, vlasy, ci zvieracie chlpy sa vo vyvojke najdu.
To vsetko by slo zliat, ci odfiltrovat - teda separovat ciry roztok od pevneho podielu.
Najhosrsie vsak vyvojka dostava na frak od reakcnych splodin a hromadiaceho sa bromidu, ale aj ubyvajucich redukcnych latok vplyvom oxidacie kyslikom i reakciou, ku ktorej boli do vyvojky namiesane.
Tu filtracia nepomoze.
Film je drahy spas, cerstva a z nicoho podozriva vyvojka mu svedci najviac.
Praskove vyvojky maju ten udel, ze sa musia zamiesat a spoliehat na cistotu vody a velkorysost laboranta.

O nieco praktickejsie su koncentraty, ktorych zivotnost je podstatne dlhsia, vyvojka sa pripravuje z koncentratu a vody tesne pred pouzitim. Su to vsak vyvojky, kde sa povacsine nenachadza siricitan, alebo je tam siricitanu velmi malo, su teda ine, ich kvalita nespociva vo fyzikalno-chemickom vyvolavani - tak typickom pre D-76. Mozno su ale ostrejsie, mozno maju dar burliveho vyvoja lokalneho zavoja - pyrovyvojky.


  • 1

#3 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 10 květen 2019 - 08:37:36

Já bych jí poslal do odpadu a nasadil novou. Cena materiálu je dost drahá proti vývojce. Rychlá a elegantní cesta...
  • 0

#4 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 10 květen 2019 - 09:18:39

Také se mě to dělá, někdy již po měsíci od  namíchání (,,destilovaná" voda z Kauflandu, opravdu není destilovaná).

Neřeším, přefiltruji a volám. Nikdy jsem si nevšiml rozdílu.

ps: Kodak D-76.


  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 10 květen 2019 - 09:56:13

Ta filtracia je celkom legitimny proces.
Kazdy vyvolavaci automat ma filtracny system pre kazdy kupel/lazen.

Filtre funguju trochu odlisne, ako filtracny papier. Kazdy filter musi byt priepustny, a necistota sa zachytava jemnymy zakonceniami vlakien. Nepriepustny filter je pohroma, meni sa podstatne skor, ako sa necistotami upcha.
Pre domace pouzitie je filtrovanie cez laboratorny filtracny papier uplne postacujuce.

Dobra sprava pre uzivatelov one-shot D-76 pouzivatelov je, ze kal sa v zasobnom a nepouzitom roztoku netvori, pripadne tvori sa ovela pomalsie (ak je na vine voda).


  • 0

#6 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 květen 2019 - 10:13:56

Problém ve filtraci této sedliny ale je, že to jsou velmi jemné částečky. Ani papír Filtrak 391 nedokáže odstranit všechno a jemnější filtr už nemám. Takže jsem to začal "dekantovat" co jde, a zbytek přefiltrovat. Jinak jsem ale vyzkoušel, že ani s tou sedlinou to nijak neomezuje vyvolávací schopnosti vývojky. Každopádně si vždy na kousku filmu ověřím jak vývojka pracuje, než ji aplikuji na film ve vývojnici.


  • 0

#7 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 10 květen 2019 - 13:20:50

... Jinak jsem ale vyzkoušel, že ani s tou sedlinou to nijak neomezuje vyvolávací schopnosti vývojky....

Moje řeč. Filtroval jsem jen když mi to "bylo divný do očí". Ať už s - nebo bez - maká to dobře oboje... ;)


  • 0

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 10 květen 2019 - 14:02:28

Ved to.
Kazdy by mal mat v tych svojich podmienkach vyskusane, co sa este da, a co uz nie.


  • 1

#9 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 12 květen 2019 - 10:13:42

Mě se to tvoří také. Když jsem si míchal z vlastní chemie, dělalo se to i ve vodě z laborky. Hlavně soda to vytvářela, ale i v D76.

Moje originální D76 rozmíchaná v převařené a odsazené vodě má také trochu sedliny.

Já mám rozdělanou D76 3,8l ve čtyřech vysokých lahví. Jednu várku sliju, tu druhou přefiltruju.

Ale občas se to zvíří a na výsledku jsem nic nepoznal.

 

Pokud dekantujete, nesmíte mít lahev s příliš úzkým hrdlem. Bublina vzduchu, která se procpe dovnitř při nalévání, všechno rozvíří.

Při filtraci propláchněte filtr. Já jsem si udělal na plastový trychtýř štráfky tavnou pistolí. Když filtruju něco hutnějšího, trochu to pomáhá.


  • 2





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:d76

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních