Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Li-ion místo primární Li baterie

Li-ion LiFePO4 baterie

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 23 únor 2020 - 11:02:56

Snese fotoaparát 7,4V Li-ion akumulátor místo 6V primární baterie? Ač si myslím, že to problém nebude, chci se raději zeptat než to vyzkouším. Ideální by byly LiFePO4 akumulátory, které mají stejné napětí jako primární Li, ale na ty nemám nabíječku, takže bych se ráda zeptala na vaše zkušenosti s Li-ion.


  • 0

#2 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 23 únor 2020 - 11:36:34

Já bych to nedělal. Možná se to na funkci elektroniky hned neukáže. Ale bude přetěžovaná a její životnost kratší. V případě vnitřní regulace napětí to možná bude OK. Kdo ví? Za sebe bych to nedělal. Jak jsem psal na začátku.
  • 0

#3 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 24 únor 2020 - 06:17:44

Aký je to fotoaparát ?


  • 0

#4 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 únor 2020 - 09:08:15

Aký je to fotoaparát ?

Ten dotaz je obecný, mám vícero fotoaparátů.


  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 únor 2020 - 10:26:14

já nejsem elektrotechniky znalý, ale na ledaco používám step-down měniče, napětí se dá přesně nastavit

záleží, kolik je tam kde místa, kolik to odebírá proudu a nepoplést polaritu, jinak jsou to dobří pomocníci, tyhle destičky

příklad

https://www.gme.cz/n...0v-3a-step-down


  • 0

#6 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 24 únor 2020 - 11:02:17

 

Aký je to fotoaparát ?

Ten dotaz je obecný, mám vícero fotoaparátů.

 

Jo aha....

 

len taká úvaha - skús si to zistiť podľa gripu - ak je možné k tomu foťáku nasadiť grip. Mám Nik F100 ten má v tele 4 AA batérie ale do gripu ich ide 6 - takže mi vychádza že elektronika je priamo výrobcom nastavená že prepätie 3V znesie... Skús si pozrieť svoje modely - interná batéria vs battery grip - ak je to tak ako v mojom prípade tak tých 1.4 V navyše je v poho ..


  • 0

#7 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 26 únor 2020 - 12:33:35

já nejsem elektrotechniky znalý, ale na ledaco používám step-down měniče, napětí se dá přesně nastavit

záleží, kolik je tam kde místa, kolik to odebírá proudu a nepoplést polaritu, jinak jsou to dobří pomocníci, tyhle destičky

příklad

https://www.gme.cz/n...0v-3a-step-down

Popravdě netuším jak je to velké, možná by něco takového šlo vměstnat třeba do baterie 2CR5 (bylo by asi potřeba mít tam zvlášť kontakty pro nabíjení), ale třeba u foťáků, které jsou na 2x CR123 by tam místo určitě nebylo, leda použít je jeden článek a step up měnič, jenže Li-ion mají menší měrnou kapacitu než primární Li baterie a navíc i ten měnič má nějakou spotřebu, pak nevím jestli by to bylo reálně použitelné. Jde mi o to, že se stává, že chci neplánovaně jít na fotovýlet když je dobré světlo a zjistím, že mi došly nějaké potřebné baterie a než je někde stihnu koupit (zvláště o víkendu když jsou specializované prodejny zavřené), tak tím strávím tolik času, že pak je třeba na výlet už pozdě, protože než bych se dostala na místo by byl večer. Li-ion bych mohla udržovat stále nabité.


  • 0

#8 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 únor 2020 - 12:43:43

Tato úvaha je bohužel nesprávná. Nepamatuji si řešení napájení F100vky, ale aparát jistě bude mít obvod zajišťující nastavení správného napětí pro napájení elektroniky. Takže se tam žádné přepětí na elektronice, natož 3V, nekoná.

 

Jo aha....

 

 

 

 

len taká úvaha - skús si to zistiť podľa gripu - ak je možné k tomu foťáku nasadiť grip. Mám Nik F100 ten má v tele 4 AA batérie ale do gripu ich ide 6 - takže mi vychádza že elektronika je priamo výrobcom nastavená že prepätie 3V znesie... Skús si pozrieť svoje modely - interná batéria vs battery grip - ak je to tak ako v mojom prípade tak tých 1.4 V navyše je v poho ..

 


  • 0

#9 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 26 únor 2020 - 12:54:48

 

 

Aký je to fotoaparát ?

Ten dotaz je obecný, mám vícero fotoaparátů.

 

Jo aha....

 

len taká úvaha - skús si to zistiť podľa gripu - ak je možné k tomu foťáku nasadiť grip. Mám Nik F100 ten má v tele 4 AA batérie ale do gripu ich ide 6 - takže mi vychádza že elektronika je priamo výrobcom nastavená že prepätie 3V znesie... Skús si pozrieť svoje modely - interná batéria vs battery grip - ak je to tak ako v mojom prípade tak tých 1.4 V navyše je v poho ..

 

Bohužel k foťákům, které používám nejčastěji bateriové gripy nemám, kdybych měla tento problém bych neřešila, AA se doma vždy nějaké najdou. Na počty baterií v gripech jsem se už na internetu dívala, ale zajímalo by mne jestli jsou zapojeny vždy sériově nebo někdy sérioparalelně, protože v některých případech by to napětí z gripu při sériovém zapojení pak bylo až dvojnásobné. Před rokem jsem se zásobila primárními 2CR5, které by mi měly ještě na letošek vydržet, nedávno mi došly CR123 a CR2, tak jsem uvažovala o těch nabíjecích, ale koupím si příští měsíc zásobu i těchto a do budoucna budu vyhlížet gripy :)


  • 0

#10 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 26 únor 2020 - 12:59:43

 

Tato úvaha je bohužel nesprávná. Nepamatuji si řešení napájení F100vky, ale aparát jistě bude mít obvod zajišťující nastavení správného napětí pro napájení elektroniky. Takže se tam žádné přepětí na elektronice, natož 3V, nekoná.

 

Jo aha....

 

 

 

 

len taká úvaha - skús si to zistiť podľa gripu - ak je možné k tomu foťáku nasadiť grip. Mám Nik F100 ten má v tele 4 AA batérie ale do gripu ich ide 6 - takže mi vychádza že elektronika je priamo výrobcom nastavená že prepätie 3V znesie... Skús si pozrieť svoje modely - interná batéria vs battery grip - ak je to tak ako v mojom prípade tak tých 1.4 V navyše je v poho ..

 

 

no ano, no - blbo som sa vyjadril_ elektronika udržuje napätie konštantne na tých 6V max, Nicole rieši či do svojich aparátov môže dať akumulátor o 1.4V viac ako odporúčaný, ja som písal že F100 má orig v tele 4x1.5V = 6V a v gripe orig 6x1.5V = 9V a všetko je OK lebo - a to som nenapísal - elektronika v aparáte ma obvod ktorý to " zrovná " ____ myslím, že to až taká blbá úvaha nie je


  • 0

#11 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 26 únor 2020 - 13:16:44

 

Tato úvaha je bohužel nesprávná. Nepamatuji si řešení napájení F100vky, ale aparát jistě bude mít obvod zajišťující nastavení správného napětí pro napájení elektroniky. Takže se tam žádné přepětí na elektronice, natož 3V, nekoná.

 

Jo aha....

 

 

 

 

len taká úvaha - skús si to zistiť podľa gripu - ak je možné k tomu foťáku nasadiť grip. Mám Nik F100 ten má v tele 4 AA batérie ale do gripu ich ide 6 - takže mi vychádza že elektronika je priamo výrobcom nastavená že prepätie 3V znesie... Skús si pozrieť svoje modely - interná batéria vs battery grip - ak je to tak ako v mojom prípade tak tých 1.4 V navyše je v poho ..

 

 

Takže by Li-ion měly být bezpečně použitelné?


  • 0

#12 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 26 únor 2020 - 13:18:50

Ještě je tedy otázka jestli je ta elektronika pro řízení napětí v aparátu či v gripu.


  • 0

#13 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 únor 2020 - 13:20:28

 

já nejsem elektrotechniky znalý, ale na ledaco používám step-down měniče, napětí se dá přesně nastavit

záleží, kolik je tam kde místa, kolik to odebírá proudu a nepoplést polaritu, jinak jsou to dobří pomocníci, tyhle destičky

příklad

https://www.gme.cz/n...0v-3a-step-down

Popravdě netuším jak je to velké,.......................r. Li-ion bych mohla udržovat stále nabité.

 

aha, ono se to těžko posoudí, když se to nevidí

ty měniče nejsou tak velké, ale namísto cr123 určitě nevlezou

jde li o nouzové řešení a odběr aparátu tak do 1,7 A, asi bych udělal redukci, která se vloží místo baterií, z ní kabel k měniči (nebo do ní měnič nainstalovat-vejde li), tedy step-up a dále k USB

a pak mít s sebou jen powerbanku, která umí 2,1 A

některé 12 v věci doma napájím z powerbank tímhle způsobem, ale kabelově to do ruky pohodlné nebude, jen z nouze


  • 0

#14 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 26 únor 2020 - 14:11:58

Ještě je tedy otázka jestli je ta elektronika pro řízení napětí v aparátu či v gripu.

Môžem sa mýliť, ale podľa mňa je to 100pro v tele. 

 

Či sú bezpečne zameniteľné, takto naslepo povedať verdikt - to by si mohol trúfnuť človek od servisu fototechniky a to ja nie som. Jediné čo mi napadlo ako spoľahlivé riešenie je skontrolovať to podľa toho gripu, inak je to lotéria. Ak teda neberieme do úvahy možnosť rozobrať prístroj a pozrieť typové rady súčiastok - pasivne aj aktivne - na aké Ucc sú dimenzované. čo je blbosť samozrejme :)


  • 0

#15 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 26 únor 2020 - 15:22:04

RHx: Powerbanku už jsem měla připojenou místo 2x CR123 bez měniče, 5 V stačilo, ale neergonomické to bylo fakt pořádně, takže nikdy více... 


  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 únor 2020 - 19:54:26

no to jistě :-)

ovšem my strojaři škatulku na kusu kabelu tak neřešíme

jinak já s elektrickým fotoaparátem vyrazil do terénu někdy naposledy před patnácti léty, dokonce mám krásné om-2 a radši beru za holkama om-1 protože nepotřebuje napájet


  • 0

#17 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 únor 2020 - 22:41:39

Napětí se dá také srazit diodou, křemíkovky mívají úbytek kolem 0,7V, Schotky kolem 0,3V, detekční germániovky i míň ale tu bych moc nedoporučoval. V katalogu se to většinou  označuje Uf, tj úbytek v propustném směru.

Ze 7,4V na 6V je to tak na dvě křemíkový obecný v sérii. 

Stabilizátor se zenerkou ne, zbytečně by vybíjel baterku i v nečinnosti.

Proud v prop. směru bude další oříšek, pokud má foťák zabudovanej blesk, tak při jeho nabíjení bere měnič prakticky zkratový proudy. Do 2A třeba jedna tahle Uf 1,3V https://www.gme.cz/dioda-by296 ekvivalentů má spoustu.


  • 0

#18 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 26 únor 2020 - 23:16:14

Napětí se dá také srazit diodou, křemíkovky mívají úbytek kolem 0,7V, Schotky kolem 0,3V, detekční germániovky i míň ale tu bych moc nedoporučoval. V katalogu se to většinou  označuje Uf, tj úbytek v propustném směru.

Ze 7,4V na 6V je to tak na dvě křemíkový obecný v sérii. 

Stabilizátor se zenerkou ne, zbytečně by vybíjel baterku i v nečinnosti.

Proud v prop. směru bude další oříšek, pokud má foťák zabudovanej blesk, tak při jeho nabíjení bere měnič prakticky zkratový proudy. Do 2A třeba jedna tahle Uf 1,3V https://www.gme.cz/dioda-by296 ekvivalentů má spoustu.

Z toho hlediska už je efektivnější tam rovnou dát celý můstek v propustném směru .. Jenže stejně jako s diodou jde o to kam s ním .. Vyrábět akupack na míru tu asi nikdo nebude a kuchat aparát taky ne.


  • 0

#19 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 únor 2020 - 23:24:03

Jo, mechanicky je to těžký, a navíc koukám, že přes 1A se Uf taky zvedlo.


  • 0

#20 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 únor 2020 - 06:50:49

Copak? Otravuje nakupování CR123A baterií? Problém u Li-Ion stejné velikosti je menší kapacita. CR123A dá cca 2000mAh při minimální odběru, při větším zatížení jde využitelná kapacita dolů (1200-1500mAh). Li-Ion baterie stejné velikosti bude ráda za 1000-1100mAh.

 

CR123A má naprázdno 3,2-3,3V jak kdy no. Ano, 6,6V a 8,4V je rozdíl, ale co má shořet ať shoří. Škoda že nemáš nabíječku na LiFe, tam je to napěťově ideální. Bohužel kapacita zase mizerná.

 

Nicméně nevím do čeho to máš, já tohle taky řešil a nakonec sem zůstal u primárních lithiovek. Je to foťák od foťáku s výdrží - Nikon F80 vydržel snad 70 filmů nebo kolik. Minolta Dynax 7 ty baterky doslova žere. Můžu být rád tak za 20-25 filmů. Kupuju Varty. Levný Tinko z Hadexu jsou tragické.


  • 0

#21 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 27 únor 2020 - 08:13:45

Na některý typy je možno dát přídavný baterky.Když pak člověk fotí v zimě za mrazu tak to ocení.Kamarád měl kdysi pentax MZ 5 a měl baterku do fotáku i přídavný nabíjecí.


  • 0

#22 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 únor 2020 - 09:18:38

Luboszz mě navedl...

Měl jsem a mám MZ5n i s baterkovým gripem. Návod k použití už dávno nemám, ale hodně dobře si pamatuji, že v návodu bylo výslovně napsáno, že se v gripu nedoporučuje použití akumulátorů - a to ani 1,5V, pouze baterií.

Já (neznalec jakéhokoliv čehokoliv z elektřiny) jsem si odvodil, že bude (asi) záležet i na něčem jiném, než na napětí.

Ať mě nikdo prosím nebere za slovo, je to jenom vzpomínka na první vlastní a podle mě velmi kvalitní foťáček...


  • 0

#23 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 27 únor 2020 - 09:57:51

Luboszz mě navedl...

Měl jsem a mám MZ5n i s baterkovým gripem. Návod k použití už dávno nemám, ale hodně dobře si pamatuji, že v návodu bylo výslovně napsáno, že se v gripu nedoporučuje použití akumulátorů - a to ani 1,5V, pouze baterií.

Já (neznalec jakéhokoliv čehokoliv z elektřiny) jsem si odvodil, že bude (asi) záležet i na něčem jiném, než na napětí.

Ať mě nikdo prosím nebere za slovo, je to jenom vzpomínka na první vlastní a podle mě velmi kvalitní foťáček...

Bude to tím, že NiCd a NiMH dříve nebyly schopné poskytnout takový proud jako alkalické baterie. Dnes už to ale obecně pravda není, dají se koupit NiMH, které jsou přímo dělané pro vyšší proudy, až na výjimky ale mají kapacitu jen kolem 2 Ah. Naprosto skvělý zdroj informací o bateriích je web http://www.battex.info/, kde je možné položit otázku na kterou odpoví odborník pan Stehlík.


  • 0

#24 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 27 únor 2020 - 10:23:12

Li-ion  a  LiFePo články (s nabodovanými pásky) správné velikosti  jsem použil k  náhradě  již mrtvých NiCd  článků  v paklících pro tři větší a těžší plně elektrifikované SF SLR.   Nabíjím to modelářskou nabíječkou.  

CR123A  včetně nabíječky s EU vidličkou jsem si  před  nějakou dobou  koupil  tady:  https://www.ebay.com...2EAAOSwfURdIGwx

Používám to v několika mýdlových krabičkách  na CR123A baterky  bez  problémů.


  • 0

#25 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 27 únor 2020 - 10:53:32

Já už to kdysi psal já už přes deset let používám do Pentax z 20 nabíjecí a foták šlape bez problémů.Tam je CR 5 co vím tak jí měly i některý Minolty nebo Canony.Ze začátku když jsem používal klasickou tak se mě stalo že se závěrka otevřela a už nezavřela.Něměl jsem u sebe náhradní a tak jsem foták zabalil a až teprve když jsem tam dal jinou závěrka se zavřela.U nabíjecí se mě to nikdy nestalo.


  • 0

#26 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 27 únor 2020 - 11:36:18

Ještě jsem si vzpoměl na jednoho člověka co používá nabíjecí do Minolty Dinax 5 a je to bez problémů.Na tu myšlenku jsem jí taky přived já :)


  • 0

#27 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 27 únor 2020 - 11:48:15

Ještě jsem si vzpoměl na jednoho člověka co používá nabíjecí do Minolty Dinax 5 a je to bez problémů.Na tu myšlenku jsem jí taky přived já :)

A jsou to Li-ion nebo Li-Fe?


  • 0

#28 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 27 únor 2020 - 12:28:55

Li-ion

 

Ještě jsem si vzpoměl na jednoho člověka co používá nabíjecí do Minolty Dinax 5 a je to bez problémů.Na tu myšlenku jsem jí taky přived já :)

A jsou to Li-ion nebo Li-Fe?

 


  • 0

#29 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 26 červen 2021 - 18:30:03

Hodím to sem....mezi baterie
Ví někdo jaky typ baterie patří do Nikon FM2? V návodu vidím pouze o jakém napětí ale typ....jako třeba cr.... nikoliv.
Díky.
  • 0

#30 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 26 červen 2021 - 19:54:37

Pro Nikon FM 2-Jedna 3V lithiová baterie CR1 / 3N nebo dvě 1,55V SR44 stříbrno-oxidové baterie nebo dvě 1,5V LR44 alkalické baterie


  • 0

#31 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 27 červen 2021 - 08:53:04

A76 = LR44 = atd.
Dva kusy v cene do 2€ za kus.
Niet co experimentovat.


  • 0

#32 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 27 červen 2021 - 11:45:52

Díky vám oběma! To je přesně to co jsem potřeboval slyšet
Levná, lehce dostupná baterie.
  • 0

#33 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 červen 2021 - 21:05:37

Hm, ako písal Pentaxista, ja tiež používam Pentax MZ5, MZ5n aj MZ3 s gripom, veľmi rýchle som prestal riešiť akumulátory. Dám do gripu 4 nové alkalické baterky a dva roky neriešim problém. Potom ich vymením a baterky ešte minimálne rok používam v baterke s led žiarovkami. Tak čo mám riešiť?


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Li-ion, LiFePO4, baterie

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních