Přejít na obsah


Fotka

FLEXARET - Uzávierka (typy)

Flexaret Uzávierka Závěrka Typy Nejlepší

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 AndyFlex

AndyFlex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia
Reputace: 3

Publikováno 8 srpen 2023 - 10:23:59

Zdar vážení Temnokomorníci!
Rád by som sa opýtal na Vaše názory/postrehy ohľadom UZÁVIEROK na rozličných typoch Flexaretov, prípade rozprúdil nejakú debatu.

Veľa nováčikov sa pýta, ktorý flexaret je "najlepší." Prirodzene súhlasím s tu prominentým názorom, že ten, ktorý už máš a funguje.
Celkovo si myslím, že niečo ako "najlepší" druh flexaretu je téma príliš subjektívna na posúdenie, vzhľadom na množstvo faktorov ako váha, pocit v ruke, funkcie, verzatilita, ergonómia spúšte ale i osobné preferencie a estetika.
Avšak naša legendárna československá dvojočka bola osadená v priebehu dekád rôznymi domestickými ale aj importovanými druhmi uzávierok, a pri uzávierke je to už značne objektívnejšia a technickejšia debata.

Preto by som rád poznal Vaše názory, na to, ktoré uzávierky považujete za technicky najlepšie - z uživateľskej perspektívy (napr. ergonómia, prehľadnosť) ale i z perspektívy technickej, konštrukčnej, či servisnej.
Vítané sú postrehy všetkých, servisákov, nadšencov ale i obyčajných laikov.

Tuhľa enumerujem zopár metrík, od ktorých sa možno odraziť (pokojne spomeňte nejaké vlastné, určite som niečo vynechal) :
▪︎ MOŽNOSTI (samospúšť, synchroblesk, rozpätie časov, B, T, multiexpozícia)
▪︎ PRESNOSŤ (nakoľko sú uvedené rýchle časy iba marketing)
▪︎ KONŠTRUKCIA (názor technikov na technické riešenia uzávierky - booster springs, počty lamiel na uzávierke i clone...)
▪︎ ROBUSTNOSŤ (ako uzávierka obstála test času, ako sa na ňu podpísali dekády nečinnosti)
▪︎ SERVIS (ako komplexná uzávierka je, prípadne aké časté chyby jednotlivé druhy majú)

Pokiaľ viem, na flexách sa v priebehu vývoja objavilo hneď niekoľko uzávierok, a to Compur, Prontor, Metax a Prestor (Meopta údajne exprimentovala ku koncu aj s elektronickým Metaxom)

Ďakujem každému, kto si nájde čas a podelí sa o svoj názor alebo skúsenosti, osobne ma konštrukčná a technická stránka flexaretov veľmi zaujíma. Toto má čisto teoretická debata, sám momentálne svoju zbierku flexaretov rozširovať kvôli uzávierke nemienim, avšak stále ma zaujímajú rozdiely medzi nimi :)
~A.
  • 0

#2 AndyFlex

AndyFlex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia
Reputace: 3

Publikováno 8 srpen 2023 - 15:01:53

Na začiatok uvediem napríklad problematiku výrobcami prezentovaných rychlych časov.

Poliaľ viem, uzávierky, ktorými boli flexarety zaopatrované mali najvyššie časy uvádzané iba 'de iure.'
De facto však NIKDY, ani nové z tvárne, tieto časy neboli schopné dosiahnúť, bola to teda skôr iba forma marketingu.
(Pri Compuroch a Prontoroch to skúšal napríklad tento týpek: https://www.photrio....is-slow.177046/ )
Z toho, čo som dohľadal ani po kompletnom servise a dokonca výmene pružiniek za nové neboli rýchlosti menej ako 1/2 stopy k prezentovanej najvyššej rýchlosti.

Je tu jedna výnimka, uzávierka Pentacon PRESTOR z NDR (vo F. VII) používa clonu (rotáciou lamiel okolo vlastnej osi) ako sekundárnu uzávierku, čím eliminuje potrebu návratu uzávierky naspäť do startovnej pozície (odraz), a takáto uzávierka (aspoň podľa p. Vaita) konštrukčne umožňovala pravé rýchlosti až do 1/750s (o to väčšia smola, že aspoň z mojich znalostí a žiaľ i skúseností sú Prestory vysoko kazivé a nepríjemné na používanie.

Mojou otázkou teda je, či niekto svoje prístroje meral a aké má skúsenosti s vyššími rýchlosťami. Taktiež mi napadlo, že pri nižších clonách (väčší otvor), by do istej miery mal dlhšie časy vyšších rýchlostí kompenzovať fakt, že maximum svetla preniká len istú časť, kedy je uzávierka otvorená NAPLNO, čiže podľa mojej teórie by sa závierka, ktorá je údajne 1/400, v skutočnosti 1/300 pri clone 22 správala ako 1/300 a pri clone 3.5 napr. ako 1/350 - čo je lepšie.
Postrehy?
~A.
  • 0

#3 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 9 srpen 2023 - 19:29:21

Ja som kedysi meral presnosť uzávierky na Flexarete Standard a bola +/- celkom presná okrem času 1 sekundy. Ten bol 1.5 sekundy. Je to už nejaký rok dozadu a neviem už presne tie namerané časy. Mal som to celé rozobraté a medzi 1/400 a 1/200 je rozdiel aj na tom plechu čo nastavuje čas uzávierky, jej čas. Lubitel 166 čo mám, tak tam boli časy úplne mimo


  • 0

#4 AndyFlex

AndyFlex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia
Reputace: 3

Publikováno 10 srpen 2023 - 22:51:08

Ja som kedysi meral presnosť uzávierky na Flexarete Standard a bola +/- celkom presná okrem času 1 sekundy. Ten bol 1.5 sekundy. Je to už nejaký rok dozadu a neviem už presne tie namerané časy. Mal som to celé rozobraté a medzi 1/400 a 1/200 je rozdiel aj na tom plechu čo nastavuje čas uzávierky, jej čas. Lubitel 166 čo mám, tak tam boli časy úplne mimo

Hm, takže 1/400 na Metaxe viac-menej odpovedala aj v realite 1/400s?

A ak sa smiem opýtať, aké spôsoby merania ste použili? Rád by som sa poprípade inšpiroval, lebo zatiaľ nemám doma spolahlivý systém merania vyšších rýchlostí uzávierky (dlhé časy sa ľahko merajú napr. audiostopou).
Ďakujem,
~A.
  • 0

#5 AndyFlex

AndyFlex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia
Reputace: 3

Publikováno 10 srpen 2023 - 22:52:14

Lubitel 166 čo mám, tak tam boli časy úplne mimo

Nuž toto ma vôbec neprekvapuje :'D

Môj Lubitel 166B je... výstavný kus. Glorifikované ťažítko na dokumenty :D
  • 0

#6 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 12 srpen 2023 - 19:51:47

 

Ja som kedysi meral presnosť uzávierky na Flexarete Standard a bola +/- celkom presná okrem času 1 sekundy. Ten bol 1.5 sekundy. Je to už nejaký rok dozadu a neviem už presne tie namerané časy. Mal som to celé rozobraté a medzi 1/400 a 1/200 je rozdiel aj na tom plechu čo nastavuje čas uzávierky, jej čas. Lubitel 166 čo mám, tak tam boli časy úplne mimo

Hm, takže 1/400 na Metaxe viac-menej odpovedala aj v realite 1/400s?

A ak sa smiem opýtať, aké spôsoby merania ste použili? Rád by som sa poprípade inšpiroval, lebo zatiaľ nemám doma spolahlivý systém merania vyšších rýchlostí uzávierky (dlhé časy sa ľahko merajú napr. audiostopou).
Ďakujem,
~A.

 

 

 

Kratšie časy si viem zmerať malou "akčnou" kamerou čo má 240 fps, nahrať na video a potom vo videoeditore spočítať jednotlivé snímky kde bola uzávierka ovorená. Flexaret sme ale merali s kamarátom čo má osciloskop. Svietili sme LED do foťáku a na druhej strane to snímali senzorom. Na osciloskope sme presne vedeli presne zmerať impulz, ako dlho bola otvorená.


  • 0

#7 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 srpen 2023 - 06:26:58

Odjakživa si rád čtu dobové tiskoviny, tož máte-li čas, tak to zkuste taky...Čs.fotografie, listopad 1960. To už jsem 2 měsíce byl.

Přiložený soubor (y)


  • 2

#8 AndyFlex

AndyFlex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia
Reputace: 3

Publikováno 14 srpen 2023 - 07:21:40

Odjakživa si rád čtu dobové tiskoviny, tož máte-li čas, tak to zkuste taky...Čs.fotografie, listopad 1960. To už jsem 2 měsíce byl.


Super, ďakujem!
Priznám sa, Metaxom (ako ani Compurom, podľa ktorých boli konštruované) som nikdy neveril... ale dobre vedieť, že neskoršie typy už boli naozaj uzávierky na úrovni.

Ešte otázokčka - kde zháňate dobové materiály, v elektronickej forme?
Ďakujem :)
~A.
  • 0

#9 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 srpen 2023 - 09:49:57

 

Odjakživa si rád čtu dobové tiskoviny, tož máte-li čas, tak to zkuste taky...Čs.fotografie, listopad 1960. To už jsem 2 měsíce byl.


Super, ďakujem!
Priznám sa, Metaxom (ako ani Compurom, podľa ktorých boli konštruované) som nikdy neveril... ale dobre vedieť, že neskoršie typy už boli naozaj uzávierky na úrovni.

Ešte otázokčka - kde zháňate dobové materiály, v elektronickej forme?
Ďakujem :)
~A.

 

Sáhnu do knihovny


  • 0

#10 AndyFlex

AndyFlex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia
Reputace: 3

Publikováno 14 srpen 2023 - 12:17:26

Jéjo, som si neprečítal meno uživateľa... to ste Vy pan Vait, tak to potom vysvetľuje všetko... ale pre nás ostatných, hlavne mladých, ktorí nemajú žiadne dobové dokumenty... existuje nejaká konzistentná možnosť ako sa k nim dopracovať, či už v elektronickej alebo fyzickej forme? Pokojne aj za poplatok
~A.
  • 0

#11 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 srpen 2023 - 12:55:16

Ale jistě. Jen to chce čas, nekonečnou trpělivost při hledání a hlavně vzít v úvahu, že pokud chcete cokoli zjistit z historie obecně, je potřeba si to ne vyklikat, ale zajít do kterékoli veřejné knihovny. Doufám, že pořád ještě existuje meziknihovní výpůjční služba. Skvělá věc, sehnat se dá i nemožné. Jen je třeba vědět, co chtít. Ale i když to má člověk doma, tak už jenom najít to, o čem vím že tam někde je, viz třeba causa Peroutka, že...


  • 0

#12 AndyFlex

AndyFlex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia
Reputace: 3

Publikováno 14 srpen 2023 - 16:22:46

Tož,
pokiaľ ide o hobby, žiaľ asi nie je toľko času, aby človek zháňal pramene fyzicky (to, ako človek bez auta iste sám viete).
Toť obrovská výhoda internetu - žiaľ na CZ-SK sa ešte nerozvinula kultúra digitalizácie archívnych materiálov, akú možno badať na anglicky hovoriacej scéne. Taktiež na Slovensku sa obecne zháňajú fyzické pramene z čias ČSR a ČSSR výrazne horšie, ako v ČR.
Niekedy sa však pošťastí... :)
Áno áno, nájsť na poličkách to, čo práve hľadám, je aj pre mňa vždy nervydrásajúci proces.
~A.
  • 0

#13 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 14 srpen 2023 - 20:06:48

Já všechny Flexaret co ted mám mají závěrku Metax.Osobně jsem to nikdy neřešil pokud funguje tak sní rád fotím.Třeba přítomný Václav Vait nejenom mě zpravoval Flexaret a zatím šlape.Jinak mám dvě knížky od Erika Einhorna.V jedný knížce má i tabulku přehled pohybových rychlostí a závěrkových časů.Nějaký návody bych tam taky našel.


  • 0

#14 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 srpen 2023 - 21:15:37

Já to nemyslel nijak zle. Internet můžu zrovna já osobně velebit a současně i proklínat, přijde na to. Díky němu může dnes nabýt obecně běžně potřebné znalosti kdokoliv. Jenže to je právě to - je zde jisté omezení hloubky ponoru takovéhoto poznávání a to bez ohledu na jakoukoliv jazykovou příslušnost. Bohužel pak někdy dochází k nenaplnění očekávání toho, kam se lze až proklikat a co všechno si postahovat....Fakt je bohužel - a to souhlasím, že digitalizace archivů v oborech, které by potenciálně zajímaly např. mne, je u nás zatím bohužel pořád v plenkách, což je dáno zřejmě malou poptávkou úzkého okruhu zájemců.


  • 2

#15 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 15 srpen 2023 - 07:59:38

Voják se stará, voják má...

Co mám, to dám...

Musím říct, že při sestavování naśí Edice České fotoaparáty docházelo a dochází k mnoha případům vzájemného poskytování informací a materiálů z nejrůznějších zahraničních zdrojů a vždycky byla obrovská radost spolupracovat. Díky tomu se nám podařilo - zejména např. u brožury "Speciální fotoaparáty - dopídit se k úžasným informacím. Např. to kolik bylo vyvinuto a vyráběno utajované fototechniky právě i v průběhu uvolňující se politické situace 60. let. A to včetně veškeré výrobní dokumentace... Nechci, aby to vypadalo jako naše reklama, ale přidám sem odkaz

https://ceskefotoapa...lni-fotoaparaty

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  spec.jpg   280,6K   1 Počet stažení

  • 1

#16 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 184 příspěvků(y)
Reputace: 81

Publikováno 15 srpen 2023 - 11:00:28

Voják se stará, voják má...

Co mám, to dám...

Musím říct, že při sestavování naśí Edice České fotoaparáty docházelo a dochází k mnoha případům vzájemného poskytování informací a materiálů z nejrůznějších zahraničních zdrojů a vždycky byla obrovská radost spolupracovat. Díky tomu se nám podařilo - zejména např. u brožury "Speciální fotoaparáty - dopídit se k úžasným informacím. Např. to kolik bylo vyvinuto a vyráběno utajované fototechniky právě i v průběhu uvolňující se politické situace 60. let. A to včetně veškeré výrobní dokumentace... Nechci, aby to vypadalo jako naše reklama, ale přidám sem odkaz

https://ceskefotoapa...lni-fotoaparaty

S takovou reklamou nešetřit! Neměl jsem ponětí, že existují(jsou k zakoupení) např. plakáty Flexaret! 


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Flexaret, Uzávierka, Závěrka, Typy, Nejlepší

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních