Přejít na obsah


Fotka

varování - problém s kvalitou XTOL - sraženiny a podvolání

xtol

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 6 duben 2022 - 00:16:12

Ahoj všichni,

 

asi je to už delší čas, ale problém zřejmě trvá a zřejmě jsem na něj právě taky narazil.

 

https://www.bhphotov...er.html/reviews

 

mrkněte na ty jednohvězdičkový reviews.

 

Nedávno koupený xtol, co se prodává v balení v bílém plastovém pytli, ne ten v původním žlutém alu, má zřejmě občasný problém s kvalitou.

 

Projevuje se výrazným podvoláním filmů při použití standardních doporučených časů.

 

Údajně lze problém indikovat během rozmíchávání prvního sáčku - pokud jde hodně pomalu (u mne to trvalo téměř půl hodiny v magnetické míchačce v turborežimu). Vytrval jsem a skutečně se to rozmíchalo (podle návodu, 4 litry vody 25 °C). 

Po rozmíchání druhého sáčku není roztok čirý, ale jemně zakalený, jakoby opaleskující, připomíná vodu v kaolinovém dole.. Pár drobků tam zbylo, nerozmíchalo se to ani po hodině.

Dolil jsem na 5l a slil do kanystru přes noc.

Druhý den mi v tom plavaly sraženiny (někdo to charakterizoval jako snow ball, prostě v tom sněžilo). Přefiltroval jsem to. 

Používám osmózu, bezvadná věc, funguje, testováno odpařením na filmu... čili to nemůže být problém z vodovodu.

 

Moje podezření začalo vloni, kdy jsem umíchal 5l stock ze stejného typu balení a nedostal jsem se k vyvolání asi půl roku. Pak jsem otevřel kanystr a uviděl tu chumelenici. Nu vot, vylil jsem to, myslel jsem si že to prostě shnilo. Teď jsem umíchal další balení a úplně stejný problém prakticky okamžitě, po pár hodinách.

 

Vyvolal jsem zkušební kousek TMAX 400  - rotačně v ředění 1+1 - výsledek zcela žalostný. Dokonce i značky na okrajích filmu jsou podvolané. Negativ má navíc poměrně nahnědlý nádech v porovnání se stejnými negativy volanými úplně stejným způsobem v xtolu před třemi lety.

 

Vyvolal jsem ještě jeden test, ve stocku, výsledek je trochu více krytý, ale vůbec nedosahuje na původní výsledky.

 

Zvětšeniny jsem z toho ještě nezkoušel a asi se na to vykašlu, škoda času.

 

Pokud najdu účtenku, půjdu se zeptat zpátky do obchodu, co mi k tomu řeknou. Mám ještě jedno celé balení a pěkně mě to s.... taky to nebylo za pár korun, že jo.

 

Někdo podobnou zkušenost? Každopádně dávejte bacha a nový stock si určitě napřed vyzkoušejte..


  • 0

#2 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 6 duben 2022 - 06:33:13

V návodu mají opravdu teplotu roztoku jen 25°C? Když vezmu Excelku, což je Xtol klon tak hřeju vodu na 50°C aby se to nějak slušně rozpustilo.

 

Jinak obecně je problém, protože legislativně dochází k zákazům různých chemikálií ve volném prodeji a to i jako součást směsi. Začalo to třeba boraxem, který ve vývojkách funguje jako pufr. Sem zvědav co vyřešíš u prodejce, osobně si myslím že nic.


  • 0

#3 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 6 duben 2022 - 07:54:50

Vážený kolego, značně obtížnou nerozpustnost mohu potvrdit. Používám magnetickou míchačku IK - Combimag Ret, vybavenou přesnou termostatickou regulací přes spínací laboratorní teploměr Redox s plynule regulovatelným rozsahem 50 - 300°C vyhřívané platformy, vybavenou regulací otáček vloženého magnetu v rozsahu 100-900UpM. Proces rozpouštění lze plynule nastavit tak, že s ohledem na měrnou hustotu rozpouštěného roztoku nedochází k nasávání vzduchu do volného kužele víru, vznikajícího v roztoku v důsledku příliš rychlé rotace tekutiny. Se vší pravděpodobností je problém třeba hledat v kvalitě používaných chemikálií, která bude splňovat jen podmínky tzv. technické čistoty. Vše je o ceně, p.a. kvalita to zcela jistě nebude. Kde jsou ty doby, kdy ORWO Wolfen připravoval po předchozí homogenizaci roztoků a jejich následným vysoušením dokonale rozpustné směsi vyvolávacích látek. Za výhodnější a spolehlivější považuji pečlivé a dokonalé rozpouštění tekutých koncentrátů. S častou a náhlou úmrtností X-Tolu byly zaznamenané špatné zkušenosti již krátce po jeho uvedení na trh. FOMA LQN a LQR pochcípala často díky netěsnostem folie uzávěrů plastových lahviček již v regálech na prodejně. Nasraní zákazníci chodili reklamovat pravidelně a náhrada balení jim ztracené filmy nezachránila a důvěru také zrovna neposilovala. Nespolehlivost a nepředvídatelnost výsledku, to je zásadní důvod, proč tyto produkty zásadně bojkotovat a nekupovat je. Ať je vyrábí kdokoli !

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#4 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 54

Publikováno 6 duben 2022 - 08:11:28

To je už ten nový xtol co si Kodak dělá licenčně u číňanů? Myslel jsem, že to bude lepší, než ty jakoby originální od Kodaku, které byly profláklé. Oni tu nekvalitu shodili na Tetenal, myslím si, a změna výrobce to měla snad vyřešit. Každopádně díky za zprávu. Já jsem kvůli balení kdysi spíše nouzově, ne, že bych to moc chtěl, přešel k Excelce, a nakonec to vypadá jako jedna z posledních jistot. 


  • 0

#5 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 6 duben 2022 - 10:30:58

Vyfotil jsem ten obal, made in Germany

Přiložený soubor (y)


  • 0

#6 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 6 duben 2022 - 10:38:25

V návodu mají opravdu teplotu roztoku jen 25°C? Když vezmu Excelku, což je Xtol klon tak hřeju vodu na 50°C aby se to nějak slušně rozpustilo.


Jo, 18 až 29

Přiložený soubor (y)


  • 0

#7 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 54

Publikováno 6 duben 2022 - 12:17:10

O kvalitě některých šarší těch německých verzí se hodně psalo, některé se stahovaly a nahrazovaly těmi čínskými. Možná jsi měl smůlu, ale vyfiltrovat ty vločky se mi zdá jako hlavní průšvih. Lepší je rozpustit je. Klidně i nad 50%, nebo v nějakém alkoholu. Vitamin C to vydrží. 


  • 0

#8 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 54

Publikováno 6 duben 2022 - 12:21:26

oprava - 50 stupňů, ne procent. 

O kvalitě některých šarší těch německých verzí se hodně psalo, některé se stahovaly a nahrazovaly těmi čínskými. Možná jsi měl smůlu, ale vyfiltrovat ty vločky se mi zdá jako hlavní průšvih. Lepší je rozpustit je. Klidně i nad 50%, nebo v nějakém alkoholu. Vitamin C to vydrží. 

P.S. To že nemůžu editovat své příspěvky mně připomnělo, že nemám mašličku, takže když jsem zaplatil 200, tak byla nakonec jen na jeden rok. Ach jo


  • 0

#9 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 6 duben 2022 - 16:18:43

Ještě mám jedno poslední balení, tak zkusím vyšší teplotu. Ty vločky tam nebyly od počátku, vysrážely se až přes noc. Uvidíme. S reklamací jsem zatím neuspěl.
Nyní má befoto už zase jiné balení. Na detaily jsem se nezeptal, s tou reklamací mě trochu nasral.
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:xtol

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních