Přejít na obsah


Fotka

Rolleicord II - duchové na matnici


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 28 červenec 2020 - 20:32:03

Trošičku to tady umřelo tak se to pokusím oživit a budu doufat že mi někdo odpoví  :lol: Vytách sem do boje s Rolleicordem II po dědovi kterej se spíš vyhříval na poličce a  i když sem s nim kdysi jeden svitek nacvakal, nemohl sem si nevšimnou jedný věcí při čumákování do matnice a to jest občasný zdvojení předmětu na matnici, jakýsi duch. Dělá to za specifických podmínek a to když sem pod stromama a slunce probleskuje skrz listí, ale udělá to i u mraku na obloze. Setkal jste se s tím někdo? Je to úplná blbost ale zajmá mě to. Koukací objektiv je Heidoscop-Anastigmat, 3,2 světelnost, matnice původní, zrcátko nové z USA.

Vlevo fotka onoho jevu, balík slámy, druhá to samý z Rolleicordu Va.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 28 červenec 2020 - 21:54:09

Otázka zní: je to americké zrcátko povrchově pokovené? Přesně takto se totiž chová zrcátko obyčejné (kterým někdy bývá nahrazeno to originální, které má povrchové stříbření).


  • 1

#3 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 233

Publikováno 29 červenec 2020 - 05:30:43

Tak jak píše p. Vait. Originální zrcátko bude mít pokovenou přední stranu, takže světlo dopadající na něj se odráží hned z jeho povrchu. Ale mohl ho někdo nahradit obyčejným zrcátkem a to pak prve světlo musí projít přes sklo, odrazí se o zadní stranu a zase musí projít přes sklo. Pak tam lomem světla vzniká druhý obraz.


  • 0

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 29 červenec 2020 - 08:02:40

Ako už píšu predrečníci. A ak to máš od martyho, zrkadlo je určite dobré  -  len naopak. Zafóliovaná strana patrí smerom ku objektívu.

 

(mne od neho prišlo pred týždňom).


  • 1

#5 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 29 červenec 2020 - 15:56:43

Pánové děkuji za odpovědi. Zrcátko jsem měnil sám neb původní bylo nepoužitelné. Zrcátko jsem objednal na eBay z USA a na popis si už samozřejmě nevzpomínám, je to už ňáká doba, ale asi to je to obyčejný teda. 


  • 0

#6 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 29 červenec 2020 - 17:24:57

Jednoduché, na zrcátko polož šikmě třeba jehlu. Pokud uvidíš dvojí obraz, je zrcadlo klasické. Pokud se obraz špičky jehly nezdvojí, je zrcátko správné. To jest pokovené ,,hore" ;)

 

ps: takhle by mělo vypadat to správné, stínu si nevšímej.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#7 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 31 červenec 2020 - 11:58:59

Super tip, příště budu vědět!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních