Přejít na obsah


Fotka

Nikon - prehled, typy, tipy pro zacatecnika


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
105 odpovědí na toto téma

#51 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 19 březen 2020 - 12:51:54

Měl bych na vás prosbu....byl by někdo kdo s tím má ideálně osobní zkušenost mi ochoten tady napsat které manuální tělo vybrat. Pouze Nikon. Chci něco na každodenní nošení...takového otloukánka kterého mi nebude škoda. Co nejmenší, nejlehčí a...levné. Nevím jestli FG...FM...EM...jiné? Nejraději bych pořídil FM3a ale to by bylo z bláta do louže protože by mi to bylo líto furt tahat hozené na dně báglu stejně jako F6  :-P

Asi bych tam ocenil expozimetr jinak klidně plný manuál....časy stačí do 2000 nicméně Iso by bylo fajn s možností až do 3200.

Díky moc za ochotu poradit...doporučit.

Měl jsem:

 

- EM (druhou verzi - trošku kvalitnější polepy) - super malej foťák, skoro do kapsy. S pancake Nikon E 50/1.8 fakt malá sestava. Priorita clony + tlačítko na kompenzaci +2EV.

- FM2n - Taky pecka, ale vyměnil jsem to nakonec za OM systém, který má větší hledáčky.

 

Za mě proč ne EM? Foťák za pár stovek a když budeš šikovný, poradíš si i s absencí plně manuál režimu :smile: Přikládám pár fotek z komba EM + E Series 50/1.8, na jedné autoportrét do skleněné výlohy pro posouzení velikosti foťáku v ruce. Přeuju šťastnou ruku.

 

Přiložený soubor  EM1.JPG   106,24K   17 Počet stažení

Přiložený soubor  EM2.JPG   86,81K   9 Počet stažení

Přiložený soubor  EM3.JPG   80,18K   8 Počet stažení


  • 0

#52 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 25

Publikováno 19 březen 2020 - 13:03:02

 

Měl bych na vás prosbu....byl by někdo kdo s tím má ideálně osobní zkušenost mi ochoten tady napsat které manuální tělo vybrat. Pouze Nikon. Chci něco na každodenní nošení...takového otloukánka kterého mi nebude škoda. Co nejmenší, nejlehčí a...levné. Nevím jestli FG...FM...EM...jiné? Nejraději bych pořídil FM3a ale to by bylo z bláta do louže protože by mi to bylo líto furt tahat hozené na dně báglu stejně jako F6  :-P

Asi bych tam ocenil expozimetr jinak klidně plný manuál....časy stačí do 2000 nicméně Iso by bylo fajn s možností až do 3200.

Díky moc za ochotu poradit...doporučit.

Měl jsem:

 

- EM (druhou verzi - trošku kvalitnější polepy) - super malej foťák, skoro do kapsy. S pancake Nikon E 50/1.8 fakt malá sestava. Priorita clony + tlačítko na kompenzaci +2EV.

- FM2n - Taky pecka, ale vyměnil jsem to nakonec za OM systém, který má větší hledáčky.

 

Za mě proč ne EM? Foťák za pár stovek a když budeš šikovný, poradíš si i s absencí plně manuál režimu :smile: Přikládám pár fotek z komba EM + E Series 50/1.8, na jedné autoportrét do skleněné výlohy pro posouzení velikosti foťáku v ruce. Přeuju šťastnou ruku.

 

attachicon.gifEM1.JPG

attachicon.gifEM2.JPG

attachicon.gifEM3.JP

Máš tam taky uprostřed škrábanec.


  • 0

#53 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 19 březen 2020 - 14:24:10

Lukee díky za podělení se o praktické zkušenosti. Přiznám se, že ve mně se to momentálně pěkně mele...objevily se na bazaru dvě pěkné FM3ky i když cenově samo úplně jinde...bohužel já jsem takový megaloman a maximalista no....takže na jednu stranu chci otloukánka, na druhou stranu bych tu FM3a strašně rád....kam kouknu píšou na to samá superlativa. Navíc ta mašinka se mi prostě hrozně líbí  :oops:

Nicméně momentálně díky karanténě mám čas nad tím přemýšlet...uvízl jsem totiž v zahraničí a i přesto, že bych se mohl vrátit zpět do čr, čekala by mne tam 14denní karanténa. Nehledě na to, že bych se už pak zpátky nedostal. Takže sedím ve Wrocku a dumám...a dumám...a sjíždím všemožné bazárky.  :)


  • 0

#54 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 123

Publikováno 19 březen 2020 - 16:19:20

Jo... FM3a... taky nenaplněná touha..

Kdysi jsem "stál na křižovatce" mezi FM3a a FA.... a rozhodla cena, lepší držení (malý "grip").... a... zvuk závěrky:)... ve prospěch FA.

Zatím nebyl důvod litovat (byť praktickou zkušenost s FM3a nemám).


  • 0

#55 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 19 březen 2020 - 16:28:27

Na FA jsem koukal a už měl jednu přes známého v bazárku omrknutou a vybranou...v její prospěch hovoří systém měření. Nicméně jsem to byl nucen odložit...a všichni víme jak to končí...když se něco odloží  :-P


  • 0

#56 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 123

Publikováno 19 březen 2020 - 17:19:46

Ano.... mám "plný" prázdný regál "odložených" věcí.

je tam kromě FM3a i F6, FUJI GA 645zi, Fuji GX 680 III ... Linhofy, Sinary, Plaubely a objektivy ani  nepočítám :)


  • 0

#57 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 19 březen 2020 - 18:47:10

Tak z toho regálu si můžu zatím škrtnout jen tu F6  :smile:

ale jinak tam toho mám tak na minimálně dva životy  :-P  nejraději si tam představuju Mamiya 7ii s celou sérii skel a adaptérem na kinofilm....viděl jsem z toho panoramky a uuuu.

Potom Fuji GSW/GW ta už je tam strašnou spoustu let....mám opravdu rád 6x9 ale....

K mamči ještě jedno záložní tělo RZ67ii.....potom pár delších skel na Nikon....včetně starého Noctona...no a samo jednu krásnou VF ve formátu 24x30 na kontakty  :wub:  jak tak koukám to nebude na polici...to bude tak na trezorovou místnost s pohodlným křeslem uprostřed  :)


  • 0

#58 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 19 březen 2020 - 19:49:15

K Nikonom: fotil som s nimi 12 rokov - amatérsky. Nedávno šli všetky z domu, a teraz som za cenu jednej FM2 kúpil Pentax s tromi sklami.
Ale:
FA je výborný funkciami. Plastový. Matrix myslím nefunguje 'na výšku' - proste segmenty sú tak vyskladané. Inak je meranie úžasné a ak si dobre pamätám, meria aj s non-Ai sklami (zacloní si a meria pri aktuálnej clone...asi....je to už dávno).

FE- výborný, ak funguje. Brať skôr novšiu FE2, mávajú problémy.

FM - mal som aj FM2, aj FM2n. Bral by som FM, dajú sa nasadiť aj non-Ai sklá a netreba frézovať. Toto je funkcia, ktorú majú už iba profi Nikony. A FE (nie FE2).

Potom som mal F4. Uf.
A najlepší Nikon je F3 so šachtou a hľadáčikom HP. A nie je tak veľký, ako by sa mohlo zdať. Treba zobrať do ruky, vyskúšať.
  • 0

#59 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 19 březen 2020 - 20:51:27

faajn: vem FM nebo FM2 dle stavu, moc nezaplatíš a budeš spokojen.


  • 0

#60 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 19 březen 2020 - 21:35:44

K Nikonom: fotil som s nimi 12 rokov - amatérsky. Nedávno šli všetky z domu, a teraz som za cenu jednej FM2 kúpil Pentax s tromi sklami.
Ale:
FA je výborný funkciami. Plastový. Matrix myslím nefunguje 'na výšku' - proste segmenty sú tak vyskladané. Inak je meranie úžasné a ak si dobre pamätám, meria aj s non-Ai sklami (zacloní si a meria pri aktuálnej clone...asi....je to už dávno).

FE- výborný, ak funguje. Brať skôr novšiu FE2, mávajú problémy.

FM - mal som aj FM2, aj FM2n. Bral by som FM, dajú sa nasadiť aj non-Ai sklá a netreba frézovať. Toto je funkcia, ktorú majú už iba profi Nikony. A FE (nie FE2).

Potom som mal F4. Uf.
A najlepší Nikon je F3 so šachtou a hľadáčikom HP. A nie je tak veľký, ako by sa mohlo zdať. Treba zobrať do ruky, vyskúšať.

F3HP jedine s motorom. Dobre sa to drzi a clovek aj tak profesionalnejsie vyzera ... :)
F3 mam rad.


  • 0

#61 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 22 březen 2020 - 01:54:32

Tak z toho regálu si můžu zatím škrtnout jen tu F6  :smile:

ale jinak tam toho mám tak na minimálně dva životy  :-P  nejraději si tam představuju Mamiya 7ii s celou sérii skel a adaptérem na kinofilm....viděl jsem z toho panoramky a uuuu.

Potom Fuji GSW/GW ta už je tam strašnou spoustu let....mám opravdu rád 6x9 ale....

K mamči ještě jedno záložní tělo RZ67ii.....potom pár delších skel na Nikon....včetně starého Noctona...no a samo jednu krásnou VF ve formátu 24x30 na kontakty  :wub:  jak tak koukám to nebude na polici...to bude tak na trezorovou místnost s pohodlným křeslem uprostřed  :)

Pruser je, ze kdyz si casem clovek vsechny ty nadherne hracky poridi, tak pak zjisti ze si s nimi se vsemi stejne nema cast pohrat a na vetsinu tech krasek se akorat prasi na polickach ... :-(

 

Ad "včetně starého Noctona" - tim je minen Noct-Nikkor 58/1.2?
AFAIK oznaceni Nokton pouziva jenom Cosina.


  • 0

#62 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 22 březen 2020 - 08:04:56

Jop myslel jsem toho stareho Nikona f1.2 ;) viděl jsem v JP na bazaru osazeného právě na FM3a a té dvojici to náramně slušelo. Leč rozdíl v ceně byl brutální.
  • 0

#63 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 22 březen 2020 - 15:46:40

Inu nakonec jsem se rozhodl trochu přišetřit a pořídit FM3a. Teď mi jedna pěkná stříbrná na paladixu utekla, ale ona se ještě nějaká najde.....v nejhorším případě zas koupím něco přímo z Nikoní domoviny. Tam je pěkných kousků dost ;)

Fotí tu někdo z vás na tenhle stroj, či nějaký čas fotil? Zajímalo by mne jak je to s tím plným manuálem/mechanickým provozem. Jestli to bez baterií normálně jede nebo je tam pouze jeden univerzální čas? Z toho co jsem vyčetl by se to mělo bez baterií chovat jako plně mechanický foťák. (externím expozimetrem zjistím čas při dané cloně a na foťáku jednoduše kolečkem nastavím) Ten červeně zvýrazněný bude zřejmě na synchro.

Dále výměnné matnice. Koukám že k některým to prodejci přímo prodávají....zřejmě to kdysi byla část standardního příslušenství včetně pinzety na výměnu.

Hodně recenzentů píše že je to nejlepší manuální Nikon který kdy byl vyroben. Souhlasíte? 


  • 0

#64 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 123

Publikováno 22 březen 2020 - 17:38:22

řada odpovědí zde (asi znáš)

https://www.kenrockw.../nikon/fm3a.htm


  • 0

#65 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 22 březen 2020 - 18:18:55

jasně...na Kena koukám pravidelně a je to vždy první místo kam jdu pro recenzi ;)


  • 0

#66 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 23 březen 2020 - 01:52:54

Ten Noct-Nikkor je krasny kus zeleza a skla:

Přiložený soubor  noct.jpg   81,26K   1 Počet stažení

 

Diky tomu jak renderuje bodove zdroje svetla mu slusi krom nocnich scen treba i foceni slozitejsich tvaru skla:

Přiložený soubor  nik58.jpg   278,26K   2 Počet stažení

 

Zatim nevim o jinem skle pro Nikon F bajonet, ktere by s nim bylo srovnatelne, ale dnes se diky sve povesti opravdu prodava za ponekud nehorazne ceny.

http://www.fpl.cz/tst/noct58mm.jpg

 

BTW. Kena Rockwella je nutne brat trosku s rezervou. Nikdy nereviduje sve texty, takze dodnes se u nej muzeme docist tuhle oslavnou tiradu na dosti bidny superzoom 18-200/3.5-5.6 pro DX:

It's a miracle! I bought mine in November 2005 and love it. It's replaced an entire bag of lenses. All I bring anywhere is my 18-200mm, and maybe my 12-24mm for 99% of everything I shoot.

Jako pohodlny zdroj, kde clovek najde zakladni technicke informace o ruznych verzich skel, je to cajk - ale jinak ...


  • 0

#67 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 23 březen 2020 - 08:39:45

To je tvoje sklo?...fotky? No cena už je nesmyslná...4tis dolarů je fakt přestřel i když ten nový stojí ještě 2x tolik. Před pár měsíci jsem koukal na JP ebay po FM3a, bylo tam jedno tělo právě v kombinaci s tímhle sklem....když jsem se podíval za jakou cenu je tělo a za jakou ten Noct nechtěl jsem věřit vlastním očím  :-P

 

Kena koukám jako prvního, ale rozhodně ne posledního. Má tam jak píšeš hezky technický popis a jistou zkušenost. Nicméně všem musí být jasné, že se nemůže každému recenzovanému kusu věnovat dlouhodobě a každá recenze je do značné míry také pouze subjektivní pohled. Ale líbila se mi tahle jeho tabulka...jasný stručný popis/srovnání.

 

https://www.kenrockw.../nikon/fefm.htm


  • 0

#68 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 25

Publikováno 23 březen 2020 - 08:52:58

Kvalitní objektiv ano neřeší to celou stránku věci.Tam záleží na to na jaký tělo objektiv dám.Méně dokonalé přístroje mají stěny vnitřní komory hladké a pouze  vyčerněné matným lakem.Taková ochrana proti vnitřním reflexům kamery je nedostačující.Ty lepší mají stěny vroubkované.To se dá vylepit černým sametem problém je v jeho příliš velké tloušce.Proto je třeba lepší takzvaný velurový papír.


  • 0

#69 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 23 březen 2020 - 11:13:40

S velurovým papírem mám dobré zkušenosti. Používám ho i pro dírkové komory. Dobrá je i matná barva na plastikové modely.
  • 1

#70 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 březen 2020 - 14:06:36

Kvalitní objektiv ano neřeší to celou stránku věci.Tam záleží na to na jaký tělo objektiv dám.Méně dokonalé přístroje mají stěny vnitřní komory hladké a pouze  vyčerněné matným lakem.Taková ochrana proti vnitřním reflexům kamery je nedostačující.Ty lepší mají stěny vroubkované.To se dá vylepit černým sametem problém je v jeho příliš velké tloušce.Proto je třeba lepší takzvaný velurový papír.

Jistě, ale tímto problémem trpí namátkou Pentacon Six. Která Nikon těla mají nedostatečně řešený antireflex komory?


  • 1

#71 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 23 březen 2020 - 21:24:43

To je tvoje sklo?...fotky? No cena už je nesmyslná...4tis dolarů je fakt přestřel i když ten nový stojí ještě 2x tolik. Před pár měsíci jsem koukal na JP ebay po FM3a, bylo tam jedno tělo právě v kombinaci s tímhle sklem....když jsem se podíval za jakou cenu je tělo a za jakou ten Noct nechtěl jsem věřit vlastním očím  :-P

Jj. Moje sklo i fotky (ale na digital).

 

Realne se na eBay prodava tak za 2500-3500 USD a bylo jich vyrobeno cca deset tisic, takze asi bude sance ho s troskou trpelivosti ulovit i o fous levneji.

Ale fakt to asi neni sklo, ktere je nutne mit doma.


  • 0

#72 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 25

Publikováno 23 březen 2020 - 21:54:56

Pak ještě v roce 2000 vyšel v obnovený verzi hledáčkový přístroj Nikon S3 ve stříbrné verzi a v roce 2002 v černé. Kde průhledový hledáček má vyznačeny rámečky pro objektivy 35mm 50mm a 105mm  expoziční časy od 1S do 1/1000 a časy B a T.To asi nebude laciná záležitost pokud se dá sehnat?


  • 0

#73 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 24 březen 2020 - 08:29:41

Jako sbírkový kus při nadbytku financi klidně, ale jak píšeš...nezbytný foto kus to nebude. To bych raději pořídil ještě na portréty 85mm f1,4.

Co ta FM3a cvakáte tu na to někdo? ;)


  • 0

#74 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 25 březen 2020 - 11:47:20

FM3a jsem si pořídil nový a cvalak jsem na něj asi 2 roky, Naprosto spolehlivý, malý, šikovný. Jen se mi závěrka nezdála tak tichá, klidná. Dokonce jsem na něj nafotil i nějaké svatby a v poho. Určitě je to foťáček do nepohody. Pak jsem jej vyměnil za F6 (abych měl synchornizaci blesku neomezenou) a to je trošku jiná liga - závěrka mňam a ostatní věci super, dokonce i tisk expozičních údajů mezi políčka a tak. Jen mě štvalo, že už není na AA baterky, ale CR123 a i při vypnutém stavu mi je to pomalu ale jistě vybíjelo. Pak, jsa zmámen větším formátem, jesm ho (blbec) prodal, čehož dnes lituji. Tož tak, MF3A doporučuji, ale bude záležet na stavu - asi bych šel k Žaponcum i s vizí DPH a cla. Nový už se dlouho neprodává. Zdar nikonům a dobré světlo přeje Luigi :shock: 


  • 0

#75 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 25 březen 2020 - 12:59:52

F6 vlastním a jak jsi sám napsal...je to prostě paráda s tím dělat. Tohle tělo neprodám ani kdyby na chleba nebylo... tím tě teda nechci nikterak provokovat  :-P

Tu FM3a chci do jisté míry jako záložní tělo a taky foťák co umí plný manuál...jeden nikdy neví kdy se to může hodit  ;-)

Jak jsem psal výše teď byla jedna opravdu pěkná na paladixu...nicméně byl jsem moc pomalý a už dělá radost někomu jinému. V JP jich je spousta...zkušenosti s tamním prodejem už mám a to clo a dph...no co naděláme.


  • 0

#76 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 25 březen 2020 - 13:42:04

par kousku fm3a jsem postupne mel jako must/have/nikon, prvni dva mi byli odcizeny, treti jsem prodal rudemu temnokomornikovi a 4. uz bez emoci padl jako obet nikoniho vystrizliveni

.

priorita clony mi uz prijde zbytecna a memu uchu ten kovovy zvuk zaverky vyslovene kazil foceni

 

.

f6 ma vse co od nikonu potrebuji pro dva objektivy za ktere nemam adekvatni nahradu


  • 0

#77 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 25 březen 2020 - 14:17:03

Můžu vědět které dva objektivy to jsou?


  • 0

#78 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 25 březen 2020 - 14:41:59

8mm/2.8 a 135mm/2dc

.

osmicku opravdu potrebuju / nocni obrazek z testovani dost prosle metraze fomapanu f21

 

.


  • 0

#79 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 25 březen 2020 - 15:40:00

DC bych taky rád ale 105 (135 mám Ais) moc fajn železo

no a ta 8...  :grin:  :grin:


  • 0

#80 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 25 březen 2020 - 21:32:20

milosm: Ta nova 8-15 je na 8mm o dost lepsi a neni to takova obluda. Ale uz ma bohuzel E ovladani clony, takze na F6 jenom na plnou diru.
Nejak se holt zacinaji mnozit zajimava skla, ktera uz na film nepouzijeme (nejvic mme to stve u 100/1.4 a 19/4). :-(


  • 0

#81 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 25

Publikováno 26 březen 2020 - 09:21:21

 Jen mě štvalo, že už není na AA baterky, ale CR123 a i při vypnutém stavu mi je to pomalu ale jistě vybíjelo. Pak, jsa zmámen větším formátem, jesm ho (blbec) prodal, čehož dnes lituji. Tož tak, MF3A doporučuji, ale bude záležet na stavu - asi bych šel k Žaponcum i s vizí DPH a cla. Nový už se dlouho neprodává. Zdar nikonům a dobré světlo přeje Luigi :shock:

Do Nikona F6 je  možno dát  mimo 2x CR 123A   s volitelnou baterií MB 40 8x AA nebo 1x EN-EL4


  • 0

#82 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 26 březen 2020 - 10:01:02

Jenže ten battery  grip se tu nedá sehnat....inzeruju ho už snad půl roku a nic. Pouze na ebay a ani tam toho není moc. Na druhou stranu ty dvě CR 123A v tom vydrží celkem dost.

Stejně jako něco na stahování meta dat z foťáku. Origo MV-1 je šíleně drahý a dost "zastaralý" uživatelsky kostrbatý na použití a alternativa v podobě Meta 35 už k nesehnání.


  • 0

#83 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 26 březen 2020 - 20:44:42

faajn: Mezi tou Metou a MV-1 neni zadneho zaznamenanihodneho rozdilu. Oboji stahne ta CVS data na kartu a k Mete akorat navic dodavali nejaky jejich patentni sw ktery to umel hezky zobrazit.


  • 0

#84 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 27 březen 2020 - 07:14:11

Co jsem koukal a četl, tak meta je uživatelsky mnohem příjemnější a o dost levnější, kdy nový kus vychází o cca. 150USD líp než použitá mv-1.
Bohužel teď jde Meta35 koupit jen za velkou louží, takže +30dolaru pošta + clo a dph.
  • 0

#85 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 27 březen 2020 - 22:47:29

S tou metou jen pozor jestli používáte macOS, ta jejich aplikace je jen 32bit a nepoběží na současných verzích. Co jsem to s nimi asi před půl rokem řešit, nevypadali že by měli zájem nějak aplikaci aktualizovat.


  • 0

#86 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 27 březen 2020 - 23:10:10

Uzivatelska privetivost je zalezitost ponekud subjektivni, ale s MV-1 pripojim tu krabicku k fotaku a stisknu na ni cudlik. Chvilku blika LEDka a az doblika, tak krabicku odpojim a na CF karte mam textove soubory, ktere obsahuji stazena data pro kazdy film v CSV formatu. To vypada nejak takto:

Film speed,Film number,Camera ID
400,378,255
Frame number,Shutter speed,Aperture,Focal length,Lens maximum aperture,Multiple exposure
01,200,F2,50,F1.4,None
02,50,F4,50,F1.4,None
03,50,F4,50,F1.4,None
04,40,F3.5,50,F1.4,None
...

No a pak mam trivialni skript, ktery mi to zapise do EXIFu nascanovanych fotek. Jednoduche, proste, funkcni.

 

U te Mety35 musim nainstalovat nejaky jejich patentni program (ktery navic nefunguje pod aktualnimi verzemi OS X), stahnout to do jejich databaze a pak muzu najit na disku prislusne obrazky a ty informace k nim dosypat.

 

Mam i tu Metu (koupil jsem ji jako zalohu pro pripad, ze by mi umrela MV-1) ale zatim jsem ji nepouzil.


  • 1

#87 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 28 březen 2020 - 13:16:49

No vidíš a to je přesně něco co jsem si potřeboval přečíst. Z toho cos napsal mi totiž vychází, že ta origo MV-1 bude lepší. Zase jsem naletěl na reklamní marketing.

Díky, jdu koukat na ebay po mv.

 

PS: co je u tebe triviální skript?


  • 0

#88 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 28 březen 2020 - 21:37:21

V podstate je to jeden radek, obaleny nejakou bizuterii:

 

FOR /F "skip=3 tokens=1,2,3,4,5 delims=," %%A in (%1) do call tmp.bat %2 %3 %%A %%B %%C %%D %%E

Pokud se ta davka zavola s parametry jmeno toho csv souboru a bazove jmeno obrazku plus jejich pripona, treba takhle:

 

EXIFHRK5 n00378.txt scan tif

 

takze kdyz v tom tmp.bat budu mit  echo %1%3.%2  %4 %5 %6 %7, tak ten vystup bude vypadat takto:

scan01.tif  200 F2 50 F1.4
scan02.tif  50 F4 50 F1.4
scan03.tif  50 F4 50 F1.4
scan04.tif  40 F3.5 50 F1.4

Tj. v te davce si s tim pak clovek muze udelat co uzna za vhodne - rovnou zavolat exiftool nebo jenom vygenerovat mustr davky pro jeho zavolani, ktery se jeste da pred spustenim oeditovat. Jak je ctena libost.

 


  • 3

#89 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 1 duben 2020 - 10:03:46

faajn, koukám že jsi změnil diametrálně priority :mrgreen: Prvotní dotaz byl na: "Chci něco na každodenní nošení...takového otloukánka kterého mi nebude škoda." a je z toho FM3a :mrgreen: Toho bude škoda otloukat...

Našel jsem ještě jednu kvalitní fotku EMka. (foceno na D700)

 

Přiložený soubor  EM4.JPG   108,44K   1 Počet stažení

 


  • 0

#90 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 1 duben 2020 - 12:12:02

:grin:  no já to tak mám se vším no  :P

ale ted to dávám vzhledem k situaci k ledu...nikomu nic zlého nepřeju a ani nechci být zlým prorokem, ale moc dobře si ještě pamatuju co se dělo po 2009...sám jsem na to tenkrát dojel a musel skoro vše prodat....takže vyčkávám a šetřím na případné zajímavé bazarovky. Už se dokonce něco objevuje..lidi co dělají v postižených oborech už jsou docela...no není to příjemná situace.  :mellow:


  • 0

#91 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 1 duben 2020 - 15:00:02

Vážený kolego, faajny, nelze srovnávat období počátku 70. let, kdy návštěva Interkamery v Holešovicích znamenala pro mnoho z nás chvíle, kdy jsme trávili více času s ukořistěnými prospekty renomovaných výrobců a marně snili o úžasných fotografiích, z těch nádherných strojů vzešlých. Investice do velmi kvalitní kamery se špičkovou optikou v případě, že Vás fotografování opravdu baví, velmi podporuji. Je to stejné, jako v aktivním provozování hudby. Kvalitní nástroj v rukou je stimulem k usilovnému a radost přinášejícímu pocitu. Možnosti, které současná doba přináší jsou úžasné. Opravdu záleží na každém z nás, na jakou cestu se rozhodne vydat. Přeji Vám proto mnoho radosti a pokroku. K dobré fotografii, která dokáže oslovit Vaše okolí nepotřebujete luxusní vůz s kozatou gazelou v pardálím kožichu. Stačí dobré boty, pevný a odolný oděv, kvalitní klobouk na palici, krajíc chleba se sádlem a cibulí v šátku, zavěšeném na monopodu. A hlavně OČI dokořán světlu otevřené.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#92 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 3 duben 2020 - 14:48:02

Jezevec má recht. Když to srovnám kolem a kolem tak si stejně uvědomuju, že svoje nejlepší fotky jsem nacvakal z většiny na nejlevnejší gear co jsem měl nebo doteď mám. Asi je to tím, že mi tohodle vybavení není líto a proto je pořád při ruce a neřeším jestli jsem to někde neodřel nebo tak, takže soustředění je spíš na příběh a světlo :mrgreen:


  • 0

#93 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 3 duben 2020 - 14:54:52

tak keby niekto moc chcel:

 

Přiložený soubor  Screenshot 2020-04-03 at 15.49.56.png   303,56K   5 Počet stažení


  • 0

#94 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 duben 2020 - 15:45:56

Tož abych byl upřímný v příspěvcích pana Kuracha se vždy tak v polovině ztratím...na můj chabý intelekt píše příliš rozložitě a pro mě nesrozumitelně. Holt čtení mezi řádky mi nikdy nešlo.

Co se týče touhy či možná chtíče vlastnit pokud možno jen kvalitní, funkční a značkovou techniku, to u mě zřejmě pramení ze špatných zkušeností. Opravdu už nemám chuť se místo pohodového focení rozčilovat nad starou veteší co patří max na poličku. Pokud to někomu vyhovuje tak prosím.

Času teď na focení nemám...rozhodně ne tolik co bych rád...důvod má 9 měsíců. Jenže ten čas zas bude..i kdyby to mělo být až v době kdy to budu učit syna.

Jinak když už se vypravím fotit tak si beru foťáky na které vím že se můžu spolehnout...mám to tak rád.

A když jde o okamžitou všudy přítomnou možnost fotit...no fuj ale na to klidně použiju mobil...přesně na tohle cvakání totiž stačí. Když přitom najdu téma a je později možnost v klidu se k němu pak vrátím a nafotím to "pořádně".

 

Tím vším jsem chtěl jenom říct, že nyní mám prostě vzhledem ke všem okolnostem čas pouze na to koukání po bazarech a případném nakupování mnou vybraného a před sebou samým obhajitelného foto vybavení. A že s tím vším super vybavením pak nenafotím zdaleka ani to co fotil Miroslav Tichý na rolku od toaleťáku...no co už, není nám všem dáno.


  • 0

#95 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 123

Publikováno 3 duben 2020 - 16:16:08

Syn je dostatečný, ne-li vůbec nejpádnější, důvod k focení. Byť, zatím, ne jako žák :)

Ale není to "téma, k němuž je možno se v klidu vrátit později".

 

A pan Kurach... libuje si v takových verbálních labyrintech, že se v nich také ztrácím. Chyba je na mém přijímači.


  • 0

#96 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 duben 2020 - 17:16:50

Syn je dostatečný, ne-li vůbec nejpádnější, důvod k focení. Byť, zatím, ne jako žák :)

Ale není to "téma, k němuž je možno se v klidu vrátit později".

 

Tak já myslel čas fotit i něco jiného než syna  :grin:  ten se bude jednou divit kolik kilometrů filmu mapovalo jeho vývoj...( onehdá jsem ho tady po bytě naháněl s RZetkem) No nebude to mít tak spartánské jako kdysi my co se nyní musíme spokojit s jednou malinkou krabičkou již značně poničených fotek z dětství  :P


  • 0

#97 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 4 duben 2020 - 00:40:45

Syn je dostatečný, ne-li vůbec nejpádnější, důvod k focení. Byť, zatím, ne jako žák :)

Ale není to "téma, k němuž je možno se v klidu vrátit později".

 

Cožpak o to, nafotit děti je jednoduchý, za dopoledne na pískovišti shoří dva-tři filmy jako nic.

Ale dostat se k nazvětšování aspoň náhledovek, to už je horší.


  • 0

#98 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 4 duben 2020 - 01:03:25

A pan Kurach... libuje si v takových verbálních labyrintech, že se v nich také ztrácím. Chyba je na mém přijímači.

 

 

Starý jezevec Pan Kurach na TK prostě patří, sice je třeba se na čtení soustředit, ale jeho příspěvky přinášejí pocit srovnatelný s uchopením Rozmarného léta, nebo třeba Hrabala.

 

Omlouvám se za OT, toto není o nikonech.


  • 0

#99 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 16 leden 2021 - 19:49:46

neví někdo, jaký je závit na drátěné spoušti ar-2?


  • 0

#100 Fjavoj

Fjavoj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 březen 2021 - 10:42:29

Zdravím, nechtěl jsem zakládat nové vlákno tak píši sem. Potřebuji poradit ohledně spouště k Nikonu F4, ze Škody mi napsali že tato k nikonu sedět nebude JCC TCR-40 - klasická drátěná a že jedině MC - 12 která se již nevyrábí, přitom v tom to videu :  ___ v 1 minutě 30 sekund se používá klasická drátěná ze zadní částí Nikonu pod zásobníkem na film.

nikon12.jpg

Máte někdo zkušenosti se spouští k Nikonu f4? konkrétně jestli na něj bude fungovat Klasická drátěná?

díky za odpovědi 

Javorský


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních