Přejít na obsah


Fotka

PROCESS R-100


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 polopgotky1937

polopgotky1937

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 září 2021 - 18:58:01

Mám dotaz, můžu v Processu R-100, nahradit hotovou vývojku Fomadon LQR vývojkou níže napsanou a jestli můžu zachovat stejný čas a to 9 minut ?

 

metol  6g

siřičitan sodný 50g

hydrochinon 1g

uhličitan sodný 35g

bromid draselný 2,5g

voda do 1litru 

 

Díky za odpovědi.

Tom


  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 září 2021 - 08:05:06

Teoreticky áno, len Foma tvrdí, že Foma R100 má oproti Fome R21 iné zloženie, takže táto vývojka nevyhovuje, ale za pokus to stojí. Urobiť test na kúsku filmu, ostré vyvolanie by som nedoporučoval. Skús čas 10-12 minút prvé vyvolanie.

Ináč toto je vývojka Foma FV2 a je mäkšie pracujúca, je vhodnejšia pre kontrastné scény, napr. priame Slnko či scény osvetlené halogenovými svetlami.


  • 0

#3 polopgotky1937

polopgotky1937

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 září 2021 - 10:09:56

A jaké složení vývojky bych tedy měl místo Fomadonu LQR použít aby to klaplo na sto procent ?

Díky 

Tom


  • 0

#4 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 26 září 2021 - 11:51:36

Fomadon LQR s R100 v aktuální produkční verzi prostě nefunguje. Film ve světlech zůstává šedý a to dost značně. Nevím co s tou vývojkou udělali, ale mám dost pocit že opět změnili složení aby vyhověli novým směrnicím EU o omezení prodeje určitých chemikálií. Tak jako si teď nekoupíš bez IČ borax, kyselinu sírovou v koncetraci do Pb baterek a podobný další zhovadilosti.

 

Zkusil jsem s novou LQR dva nebo tři R100 filmy a obojí byla jen škoda času a zkažené snímky. Je to promítatelné, ale hnusné.

 

Zkus Fomu GD-L v ředění 1+9 6minut. Několikrát lepší výsledek než LQR, i když pravda 100% čirý film ve světlech to nedá. Pořád lehce kouřový.

 

RED používá na R100 Kodak D94 myslím, je to 2 minutová vývojka a film krásně čirý. Problém je v tom, že potřebuješ i thiokyanatan draselný jako hypo alias protizávojovač. Ten se používá jenom pro 1. vyvolání, pro druhé už ve vývojce být nesmí. Měl by se dát nahradit 2x množstvím thiosíranu sodného, ale zjevně to funguje jenom v míchaných vývojkách. Zkusil sem thiosíran v LQR, i v GD-L a výsledky byly ještě horší. Stejně tak bohužel dopadnul i pokus s přídavkem thiokyanatanu v GD-L. Také spíš horší výsledek.

 

Thiosíran koupíš normálně, s thiokyanatem je problém. Nicméně teď je jedna pixle na prodej na aukru.

 

Já se ještě chystám vyzkoušet míchané Foma FV vývojky pro původní R21 inverzi, R100 by měla mít údajně jinou emulzi. Kdo ví. Když ani to nezabere tak přejdu na REDův proces od Kodaku. Vývojka D94, bělič R9, vývojka D95 a pak už jen vyprat a ustálit. Metol, Hydrochinon, Siřičitan sodný, Bromid draselný, hydroxid sodný a thiokyanatan draselný (ten jenom pro D94).


  • 0

#5 Annton

Annton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 říjen 2021 - 09:24:04

Mám dotaz, můžu v Processu R-100, nahradit hotovou vývojku Fomadon LQR vývojkou níže napsanou a jestli můžu zachovat stejný čas a to 9 minut ?
 
metol  6g
siřičitan sodný 50g
hydrochinon 1g
uhličitan sodný 35g
bromid draselný 2,5g
voda do 1litru 
 
Díky za odpovědi.
Tom


Tuto vývojku FV2 už nějakou dobu používám (i na druhe volání) a je to v pohodě.
Myslím, že rozhodně lepší, než Fomadon LQR. Časy podle dobové literatury 10 a 5 minut.
  • 0

#6 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 13 říjen 2021 - 05:49:58

Odzkoušel jsem vyvolání R100 v procesu ORWO č.4185. Na rozdíl od toho co leze z Fomadonu LQR jsou výsledky perfektní. Film ve světlech čirý, hezky kontrastní, bez závoje.

Vývojka je fenidon-hydrochinonová + bromid. Ta první je s thiokyanatanem, druhá pak stejné složení ale bez thiokyanatanu. Bělič je klasický dichromanový, ale silnější než ten z recepisu od Fomy, místo kyseliny možno použít hydrogensíran. Ustalovač klasicky kyselý, ale opět silnější než od Fomy. Celý process je časově na 30-40minut. Doby jsou kratší.

 

První volání 5 minut pro Fomapan R100, druhé po osvitu jen 2 minuty. Je doporučeno svítit 100W žárovkou z min. 0,5m a svítit pouze na přední stranu filmu (na emulzi). V opačném případě má film tendenci závojovat. Nejsem schopen se k tomu víc nějak vyjádřit, ale postup sem dodržel a film je perfekt. Konečně.

 

Jediná mrzutost je náročnost lázní. Ne každý se asi dostane ke všem potřebným chemikáliím a namíchat to všechno trvá celé odpoledne až do večera.


  • 1

#7 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 13 říjen 2021 - 06:39:12

Těch pět minut platí pro 24° C podle předpisu Orwa, nebo jste volal při dvacíti?

Nevypnuto a nastavena jiná pocovina.
  • 0

#8 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 13 říjen 2021 - 06:55:08

Orwo má na netu 4 minuty při 25°C pro UN54 film. Tady jsem vycházel z REDových ověřených 5-ti minut při 20°C pro R100. Recepisy pro 4185 co mám akorát neobsahují Trifosfát sodný, změkčovač vody, jinak je to stejné. Složení i časy.

 

http://www.filmotec....I-VV-4185-e.pdf


  • 0

#9 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 13 říjen 2021 - 06:55:42

Oprava 4 minuty 24°C, mít mašličku mohl sem to opravit. No bohužel, co už.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních