Přejít na obsah


Fotka

Tmavé vertikální pruhy na levé straně polí negativu

zenit ttl fomapan 100 chyba

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 červen 2019 - 22:25:27

Dobrý den. Naexponoval jsem Fomapan 100 skvělým Zenitem TTL. Vyvolal v Fomadonu LQN, přerušil octovou vodou a ustálil ve Fomafixu. Pral dle Ilfordí metódy (a prodloužil ji o další tři kroky plnění vodou a překlápení) a použil jsem jar při smáčení. Byl jsem velice překvapen, snímky tam jsou. Ale ten vyvolaný negativ má velikou vadu a já bych chtěl zjistit, jak se to stalo, abych to příště neudělal znovu...

 

Neříkám, že jsem stoprocentní v nastavování expozice, a že ji tedy Zenit TTL a Leningrad 7 měří naprosto správně, ostatně na to jsem založil téma vedle a budu se ještě měřením a porovnáváním zabývat. Ale myslím si, že ta vada není způsobená chybnou expozicí. Ale něčím jiným. Ty snímky nejsou totiž vůbec přeexponované nebo pod. Je tam jiná vada.

 

Negativ začíná tmavými snímky, že je sotva vidět, co bylo foceno, a k tomu se na levé části těchto polí nachází zcela černý svislý pruh zabírající zhruba čtvrtinu pole. Pak následuje řada pár zcela normálních snímků, kde jasně vidím negativní obraz toho, co jsem chtěl fotit. Paráda. A pak následují opět tmavší pole s levými černými svislými pruhy. A pak následuje dalších pár snímků úplně skvělých. A pak zase následuje pár těch tmavých s černým pruhem vlevo. A pak zase pár skvělých. A tak to jde dál, přičemž poslední třetina negativu je úplně v pořádku, tam se vada a dobré snímky nestřídají.

 

Víte, čím by toto mohlo být způsobeno? Já ne...


  • 0

#2 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 červen 2019 - 22:29:50

Bohužel se zde nenalézá tlačítko EDIT, které bych mohl s hlasitým kliknutím stlačit, a proto přidávám tuto informaci, jako nový příspěvek. Chtěl bych dodat, že byl film posouván rovnoměrně, že jsou mezi poli mezery, a že nedošlo k dvojexpozici a překrytí polí.


  • 0

#3 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 1 červen 2019 - 22:32:21

Záda netěsní a leze tam světlo. Nerovnoměrnost je způsobena tím, že tam neleze tak moc a při focení více snímků za sebou se film nestihne osvitit. Případně ruka fotografa zrovna spočívala na netesnicim místě a vniknutí světla zabránila. Možnosti je více.
  • 1

#4 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 1 červen 2019 - 22:36:14

Ještě takhle: pruhy přes celou šířku včetně perforace = teče tam světlo zvenku. Pruhy jen v rámci políčka, ne v perforaci = nejspíš vadná závěrka.
  • 1

#5 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 červen 2019 - 22:49:48

Děkuji za odpověď! Podíval jsem se na visící negativ a doplňuji informaci, že jsou ty pruhy i přes perforaci. Takže to je světlo zvenku. Nemyslím si, že bych fotil tolik snímků za sebou, aby se pole nestíhala osvítit. Fotil jsem s rozvahou, jedno pole za deset minut, zhruba. Celý film jsem exponoval tři dny za sebou, nemohl jsem být tak rychlý, abych pár snímků po sobě přetočil tak rychle. Spíš mi to tedy připadá, jako kdyby se ve dvou třetinách filmu záda pootevřela, proteklo světlo, osvítilo již exponovanou část filmu a záda byla následně přitlačena zpět nebo zacloněna rukou. Načež se v poslední třetině filmu už nepootevřela, jelikož ta je zcela v pořádku.

 

Nosím ten zenit ve spodním koženém obalu, horní na vycházky pootočením sundávám, aby se nebimbal pod foťákem, jako šourek. Měl jsem takové drobné podezření, že ten čuplík, který drží dvířka zavřená, se mírným pohybem v koženém pouzdře povysouvá nahoru a tedy je potencionálním pachatelem pootevření dvířek s tím, že se dveře asi nemusí otevřít úplně, ale stejně tam vznikne nějaká štěrbina, která propouští světlo. Co byste navrhovali, jako řešení? Nenosit Zenit ve spodní části koženého pouzdra, o které se čuplík zadrhává? Nosit jej nahý? Nebo ten čuplík v době založeného filmu něčím přelepit? Třeba černou páskou? Aby nevylézal? Nebo nějaký jiný zlepšovák?


  • 0

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 2 červen 2019 - 07:26:35

Zober mobil, nafot.
Mozes byt synom naroda Bozeny Nemcovej, lepsie je aspon raz vidiet.
Mobil je na fotenie ordinacnych hodin a fotenie zmrsenych policok filmu povoleny aj tu.
:D


  • 1

#7 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 2 červen 2019 - 08:34:55

Ještě by jsem dodal, že vada může být v krabičce s filmem.(teoreticky). 

 Už první věta zní trochu legračněji nám dříve narozených. Určitě by jsme vynechali slovo skvělým. Tato mašinka oplývala snad všemi neduhy, jenž se mohly vyskytnout. Včetně silného tahu filmu, jenž vedlo k poškrábání filmu až k jeho přetržení. Tím samozřejmě nechci pomlouvat Zenit. Jen tahám na povrch obecnou pravdu. 

  Chybu však nenalézám jen v Tobě, ale ve všech, co neudávají místo bydliště. Na Temný se vyskytuje dost starých harcovníků, jenž by Ti poradili. Stačí se domluvit a zajet. Určitě by jste řešení našli. Takto se dozvíš jen možné závady. 

 

..........."dofrasa hošichlapci. Mít takové možnosti se dozvědět co a jak i v naší generaci, tak mnohá dílka kamarádu už visí v Loure Museum.........


  • 1

#8 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 červen 2019 - 09:10:07

Děkuji. Pořídím tedy digitální fotografie negativního filmu. Údaje byly doplněny. Jistě, skvělý jsem použil hlavně proto, že znám zcela původ toho přístroje, bylo o něj skvěle pečováno a jediné, na co jsem přišel, je proslulá vada nefunkčního režimu B, kdy se při první fotografii závěrka po otevření sama zavře, až při dalším natažení zůstane otevřena po dobu stisknutí spouště.
  • 0

#9 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 červen 2019 - 10:07:13

Nevylučoval bych ani vadnou závěrku, která občas nedovře. Pokud je přesvícení silné, může prolézt až do perforace. Ale opravdu je potřeba vidět obrázek negativu.


  • 1

#10 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 červen 2019 - 12:17:47

To by byla tragédie, kdyby to byla závěrka. To nejde opravit, nikdo to nedělá a nejsou díly. V příloze je obraz. Z toho černého pruhu vystupují nějaké řasy...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#11 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 2 červen 2019 - 13:03:37

Pokud se to periodicky opakuje, tak je to na 99 % netěsností na pravé straně. Každé to osvícené místo je až do dalšího natažení vystaveno světlu delší dobu, proto se střídají pruhy. Lze to přetěsnit snadno a levně, ale spíše doporučuju vystavit Zenit na poličku a za dvě stovky koupit funkční Prakticu. Stačí tělo, objektiv lze použít.


  • 1

#12 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 2 červen 2019 - 13:17:44

To by byla tragédie, kdyby to byla závěrka. To nejde opravit, nikdo to nedělá a nejsou díly. V příloze je obraz. Z toho černého pruhu vystupují nějaké řasy...

 

Na závěrku to nevypadá. Ta běhá před filmem a tudíž by bylo osvětlené jen políčko a perforace pokud také, tak v jiné intensitě ( podfouknutím pod okrajem vodící lišty).  

Viz problémy Zenitu . https://www.paladix....dnou-zenit.html


  • 1

#13 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 červen 2019 - 19:50:31

Závěrka to tedy nebude. Možná ta pootevřená dvířka. Zkusil bych na to při dalším filmu dávat pozor a třeba hned na začátku filmu udělat zkoušku světlotěsnosti. Nechat foťák někde u okna na silném světle pár hodin. Pokud se okolo snímků při tomto nasvícení vada neprojeví, je pravděpodobné, že aparát těsní.


  • 1

#14 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 červen 2019 - 20:26:00

Velice děkuji za odpovědi a jsem velice rád, že to nebude závěrka. To by mne zasáhlo, jako kopanec, a srazilo k zemi. Přeci jen, plátěná závěrka, to není, jako plátěné kalhoty. Ano, konkrétně Prakticu si chci také pořídit v horicontu pár měsíců, nicméně bych nechtěl, aby kvůli ní už šel Zenit na polici, pokud bude fungovat. Ještě není za zenitem :D Budu tedy testovat vystavený fotoaparát a zjistím, jestli jsou pole osvícená. Děkuji také za odkaz, na kterém jsou v textu popsány závady toho stroje, věděl jsem například o B režimu, ale že se běžně otevírají dveře samy od sebe jsem nevěděl. Naexponoval jsem další film, také Fomapán 100, přičemž jsem neměl přístroj v obalu, kde by se pohyboval, také jsem zadělal kliku dveří černou páskou. Někdo to dělá kobercovkou, ale tu jsem neměl, protože nemáme koberce. Poté jsem vyvolal ve Fomadónu, přerušil tlačenkovým octem (bez cibule) a ustálil Fomafixem, pral jsem s překlápěním a smáčel jarem, načež jsem spatřil, že se závada uvedená v prvním příspěvku neobjevila. Zřejmě to bude těmi dveřmi, které netěsní a/nebo se pohybují a/nebo se samovolně pootevírají. A jaká je prosím ta snadná a levná metóda utěsnění Zenitu z příspěvku #11? Existuje něco trvalejšího, než lepit pokaždé pásku?


  • 0

#15 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 3 červen 2019 - 06:18:55

Ano, najdi si jiného koníčka...
  • 0

#16 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -41

Publikováno 3 červen 2019 - 06:49:32

Může být i dírka v plátně na první pohled neviditelná.


  • 0

#17 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 červen 2019 - 08:04:12

...... Naexponoval jsem další film, ..........načež jsem spatřil, že se závada uvedená v prvním příspěvku neobjevila. Zřejmě to bude těmi dveřmi, které netěsní a/nebo se pohybují a/nebo se samovolně pootevírají. A jaká je prosím ta snadná a levná metóda utěsnění Zenitu z příspěvku #11? Existuje něco trvalejšího, než lepit pokaždé pásku?

Předpokládám, že jsi tedy asi hlavní příčinu našel.

Možností co s tím je víc, např. :

1. najde se dobrá duše, která mi to přetěsní ?

2. jaké těsnění použít, udělám si to sám

3. tohle by v servisu měli zmáknout, stačí se tam zeptat

4. nebudu se s tím trápit a pořídím něco jiného, stejně to mám v plánu

5. koupím si pořádnou černou pásku, není problém to přelepovat

.........


  • 0

#18 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 červen 2019 - 08:14:17

jestli to chceš  přetěsnit,   napiš mi na e-mail nebo do vzkazu,  třeba se domluvíme.


  • 0

#19 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 červen 2019 - 22:05:35

Děkuji za odpovědi! Ano, zřejmě je příčinou netěsnost a otevírání. Na následující film ještě použiju pásku a pořídím si na to pořádnou pásku a přelepím. Poté, až bude více času, bych chtěl zvládnout utěsnění svépomocí, a tak bych se chtěl zeptat, jaké těsnění je vhodné použít.


  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 4 červen 2019 - 06:24:49

třeba například:

 

https://www.ebay.co.... seals&_sacat=0

 

https://www.ebay.co....jkAAMXQq8BQ8yFW


  • 0

#21 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 červen 2019 - 21:35:36

Děkuji za tipy! Kouknul jsem a objednám takové či podobné produkty. Než tak učiním a než dorazí, zatím je tam páska, dle předchozí zkušenosti účinná, obměňovaná.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:zenit ttl, fomapan 100, chyba

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních