Přejít na obsah

Fotka

Ilford Ortho+ 80 ve vývojce FX-39

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 XMiDiX

XMiDiX

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
  • LocationStřední čechy
Reputace: 3

Publikováno 22 srpen 2021 - 10:04:52

Dobrý den všem, 

prohledávám tady vše možné a nemůžu nikde najít jestli se ortochromatické filmy vyvolávají stejnými vývojkami jako panchromatické filmy. Podle této věty již vidíte zajisté, že jsem začátečník a zkouším různé filmy. V FX-39 jsem vyvolal zatím úspěšně ORWO 22, Rollei 400s, Ilford FP4+. Všechno svitek. Ten Ilford Ortho+ mám 135 kinofilm. Předem díky za rady nebo eventl. odkazy. 

P.s.: Vyvoláni toho orwa mě naprosto dostalo. Je to 30 let starej film a šel bezvadně vyvolat. A to jsem to na něm zkoušel Kamarád poradil čas 9min. A vyšel parádně!

Omlouvám se za případně špatně založené vlákno.

Přiložený soubor (y)

• 1

#2 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 901 příspěvků(y)
Reputace: 671

Publikováno 22 srpen 2021 - 12:48:48

Vážený pane kolego XMiDiX, jaký cíl sledujete při použití Ortho filmu? Jedná se o pouhý experiment, zkoušení všeho, či autorský záměr?

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Přiložený soubor (y)

• 0

#3 ploci

ploci

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 162

Publikováno 22 srpen 2021 - 13:34:03

Vážený pane kolego XMiDiX, jaký cíl sledujete při použití Ortho filmu? Jedná se o pouhý experiment, zkoušení všeho, či autorský záměr?

Proč přikládáte technický list k jinému filmu? Technický list k ilfordu ortho je zde https://www.ilfordph...store=ilford_uk

• 2

#4 XMiDiX

XMiDiX

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
  • LocationStřední čechy

Publikováno 22 srpen 2021 - 13:44:55

Děkuji za odpověď pane Kurach...

Momentálně při focení nemám žádné konzistentní téma. Spíš fotím, vše co vidím a kde cítím, že by tam něco jako fotka mohlo být. Zároveň mě zajímá každý jiný film na který zkouším fotit a sleduji co z toho vyleze. Chápu, že to není dobrý přístup. U orthochromarického filmu jsem si všiml, že vypadá něco mezi klasickým panchrom. a infra. Takový jiný poměr světlých a tmavých tónů. V chemii si jak vidíte nevyznám, natož celkově v problematice vůbec. Zkrátka zkouším a čekám, kam mě to dovede. Jak asi dobře odhaudejete "zkouším vše". Každopádně nehledám v černobílé fotografii dokonalost ala....že už to je skoro dokonalý, lepší už to bude pouze v digitalu. kromě toho, že se učím vnímat černobíle, je pro mě důležité určité ticho a tajemství okamžiku, který bych rád uměl mimo jiné správnou expozicí (což chvíli potrvá) docílit filmem samotným, jeho podáním tonalit, zrnem, apod.

• 0

#5 XMiDiX

XMiDiX

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
  • LocationStřední čechy

Publikováno 22 srpen 2021 - 13:51:08

Díky za link ploci, 

moc z toho moudrej zatím nejsem, ale chápu, že na různé kontrasty jsou různé vývojky. čili se ani asi nemám momentální FX-39 od ADOXu zaobírat, chápu-li to správně...?

• 0

#6 ploci

ploci

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)
  • LocationValachy!

Publikováno 22 srpen 2021 - 16:33:57

Na pokusy je to celkem drahý film, FX-39 jsem nikdy nezkoušel, ovšem pokud si chcete vyladit proces, nějaký materiál a tedy peníze to bude zdát vždy. Trpělivost růže přináší, třeba se zde objeví někdo, kdo má s touto kombinací zkušenosti.

• 0

#7 XMiDiX

XMiDiX

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
  • LocationStřední čechy

Publikováno 22 srpen 2021 - 19:10:51

Na pokusy je to celkem drahý film, FX-39 jsem nikdy nezkoušel, ovšem pokud si chcete vyladit proces, nějaký materiál a tedy peníze to bude zdát vždy. Trpělivost růže přináší, třeba se zde objeví někdo, kdo má s touto kombinací zkušenosti.

Souhlasím, že jsem dost neřízená střela...obzvlášť, když se pro něco nadchnu, tak vždycky přepálím, začátek. Já jsem ho kupoval ještě v době, kdy jsem vůbec neplánoval vyvolávat sám. Ale chytlo mě to....obzvlášť focení na Pentax 6x7 jako ekvivalent k mému Pentax MX. Chodím ted s obouma a parátama a sklama a připadám si jako váleček navýletě se svýma zákuskama :)

nicméně, budu dále zkoušet volat s vývojkou FX-39, abych si na něco zvykl a uvidíme. Podle šikovné tabulky https://www.fomei.co...ord_prirucka_cs tak teprve zjištuji k čemu je jaký film určený a jak se k tomu chovat, anžto jaký mi začne vyhovovat....Zde se mi nabízí otázka na Vás zkušené matadory: Je lepší zkoušet vše najednou, nebo dlouhodobě setrvat u filmu jednoho....ono by to řešilo např. FOMA a hlavně najít to téma....Moc mi k tomu pomáhají i publikace...ale to už je offtopic...

• 0

#8 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 901 příspěvků(y)
Reputace: 671

Publikováno 22 srpen 2021 - 20:26:07

"Zde se mi nabízí otázka na Vás zkušené matadory: Je lepší zkoušet vše najednou, nebo dlouhodobě setrvat u filmu jednoho..."

"tak teprve zjištuji k čemu je jaký film určený a jak se k tomu chovat, anžto jaký mi začne vyhovovat...."

"a hlavně najít to téma..."

• 0

#9 ploci

ploci

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)
  • LocationValachy!

Publikováno 24 srpen 2021 - 13:22:28

Orthochromatický film má správnou citlivost k barvám, orthos znamená správný. Převod skutečnosti je odlišný, než jak je již po několik generací běžné, není totiž celkem citlivý k červeni, jen málo k oranži, řekl bych, že má k těmto barvám odpor, orthochromatický film nesnáší rudé, je to tedy film pravicový. Panchromatický je, jak z názvu vyplývá, citlivý ke všem barvám, je to tedy rovnostář, levičák, takový levicový pseudofilm, vlastně nefilm. Bude-li vám vyhovovat se tedy zdá záviset na světonázoru.

• 0

#10 Stříbrokaz

Stříbrokaz

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 469 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 202

Publikováno 24 srpen 2021 - 23:34:10

Ploci :-)

...Bude-li vám vyhovovat se tedy zdá záviset na světonázoru.....

Tak to abych fotil na RTG materiály s, pro jistotu, modrým filtrem :-D

XMiDiX :

...Zde se mi nabízí otázka na Vás zkušené matadory: Je lepší zkoušet vše najednou, nebo dlouhodobě setrvat u filmu jednoho....ono by to řešilo např. FOMA a hlavně najít to téma....

Neexistuje jedna správná cesta. Naštěstí! 

Foť si podle svýho názoru, vývojku sis unifikoval - ještě se přimlouvám za teploměr - a zkoušej jak je Ti libo. Jednou najdeš tu svojí vyhovující kombinaci film/volání. Snadný.

Najít téma (Nebo snad TÉMA?) to už je těžký. Základní otázka fotografie je: "Co, Proč a Jak fotografovat?" Pokud tohle rozlouskneš, budeš dobrej.

Matador..... Napadá mě jen: "Máte-li šle Matador, nezhubí vás žádný tvor" :-D

• 2

#11 ploci

ploci

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 982 příspěvků(y)
  • LocationValachy!

Publikováno 25 srpen 2021 - 08:15:42

Ploci :smile:

...Bude-li vám vyhovovat se tedy zdá záviset na světonázoru.....

Tak to abych fotil na RTG materiály s, pro jistotu, modrým filtrem :grin:

Kolódium bude Lösung.

A končím s oftopičem.

• 0

#12 Tomas80

Tomas80

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 5

Publikováno 30 srpen 2021 - 15:00:12

Hoci sa sám považujem iba za absolútneho začiatočníka, dovolím si (a možno práve preto) napísať, že ak by chcel človek nájsť tú svoju kombináciu (film+vývojka) bude to cesta veľmi dlhá lemovaná desiatkami spracovaných filmov a bez neurčitého výsledku. Ak to človeka naozaj baví a má možnosti časové a finančné, môže si dovoliť roky testovania. Len ak si zoberieme len stále vyrábané filmy a bežne dostupné, tak len značiek je množstvo, Foma, Ilford, Kodak, Fuji, Rollei, Adox atď... každý má v ponuke viacero typov... A teraz čo vývojky? Ideme iba do toho čo sa dá kúpiť či už ako koncentrát alebo prášok? Alebo aj sám namiešať? A keď iba kupované, treba zohľadniť, že aj vývojky, ktoré umožňujú vyvolávať v rôznej koncentrácií, tak pracujú inak pri tom odlišnom riedení....A čo vplyv pohybu pri volaní?

Teda vychádza mi z toho veľmi veľa kombinácií... nehovoriac samozrejme o tom, že aj kombinácia, ktorá sa mi bude páčiť na portrét, nemusí byť to pravé orechové na krajinu... a kombinácia, ktorá bude vyzerať fajn pri filme nafotenom pri "tvrdom" svetle bude vyzerať nepekne pri svetle mäkkom... A potom človek zistí, že tá kombinácia, čo mu pripadala super na zvitkovom filme vôbec nevyzerá nejak úžasne na kinofilme....

takže akú cestu zvoliť je myslím dlhoročná otázka mnohýh fotografov a neviem či je na ňu možné zodpovedať?.... podstúpiť tú dlhoročnú tortúru a po stovkách pokusov si nájsť tú vlastnú vysnenú kombináciu,  alebo  zamerať sa na výstavy, publikácie a to čo ma vizuálne osloví, tak pátrať aká kombinácia tam bola použitá?  

Asi väčšina fotografov skončí tak či onak pri tom, že začne používať na 90% svojej tvorby možno 2-3 filmy a 1-2 vývojky... a má to svoju logiku, podstatne sa zúži množstvo premenných, fotograf má možnosť omnoho detailnejšie spoznať tú svoju kombináciu a najmä skúsenosťami s tej svojej kombinácie "vyťažiť" maximum...

• 1

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních