Přejít na obsah

Fotka

Film přišel z labu ve stavu "rosé"

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Druidena

Druidena

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 duben 2020 - 14:49:24

Vážení a milí,

včera jsem vyzvedl z jednoho poměrně renomovaného labu vyvolaný a oscanovaný barevný negativní film. Jednalo se o svitek (220) filmu Fujicolour NHG II 800 ASA, který expiroval v roce 2003. Kromě toho, že se scany v mnoha případech prostorově nekryjí s exponovanými políčky, jsem narazil na výrazně patrný růžový závoj, který zahaluje části většiny (ale ne všech) políček. Přikládám snímek, kde je rozdíl mezi zrůžovělou a nezrůžovělou částí jasně patrný. 

Měl by k tomu někdo znalý nějaké imprese? Předem za případné komentáře děkuji!

• 0

#2 Druidena

Druidena

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2020 - 14:55:12

Pokus o přiložení souboru No. 2 :)

Přiložený soubor (y)

• 0

#3 ďuroT

ďuroT

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 716 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 327

Publikováno 25 duben 2020 - 15:29:08

Hm. 17 rokov po záruke?
  • 0

#4 Druidena

Druidena

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2020 - 15:37:32

Hm. 17 rokov po záruke?

Ano, to je důvod, proč to nepůjde reklamovat.

Nicméně se jednalo o 5. svitek z krabičky, kde čtyři předchozí nic podobného nevykázaly. Navíc asi překvapí ostrý a rovný přechod mezi degradovanou a nedegradovanou částí snímku.

Běžně exponuji filmy prošlé cca '96, ale s něčím takovým jsem se setkal poprvé...

• 0

#5 Luboszz

Luboszz

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 995 příspěvků(y)
Reputace: 127

Publikováno 25 duben 2020 - 17:25:58

Propadlý film může mít růžový závoj hlavně je to vidět ve stínech.Potom to může vniknout i tím že vývojka byla znečištěna bělícím ustalovačem.Mohlo by se jednat i o špatný sken.Jak už bylo napsáno propadlý se reklamovat nedá. maximálně to špatné skenování.

• 0

#6 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 822 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 893

Publikováno 25 duben 2020 - 18:39:29

Farebny film po zaruke nikdy nie nevesti nic dobre.
Profesionalny farebny film po zaruke je priam katastrofa.

Preco sa Druidena vobec cuduje?
Ano, nepravidelne, nepredvidatelne defekty z roznych zdrojiv, ro je presne to, co sa jedine da ocakavat. Jedne film OK, druhy karastrofa, jedno policko zelene, druhe modre, medzi nimi plynuly, ci skokovy prechod.
To co je ruzove - to je vlastne cervene.
Ak su tiene cervene (co nie su na prilozenom obrazku), potom bol film vystaveny nejakemu zdroju ziarenia, i osvetelenie prichadza do uvahy.
Ze sa policko nekryje s okrajom skenu ma povod v type skenera. Islo pravdepodobne o skener Noritsu S4 (?). Ked tzv Frame Detection Sensor nedokaze dobre rozlisit okraj policka filmu (podexponovane, preexponovane policko, stary film s vysokou, ci farebne posunutou maskou podlozky), policko hlada inym sposobom. Nemusi sa vzdy trafit. Nad vsetkym sice stoji clovek, ale ani ten nemusi byt uplne ztotozneny s tym, co vidi.A ked si navyse povie, ze ked na svoje snimky kasle zakaznik, preco by sa mal prekonavat prave on?
My sknujeme vela a mame 4 skenery - 2xFUJI SP3000, 1xFUJI 2000, 1XS4, a kazdy z nich ocakava aspon elementarny prispevok fotografa smerom ku kvalite vysledku.
Aj tento snimok ide cistocne napravit, a to cez vrstvy a plynuly prechod medzi nimi. Ak sa vysledok prevedie na CB, moze este potesit album.

• 2

#7 Druidena

Druidena

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2020 - 19:18:40

Srdečné díky všem, kteří odepsali, a navíc extra díky Kekovi za důkladný rozbor (scanner je Noritsu Koki, dle exif).

Jak jsem psal prve, mám ve "sbírce" filmy prošlé v půlce devadesátek, takže jsem komplikace u takového junáka z roku '03 nečekal :). Popravdě řečeno, myslel jsem, že mi někdo potvrdí paranoidní představu, že na to bylo omylem v labu (nebo mnou) posvíceno. :)

Pár doplňujících poznámek:

1/ Záda, do kterých jsem film ládoval, jsou funglovka. Byl to úplně první film, který jimi prošel. Tam bych problém nečekal.

2/ Je to film 220 a nevím, jestli jsou lidé v labu na tento dnes již dost atypický formát zvyklý - zkrátka netuším, jestli potřebuje při zpracování nějaké "zvláštní" zacházení.

3/ Světlo tam nějaké fouklo určitě, viz obr., ale to s tím rosé nádechem nemusí mít nic společného.

Předem moc díky, jestli na to ještě někdo juknete.

Pozdravljájem!

Přiložený soubor (y)

• 0

#8 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 822 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2020 - 20:28:15

Ale toto pokojne moze byt, ze nejake desatrocie bol film otoceny smerom k zdroju tepla, kozmickeho ziarenia ... Nemusi to byt nevyhnutne svetlo.
Treba mat na pamati, ze ta 800-ka je prdsalen film citlivejsi, ako cokolvek ineho. A je to Professional Film. Teda vyrabany bez akejovek vychytavok urcenych pre (tie lepsie) amaterske filmy. Taka Superia 100 by asi dopadla lepsie.

• 0

#9 Luboszz

Luboszz

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 995 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2020 - 20:36:20

I když byl z krabičky pěti kusů tak být nemusel.Některý prodejny je běžně prodávali po jednom kuse i když v krabičce byl počet 5-10 kusů.Na prodejně mě řekla já vám to rozbalím a ten zbytek se pak prodá.Mohly jeden film z krabičky prodat a po propadnutí ho doplnit jiným kusem mnohem starším.Já měl filmy 5-7 let propadlý a byli v mnohem horším stavu než tohle.

• 0

#10 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 822 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2020 - 20:42:27

Přiložený soubor  post-9400-0-49333200-1587838704.jpg   145,55K   1 Počet stažení

• 0

#11 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 822 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2020 - 20:44:43

Na notebooku cez https://www.photopea.com/.
"Pomoz si clovece, aj panboh ti pomoze." - hovorieva moja mama, rocnik 1932.

• 2

#12 Luboszz

Luboszz

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 995 příspěvků(y)

Publikováno 25 duben 2020 - 21:01:50

Na notebooku cez https://www.photopea.com/.
"Pomoz si clovece, aj panboh ti pomoze." - hovorieva moja mama, rocnik 1932.

To zas moje máma říkala poruč a udělej si sám ročník 1929.

• 1

#13 hypnogen

hypnogen

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 940 příspěvků(y)
Reputace: 113

Publikováno 25 duben 2020 - 22:40:22

příště ten film o 1 nebo lépe o 2EV přeexponuj.. pomůže to (minimálně to nebude tak zrnit ve stínech)

ale z prošliny nikdy nečekej excelentní výsledky

světlo může foukat i do funglové kazety

a rozdíl v chování tohoto svitku od předchozích může být např. rozdílným skladováním, ne?

• 0

#14 Druidena

Druidena

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2020 - 09:46:45

Exponoval jsem to jako 500 ASA, ale asi to chtělo tak 250/320. Kdysi jsem četl, že to "průměrně vychází" u prošlých filmů cca 1 clonu na dekádu. Jinak krabička byla zalepená a všechny svitky měly stejnou expiraci. Skladovány tedy byly všechny stejně (ať dobře, nebo špatně).

V lednici čeká na otevření druhá krabička Fujicolour 800 - tentokrát však nikoliv NHG II, ale NPZ s expirací 2004. Asi tenkráte přecházeli na novou emulzi, či co. Zkusím to tedy na těch 250 ASA.

Díky všem za komenty.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních