Přejít na obsah


Fotka

SLR Rolleiflex


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 TAD

TAD

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 srpen 2021 - 15:10:53

Ahoj, má někdo zkušenosti s SLR Rolleiflexem? Zajímala by mě hlavně řada 6000. Ale rád se dozvím i něco i o jiných řadách. Předem díky za odpovědi!
  • 0

#2 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 2 srpen 2021 - 20:05:47

Zkušenosti mám jen s TLR, tak snad něco tady: Rolleiflex 6000 Index


  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 3 srpen 2021 - 07:45:42

Z řady 6000 znám celkem dobře 6008 pro (a jeho těsného předchůdce SLX).   Jsou to  skvělé stroje,  když  funguje elektronika (jediný opruz je  náhrada původních akumulátorů,  která  přijde draho, pokud se má pořídit orig. náplň,  nebo řešit náhradní náplň z  modernějších článků).  Optika je vynikající (mám něco od Zeisse + 1 objektiv Rolleigon, s objektivy Schneider osobní zkušenost nemám, pro mě moc drahé :-) )  

'apropos,   nebylo už  dříve  na TK vlákno o těchto aparátech?


  • 0

#4 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 srpen 2021 - 19:26:10

Kdyz SLR Rolleiflex, tak jedine prvni plne mechanicky zazrak mechaniky - SL66 :-P


  • 0

#5 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 srpen 2021 - 21:22:55

Ještě pár odkazů, ať máš co číst.

 

https://www.sl66.com/pg/sl66.shtml

http://www.rolleiclub.com

https://www.japancam...ex-sl66-review/

https://www.nealrant...ei-sl66 part 1

 


  • 3

#6 TAD

TAD

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 srpen 2021 - 11:10:55

Děkuji všem za odpověď a za zajímavé odkazy (dozvěděl jsem se mnoho zajimavých informací). Co jsem tak vyčitel a pochopil, tak fotoaparáty řady rollei 600x můžou mít potencionalní problémy s elektronikou. Zajímalo by mě jaká je tedy spolehlivost těchto fotoaparátů. Popřípadě jestli je vůbec ještě možnost servisu.


  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 4 srpen 2021 - 12:41:35

Co jsem se o spolehlivosti  osobně bavil s  bývalým profi fotografem (Dortmund),  od něhož  jsem si 6008 s planarem před 10 lety vezl,  tvrdil, že se s poruchou nesetkal on  ani  jeho kolegové z reklamní fotografie,  kromě již  uvedené kratší životnosti původního battery packu s NiCd články.  Mám ho už přes 10 let a  závady žádné, objektivy Rollei (Zeiss) Distagon 40/4 a 50/4, Planar 80/2,8, Rolleigon 80/2,8 a Sonnar 150/4 taktéž bez problémů. SLX jsem kupoval  později kvůli  objektivu od jednoho zdejšího temnokomorníka,   taky bez problémů  (s bastleným neorig. battery packem). 


  • 0

#8 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 5 srpen 2021 - 08:35:59

Vážení kolegové, dovoluji si připojit neobvyklou technickou poznámku k přístroji Rolleiflex SL66 : Flange Focal Distance 102,8mm

S pozdravem všem "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#9 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 5 srpen 2021 - 16:40:59

Jestli dobře chápu tuhle poznámku o distanci 102,8 mm -  je tím umožněno použití velké škály různých objektivů, jen to chce mít tu správnou redukci či jinou úpravu. Ještě lépe by na tom asi byla s tou distancí Mamyia RB či  RZ nebo Bronica S2A.

Ale protože objektivy určené přímo pro SL66 mají "svou kvalitu", je otázkou zda ty případné úpravy jsou nějak výhodné.

 

Či ta poznámka "Flange Focal Distance 102,8mm" míří jinam ?  Předem děkuji za případné nakopnutí. 


  • 0

#10 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 5 srpen 2021 - 19:01:51

Naopak, je to jedna z největších hodnot mezi středoformáty a to tedy téměř vylučuje použití objektivů jiných systémů na těchto tělech. Naopak to zjednodušuje výrobu případných redukcí pro použití objektivů tohoto systému na tělech s menší sečnou vzdáleností (mezi tělo a objektiv se v klidu vleze redukce).

 

Jestli dobře chápu tuhle poznámku o distanci 102,8 mm -  je tím umožněno použití velké škály různých objektivů, jen to chce mít tu správnou redukci či jinou úpravu. Ještě lépe by na tom asi byla s tou distancí Mamyia RB či  RZ nebo Bronica S2A.

Ale protože objektivy určené přímo pro SL66 mají "svou kvalitu", je otázkou zda ty případné úpravy jsou nějak výhodné.

 

Či ta poznámka "Flange Focal Distance 102,8mm" míří jinam ?  Předem děkuji za případné nakopnutí. 


  • 0

#11 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 5 srpen 2021 - 20:03:49

Děkuji. Zkušenost mi toto potvrzuje.

Jak je tedy myšlena ta "neobvyklost", která mne zviklala k mé pomýlenosti, to třeba Erik ještě upřesní ?   


  • 0

#12 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 5 srpen 2021 - 22:18:25

Vážený kolego LuzJi, neobvyklou vzdáleností roviny objektivu Rolleiflexu SL66 byly vytvořeny podmínky k vychýlení optické osy objektivu +/- 8° . Scheimpflug indikátor umožňoval použít objektivy ohniskových vzdáleností 50, 80, 120, 150 a 250mm . Navíc umožňoval použití speciálních mikroskopických objektivů Luminar 1:6,3/100mm, 1:4,5/63mm, 1:4,5/40mm, 1:3,5/25mm a 1:2,5/16mm. Objektiv Luminar 1:6,3/100mm měl adaptér speciální. Prodlužovací faktor manuální clony se počítal dle tabulek. Závěrka v těle přístroje eliminovala jakýkoli posun v rotaci optických členů objektivu při zaostřování. Optická stavba objektivů byla pevná, což zaručovalo též optimální kvalitu zobrazení. Objektivy umožňovaly nasazení na měch v obrácené posici, pro dosažení násobného zvětšení pro makrofotografii. Základní objektiv 1:2,8/80mm v retro posici umožňoval zvětšení 1,5x. Celkem 3 objektivy byly osazeny bajonetem pro retro posici - 50, 80 a 120mm. Rolleiflex SL66 představoval unikátní stavebnici, která umožňovala práci v mnoha oblastech vědecké dokumentární fotografie. Představa, že by jeho majitel předělával nějaké objektivy pro použití na Rolleiflexu SL66 se mi jeví, jako poněkud obskurní a neobvyklá aktivita, postrádající logiku. "OPTOVRTI" jsou schopni čehokoli, jak se můžeme dnes a denně přesvědčit v realitě, jen tragické následky devastují mnoho přístrojů, diletantsky "zprovozněných" a následně poté nabízených k prodeji za nehorázné, vyloženě spekulativní částky. Ale to je již jiná, obehraná odrhovačka. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#13 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 5 srpen 2021 - 23:51:02

Vážený kolego Eriku, děkuji za doplnění informace k oné poznámce. Nedošlo mi, že jde o souvislost s možností náklonu objektivu.

Mám to potěšení, že o SL66 nemusím mluvit v minulém čase, občas nejen to tělo beru do dlaní.  

 

Že jsou pokusy o úpravu a použití jiných objektivů - na pár takových jsem již narazil. Třeba Sonnar 180, nějaké VF objektivy, údajně úpravy použitelné. 

 

Že jsou nejen Optovrti, ale i Tělovrti je vidět tuhle, to se Vám Eriku bude obzvlášť líbit  :rolleyes:   :   https://www.dpreview.../thread/4122184


  • 0

#14 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 6 srpen 2021 - 07:33:47

Vážený kolego LuzJi, technický pokrok nelze zastavit. Ferdinand Adolf Heinrich August Graf von Zeppelin ve svém Werku Luftschiffbau Zeppelin GmbH,+8 September 1908, přes skromné prostory ca 350 000 m2, s pověstnou zarputilostí dokázal sestrojit LZ-129 Hindenburg, LZ 130 Graf Zeppelin II, za použití Logaritmického pravítka. 

Vypadá to i s "Křemíkovým hrbem" Hasselblad velmi esteticky. S přáním nádherného, houbami provoněného slunečného dne, "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#15 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 srpen 2021 - 09:50:20

Zdravím,

kdysi jsem tu podobné vlákno rozjížděl, ale přidám se raději k tomuto.

6008ičku s Xenotarem 80/2.8 mám tři roky. Určitě bych doporučil při pořizování počítat ještě s nějakým "fondem oprav". Nákupem přístroje povětšinou investice zdaleka nekončí :). Problém č. 1 je samozřejmě servis - pokud se nepletu, v celé Evropě to opravuje jen Paepke Fototechnik v Düsseldorfu. Tam jsem nechal staré NiCad články nahradit novými NiMH (zrovna tohle by asi zmákl i zasvěcený laik, ale mezi ně se nepočítám). I tam ale mají problémem s některými opravami, protože nejsou náhradní díly, ančto je poslední majitel Rolleie pod kuratelou v insolvenci. Znamená to tedy, že některé závady jsou 100% fatální a vám nezbude než to střelit na náhr. díly nebo to vystavit na poličku. Na druhou stranu, vzhledem ke kvalitě těchto strojů si takového "Černého Petra" moc lidí nevytáhne. Já to před těma 3 lety risknul a jsem spokojený.


  • 1

#16 TAD

TAD

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 srpen 2021 - 10:22:29

No když to tak čtu, tak docela dost zvažuji koupi. Ted jsme viděl jeden za docela dobrou cenu na paladixu. Zajímali by ještě docela objektivy? Nějaké kusy, které určitě koupit, a nebo nějaké, kterým se zaručeně vyhnout?


  • 0

#17 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 srpen 2021 - 16:15:26

Kvalita není u těchto skel ten problém :-P  :-P  :-P .

 

Je potřeba si ale ohlídat, abyste si nepořídil staré sklo na novější foťák. Ten systém se vyvíjel od 70. let a pokud cílíte na některou z verzí 6008ičky, měl byste si k tomu koupit novější objektiv s nápisem PQ nebo PQS. Na netu je spousta skel pro ty starší foťáky (SLX, 6006), se kterými Vám všechny funkce na 6008 nebudou fungovat.


  • 0

#18 pepo007

pepo007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 srpen 2021 - 08:57:38

Zdravim,

stastne uz 10 rokov vlastnim Rolleiflex 6008 Integra 2 (toto je  nie je autofokusova verzia). Mam ti objektivi Planar 80 2.8, Distagon 50 4.0 a Sonnar 150 4.

Po rokoch pouzivania, nemam vela zleho povedat. Najvascie starosti asi sposobuje baterka, ktoru treba "prebudovat". Je to totiz NiHM a pocase odide. V tom pripade treba aby isli dnu originalne clanky, pretoze existuje aj verzia pre litiove bateria, ale budete potrebovat novu nabijacku. Este k nabijacke , trosku je krehka, moze sa stat ze Vam "ulietne" cievka, ale kazdy eletronik amater Vam ju moze pripajkovat.

Co sa tyka fotoaparatu je to asi jeden naviac automatomatizovany strednoformatovy fotoaparat zo starsej ery (90-te) roky. Vsetko funguje ako to ocakavane.

Zo zaujimavosti , ktore nie su bezne u strednoformatovych fotoaparatov:

- Nastavenie casu aj clony s presnostou 1/3 stopy

- Rozsah casov 1/1000 s do 30s

- Moznost preprogramovania niektorych charakteristik fotoaparatu

- Moznost vyberu meracich expozicnych bodov (stredove, matrix a kumulativne merana expozicia)

- Expozicny cas ostava presny aj pocase, lebo je elektronicky riadneny

-vmontovana clonka na filmovej stene (nestratite ju)

- symetricke vkladanie filmu (nemusite vymeniat cievku)

- velmi dobre objektivy (Zeiss, Schneider)

- pomerne dostupne prislusenstvo

 

Ak by ste potrebovali viacej informacii, kludne ma skontaktujte, mozme sa porozpravat.


  • 0

#19 sheepeck

sheepeck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationPísek, Brno
Reputace: 1

Publikováno 23 červen 2022 - 07:52:00

Pokud by někdo potřeboval podrobnosti k těmto fotoaparátům, tak vlastním knihu The Rolleiflex Way, která se obšírně věnuje SL66 a částečně také SLX- mohl bych třeba pár stran oskenovat. Všechny asi ne - má to 600 stránek.  :-)


  • 1

#20 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 26 červen 2022 - 18:29:42

Já to naskenované mám, má to ale přes 100 MB.

Ale pomocí DeepL to překládám, myslím, že to je překlad docela použitelný. Celé to budu mít někdy v srpnu. 

Takže pokud bude zájem, mohu poslat, to pak budou menší soubory, je to rozdělené po částech. Teď mám přeložených asi 200 stran.  Prvních 37 stran je na ukázku v příloze.

Měl bych taky nějaké ty brožury (naskenované) ... 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#21 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 26 červen 2022 - 19:17:32

Zájem by určitě byl. Jinak jsou k tomuto přístroji (tedy nejen k tomuto) nějaké skeny na stránkách Mika Butkuse zde: https://www.butkus.o...sl66-splash.htm , ale předpokládám, že jeho Camera manual Library asi všichni znají:  https://www.butkus.o...inon/index.html

Pro zájemce ještě stránka věnována tomuto přístroji, bohužel nedávno přestala fungovat, takže pouze přes wayback: https://web.archive....//www.sl66.com/


  • 0

#22 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 26 červen 2022 - 21:15:20

Já si před časem pořídil obsah CD (poslali soubory) viz. tvůj odkaz zde :   https://web.archive..../boutique.shtml

 

Asi další domluvy přes SZ


  • 0

#23 sheepeck

sheepeck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationPísek, Brno
Reputace: 1

Publikováno 27 červen 2022 - 10:27:33

Ten překlad knihy je dobrý počin. A Deepl má ty překlady vcelku překvapivě slušný.


  • 0

#24 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 27 červen 2022 - 14:27:29

Tím překladem se soubory docela zmenší. Když se mi to pak povede celé sloučit do jednoho pdf, bude to asi menší než 40 Mb, tak to sem pak nahraju. Ten DeepL přeloží s nejnižším předplatným měsíčně 5 souborů do 10 Mb, já to mám rozdělené na 15 souborů.  Předkládá to celkem slušně, ale je třeba občas něco domýšlet. Zvlášť když je věta rozdělená na dvou stránkách, tak tam je třeba být ve střehu.


  • 0

#25 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 18 červenec 2022 - 21:50:23

Do "Souborů" (Knihy a publikace)  jsem dnes (5.8. 2022) přidal komplet překladu výše zmiňované knihy o SL66.


  • 0

#26 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 7 srpen 2022 - 11:04:32

Pro případné zájemce aktualizuji

Do "Souborů" (Knihy a publikace)  jsem dnes (5.8. 2022) přidal komplet překladu výše zmiňované knihy o SL66.


  • 1

#27 sheepeck

sheepeck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationPísek, Brno
Reputace: 1

Publikováno 15 srpen 2022 - 07:48:46

Veliký palec nahoru.


  • 0

#28 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 15 srpen 2022 - 10:03:12

Netuší někdo, proč tam ten soubor nevidím?


  • 0

#29 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 15 srpen 2022 - 20:35:17

Netuší někdo, proč tam ten soubor nevidím?

Nevím jestli to TAZ musí nějak posvětit. Mě se soubor zobrazí po kliknutí na "Knihy a publikace". 

Ale je pravda že se tam uvádí počet přidávaných souborů 6 a ten můj je sedmý. A tak to může být viditelné jen pro mě.  Co bych měl udělat víc, aby se zobrazil, to nevím. Nejspíš tady Taz už zase dlouho nebyl ... mám to tam od 18.července


  • 0

#30 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 červenec 2023 - 18:43:32

Vážení,

stala se věc nemilá, 6008ička AF se mi zkazila. Jelikož jde o tento foťák, píšu sem, ale možná jde o obecnější problém, ke kterému se vysloví i majitel jiného přístroje zahrnujícího elektroniku:

 

Před focením si takhle pro sichr dobíjím baterku (nové články před 5 lety v autorizovaném servisu). Za nějaký čas rozsvítí na nabíječce zelená, že je nabíjení hotovo. Tož dám baterii do foťáku a jen tak pro stréčka příhodu aparatus zapnu. A hned mi tam začne blikat "CHARGE", po kterém se displej vypne. Vypínám, zapínám, přepínám všechno možné a nemožné, ale pořád to samé. Pak mě napadl úplný nesmysl a sundal jsem objektiv (Xenotar 80/2.8 AF). V tu ránu mi displej napsal, že je baterie úplně plná (jak jsem očekával). Znovu nandám tentýž objektiv a zase CHARGE. Pak mě napadlo vyměnit objektiv a dát tam Sonnar 150/4 (bez AF). V tomto případě sice bliká baterie, jako že se vybije v nejbližší době, ale normálně to fotí, jako by se nechumelilo.

 

Jak jsem psal výše, neobracím se jen na majitele téhož stroje, ale na všechny, kteří by v tomhle chování foťáku nalézali nějakou logiku :). Z toho by pak mohlo vyplynout, co se má poslat na opravu atd.

Za komentáře srdečné díky předem!


  • 0

#31 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 10 červenec 2023 - 15:54:32

skusil by som iny baterku :) nerobi pri zapnuti nejaky test objektivu?


  • 0

#32 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 červenec 2023 - 22:22:33

Také doufám, že jde jen o baterku. Byla by to ještě relativně levná varianta. Test objektivu - to nevím, ale asi ten foťák pozná, jaký objektiv je nasazen. Jestli se nepletu, tak umí informaci o ohniskové vzdálenosti objektivu přenést v režimu TTL do speedlight blesku. Podezřelé mi ale je, že po nasazení teleobjektivu bez AF normálně odfotil 2 svitky, i když na mě blikalo upozornění na skoroprázdnou baterii.


  • 0

#33 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 11 červenec 2023 - 08:45:24

Neznám tenhle přístroj konkrétně, ale u jiných AF strojů bývají někdy příčinou různých (i prapodivných) závad znečištěné kontakty pro přenos informací mezi tělem a objektivem. Doporučuje se je otřít klasickou školní gumou. Za zkoušku to stojí.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních