Přejít na obsah


Fotka

Vyvolávání digitálních fotek na papír


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 BatteryNone

BatteryNone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2021 - 19:30:46

Zdravím,

nevím jestli se někdo někde o tomhle zmiňoval, jestli se taková věc vůbec praktikuje, ale dnes jsem experimentoval s vyvoláváním původně digitální fotky.

Místo filmu jsem dal do zvětšováku mobilní telefon a příprava fotek probíhala tak, že jsem fotku ořezal 1:1, zrcadlil a následně jsem převrátil barvy, vytvořil jsem tak černobílý negativ. Dal jsem telefon do zvětšováku a po první zkoušce osvitu jsem byl trošku skeptický nad výsledkem. Kupodivu se mi za chvíli na fotce objevil povedený obraz. Udělal jsem takhle několik fotek a jsou pěkné. Zjistil jsem však, že zde je jedna nevýhoda. Digitál je digitál a pracuje se s pixely a to vyústilo, že fotka nemá ostré hrany, ale kostičkované jako na digitální fotce. Toto se dá samozřejmě vyřešit kvalitnějším displejem u telefonu.

 

Rád bych věděl, jestli se někdo o tohle už pokoušel  :-P  Také by mě zajímalo, co si o něčem takovém myslíte.


  • 0

#2 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 28 leden 2021 - 20:19:28

Pěkně zdravím, určitě se o to pokoušel minimálně "nahatý fotograf", ale teď jsem to tam rychle nenašel. Kdo bude chtít, ten si to tam vykoumá. Já bych to nedělal zejména z toho důvodu, že můj tlačítkový telefon na to není až zas tak žůžovej. Zcela zjevně to nějak jde, mně to přijde spíš jako divná kuriozita, ale jsme svobodní lidé, tak proč ne, že? Myslím si, že pokud by někdo chtěl dělat digi foto, mnohem lepší je buď to nechat vytisknout na nějaké pěkné tiskárně, v čemž se neorientuju, nebo jde taky tisknout negativy na fólie a ty pak zvětšovat. Zvětšovat z mobilu mi připadá jako kombinace snah co nejvíc si to zjednodušit a zároveň zesložitit, přičemž nejhůř na tom bude asi kvalita :-) Pak je tady samozřejmě problém "čistoty" procesu, ale to mě netrápí, neboť sám to nedělám a ostatním do toho nemám co kecat...


  • 0

#3 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 28 leden 2021 - 22:52:13

„Pixelová“ témata jsou tady sice dost tenký led, ale přece se zkusím vyjádřit:

Ano, v době, kdy jsem fotil výhradně na digitál, jsem to taky zkoušel, ale jako zdroj obrazu jsem použil počítačový 17" LCD monitor strčený do krabice s připevněným objektivem z meotaru :D Jím jsem to promítal na papír. Měl jsem to dost neostré, ale něco z toho lezlo. To byly opravdu první pokusy. Chtěl jsem pracovat na vylepšení, ale pak jsem se vrátil k focení na film, a tím se tahle kapitola uzavřela.

 

Co si pamatuji, papír normální gradace dával příliš kontrastní výsledky, což je logické, protože je přizpůsoben pro strmost filmového negativu. Normální kontrast monitoru nešel použit, musel jsem ho stáhnout, asi jsem musel snížit i kontrast té fotky. Chtělo to papír měkké gradace.

 

S dnešními ultrajemnými 300 DPI telefonními displeji by to možná do nějakého pohlednicového formátu mohlo být koukatelné. Protože se nepoužívá barva, daly by se ještě využít modré a zelené subpixely - v připravené fotce do nich namapovat řádné pixely, a tím získat v jedné ose dvojnásobné rozlišení. Ale chce to trochu laborování s přípravou předlohy a taky vykompenzovat rozdílnou citlivost fotopapíru k modré a zelené.

 

Dáme-li stranou problémy s DPI, můj názor je stejně takový, že byť by se podařilo zkalibrovat černou a bílou a vše zlinearizovat, tonalita takto vytvořeného obrázku stejně nikdy nebude dosahovat tonality filmové, kterou dostaneš klasickým postupem, z dobře exponovaného a vyvolaného negativu.

Ten použitý displej by totiž musel mít diametrálně odlišné parametry, než mají displeje určené pro přímé pozorování, nejen co do počtu pixelů, ale také co do zobrazitelného počtu stupňů šedi, který je u běžných displejů trestuhodně nízký. O gamutu vhodném pro expozici fotopapíru nemluvě.


  • 0

#4 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 29 leden 2021 - 00:00:11

Snad se raději seznámit s publikací 7x10" aneb Klasická fotografie v digitálním věku od Miloše Poláška ...


  • 0

#5 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 29 leden 2021 - 04:52:46

PhotoLife pan Karbusický to podrobné rozebral v několika číslech. Ale šlo tam o přatisk digitální fotografie na fólii jako negativ a potom se to přenáší kontaktem na klasický papír. Není to žádná legrace. Je kolem toho spousta Photoshopu
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 leden 2021 - 06:15:40

já mám pochopení pro všechny průkopníky slepých cestiček, zejména v domácí dílně, moje konstrukce jsou často tak roztodivné a nepravděpodobné, jako brilantní dedukce poručíka columba

co v tomto případě použít miniprojektor a promítnout vymaskovaný výřez negativního obrazu na stěnu s visícím fotopapírem?

jistě vznikne tonálně a obrysově nějaká podivnost, ale svět je rozmanitý


  • 1

#7 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 29 leden 2021 - 08:48:00

Obecně vzato, proč ne. Kdo si hraje, nezlobí :-)

Ano, tisk digitálních fotek jako negativů na fólie se využívá např. u kyanotypie a podobných technik. To je asi schůdnější cesta než přímé promítání obrazu z displeje.


  • 1

#8 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 29 leden 2021 - 12:17:52

taky si myslím, že lepšího výsledku člověk dosáhne inverzí digitálního snímku do negativu a tisk buď na fólii nebo i tenčí nestrukturovaný papír a tento pak obtisknout na fotopapír kontaktně.. u kyanotypie je průchod dostatečného množství UV záření papírem problém, ale u normálního papíru to takový problém není a běžně jsem dělal kontaktní printy z negativů vytvořených VF kamerou na fotopapír (Fomaspeed). Akorát se výrazně zvedá kontrast :/


  • 1

#9 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 29 leden 2021 - 12:31:48

Já jsem taky snímal na fomaspeed variant, kontrast mi šel řídit multigrade filtrama. U negativu na papíře může být problém výrazná textura papíru, která se může překopírovat, to ale u RC nehrozí. Kdysi se taky řešil zvětšovák na kyanotypie nebo vandyky či co, mně ale přišlo nejllepší si udělat duplicitní negativ (na planfilmu) kontaktem právě ze zvětšeniny na RC papíře. To by taky šlo použít pro digifoto, že by se nechal v labu zvětšit snímek a pak kontaktem na plan, jen by nesměl být na papíře z druhé strany žádný potisk a nevím, jestli se takové foto dělá.


  • 0

#10 ABfoto

ABfoto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 leden 2021 - 18:09:05

Zdravím,

nevím jestli se někdo někde o tomhle zmiňoval, jestli se taková věc vůbec praktikuje, ale dnes jsem experimentoval s vyvoláváním původně digitální fotky.

 

Zdar, hele takoví věci by se praktikovat neměly. Je to diditálismus a ten škodí. Ale je to tvoje zdraví žejo......

 

Adam


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních