Přejít na obsah


Fotka

Nejpodobnější osvětlení dennímu světlu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 25 říjen 2021 - 23:28:01

Ahoj,
kdysi jsem to tu už četl, ale nemůžu najít. Jaké umělé světlo/žárovka se vám osvědčila v komoře pro vyhodncení zvětšenin? Mám sice skvělé bezpečnostní LED světlo Heiland s přepínáním mezi červeným a bílým, ale ta bílá je hodně do studena a ještě slabá. Rád bych si nad dřezem posvítil něčím co by emulovalo světlo denní. Díky za tipy.
  • 0

#2 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 26 říjen 2021 - 07:25:51

Ono pravě to "studené" světlo (barevná teplota 6000-6500 K) se dost blíží dennímu ve stínu. Lze použit o něco teplejší, "denní" – 4000-4500K. Důležité ale je srovnat barevné teploty zdrojů v celé místností.

 

U zdrojů jako jsou výbojky, zářivky a LED udává se občas CRI, čili přesnost zobrazování barev. Hodnoty nad 90 lze pouvažovat za velmi dobré, zdroje s CRI nad 95 používají například filmaři (a jsou drahé). Zde lze koupit LED pasky s CRI nad 90: https://www.t-led.cz...nx][]=90 a více


  • 0

#3 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 říjen 2021 - 10:43:19

Pasiasty, byls rychlejší, přesně ten dražší pásek jsem chtěl doporučit, svítím s ním do akvárka už asi 4 roky a paráda. Ta denní bílá je mi nejpříjemnější. 

Při vyhodnocení pozor na pár věcí, oko rozkoukané z temnice vidí trochu jinak, než normálně. A zvětšeniny se vyhodnocují v dopadajícím světle, jakýkoli náznak prosvícení papíru je špatně.


  • 1

#4 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 26 říjen 2021 - 12:22:24

 

svítím s ním do akvárka už asi 4 roky a paráda.
 

Podařilo se v tom akvárku něco vyvolat? ;)


  • 0

#5 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 říjen 2021 - 16:18:26

 

 

svítím s ním do akvárka už asi 4 roky a paráda.
 

Podařilo se v tom akvárku něco vyvolat? ;)

 

Leda tak ducha chcíplý ryby :-D

Ale kytky rostou jak o závod, líp než pod všema speciálkama i obyč zářivkama (a že jich bylo), i líp než pod speciálním akva led páskem. Ty kytky to nějak poznaj, jakoby to světlo žraly, nebo co...  :-)


  • 0

#6 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 26 říjen 2021 - 18:48:56

Žárovky už nejsou tak drahé. Dnes jsem koupil žárovku CRi 96 za cca 70 Kč viz https://zarovky.heur...neutralni-bila/
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 říjen 2021 - 09:40:04

já myslím, že na papírovou fotografii se taky díváme při různém osvětlení, tak nemá - dle mně - valný smysl lpět na přesné barevné teplotě

snad jen kvůli kalibraci barev, ale to nebude tenhle případ

-

čili mám jeden kout v komoře s jednou žárovkou přibližně denní barvy světla a tam se dívám

důležitější je to zvyknutí očí ze tmy na vyšší svit

taky je možné tam položit vzorovou zvětšeninu s žádanou tonalitou od každého používaného papíru a s ní pak porovnávat 

hodně hraje taky rozdíl mokrý-suchý papír


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních