Přejít na obsah


Fotka

Príjemný film a vývojka, nežná kombinácia


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#1 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 9 červen 2020 - 20:14:55

Ahojte.

 

Neviem, či to patrí do tohto vlákna, ked tak ma presmerujte.

 

Prosím o vaše skúsenosti a nápady.

Uvediem sem ilustračné foto.

 

Rada by som začala fotiť na film viac nežné zábery. 

Do mojej výzie mi zapadajú viac, ako kontrastné snímky.

Hľadám film 35mm a 120, ktorý by vedel ponúknuť túto možnosť. Zároveň k nim adekvátnu vývojku.

Ilustračné fotografie sú od Majstra Sudeka.

 

Je vôbec možné tieto požiadavky uplatniť prostredníctvom 35/120 filmov? alebo je to len výsada veľkého formátu.

 

Momentálne používam vývojku Kodak D-76. A príde mi to dosť také silné, kontrastné.

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 červen 2020 - 20:26:30

Ahojte.

 

Neviem, či to patrí do tohto vlákna, ked tak ma presmerujte.

 

Prosím o vaše skúsenosti a nápady.

Uvediem sem ilustračné foto.

 

Rada by som začala fotiť na film viac nežné zábery. 

Do mojej výzie mi zapadajú viac, ako kontrastné snímky.

Hľadám film 35mm a 120, ktorý by vedel ponúknuť túto možnosť. Zároveň k nim adekvátnu vývojku.

Ilustračné fotografie sú od Majstra Sudeka.

 

Je vôbec možné tieto požiadavky uplatniť prostredníctvom 35/120 filmov? alebo je to len výsada veľkého formátu.

 

Momentálne používam vývojku Kodak D-76. A príde mi to dosť také silné, kontrastné.

Ahoj Lucia.
Treba rozlisovat medzi kontrastom ploch v scene a malo strmym spracovanim filmu/
Ak budes tvrdym svetlom jednostranne svietit budes mat prilis vysoke kontrasty medzi svetlymi a tmavymi plochami. Toto ide zplostiti sposobom vyvolavania. ALe "nezne" fotografie ziskas v kontrolovanych svetelnych podmienkach, napriklad pomocou difuznych zdrojov svetla a odrazovymi plochami.

Co sa tyka spracovania na nizsiu strmost, najjednoduchsie vyjdes z D-76 a skratenymi vyvolavacimi casmi, pripadne mensim mnozstvom potriasania a miesania vo vyvojke, to vsetko za sucasneho vyznamneho preexonovania filmu. Vsetko treba riadne vyskusat.

Ak mas staru nylonku, skus ju nabuduce natiahnut popred objektiv.

Rada je: skus difuzne svetlo + podvolat a preexponovat zaroven + silonka popred objektiv..


  • 2

#3 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 9 červen 2020 - 20:50:24

skusim kratšie volať a menej otáčať.

svetlo používam iba prirodzené, fotenie vonku, lebo vo vnútry za dobrých svetelných podmienok momentálne.

 

Kontrast sa mi páči pri dokumentárnej fotografii- pohyb, udalosti. Tá jemnosť skôr pri statike, aj portrétoch, je to akoby zamatovosť, ak to skúsim slovami opísať, nie je to vyslovene nekontrastnosť.

 

Podvolať je- skrátiť vyvolávací čas?

A preexponovať myslíš prečo?

 

Kedysi som používala ID-11, a asi aj Rodinal, už neviem.

Vtedy to bolo často také zamatové, a malo to aj ten akurát kontrast.

 

Ale nevyznám sa v tých vývojkách vôbec.. že čo, ako ktorá je na aky film dobrá a podobne.


  • 0

#4 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 9 červen 2020 - 22:30:13

Ahoj Lucie.

 Pokud máš možnost volby, tak jdi rovnou do středního formátu. Já konkrétně mám Pentax 645 a Mamiya C 330/na dlouhé časy jedinečná/.Portréty a zátiší fotím nejraději na Acros 120. Vyvolávám v A-49 a Pyro 510. Je tu spousta odkazů,  jak na foťáky, tak na vývojky. Je na Tobě jak se tím prokoušeš! Každý preferujeme něco jiného a tak by bylo nejlépe se zúčastnit nějakého setkání, okoukat různé práce a pak se konkrétně ptát.

Hlavně nechvátej! Spousta z nás má doma" hromadu" fotoaparátů a objektivů aby nakonec fotila jedním  foťákem + 2-3 skla.


  • 0

#5 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 10 červen 2020 - 11:58:27

Lucie doplňuji. 

Tak 20 let nazpět jsem vlastnil aparátek 6x6 Yashica mat G 124. Lehoučký, centrální závěrka a objektiv doslova hlaďoučký-sametový! Jsou zde znalci, kteří ví o jaký objektiv se asi jednalo. Prý existuje i ostřejší varianta. Fotky z toho byly tak nějak vnitřně prozářené!!!/ možná šlo o vlastnost, možná vadu objektivu/. Dnes lituji že jsem ho prodal! Na zátiší v kombinaci ze svitkem jsem nic lepšího a relativně levného už nikdy neměl!


  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2020 - 12:48:22

pokud se má dosáhnout podobného podání obrazu, nejlepší použít podobnou techniku (objektivy) jako mistr sám

někde doma mám katalog portrétních filtrů s různými vrypy a bublinkami atd. tak filtr sehnat nebo ze starého uv filtru prostě vyrobit škrabáním, či kapáním kapek tmelu apod.

-

mám flexaret, který před vyčištěním dával takové poetické a zvláště měkké až mázlé záběry a příčinou byl nános jakési mastnoty na zadní čočce, nikoli přední

=jednou z cest by byla stará dvouoká zrcadlovka libovolné značky ne moc drahá a lehonce máznout zadní čočku nějakou neškodnou mastí (ale aby to šlo bez bolesti umýt!) nebo případně suchým způsobem vyzkoušet aplikovat na zadní čočku tu punčochu

 

je dobře že máš už výsledky a jen ladíš podání obrazu, nemálo kolegů to dělá obráceně a k výsledku vlastně nedojdou


  • 0

#7 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 10 červen 2020 - 12:54:37

Mám dva stredoformáty, momentálne ďalší nezháňam.
Ostatné príspevky som prešla. Je pravda že nič nenahradí čaro osobného stretnutia.
Nechvátam, zaujímam sa.
Fotoaparátov mám zopár verných.

Preto sem píšem, lebo o tom je táto stránka, kde mimo osobného stretnutia máme možnosť zdieľať naše dojmy, vášne a tvorivý proces.
  • 0

#8 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 10 červen 2020 - 13:38:56

Krom toho co už popsal Keko a další. "Přeexponováním" se rozumí exponovat na stíny. Zkrácením vyvolání, lépe pak minimalizací/optimalizací kinetiky dosáhneš méně kontrastního vyvolání. Pokud by bylo exponováno normálně, pak by byl výsledek s neuspokojivý s propadlými stíny.

Pan Sudek měl velmi staré aparáty s velmi starými objektivy. Pokud nechceš přikupovat další techniku, nejjednodušší je pořídit levný UV, či jiný (světle žlutý atp.), téměř čirý filtr a zaexperimentovat s jeho  "opatláním". Tím levný, myslím skutečně levný a nejlépe z druhé ruky. Takový (vlastnosti) právě potřebuješ. Nějaká mastnota se vždy najde. Lépe hustší nežli řídká - vazelína, grém, jen umaštěné prsty atp. Nikdy však toto na samotný objektiv. To je trestný čin!

p.s.

obr. č. 2 není zrovna vhodným příkladem. Kontrastní je dosti, jen přeš namoklé okno focený. Obr. č. 1 je dle mého soudy taky přes nějakou tabulku skla. Ale nejsem znalcem Sudkových prací...


  • 2

#9 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 10 červen 2020 - 16:29:41

pokud je objektiv složen s předního a zadního členu, které jsou zašroubovány do mezikusu se clonou (či závěrkou), stačí jeden z členů lehce povolit. nejsnáze to jde pochopitelně u velkoformátových objektivů, ale může být stejně řešen i objektiv na střední či ještě menší formát


  • 0

#10 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 červen 2020 - 10:48:51

Ahoj Lucia,

rozhodně nepatlej nic na objektivy, raději ani na filtry. Tyto změkčovací pokusy můžeš dělat z ostrého negativu pod zvětšovákem. Kouř, vazelína, síťky, vrypy.... možností je mnoho.

Makro, wide a jiné předsádky na dvojočky také dávají jinou kresbu.

 

Se Sudkem a jeho procesy je to složitější a nejednoznačné. V Mionší používal expozice v desítkách minut, v  panoramatech "pomalejc,nebo rychlejc", v reklamách exponoval přesně. Při fotografování Hukvald mu policajti zabavili filmy, standardně vyvolali a bylo to nepoužitelné. To, že záměrně přeexponovává a podvolává řekl i v rozhovoru, receptů na zaručeně sudkovy vývojky se pohybuje hodně, ale jsem trochu skeptický.

Také objektivů měl mnoho, nejen archatických, ale i nejnovějších. 

A říkal, že fotografie je daná formátem negativu.

 

Něžné záběry, to myslíš jako high-key ? To Keko popsal přesně. Vývojka rozmývající zrno je třeba DK 20, z komerčních Perceptol.

 

Pozor na pojmy kontrast a strmost (gradace). Kontrast je rozdíl mezi nejbělejší bílou a nejčernější černou, gradace je sklon (strmost) křivky která je propojuje. (teď jsem ji někde viděl označenou jako saturační křivka, trefné)

 

Exponuj na stíny, vyvolávej na světla, to stále platí. Úsloví vzniklo v době ortomateriálů, kdy se průběh vyvolávání kontroloval proti červené lampě - to dnes ale nejde, musíme holt pokusničit s materiály, lázněmi, ředěním, teplotami, pohybem atd, atd....

 

Pokud chceš negativy ne černobílé, ale šedošedé, tak foma retro soft 320, zatím se s ním peru, je to doopravdy hodně specifický film.


  • 0

#11 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 11 červen 2020 - 11:36:50

Zadýchnutý objektiv (filtr) = až nečekaně rozněžněný záběr :)


  • 1

#12 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 11 červen 2020 - 12:18:03

Nepodceňujte to co napsal Nimrod. Vyzkoušel jsem na Tessaru a funguje to krásně.
  • 0

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 červen 2020 - 14:17:11

Když jsem si jako  čerstvý postpuberťák hrál na poetu a snažil se neuměle o umění, (dokonce i u nočních snímků   zasněženého starého města při měsíčním svitu a pouličních luceren),  dal jsem na rady  starších a  dejchnul  na objektiv  flexarety či moskvy, a  když jsem chtěl,  aby tam aspoň něco důležitého bylo  trošičku kontrastnější a ostřejší,   stačilo na střed objektivu lehce šmrncnout prstem a to zamžení trochu prorazit.    Nyní mám dokonce  pár  změkčujících filtrů,  co mi před cca 10 lety kdosi přibalil ke  krásným a novějším čudlíkům,  ale ještě jsem je nepoužil,  počkám si, až budu trochu více poetický či snad i infantilní. A mimochodem,   tuším od  Stříbrokaze jsem dostal před  pár lety  jeden Rokkor  krásně roztmelený  a od kohosi jiného zase jiný Rokkor plný plísně,   s oběma se dala svatozář fotit úplně perfektně. :-)


  • 3

#14 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 11 červen 2020 - 16:17:59

Pre mňa je fascinujúce, ako vačšine výrazov ktoré používate nechápem. Ale aj tak si rada s vami píšem.

Jirinol, len nečakajte na to príliž dlho..

 

Nadýchať na objektív môžem skúsiť, aj potrieť lacný filter vazelínou, možno aj seba potriem vazelínou, ktovie či to nezaberie.

 

Rozoberať foťák si netrúfnem..  :mrgreen:  to by potom rozobralo mňa.

 

Je možné že si myslím že kontrast je to, čo si myslím, ale možno si myslím niečo čo si nemám myslieť.


  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 červen 2020 - 16:53:19

Pre mňa je fascinujúce, ako vačšine výrazov ktoré používate nechápem. Ale aj tak si rada s vami píšem.

A to kdybys jen tušila,  že  my nechápeme občas  většinu z jazyka,  kterou mluví někteří jedinci  tvého a mladšího věku.

Nuž,   už mě  neirituje  zvolání mladých a nadějných  "Mládí vpřed a staří na svá místa!" 

Už jsem mnohdy jen rád,  že  se  vpřed hnát nemusím :-D


  • 0

#16 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 červen 2020 - 17:18:12

Vazelínou, duty předsádkama, vrtanejma filtrama atd, získáš retro vzhled 80-tých let. Sudka ne.

Jirinol : Ještě mám možná někse objektiv s doku...... (pocuchanou) mechanikou kolem helikoidu, ale to už je i dírkovka lepší. :-)

 

Btw: Přemýšlím nad definicí něhy a nejdou mi z hlavy "muchomůrky bílé". Večer budu poslouchat Garáž.


  • 0

#17 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 11 červen 2020 - 20:14:04

To je v poriadku. Tiež občas takému jazyku nerozumiem.
Mňa volajú 20-roční.. Dobrý deň teta,pani. ..Už nie len deti.
Keď som mala 10, myslela som si, že 30-roční sú už blízko starobe.

Nehovorte mi prosím Vás, že tu sú iba vsetcia 40+, alebo 50+.
Ak hej, tak som vás sem prišla omladiť.
Tak to sme radi (minimalne)dvaja, milý Jirinole.
  • 0

#18 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 11 červen 2020 - 20:19:33

Vazelínou, duty předsádkama, vrtanejma filtrama atd, získáš retro vzhled 80-tých let. Sudka ne.
Jirinol : Ještě mám možná někse objektiv s doku...... (pocuchanou) mechanikou kolem helikoidu, ale to už je i dírkovka lepší. :-)
 
Btw: Přemýšlím nad definicí něhy a nejdou mi z hlavy "muchomůrky bílé". Večer budu poslouchat Garáž.


To znie ako pankacina.
Napisala som neha, lebo to je, čo cítim z tých fotografií. Neha a láska, láskavosť a cit..
Vnímam tú esenciu fotografie, samozrejme že sa to prenesie z toho človeka, do jeho diela, a aj keby sme poznalu komplet celú techniku, filmy, malu by sme instruktaz, presne dané miesto a čas a aj keby tam bol s nami samotný Sudek, ale nakoniec by sme stlačili spúšť my - boli by to úplne iné.
  • 0

#19 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 11 červen 2020 - 20:42:09

Lucia,

veľa z toho (najmä prvý záber) pôjde (aj) na vrub objektívu. Dnešné (a moderné) snahy o dokonalý obraz bez vád sú .... dokonalé, technicky. Ja to mám rád, ja si to užívam, ale tebe práve toto môže vadiť.

Preto ti predrečníci radia "poničiť" kvalitu v zmysle filtra, zamazania a podobne.

 

Ja ti poradím aj, pozri si fotografie z aparátov, vyrobených pred rokom 1915 - či náhodou toto nie je to, čo máš na mysli. Nedokonalý objektív, ručne brúsené optické členy a bez antireflexov...v kombinácii s ostrým alebo mäkkým svetlom...

Myslím, že aj kvôli tomu sa na portréty stále cenia Petzvaly (a nikto neráta čiary na milimeter v rohoch).
Vývojka samozrejme spolu s filmom má vplyv, ale nie tak zásadný ako sklo a svietenie (podľa mňa).

Pre pobavenie:
https://shop.lomogra...anon?country=sk
 


  • 1

#20 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 11 červen 2020 - 20:42:16

56+
To znie skoro  ako F5,6. Mrknutie okom dam za 1/125s.
Najblizsia vyssia F8. To budem mrkat tak 1/60.
Zodpoveda veku 80.


  • 0

#21 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 červen 2020 - 22:23:18

56+
To znie skoro  ako F5,6. Mrknutie okom dam za 1/125s.
Najblizsia vyssia F8. To budem mrkat tak 1/60.
Zodpoveda veku 80.

To je nejlepší.

Na světě většina fotek na film vznikla v oboru f 5,6 - 8 a 1/60 až 1/125s. Mimo tenhle obor je třeba se vydávat jen v sebeobraně, nebo když víme proč. :-)


  • 0

#22 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 červen 2020 - 23:38:25

 

Vazelínou, duty předsádkama, vrtanejma filtrama atd, získáš retro vzhled 80-tých let. Sudka ne.
Jirinol : Ještě mám možná někse objektiv s doku...... (pocuchanou) mechanikou kolem helikoidu, ale to už je i dírkovka lepší. :smile:
 
Btw: Přemýšlím nad definicí něhy a nejdou mi z hlavy "muchomůrky bílé". Večer budu poslouchat Garáž.


To znie ako pankacina.
Napisala som neha, lebo to je, čo cítim z tých fotografií. Neha a láska, láskavosť a cit..
Vnímam tú esenciu fotografie, samozrejme že sa to prenesie z toho človeka, do jeho diela, a aj keby sme poznalu komplet celú techniku, filmy, malu by sme instruktaz, presne dané miesto a čas a aj keby tam bol s nami samotný Sudek, ale nakoniec by sme stlačili spúšť my - boli by to úplne iné.

 

Tak Garáž je furt dobrá, musím si pohlídat až budou hrát.

 

Změkčovacíma technikama nedostaneš punk, leda tak plakát centrotexu, nebo "Markéta Muchová a skupina Kroky". Punk se fotil jinak, knížka "Excentrici v přízemí" je dobrý příklad.

 

Sudek, a celá partička prvorepublikových ateliérů, byl hlavně řemeslník vycvičený na spoustě komerčních zakázek. (Dnes bysme řekli chlebařina) Image podivína si pečlivě pěstoval, aby měl klid. Podle vzpomínek byl příjemný vtipný společník. A můzou políbený umělec, kterého budu objevovat stále znovu a znovu. Puřidla pořád nepobírám a portréty mi nepříjdou nějak extra. Zajímavý je, že v jeho fotkách vidím s věkem pokaždý něco novýho. Esenci fotografie svojí prací utvářel a z dotazů, zda je fotografie umění si dělal legraci.

S instruktáží by se asi nezdržoval.


  • 0

#23 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 12 červen 2020 - 08:22:03

Jedna cesta by mohla bejt přes projekční objektivy - Petzvalova konstrukce. Sleduj(te) Adaptácia projekčných skiel na Psixa
 
Tohle si prostě nemůžu odpustit:
sudek_pankbkkm0.png


  • 0

#24 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 12 červen 2020 - 09:27:45

Já si myslím, že ty Sudkovi ukázky jsou hlavně o světle. Proto bych si vyzkoušel vyfotit podobné zátiší a nejdřív bych se snažil dostat tam to vyhovující světlo. Vychytat denní dobu a počasí, vhodné místo. Polystyrenovou odraznou deskou se dají odrazem nasvítit příliš tmavé stíny, pokud se do proudu světla napne pauzák nebo záclona, dělá to zázraky. Nebo dvojexpozice s různým osvětlením, nebo přisvícení pohyblivou baterkou během delší expozice. Žádný film, filtr a vývojka tohle neumí.

 

Pokud by mi to film nechtěl pobírat a bylo to moc kontrastní:

 

- Ilford HP5 je takový hodný a měkčí film.

- pokud se nafotí na 200ASA a zkrátí se vyvolání, bude ještě měkčí = budou tam stíny i světla, ale střední tóny nebudou mít kontrast. 

- punčocha přes objektiv také sníží kontrast a čím kontrastnější scéna, tím větší efekt "romantického filmu". Vyzkoušet na pár snímcích a udělat si názor.


  • 0

#25 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 12 červen 2020 - 12:10:24

To vyhovující světlo se "tam" snažíme dostat všichni. Nutno podotknout že většinou marně. ;)
  • 1

#26 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 12 červen 2020 - 12:45:00

To zní pesimisticky.

Opačný přístup:

Pokud budete experimentovat, uděláte si jednu scénu a budete ji variovat a pozorovat co to dělá, zkoušet různé nápady, přemýšlet nad tím, dívat se jak to dělali jiní, atd...

A když takhle nafotíte 20 - 30 filmů, tak se vám marnost jistě vyhne.


  • 1

#27 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 12 červen 2020 - 13:53:26

Vďaka Vojto, aj ostatným. Teraz som si veľa vecí uvedomila.
Skúsim to spraviť tak.
Nechystám si zatisie, a budem ho skúmať. Zapisovat si poznamky technické, svetelné, pocitove a vysledky. To znie ako pekný projekt.
Napríklad ma nikdy nelakali filmy foma, ale možno skusim..
Aké filmy vladtne používali títo starí majstri. Z končín našich, a z iných končín?

Kde nakupujete vyvojky na negatívny proces (zatiaľ).
Tie ktoré ste zmienili, alebo aj iné.

A používate vyvojku jednu, overenú, a jeden overený film, alebo variujete?

Zaujíma ma ako to máte.
  • 0

#28 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 12 červen 2020 - 13:57:18

Prípadne, ak niekto vyrába vyvojku, tak by som vyskúšala.

Je to ťažké vyrobiť dovre fungujúcu vyvyvojku?

(Chemikalie zohnat asi viem, moji z rodiny pracuju vo farmaceutickom labaku)
  • 0

#29 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 12 červen 2020 - 15:06:56

Pokud  ti  tu budou všichni  teď odpovídat,  tak se vrátíme  v čase  o 12 let zpět a začneme s temnakomora.cz  znovu a od začátku :-)

 

p.s.  a  jak to  dělají v ateliéru Kapro v Blavě? 


  • 0

#30 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 12 červen 2020 - 15:39:41

Jeden overny film je Tri-X. Druhy nekor povedzme T-Max100.
Jedna overena vyvojka je D-76.
Druha overena je prvy kupel D-76 a druhy kupel 5%Borax. Mimoriadne vyrovnavajuca vyvojka. A mimordene nezne vystupy podvajuca vyvojka :)

Ale treba zacat skusat a experimentovat. Puha teoria nikam nevedie.
Skusenosti robia majstra.


  • 1

#31 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 12 červen 2020 - 17:46:48

Jedna cesta by mohla bejt přes projekční objektivy - Petzvalova konstrukce. Sleduj(te) Adaptácia projekčných skiel na Psixa
 
Tohle si prostě nemůžu odpustit:
sudek_pankbkkm0.png

Vynikající !!!


  • 0

#32 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 12 červen 2020 - 18:18:56

Lucia,

s tím zátiším je to prima nápad, hodně se naučíš. Jen se připrav, že to je požírač času. Pokus se sehnat knížku: Šmok "Za tajomstvami fotografie" není to úplně lehké čtení, ale mnohé se dozvíš.

 

Vyrobit vývojku je snadné, stačí mít recept, váhy a chemikálie. :-)

 

Vymyslet vlastní novou vývojku, co tu ještě nebyla, nebo jen modifikaci, je běh na dlouhou trať. Sláva těm, kdo se tomu věnují !

 

Zkoušení dalších a dalších filmů a vývojek je přece zábava. 


  • 0

#33 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 červen 2020 - 19:49:31

Pokud  ti  tu budou všichni  teď odpovídat,  tak se vrátíme  v čase  o 12 let zpět a začneme s temnakomora.cz  znovu a od začátku :-)

Včetně moderátorů? 😎
  • 2

#34 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 13 červen 2020 - 21:16:22

To je kazdeho slobodna vola, ci odpise, alebo neodpise.
A mozno. ... preco nie?

Casy minule, buduce a pritomne.
Zijeme len tu a teraz. Je to Jedno.

A Mozno je to jedno.
A mozno.
To co bolo kedysi, treba s prilivom novej zivotnej energie, z ineho stupna nadho ducha obcerstvit.
Pozmeniť, alebo si 'len' pripomenut.
A tym pripomenutim, ci pomocnou rukou inemu, mozno sami vzhliadneme veci, ake sme predtým nevideli.
Nas pohľad bol predsa iný.

Trix, tmax, d76, ano tie uz padli.

Istotne. Istotne, ze puha teoria nikam nevedie.
Ale potom by sme mohli spochybnit aj existenciu celej tejto stranky.
  • 0

#35 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 13 červen 2020 - 21:54:32

Vo fotografii sa hlada objektivna pravda velmi tazko, je tomu tak z roznych dovodov.

Tato stranka odpoveda ludom, ktori hladaju odpoved na otazky, kde robia pri skusani chyby.
Tato stranka nie je na to, aby ktokolvek na zaklade otazok a odpovedi dospel do stavu experta a ziadnu chybu nikdy neurobi. (Toto sa tu vsak toleruje.)

Skusat treba od okamihu, kedy clovek pochopi, ze existuje kauzalna suvislost medzi stlacanim spuste a vznikom fotografie.

Iny priklad - Ludia vystrelili niekolko psov na obeznicu, kym si dovolili poslat tam cloveka. Dokonca i to bol pokus. Bez obeti by neleteli do kozmu ziadni turisti.

Tak sup tam s tym Tri.Xom do Rolleiflexa.


  • 0

#36 luciaheribanova

luciaheribanova

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 16 červen 2020 - 10:47:54

Vo fotografii sa hlada objektivna pravda velmi tazko, je tomu tak z roznych dovodov.


Naprosto súhlasím.
A nielen vo fotografii.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních