Přejít na obsah


Fotka

Pentax 6x7 zasekávající závěrka

Pentax 6x7 dotaz závěrka

 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1 odpovědí na toto téma

#1 Adikov2001

Adikov2001

  Nováček

 • Registrovaní
 • Pip
 • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 únor 2022 - 14:39:34

Zdravím všechny na této stránce.

 

Před nedávnem jsem si pořídil Pentax 67, který by měl být z první generace.

Po několika dnech se začalo zasekávat zrcátko v horní pozici (když není v kameře baterie, tak se zrcátko zasekne v půli a funguje dál), a nikde jsem nenašel na internetu na tuto chybu odpověď.

Také jsem si všiml, že zrcátko se zasekává pouze když fotím horizontálně. V praxi to vypadá tak, že stisknu spoušť, zrcátko vyskočí nahoru, nic se nenaexponuje. Ale když v průběhu "záseku" pootočím s fotoaparátem, tak zrcátko spadne dolů a fotka se vyfotí, což je automaticky ztráta jedný z deseti fotek.

 

Co jsem tak zjistil, tak v Čechách se středoformátový Pentax neopravuje, a v Německu za to účtují jako kolik jsem platil za fotoaparát.

 

Budu moc rád za každý tip nebo odpověď.

 

Adam


 • 0

#2 Halka

Halka

  Nováček

 • Předplatitel
 • 185 příspěvků(y)
 • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 35

Publikováno 11 únor 2022 - 17:51:36

Ahoj, podobné veci sa mi diali na mojej 6x7 MLU, môže za to vraj špinavý solenoid. Iná pravdepodobná možnosť je, že sú zanesené kontakty pod voličom času expozície; pokiaľ sa ti to konzistentne deje len na určitých časoch, malo by byť celkom jednoduché dostať sa pod ten knoflík a vyčistiť kontakty.

 

Môj problém bol už spomenutý solenoid, Pentax sa zasekával náhodne, ale náchylnejšie boli pomalé časy asi od 1/8s. Väčšinou som ho "odsekol" vybratím batérie a po vložení šiel ďalej OK, ale samozrejme som prišiel o políčko.

 

No a teraz k tým servisákom: prvý pokus o opravu prebehol v Bratislave v ProLaika, kde sa im to nepodarilo odstrániť úplne, ale bolo to už tak zriedkavé, že som to bol ochotný tolerovať. Neskôr som ale Pentax poslal do servisu do Holandska (Amsterdam Camera Repairs) kvôli inej vade - pri preberaní opraveného foťáku sa mi servisák posťažoval, že "alle the random adjustments made by the previous technician" mu prácu dosť skomplikovali.

 

Ale Prolaika bola holt lacnejšia, no.


 • 0

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Pentax, 6x7, dotaz, závěrka

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních