Přejít na obsah

Fotka

Vyber zvacsovaka

Meopta zvacsovak

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
112 odpovědí na toto téma

#101 hypnogen

hypnogen

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 102 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 174

Publikováno 13 leden 2022 - 14:40:05

Rozdil mezi 3 a 4 neni nijak zasadni (co se tyce kvality). Na 4 se delaly mozna trochu sofistikovanejsi barevne hlavy, existovala vylozene multigrade hlava (Meograde - opet temer nesehnatelna) a ten mikroposuv. Obavam se, ze obe verze Meochrom barevnych hlav na MG3 jsou jen do 6x6. U barevnych (Meopta Color) hlav na MG4 jsou vsak 6x9 michaci komory taky pomerne vzacne.

Pokud hodlas delat s kondenzorem, tak je to fakt jen o tom, mit k nim skla pro ramecek negativu a pripadne si sehnat nahradni pro pripad nehody (pro MG3 se daji sehnat porad slusne). Anaret 105 neni uplne spatny objektiv (zalezi i kus od kusu), pro mensi formaty z 6x9 urcite ok. Pro nejake vetsi plachty se pak kdykoli da vymenit za ten Rodenstock nebo Schneider.

• 0

#102 danz

danz

Nováček

• Předplatitel
  • 254 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 103

Publikováno 13 leden 2022 - 19:11:52

Dodal bych ještě, že Magnifax 4 má krásně velkou luxusní základní desku => 60x60cm a trochu vyšší výtah (pokud se nepletu).

• 1

#103 hypnogen

hypnogen

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 102 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2022 - 19:27:48

pravda.

ale zase fakt je, ze pri pouziti WA (sirokouhlych) zvetsovacich objektivu pro me nikdy nebyla (u zvetsenin 50x60 na MG4) limitujici max vyska vytahu, nybrz vzdalenost opticke osy objektivu od nosne tyce zvetsovaku.. a ta bude u 3 a 4 asi podobna

• 0

#104 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 229 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 13 leden 2022 - 22:32:22

Jaký používáte WA objektivy? Já už dlouho po nějakém koukám. Zatím mám jen Beseler WA 38mm, ale mám pocit, že to je pro jiné účely než zvětšování.

• 0

#105 hypnogen

hypnogen

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 102 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2022 - 10:14:17

Rodagon WA 40/4 pro kino a Rodagon WA 80/4 pro svitek. Oba naprosto vyborne.

Beseler WA 38 nebude pro zvetsovani. Delali Beslar 35/3.5 pro kino, ale obavam se, ze bude kreslit hure nez Meopta Belar.

• 0

#106 Luigi

Luigi

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 822 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 192

Publikováno 14 leden 2022 - 14:38:45

No, právě důvod nízkého stropu ve fotokomoře mě donutil sáhnout hlouběji do kapsy při tužbě zachovati špičkovou kvalitu a tak mám stejné jak hypnogen a k tomu ještě WA 120/4 pro formát 4x5. Co nemám, je stále čas využívat tato skvělá skla. Zdraví Luigi :shock:

• 0

#107 svasek

svasek

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 leden 2022 - 16:53:24

Mikroposuv je dobrý k čemu? AN skla jdou i na Mag. 3?  Jaký zásadní rozdíl je mezi Mag. 3 a 4? Anaret 105 je OK objektiv?

Ta nabídka na Paladixu je velmi dobrá, pouze asi chápu že u Magnifaxu 4 jsou pouze plechové vložky (bez skel) do 6x6, což by ti nestačilo.

U pana Vavříka je Magnifax 4 s kondenzorem (objektiv nevím, ale předpokládám, že se 105) a se skly. Cena do 4000 pokud si pamatuji dobře (jako nový). Kdybych neměl Magnifax 3A (a ještě k tomu 2x, jednou na ND), tak jej okamžitě beru. U pana Vavříka osobní návštěva, třeba po předchozí diskusi přes telefon.(už tam třeba ten Magnifax není, byl jsem tam naposledy mezi svátky). Pan Vavřík je analogový dobrodinec, asi tak.

Mikroposuv - viz diskuse nebo návod zde na TK.

Ad objektiv - vůbec bych nepřemýšlel, jestli je dobrý nebo ne. Myslím, že do začátku je rozhodně dobrý. A hlavně se dá bez problému koupit jiný třeba Rodagon nebo Componon-S. 

Bohužel u pana Vavříka už není a člověka z Paladixu se mi nepodařilo zkontaktovat. V každém případě díky za tipy.

Třeba se ještě někdy něco objeví. Ideálně blíž, než ve východním cípu republiky  :mrgreen:

Ty alternativní objektivy mají stejný závit jako originál, nebo se používají nějaké redukce?

Ještě jsem si všiml, že se občas v inzerci objevuje Magnifax 2, případně Magnifax bez číselného označení. 

Má smysl se jimi zabývat? Nebo je to už hodně velká historie, která má oproti novějším nástupcům zásadní nevýhody? Napadá mě kompatibilita objektivů, možnost vkládat nad objektiv MG filtry, případně přítomnost AN skel.

• 0

#108 suky57

suky57

Nováček

• Předplatitel
  • 185 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 77

Publikováno 15 leden 2022 - 21:44:52

... kdybys mel zajem o Magnifax 3, jeden mi tu - vcelku nevyuzity - lezi ... mam k nemu skla, vlozky pro kino a 6x6 + Rokkor 50/2.8, pripadne Schneider Componnon 80. Kdyztak napis SZ. 

• 0

#109 svasek

svasek

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 únor 2022 - 10:46:16

Tak jsem konečně vše potřebné posháněl a včera v noci vyzkoušel. Magnifax 3a+anaret 105. Filtry Ilford pod objektiv. Dělal jsem na papíry fomabrom variant 111 30x24 z negativů 6x9. Napoprvé to nedopadlo tragicky. Dvě fotky ze 4 jsou myslím OK, další dvě spíš do šediva. Příště si s nimi ještě zkusím pohrát. Jinak se zvětšovákem spokojenost.

Jelikož nemám po ruce negativ z kinofilmu, abych to vyzkoušel, nevíte, jaký je limit při zvětšování z kina s touto sestavou? Ideálně bych měl mít 50 objektiv a jiný kondenzor. Vložku na kino nemám, ale jsou tam 2 čirá skla v odklápěcím rámečku, mezi která se negativ vloží. Pokud by tato konfigurace stačila na formát papíru 18x24, asi by to stačilo. 

Přiložený soubor (y)

• 0

#110 suky57

suky57

Nováček

• Předplatitel
  • 185 příspěvků(y)
  • LocationValassko

Publikováno 6 únor 2022 - 11:00:46

pokud mas kondenzor c. 1 (vhodny pro 6x9), kino na tom vyzvetsujes uplne bez problemu. 

• 0

#111 danz

danz

Nováček

• Předplatitel
  • 254 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 103

Publikováno 6 únor 2022 - 20:36:05

Nic ti nebrání tomu ihned zvětšovat, max velikost zvětšeniny si velmi jednoduše ověříš. Limitovat tě bude pouze ten objektiv a max. výška výtahu zvětšováku.

• 0

#112 suky57

suky57

Nováček

• Předplatitel
  • 185 příspěvků(y)
  • LocationValassko

Publikováno 6 únor 2022 - 22:15:57

... navic u Magnifaxe 3 muzes vzdy "povytahnout" vytahovou tyc, otocit celou sestavu o 180 st a zvetsovat na zem, pripadne na stenu ... 

Ja osobne z kina malokdy zvetsuju vic jak 24x30, coz bezne delam s 80mm objektivem - lip se mi pracuje, kdyz mam vic prostoru a nemusim se hrbit ... Nemluve o komforttnejsim ostreni s vetsim vytahem mechu - to otaceni misky a ostreni po mikrometrech mi proste lezlo krkem :-0  

• 0

#113 hajkys

hajkys

Nováček

• Předplatitel
  • 367 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 86

Publikováno 16 únor 2022 - 16:35:04

Aha, díky za reakce. Rozumím tomu tedy správně, že s těma ilfordíma filtrama se (kromě ultra tvrdé) změnou gradace nemění čas osvitu? Mají i jiné výhody?

Ano, tak jak to psal Suky - do gradace 3,5 je stejný osvitový čas a pro vyšší gradace 2x

Přesně proto zvažuji koupit Ilfordí filtry (i když jsou fakt drahé).

Je tedy potřeba ještě vědět a si uvědomit, že ty kontantní časy u Ilfordu jsou uzpůsobeny pro střední šedou, jestli se nepletu, čili změna gradace u stejného času zanechá stejnou střední šedou a roztáhne nebo srazí světla a stíny.

pro způsob práce expozice na světla se ty časy tedy stejně mění a každou gradaci je potřeba zkoušet zvlášť... tam si nepomůžeš.

Já používám Ilford 500 expoziční rám, u něj se to píše i v návodu, že změna gradace zachovává střední šedou. U filtrů asi není důvod aby to bylo jinak, když je to stejná značka, tedi i pravděpodobně stejný způsob práce.

• 0

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Meopta, zvacsovak

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních