Přejít na obsah


Fotka

Nikon - prehled, typy, tipy pro zacatecnika


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
105 odpovědí na toto téma

#1 kova

kova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 červen 2019 - 04:52:24

Zdravim.

Fotim na digital, uplny nadsenec do filmu ze mne asi nebude i kdyz jeden nikdy nevi. V zivote jsem uz par film. pristroju mel tedy v dobe, kdy digi nebyly.

Proc tu tedy prudim? Chtel bych si poridit proste pro zabavu, na zkousku nebo mozna z nostalgie nejake to fotitko na kinofilm. Mozna trochu i proto, abych nejaka pekna jednou mel i jako dekoraci, pamatku, muzejni kousek ci tak neco.

Nikon pouzivam i nyni, tak bych u nej asi rad i zustal i v oblasti filmu nicmene nebranim se i jinym znackam, pokud by melo jit o hodne zajimave tipy. Z filmovych Nikonu mam realne zkusenosti z doby, kdy byly aktualne na trhu, s F-601 a F-90, ovsem musim priznat, ze si toho moc nepamatuji, urimne byla to doba, kdy jsem si to koupil, protoze jsem proste mohl a nijak extra to ani nepouzival. Mnohem vice si pamatuji treba foceni se Zenitem EM nebo jakousi Practicou.

Prosel jsem si tak trochu tu analogovou vyvojovou vetev Nikonu dle wikipedie a ma prvotni uvaha je takova, ze bych chtel casem vyzkouset nejspise jeden pristroj jeste bez AF a jeden s AF a mozna i jeden nejaky ten mensi ciste manualni jakoze nepotrebujici baterie. Ale asi mi hodne faktu uteklo, tak kdyztak me uvedte prosim do obrazu, ze tohle je treba nesmyslne deleni Nikonu, ze logicky se deli spise tak ci onak, vlastne o tom dnes uz nic nevim.

Z tech bez AF mne zaujal asi hlavne FA, ale uznavam, ze diky tomu, ze je velmi pekny, skoro vsude se o nem pise v superlativech a neprijde mi, ze by mi mel v necem nevyhovat. Nicmene je na muj vkus a na zkousku na zacatek pomerne drahy, takze bych byl rad za zhodnoceni moznosti porizeni levnejsi alternativy a za jeji konkretizaci.

Z tech s AF me zaujaly F80 a F100. Je tam nejaky problem u techto modelu?

A z tech plne manualnich bez baterky nevim vubec ani ktere tam patri. Poradite?

Byl bych i rad za jakekoliv typy a poznatky ke vsem filmovym modelum jako napriklad, ze tenhle se hodne kazil, tomuhle skoro vzdy vypadavala spoust, tenhle treba zasadne spatne meri expozici az k nepouzitelnosti ci naopak pozitiva.

Dalsi vec, na niz jsem zde nikde nenasel odpoved je, kde poridit do zacatku levne a pouzitelne filmy. Nepotrebuji extra kvalitu, budu si hrat jak hloupoucke dite:

Dalsi vec, jaky do zacatku objektiv, mel by to asi byt zoom takovy nejaky ten zakladni, levny a pouzitelny nejlepe na vsechny typy tel-nebo je to blba uvaha? Nebo nejaka 50 treba? Radeji bych ten zoom ale. Vychazim z toho, ze v digi technice, kterou znam neni ani ten nejhorsi setak kvalitou nekde, aby mi uplne znechutil digitalni fotografii, tak predpokladam, ze ve filmove oblasti to bude podobne zvlast pro mne, ktery stejne skoro vsechny fotky nejspis zkazi :)

Take bych vas rad poprosil o nejake tipy, kde se da filmova technika rozumne sehnat. Jak je na tom treba Foto Skoda, ja je fyzicky znam z doby tak pred rokem 2000, tenkrat mi prisli super, pohadkovy fotosvet, ale jaka je realita dnes nevim. O Ebay samozrejme vim, ale vubec nevim, jak ci od koho tam nakoupit. Znam Paladix a klasicke ceske bazary, co jde vygooglit, ale detailnejsi info k nim nemam. Nejaka dalsi mista?

 

Asi vam me otazky prijdou hloupe, ale ja vlastne nic nevim a uprimne zase nemohu stravit stovky hodin nastudovanim cele problematiky detailne, tak se ptam zde vas. Pokud by vam nahodou prislo diky stupidite mych otazek, ze jsem prisel provokovat, delat si z vas legraci ci tak neco, rozhodne tomu tak neni, jen mozna pisi hlouposti, protoze fakt nevim vlastne nic.

 

Nemusite mi vse vypisovat, budu vdecny i za zajimave odkazy samozrejme, pokud mozno v cestine.

 


  • 0

#2 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 20 červen 2019 - 07:49:36

Použitou techniku bych hledal na http://paladix.cz/bazar.

 

U moderních AF nikoních těl je třeba jen řešit, jak podporují starší nebo naopak novější objektivy. Pro pochopení je třeba si osvojit označení objektivů Nikon: G, AF, AF-D, AF-S, E, případně pro manuální pre-AI či AI, AI-S. Třeba zde http://tipyjakfotit.cz/nikon-zkratky/. S manuálními AI objektivy bez CPU některá těla neměří, pre-AI ani nejdou nasadit, starší nepodporují AF-S objektivy. Výborný přehled kompatibility je zde https://www.kenrockw...bility-lens.htm. Úplně poslední objektivy AF-P nebo E už žádná filmová těla nepodporují...

 

F80, F90, F100 jsou naprosto použitelná těla. F90 bude mít právě problém s moderními objektivy (https://www.paladix....f90-a-f90x.html). F80 s objektivy bez CPU nebude měřit, s AF objektivy bude OK. F100 podporuje jak manuální tak moderní G/AF-S objektivy.

 

F80 s Nikkorem 50/1.8 AF-D je podle mne výborná volba do začátku, za dobré peníze. Rád používám. Recenze https://www.paladix....80-recenze.html

 

Pokud ale chceš vyzkoušet v budoucnu případně i manuální objektivy, pak bych šel do F100. Nebo bych zvážil F601/F801, které se dají koupit "za hubičku" - ale budou dobře fungovat jen s AF/AF-D objektivy, ne s AF-S/G. Recenze https://www.paladix....1-a-f-801s.html,


  • 0

#3 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 20 červen 2019 - 07:59:42

S F80 jsem začínal s kinofilmem, naprosto žádná závada. Fungoval na jedničku. Baterky CR123A vydržely snad 80 filmů a pořád nebyly vybité. Nevýhoda je nefunkčnost měření expozice pokud nemáš objektiv s čipem. To řeší použití těla F100, tam pak můžeš i obyč manuální objektiv, ale limituje tě FFD pro Nikon F-mount bajonet - 46,5mm. Takže naroubovat tam třeba objektiv s M42 závitem (staré Pentacony a podobně s FFD 45,46mm nebo kratším) jde jenom s redukcí co má optický člen (rozptylku). To bohužel zhorší světelnost a kvalitu obrazu.


  • 0

#4 Tomas80

Tomas80

    Nováček

  • Předplatitel
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 7

Publikováno 20 červen 2019 - 10:50:31

Keď fotíš na digitál (predpokladám Nikon?) tak budeš mať objektívy AF-S, AF-D tipujem, zrejme nejaké stariny nemáš... Potom by som sa z tých autofokusových tiel zameral na F80 a F100. Tie nemajú problém ani s modernými objektívmi (iba AF-P myslím nezvládajú?) a s obmedzeniami aj staršie kúsky skiel od Nikonu budú použiteľné. A čo je obrovská výhoda pri týchto dvoch, že majú ovládanie  a celkovú ergonómiu veľmi veľmi podobné ako digitálne foťáky, takže ten prechod bude pre Teba veľmi intuitívny. Viem to posúdiť podľa seba. Napríklad F90 je skvelý stroj, ale už je to o trošku iné, tak ja osobne by som najprv išiel do tých spomínaných dvoch. Čo sa týka tých bez autofokus tiel bohužiaľ nemám dosť skúseností na radu....


  • 0

#5 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 20 červen 2019 - 11:12:04

Do začátku jak píšou výše kolegové. 

Pokud netrváš na čb tak bych na to hraní si raději doporučil barvu...třeba docela povedený a levný kodak color plus. (barvu ti jsou schopni vyvolat v každém labu a to někdy do hodinky...u čb to  už bohužel bývá delší doba...třeba i dva týdny když to posílají jinam)

Využití tvých stávajících objektivů by byla logická úspora...nicméně nevím jaké máš skla...pokud pouze DX formát možná by mohl být trochu problém.

F80 je parádní amatérský kousek a myslím že reálnější sehnat v dobré kondici než F100...ta je hodně dobrá (měl jsem oba) bohužel dnes již značně problematické sehnat ne příliš opotřebovaný kus...problémy s elektronikou.

A pokud bys chtěl jiný pohodový systém s relativně levnými dobrými skly musím ti doporučit Pentax...ME...ME Super...Program A a podobné. Dlouholetá zkušenost. Jedna malá baterka jen na expozimetr jinak vše manuální...takže pro hračičku ideál....(pochopitelně je to bez AF  ;-) )


  • 2

#6 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 20 červen 2019 - 11:58:52

Já bych doporučil i F65.Jak je i v tomhle článku napsaný že se vyznačuje vlastnostmi,který standardně  mají kvalitativně vyšší přístroje,F5,F100,F80.Svýho času sním fotografovalo hodně fotografů a byli velice spokojeni.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  f65.jpg   316,5K   1 Počet stažení

  • 0

#7 Tomas80

Tomas80

    Nováček

  • Předplatitel
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 7

Publikováno 20 červen 2019 - 15:40:16

áno, F65 je pre začiatok veľmi dobrý, zo skúsenosti viem, že na bežné fotenie úplne perfektný, samozrejme niečo oproti F80 má menej, ale podstatné veci má všetky a je to tiež "moderný" prístroj.


  • 0

#8 Karel01

Karel01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 červen 2019 - 17:25:49

Pokud se nepletu, tak Nikon F65 má nevýhodu v tom, že nejde ručně nastavit citlivost filmu. Pouze automatika dle DX kodu.
  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 20 červen 2019 - 17:50:46

Spusta Fxx nema prenos clony cez simulator.
Takze F100 je asi jedina dostupna, ktora bude chodit so straymi aj novymi objektivmi.
 

ALe i ta sa raz pokazi.

 

Ak by som si mal opat vybrat ten jediny, bol by kovovy, mal by packu na navijanie filmu a urcite by teda nemal autofocus. Kratke casy nemusia zachadzat za 1/1000. Takze volba by padla na Nikon FM. S tym objektivom, co by bol na nom nasadeny.

Nie je to drahy pristroj, nieco vydrzi a funkcnost sa da preverit velmi rychlo. Tie objektivy vhodne pre FM-ko su od Nikonu za hubicku. A kolkze ich uz clovek tak potrebuje? Za mna buy bola najlepsia 35-ka.


  • 1

#10 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 21 červen 2019 - 09:55:40

Najlepšie riešenie pre filmový Nikon je F6. Ale jeho cena je pekelná. Možno raz...

A tak mám F100 (dokonca 2x) a som s tým veľmi spokojný. Meranie je super - pravdepodobne číta moje myšlienky. Pracuje to aj s novými G objektívmi, ktoré nestoja veľa a ich kvalita je viditeľne lepšia ako starých AF objektívov pre Nikon. Ak Nikon na film tak F100 . minimum problémov za dobré peniaze...

 

Ale jasnačka, že plne manuálny stroj je o inom pocite z práce, čo nie je nepodstatné. Za mňa FM2n alebo FE2, lebo FM3a je zase pekelne drahý. Okrem iného aj preto, že časy kratšie ako 1/1000 sa mi často zídu (a to nefotím nič čo sa rýchlo hýbe)

 

F100 !!!


  • 0

#11 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 21 červen 2019 - 11:15:41

F100 jsem měl taky a je to super foťák, bohužel jsem se s ním rozloučil po tom, co mu umřela elektronika, naštěstí asi až týden po tom, co jsem se vrátil z dovolené z Řecka, kde jsem ho měl. Jediné co je mu na fórech často vytýkané je, že má plastovou vidlici na převíjení filmu a prý se dost láme, snad v dalších modelech nebo při opravách jí pak nahrazovali kovovou. S tím jsem naštěstí problém nikdy neměl.

 

Takže za mě osobně - kdybych znovu chtěl nějakou parádní AF Nikon SLR za rozumný peníz, jdu asi do F100. Já jsem to nakonec vyřešil tak, že jsem všechny Nikony a ostatní foťáky co jsem v rámci GASu nastřádal prodal a pořídil si za ty peníze kombo Nikon F5 a F6 a nemůžu si je vynachválit :-)


  • 0

#12 kova

kova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 červen 2019 - 16:57:13

Diky moc vsem za rady, vysvetleni a osvetu.

Samozrejme po precteni toho vseho jsem si zacal klast jeste vice otazek a tak jsem dospel k tomu, ze pro zacatek si poridim neco bez AF levneho a vyzkousim a uvidim, jestli vlastne budu chtit na film nejak vice fotit nebo spise sbirat par krasnych fotoexemplaru.

 

Tak nejak jsem dospel k moznostem FE/2 - FA - FM/2

Muzete mi k nim vypichnout zasadni rozdily. neco malo jsem pochytil, ale myslim, ze mnohem vice mi uteklo.

FA ma asi jako jedina matricove mereni expozice, je to velka vyhoda?

Ty "2" verze maji casy az do 1/400 a maji i neco jineho, co by bylo dulezite?

 

Keko pises, ze bys volil FM. Proc ne FE?

 

Diky moc vsem.


  • 0

#13 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 23 červen 2019 - 21:48:19

Ohledně toho jestli je výhoda maticové měření u FA - asi je potřeba se spíš zeptat sám sebe jestli plánuješ fotit na diáky. Pokud jo, tak obecně matrix metering může dost pomoct s expozicí (u F100 a F5/F6 jsem měl v naprosté většině případů bezchybnou expozici), dá se ale předpokládat, že jeho implementace u FA bude asi trochu jednoduší, nedokážu srovnat. Jediné co vím je, že FA nemá detekci polohy foťáku a vertikální focení může foťák mást. Pokud plánuješ fotit negativy, tak pak si myslím že matrix metering nepotřebuješ.

 

Co se mi ale u FA líbí je to, že snad asi jako jediný Nikon umí prioritu času a Program mode i s Ai-s objektivy, pokud chceš např. prioritu času u novějších modelů, musíš mít objektivy s čipem (AF, AF-D, AF-S).


  • 0

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 24 červen 2019 - 09:24:53

FM a FE su pekna dvojka v brasni.
Aj FM2 a FE2 su pekna dvojka.
Alebo ich kombinacia.

FM3 je take nieco medzi tymito aparatmi.

FA je FE2 s dalsimi automatikami naviac.

 

A rozdiely su iba tieto:
FM a FM2 su vyhradne mechanicke aparaty, vsetko ostatne ma elektronicke riadenie zavierky. Co sa zarucene raz pokazi. OSOBNE VZDY UPREDNOSTNUJEM MECHANICKU UZAVIERKU.
Medzi FM a FM2 je len vyvojovy rozdiel. FM je mimoriadne sexy, ale nevie casy 1/2000a 1/4000 oproti FM2.
FM byva najlacnejsi, je to nedoceneny model.

 

Zaujimave je, co si asi tak pomyslel zldej, co mi ho ukradol. Potom sla okolo este nejaka FM2, tak som ju adoptoval. A FE2 som venoval strasiemu synovi pod stromcek, a aj ked je uz dospely, myslim, ze mal najkrajsie vianoce, lebo to bola "TA TATOVA" FE2. Aj ja som vyrisil dilemu.
Von chodim s kadecim, ale s FM-kom najcastejsie.
Vlastnim, alebo som vlastnil: FM, FM2, FE2, F3, F3HP, F55, F65, F75, F100, F90, Nikkormat ... niektore viacnasobne, konkretne F100 uz tretikrat, vsetky nove z B&H. To by boli NIkony. Dalej vlastnim ..... Je toho na dlho.


  • 0

#15 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 24 červen 2019 - 13:26:06

Keko to zhrnul komplet,
Ja doplním: FE a FM (bez 2) vedia aj pre-Ai sklá. A sú trochu viac kovové než nasledovníci.

Takisto pre-Ai zvládne aj F3 (a iné z 'Fx' radu) ale to je 'iná liga'
  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 červen 2019 - 14:29:08

Z Nikonů si držím z nostalgie pár kousků klasického železa - Nikkormaty  FTn a EL,   kladivo na čarodějnice  F2, ale  na focení lehký, univerzální,  praktický, pohodlný a přesný,  fungující se  všemi  skly, co mám,  FA.   Krátké časy  do 1/4000s  nezanedbatelným bonusem.

(Díky, Ďurko!  Už to  bude tuším 10 let, co se přestěhoval od  tebe,  funguje  furt výborně.)


  • 0

#17 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 červen 2019 - 21:52:54

kova: Jelikož se nebráníš jak píšeš i jiným značkám, mrkni na Olympus OM systém. V rozumných cenách jsou poslední iterace 1. a 2. OM řady (OM1n, OM2n) - kvalitní špičková těla s obrovskými hledáčky ale zároveň s kompaktními rozměry a k tomu velmi dobré Zuiko objektivy. OM1n je plně mechanický zážitek, baterka je jen na měření, OM2n pak umí i prioritu clony (elektronický řízená závěrka). Designově krásnější kusy hardwaru než cokoliv od Nikonu (a to mám Nikon moooc rád) :-)


  • 1

#18 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 4 únor 2020 - 18:03:40

Zdravím,nechci zbytečně zakládat nové téma tak to dám sem,mám Nikon FE,a přemýšlím jakou padesátku,ze starších určitě Nikkor 50/1,4 Ai,ale díval jsem se i na moderní 50/1.8Af D,Který je i za lepší cenu,je nový,takže 100% bez škrábanců,zamlžení nebo plísně.
Nevadil by moderní objektiv na starém těle?A jak jsou na tom oba objektivy opticky?ostrost,kontrast atd...
  • 0

#19 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 4 únor 2020 - 19:22:37

vzhledem k tomu, že jsem to teď řešil, dovolím si vyslovit svůj názor i bez praktických zkušeností. teda, sám mám nikona series e f/1,8 50mm, který je ale překvapivě velmi dobrý. ostrý, dává velmi příjemný bokeh, ale běda, jak se člověku připlete do záběru sluníčko. a tohle je problém asi všech starých nikkorů, alespoň kolem těch 50mm. a jelikož se mi sluníčko připlete do cesty velmi často, je to pro mě značné minus. a tak jsem došel k tomu, že nutně potřebuju voigtlandera f/1,4 58mm... jinak tady je hezké srovnání https://yannickkhong...-of-the-f-mount


  • 0

#20 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 4 únor 2020 - 19:58:26

AF-D objektivy se daji pouzit bez obtizi (sel bych asi do AF-D 1.4 - to bylo velmi mile sklo).

Nedaji se pouzit novejsi AF-S G, ktere nemaji clonovy krouzek. Resp. se daji pouzit pouze na plnou diru.

 

Voigtlander Nokton 58/1.4 me tedy moc nenadchnul.

Na nocni fotky si ho staricky Noct-Nikkor 58/1.2 strci do kapsy bez jakychkoliv problemu: http://www.fpl.cz/tst/noct58mm.jpg

Ale nezkousel jsem s nim zadne close up fotky, kde pry exceluje.


  • 0

#21 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 4 únor 2020 - 20:53:45

no, buď si člověk koupí 5 noktonů, nebo jednoho noct-nikkora... :-) ale co jsem koukal, noct-nikkor také asi rád dělá reflexy (ghost) od sluníčka


  • 0

#22 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 4 únor 2020 - 22:12:21

Jako “normalni padesatka” je to spise bidne sklo. Dokonce i AiS 50/1.2 tohle zvlada o maly fous lepe.

Ale jak dojde na to renderovani bodovych zdroju svetla ...


  • 0

#23 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 5 únor 2020 - 05:35:36

holt každý koukáme po něčem jiném


  • 0

#24 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 únor 2020 - 11:43:17

Já bych jako univerzální manuální padesátku ze stáje Nikonu doporučil 50/1,2Ai-S. To sklo je výborné a cenově pořád relativně dostupné. Nutno však říci, že všechny padiny Nikonu svou cenou tak nějak odpovídají užitku, který přinášejí, čili nejde vyloženě šlápnout vedle.

 

Ohnisko 58mm bych doporučil na portréty, ale jako univerzální záklaďák už je to poněkud dlouhé. Ale pro mne je záklaďák 28mm, takže co tu budu povídat :)


  • 0

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 5 únor 2020 - 12:20:39

AF Nikkor 50mm f/1.8D  používám,  když už  tedy vyjímečně  Nikony procvakávám  (F90x, F2, FA).   Standartní padesátka,   není špičková,   není vůbec (!) špatná. Za ty peníze není co řešit.  

Kéž by Rokkory 1,2/50 MD,  1,2/58 MC,  MC i MD 1,4/50  měly i bajonet Nikon a šly na Nikony nasadit,  asi  tak  :-)


  • 0

#26 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 5 únor 2020 - 12:22:07

Ta 50/1.2 je fajn, akorat trosku vinetuje (2EV na f1.2, 1.5EV na f1.4 a 0.3EV na f2) a zmizi to az na f2.8.


  • 0

#27 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 únor 2020 - 12:47:22

Což je vlastně úplně v pohodě :)


  • 0

#28 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 13 únor 2020 - 10:30:12

koukám na objektivy pro f2 a nějak nenecházím...

jaké se nabízí 35mm, který budou zvládat sluníčko a budou mít nízké zkreslení (distorsion)? našel jsem vlastně jen nikkora f/2,8 první verzi ai, ale prý neoplývá příliš ostrostí a uměl bych si představit o fous světelnější kousek

dále pokukuji po 105 nebo 135mm, něco světelného, na portréty. zas bych byl rád, kdyby to zvládalo velmi dobře sluníčko v záběru. zde jsem nenašel nic. snad 85mm f/1,8 af-d by to jakž takž měla zvládat, ale přijde mi trošku krátká... pokud by to měl být makro objektiv, vyžaduji, aby uměl ostré i nekonečno, neb hrozí krajinářské využití


  • 0

#29 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 13 únor 2020 - 13:19:49

Nejmenší zkreslení bude mít zřejmě PC Nikkor 35/2,8

Na cokoliv kromě architektury bych bral Zeiss Distagon 35/2


  • 1

#30 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 13 únor 2020 - 16:44:39

pc nikdy v praxi nevyužiju, ale koukám, že zas tak těžký ten objektiv není... mrknu na nějaké recenze

distagona moc nechápu. podle recenzí má zkreslení -1,8% a sluníčko nezvládá


  • 0

#31 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 13 únor 2020 - 17:27:19

Tak co vlastně řešíme, když odpovědí na problém je Leica Summicron-M 35mm f/2 ASPH .)


  • 0

#32 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 13 únor 2020 - 17:51:23

uvědomuji si, že mít dálkoměr, není výběr objektivů vůbec tak složitý. ale jednou jsem chtěl zrcadlo, tak je třeba se k tomu postavit čelem :-) no, když dojdu k tomu, že nic není, tak možná skončím u celkem dvou objektivů a ušetřím jak peníze, tak hmotnost a místo v batohu :-)


  • 0

#33 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 17 únor 2020 - 19:02:27

nemá někdo porovnání mezi f/2,5 105mm ai-s a f/2,8 135mm ai-s, co se právě sluníčka týče?


  • 0

#34 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 18 únor 2020 - 09:42:58

Já mám 135 f2,8 ai-s ....mrknu jestli mám nějakou fotku s protisluncem a zkusím se podělit.


  • 0

#35 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 18 únor 2020 - 10:20:18

supr, děkuju


  • 0

#36 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 únor 2020 - 12:37:28

Napsal jsem  příspěvek  a ztratil se -  asi  jsem  stránku zavřel bez jeho odeslání.  Takže jen v krátkosti:   Měl jsem Nikkor AIS 2,5/105  v rukách jen krátce před  asi 10-12 lety,   vyzkoušel,  porovnal si  na digitálu  s  Rokkor  2,5/100 a  Olympus OM 2,8/100,   ostrost velmi dobrá,  skvělé portrétní sklo,  s protisvětlem  zhruba nastejno jako  tyto  dva,   tj.  bez hluboké clony či  zaclonění přímého ostrého zdroje svět  rukou obvyklé změkčení kontrastu, ale  žádná tragédie.  Nikkor 135/2,8  jsem v pazourech neměl,  nemohu  porovnávat.  


  • 0

#37 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 18 únor 2020 - 13:09:24

Zkouše tyhle objektivy na digitálu je blbost.Na digi výstupu to může být uplně jinak než na filmu.Konstrukce digitálních objektivu je jiná trochu jiná než u analogu.Tam světlo na čip dopadá v ostřejším uhlu než u filmu.


  • 0

#38 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 únor 2020 - 13:10:58

Zkouše tyhle objektivy na digitálu je blbost.Na digi výstupu to může být uplně jinak než na filmu.Konstrukce digitálních objektivu je jiná trochu jiná než u analogu.Tam světlo na čip dopadá v ostřejším uhlu než u filmu.

děkuji za názor,  máte u mě lízátko.


  • 0

#39 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 18 únor 2020 - 13:42:51

Proč by to měla být blbost? Pokud se bavíme o FX formátu...navíc pokud je rovina čipu stejná jako rovina filmu. Myslím, že právě naopak to může být nejrychleší a nejsnadnější cesta jak odhalit případné nedostatky objektivu.


  • 1

#40 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 18 únor 2020 - 15:35:09

Mne by zajímalo, jak by s podobným přístupem k faktům dopadla diskuze na téma "je země placatá?", "způsobuje vakcinace autismus?" či "je digitální fotografie spiknutí iluminátů?"


  • 1

#41 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 18 únor 2020 - 20:15:35

co vím, tak některá digitální těla umí vyrobit víc odlesků než jiná. jde snad nejen o stěny kamery, ale i o relativně vysokou odrazivost senzoru. co se týče ostrosti, u takových objektivů by to neměl být problém. problém nastává, když je malá vzdálenost zadního členu objektivu od filmu/senzoru, protože senzor to prakticky vždy zhorší díky mikročočkám. pokud je nemá, nebo jsou upravené na širokoúhlé objektivy klasické konstrukce, je to pak více méně totožné

děkuju, jiří


  • 0

#42 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 19 únor 2020 - 10:29:22

Tech faktorů co se týče zkoušení analog objektivu na digitál je víc.Tam byli hlavně problémy u objektivů který neměli vrstvení.Na střední formáty(Mamiya Hasselblad a pod.)se začaly vyrábět datový stěny výměnou za film.Když se dělali testy tak film vycházel líp než datová stěna.Nemusí to být vždy stejný.Nejlepší je objektiv vyzkoušet na diáky.


  • 1

#43 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 19 únor 2020 - 10:59:27

Luboszi, promiň,    je  rozebírání toho,   jak  funguje  digitální aparát,   vhodné do tohoto vlákna,  zejména jako  odpověď na konkrétní dotaz ke konkrétnímu objektivu Nikkor?  


  • 0

#44 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 19 únor 2020 - 11:07:43

Pouze jsem tím chtěl upozornit na to že pokud to někdo bude zkoušet tak se nemusí dočkat stejných výsledků.A bude v omylu že objektiv je špatný.


  • 0

#45 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 březen 2020 - 05:47:53

nevím kam s tím, přihodím tedy sem. narazil jsem na pěkné dokumenty k nikonu. jestli to tu někde je, omlouvám se, nenašel jsem https://www.pacificr...konNotebook.htm


  • 0

#46 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 14 březen 2020 - 11:58:11

Měl bych na vás prosbu....byl by někdo kdo s tím má ideálně osobní zkušenost mi ochoten tady napsat které manuální tělo vybrat. Pouze Nikon. Chci něco na každodenní nošení...takového otloukánka kterého mi nebude škoda. Co nejmenší, nejlehčí a...levné. Nevím jestli FG...FM...EM...jiné? Nejraději bych pořídil FM3a ale to by bylo z bláta do louže protože by mi to bylo líto furt tahat hozené na dně báglu stejně jako F6  :-P

Asi bych tam ocenil expozimetr jinak klidně plný manuál....časy stačí do 2000 nicméně Iso by bylo fajn s možností až do 3200.

Díky moc za ochotu poradit...doporučit.


  • 0

#47 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 14 březen 2020 - 12:05:23

Už rok prodávám kamarádovi F65. Koupil jsem mu jej osobně jako nový, ale on to měl v almaře a tak garantuji, že má projety max. 2 filmy. Už jem mu řekl, ať to vezme dětem na hraní, ale když je tady nahozena ta otázka - tak nabízím fakt se zárukou nového přístroje za 500,- + poštu. Objektiv se mi podařilo prodat. Tak kdyžtak napiš na SZ. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#48 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 14 březen 2020 - 13:12:28

Díky za nabídku. Nechci vypadat nevděčně, ale tahle řada Nikonu mě nikdy nezaujala. Já mám na tohle nošení prostě nejradši ty staré většinou kovové mašinky.


  • 0

#49 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 14 březen 2020 - 14:22:14

ja by som to vzal :)


  • 0

#50 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 15 březen 2020 - 18:04:27

OK - poslal jsem SZ :shock:


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních