Přejít na obsah


Fotka

žárovka do Meolux 85113


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Carl

Carl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 srpen 2020 - 08:39:15

Zdravím, mám možná trochu teoretický dotaz. Protože se seznamuji s touto promítačkou, tak se nevyhnu začátečnickým chybám. Sice pro potřeby promítání používám testovací film, ale už se mi povedlo, že se film zasekl a žárovka propálila film. Napadlo me, zda je možné vyměnit tuto klasickou žárovku za led žárovku. Tedy pokud se vyrábí. Led žárovky neprodukují tolik tepla, tak by se tato vlastnost dala obejít.


  • 0

#2 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 31 srpen 2020 - 18:47:28

Neviděl jsem ještě nikde vyráběnou LED náhradu za žárovku CXL/CXR 8V 50W alias kosmonauta či alias potápěče. Někde sem zahlédl samo domo pokusy, ale jestli to dobře fungovalo nevím. Musíš soustředit světelný tok žárovky na políčko velikosti 4.5x3.3mm, které je asi tak od vlákna asi tak 25mm daleko. Žárovka má vepředu čočku, vzadu parabolu. Společně to soustředí světlo vlákna na malé políčko. Jak světlo tak i tepelné záření. Film shoří okamžitě, dokonce to v ohnisku zapálí papír. Já občas pomocí "kosmounauta" odletuju nějakou pidi SMD součástku.

 

Doporučuji ti spíše sehnat si projektor se žárovkou 12V 100W EFP Gz6.35, z našich třeba Meopta MEOS DUO. Jinak Eumigy a tak podobně. Nový kosmonaut se dá koupit za cenu atakující tisícovku, je to mizerná čínská kvalita a obecně měl udávanou životnost 30h. Občas se dají na bazaru sehnat origo Sylvanie, Osramy, ale taky za pár stovek. A ta svítivost projektoru s 50W žárovkou je nevalná. 100W už je daleko lepší.


  • 0

#3 Carl

Carl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 září 2020 - 14:07:58

Neviděl jsem ještě nikde vyráběnou LED náhradu za žárovku CXL/CXR 8V 50W alias kosmonauta či alias potápěče. Někde sem zahlédl samo domo pokusy, ale jestli to dobře fungovalo nevím. Musíš soustředit světelný tok žárovky na políčko velikosti 4.5x3.3mm, které je asi tak od vlákna asi tak 25mm daleko. Žárovka má vepředu čočku, vzadu parabolu. Společně to soustředí světlo vlákna na malé políčko. Jak světlo tak i tepelné záření. Film shoří okamžitě, dokonce to v ohnisku zapálí papír. Já občas pomocí "kosmounauta" odletuju nějakou pidi SMD součástku.

 

Doporučuji ti spíše sehnat si projektor se žárovkou 12V 100W EFP Gz6.35, z našich třeba Meopta MEOS DUO. Jinak Eumigy a tak podobně. Nový kosmonaut se dá koupit za cenu atakující tisícovku, je to mizerná čínská kvalita a obecně měl udávanou životnost 30h. Občas se dají na bazaru sehnat origo Sylvanie, Osramy, ale taky za pár stovek. A ta svítivost projektoru s 50W žárovkou je nevalná. 100W už je daleko lepší.

Děkuji za osvětu:-). Je pro můj typ promítačky i 100 w žárovka? 50 w žárovka je hodne málo?


  • 0

#4 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 6 září 2020 - 17:32:50

Ne není, bohužel. 50W stačí pro promítání na menší plochu, mám doma Meoptu AM8 a je to krásný strojek taky s CXR 50W lampou. Ale na větší plátno už to chce 100W.


  • 0

#5 Carl

Carl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 září 2020 - 19:59:44

Ne není, bohužel. 50W stačí pro promítání na menší plochu, mám doma Meoptu AM8 a je to krásný strojek taky s CXR 50W lampou. Ale na větší plátno už to chce 100W.

Doporučil byste mi nějaký 100 W typ? Výrobce, typ. děkuji

 

PS: 50W stojí kolem litru. To je šíleny:-)


  • 0

#6 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 6 září 2020 - 20:06:18

Meopta MEOS DUO. Plynulá regulace rychlosti, žárovka 12V 100W (stojí tak 200Kč), formát filmu Normal 8 a Super 8 se přepíná páčkou. Zkusit aukro, bazoš, sbazar. Pořád se nějaké objevují. Gumové řemínky se dají sehnat a pak taky doma vyměnit.


  • 0

#7 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 18 listopad 2021 - 17:50:57

Náhrada „kosmonauta“ trochu modernějším a výrazně levnějším zdrojem (halogenka s parabolou a stejnými elektrickými parametry):

https://eshop.nbb.cz...5~522001000.htm

Člověk samozřejmě musí v projektoru připojit novou patici a z plechu vyrobit nové uchycení paraboly. Jinak je to ale elektricky naprosto kompatibilní.

Myslím, že tohle (při správném seřízení paprsku samozřejmě) bude svítit lépe než kosmonaut.

 

Pomocí LED se mi nepodařilo soustředit tolik světla na tak malou plošku filmové okeničky. Je potřeba mít co nejmenší čip s co nejvyšší svítivostí a pak pomocí světlovodného reflektorku o úzkém úhlu světlo tam zaměřit.


  • 0

#8 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 21 listopad 2021 - 18:53:56

Neviděl jsem ještě nikde vyráběnou LED náhradu za žárovku CXL/CXR 8V 50W alias kosmonauta či alias potápěče. Někde sem zahlédl samo domo pokusy, ale jestli to dobře fungovalo nevím. Musíš soustředit světelný tok žárovky na políčko velikosti 4.5x3.3mm, které je asi tak od vlákna asi tak 25mm daleko. Žárovka má vepředu čočku, vzadu parabolu. Společně to soustředí světlo vlákna na malé políčko. Jak světlo tak i tepelné záření. Film shoří okamžitě, dokonce to v ohnisku zapálí papír. Já občas pomocí "kosmounauta" odletuju nějakou pidi SMD součástku.

 

Doporučuji ti spíše sehnat si projektor se žárovkou 12V 100W EFP Gz6.35, z našich třeba Meopta MEOS DUO. Jinak Eumigy a tak podobně. Nový kosmonaut se dá koupit za cenu atakující tisícovku, je to mizerná čínská kvalita a obecně měl udávanou životnost 30h. Občas se dají na bazaru sehnat origo Sylvanie, Osramy, ale taky za pár stovek. A ta svítivost projektoru s 50W žárovkou je nevalná. 100W už je daleko lepší.

Ahoj. Ja som síce tiež ešte nevidel LED náhradu potápača, ale mám v ruke halogénovú náhradu. Dostala sa ku mne s nejakou premietačkou, ale bohužiaľ už nefunkčná. Neviem teda porovnať jej svetelný výkon s originál potápačom, ale v tomto smere som dosť skeptický, nakoľko je tam len halogénová žiarovka uložená v plechovej parabole, ktorá je dosť matná. Zrkadlový lesk by bol lepší. Je to produkt z Veľkej Británie. Značka neznáma. Jediné označenie na nej je AI/263 8V 50W.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#9 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 21 listopad 2021 - 20:12:47

Čo sa týka náhrady potápača tou parabolkou ktorú tu spomína IVANOVICZ si nie som istý, či sa tá parabola dá implantovať do premietačiek, ktoré používajú potápača. Myslím hlavne čo sa týka priestoru. Nie som si istý, či bude možné dostať ten svetelný zdroj do optickej osi objektívu. Navyše v tom potápačovi je spojený účinok ako paraboly za zdrojom svetla, tak aj šošovkou pred zdrojom svetla. 


  • 0

#10 kaiser

kaiser

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 listopad 2021 - 21:03:55

 

Neviděl jsem ještě nikde vyráběnou LED náhradu za žárovku CXL/CXR 8V 50W alias kosmonauta či alias potápěče. Někde sem zahlédl samo domo pokusy, ale jestli to dobře fungovalo nevím. Musíš soustředit světelný tok žárovky na políčko velikosti 4.5x3.3mm, které je asi tak od vlákna asi tak 25mm daleko. Žárovka má vepředu čočku, vzadu parabolu. Společně to soustředí světlo vlákna na malé políčko. Jak světlo tak i tepelné záření. Film shoří okamžitě, dokonce to v ohnisku zapálí papír. Já občas pomocí "kosmounauta" odletuju nějakou pidi SMD součástku.

 

Doporučuji ti spíše sehnat si projektor se žárovkou 12V 100W EFP Gz6.35, z našich třeba Meopta MEOS DUO. Jinak Eumigy a tak podobně. Nový kosmonaut se dá koupit za cenu atakující tisícovku, je to mizerná čínská kvalita a obecně měl udávanou životnost 30h. Občas se dají na bazaru sehnat origo Sylvanie, Osramy, ale taky za pár stovek. A ta svítivost projektoru s 50W žárovkou je nevalná. 100W už je daleko lepší.

Ahoj. Ja som síce tiež ešte nevidel LED náhradu potápača, ale mám v ruke halogénovú náhradu. Dostala sa ku mne s nejakou premietačkou, ale bohužiaľ už nefunkčná. Neviem teda porovnať jej svetelný výkon s originál potápačom, ale v tomto smere som dosť skeptický, nakoľko je tam len halogénová žiarovka uložená v plechovej parabole, ktorá je dosť matná. Zrkadlový lesk by bol lepší. Je to produkt z Veľkej Británie. Značka neznáma. Jediné označenie na nej je AI/263 8V 50W.

 

Tuto halogenku mám,ale je nefunkční.Vyráběla  ji firma Thorn z VB.Kdysi jsem ji koupil v drogerii,ale moc kvalitní nebyla.A ten Meolux má na sekundaru 8,5V,tak ty žárovky dlouho nevydrží.Kdyby se sehnala ta hal.žárovička,nebyl by problém ji vyměnit.A taky snížit napětí pod 8V/na 7,8/.Svítila o trochu víc,než potapěč.


  • 0

#11 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 21 listopad 2021 - 22:50:33

Čo sa týka náhrady potápača tou parabolkou ktorú tu spomína IVANOVICZ si nie som istý, či sa tá parabola dá implantovať do premietačiek, ktoré používajú potápača. Myslím hlavne čo sa týka priestoru. Nie som si istý, či bude možné dostať ten svetelný zdroj do optickej osi objektívu. Navyše v tom potápačovi je spojený účinok ako paraboly za zdrojom svetla, tak aj šošovkou pred zdrojom svetla. 

Asi máš pravdu. Koukám, že ta žárovka NBB EFM (nebo Osram 64607) má ohniskovou vzdálenost 32 mm, takže bude muset jít dozadu. Tedy v podstatě vzdálenost vlákna od okeničky bude stejná jako u kosmonauta, jenže vzadu bude ještě patice, piny a objímka, což zabere víc místa než kosmonaut. Do osy to půjde dát určitě, ale dekl bude potřeba trochu upravit.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních