Úprava a tuning komory Intrepid 4x5" Mk4

#1 jmpetzval

jmpetzval

Publikováno 30 říjen 2021 - 17:38:15

Pred časom ma napadla myšlienka vrátiť sa k formátu 4x5" (9x12cm) s možnosťou používať rollfilm formátu 6x7 až 6x12cm. Príčinou tejto myšlienky bolo starnutie biovybavenia mojho tela a celkové ubúdanie sily spojené s nosením ULF vybavenia až do formátu 30x40cm.

Dávnejšie som už používal tento malý veľký formát, preto som vedel, že čo nechcem: kardány a historické prístroje na plechové kazety, ťažké kovové alebo drevené sklopky, ale ani 3D umelohmotné... naopak, som chcel podľa možnosti novú, jednoduchú, ultraľahkú field komoru na moderne kazety, s obj. dostičkou Linhof.  Vážnejšie 4x5“ aparáty majú vačšiu váhu – v minulosti som mal Zone VI. aj Wistu – preto som vybral najľahšiu 4x5“ komoru Intrepid 4x5 Mk4, ktorá má váhu niečo cez 1 kg. Musím povedať, že po získaní dostupných informácií a prečítaní recenzií som mal obavy a aj výhrady, ale... veď vždy som rád staval, opravoval, upravoval  a tuningoval svoje LF a ULF komory, tak čo... a nielen váha, ale aj cena bola najnižšia. Vedel som ale, že tá cena ale nie je konečná... lebo Intrepid nebude fotoaparát, ale materiál, základ na vybudovanie a postavenie používateľnej vf komory.

Po obdržaní komory Intrepid 4x5 Mk4 s príjemným prekvapením som konštatoval, že to je lepšie, ako som očakával. Čo mi nevyhovovalo?

1. farba a povrchová úprava – svetlé vrstvované drevo je náchylné na zašpinenie, prednú a zadnú štandardu som natrel tmavším mahagónovým liehovým moridlom, a pohyblivú časť  pod prednou štandardou som nastriekal odolnou farbou na čierno.

01.jpg   06.jpg

1. všetky 3D tlačené (asi PLA) umelohmotné gombíky, PLA (??) je mechanicky málo odolný materiál – dal som vyrobiť také isté gombíky s pomocou CNC frézy z hlinikového kompozitu, ktoré som zafarbil na čierno.

07.jpg 09.jpg

1. celkové pôvodné riešenie zadnej strany je mechanicky slabé a na serióznu prácu pre mňa nevyhovujúce – 3D tlačený PLA rám matnice je absolútne nedobré riešenie, lebo je mechanicky slabý, pri tom je stále namáhaný. Podobne aj laminátové listové pružiny a ich PLA vložky sú nevhodné. Pri používaní masívnejších rollfilm kaziet aj samotné uchytenie matnice je slabé. Preto som celú pôvodnú zadnú stranu som odstránil, a nahradil som so zadnou stranou kamery Cambo SC 4x5“ staršej verzie. Takú zadnú stranu v dezolátnom stave som kúpil za pár grošov, a po celkovej obnove som používal iba znovuchrómované listové pružiny, oceľovú páčku a hliníkový rám matnice.

03.jpg  04.jpg

Matné sklo som vybrúsil nové. Graflok som zrušil úplne, lebo používam rollfilm kazetu Calumet C2N pod matnicou.

05.jpg

Ostatné časti komory som posúdil ako vyhovujúce a nepotrebovali žiadny zásah. Takto upravenú komoru používam v interiéri aj v exteriéri už tretí mesiac k plnej spokojnosti. Všetky úpravu priniesli vyšší komfort a príjemnejší estetický dojem.

10.jpg

Uvítam skúsenosti ďalších majiteľov tejto jednoduchej komory.

.

#2 Nimrod

Nimrod

• LocationPísek