Přejít na obsah


Fotka

Tečky na fotkách?!


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 Kuchmontsp

Kuchmontsp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2022 - 15:35:00

Dobrý den, máme doma několik fotek od nejmenované fotografky, na kterých se objevují tečky čárky a tak. Každá série stalela nemalou částku, tak bych chtěl vědět čím to je, nebo co to mohlo způsobit. Není to na všech, některé jsou v pohodě, vše skladování stejně dekuji

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 9 duben 2022 - 16:01:40

To vypadá že fotky jsou špatně zbavený ustalovače.Jak jsou ty fotky starý?


  • 0

#3 Kuchmontsp

Kuchmontsp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2022 - 16:29:48

Cca 16 let
  • 0

#4 Kuchmontsp

Kuchmontsp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2022 - 16:31:35

Máme. Ještě jednu sérii a to nevím jestli to mají taky, ale stejný problém má i známá od stejné fotografky. Tak pochybuji že to bude skladováním. Tvl fotky za 15t...
  • 0

#5 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 10 duben 2022 - 07:40:12

Pokud se to začne projevovat po letech tak je fotka nedostatečně vypraná a zůstal tam ustalovač.Pokud je to po vyvolání tak to jsou vzduchové bublinky v ustalovači nebo vyčerpaný ustalovač.


  • 0

#6 Kuchmontsp

Kuchmontsp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2022 - 12:18:00

Jsem zvědavej jestli nám dáma udělá nové. Tetě už je snad udělala ale prý je to tím že na ne sahali. Uvidíme kdyztak jí udělám pěknou reklamu
  • 0

#7 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 12 duben 2022 - 13:47:02

Shodou okolností jsem dnes objevil jednu svou fotografii starou pár let. Z doby zařizování temné komory, kdy jsem tak často nezvětšoval. Zcela evidentně základní chyby v procesu, vypadá to na vyčerpaný ustalovač.

Zvětšenina je cca rok v rámečku ve velmi prosluněném obýváku. Nevím, kdy to začalo, ale budu pozorovat, jak to bude dál postupovat. Pokud by zezlátly pouze ty černé (silně exponované) části papíru, tak by to nakonec bylo i celkem zajímavé. 

 

Takže ano - používat čerstvou chemii, oplach dělat pořádně (proto mám vypíračku).

Přiložený soubor (y)


  • 0

#8 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 duben 2022 - 14:50:09

danzi, to je super! :) ja myslel, ze to je grafika

 

Po 15ti letech "printerske" praxe je asi uz jen jedina oblast, o ktere si myslim, ze ji nemam zcela probadanou a teoreticky me zajima uplne nejvic - a to je analyza chyb v procesu co se tyce archivacni (ne)stalosti zvetsenin, resp. predchazeni takovym chybam. Nikdo mi nikdy (ani tady) nebyl schopny spolehlive analyzovat priciny urciteho typu hnednuti, fleku, vylucovani stribrnych ploch apod. A ani v (internetovych) analech o tom neni moc zarucenych informaci. Univerzalni rada "cerstva chemie, dodrzeni casu a agitace v laznich a dostatecne vyprani" je sice fajn, ale mi to nejak nestaci. O selenovem tonovani, laznich pro lepsi vypirani ustalovace a spol. tady sice neco je, ale je toho pomerne malo  - v pomeru ke zdejsimu hledani nejostrejsich skel a nejlepsiho podani polotonu.. k cemu to vsechno, kdyz vam ten dokonaly print v drahe pasparte na zdi po par letech zflekati? 


  • 3

#9 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 12 duben 2022 - 15:36:49

hypnogen: tak tak, vidím to stejně. Nemám sice tak velké printeské zkušenosti, ale dohledat detailní informace není tak jednoduché. Budu se muset dnes večer zkusit podívat do některých chytrých knih (typu Beyond monochrome). 

Prozatím se snažím dodržovat tu dobrou doporučenou praxi a proto jsem rád, že mám od počátku tohoto roku archival print washer (v konečném důsledku to šetří čas, vodu a hlavně je to spolehlivé).

V druhém kroku asi začnu cíleně dělat chyby v tom procesu - pro vybrané zvětšeniny s cílem dosáhnout určité degradace.

Kdybys měl někdy cestu do našeho razovitého regionu, tak se ozvi - rád dám pokec u kávy / čaje / piva.

Dan


  • 0

#10 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 12 duben 2022 - 15:57:08

Tady na temný jsou pěkné zdroje právě o tomhle. 

O selenovem tonovani, laznich pro lepsi vypirani ustalovace a spol. tady sice neco je, ale je toho pomerne malo  - v pomeru ke zdejsimu hledani nejostrejsich skel a nejlepsiho podani polotonu.. k cemu to vsechno, kdyz vam ten dokonaly print v drahe pasparte na zdi po par letech zflekati? 


  • 0

#11 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 12 duben 2022 - 17:36:04

Přidávám z knížky Ericha Einhorna.Co mám knížu od Zděnka Tomáška ten tam dokonce doporučuje prát polokartony půl hodiny a kartony hodinu a půl.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  001.jpg   165,36K   2 Počet stažení

  • 0

#12 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 12 duben 2022 - 17:51:32

Popravdě mě udivuje slovo "dokonce" ve spojení s půl hodinou u polokartónu - nějak takto jsem klasické papíry pral vždycky a píše to i Foma u svého Fomabromu jako základní doporučení v datasheetu. U kartónu bych to viděl tak na 45-60minut, nicméně důvody pro 1,5h celkem chápu. 

Něco jiného jsou RC papíry, ty ušetří hodně času, zmíněná Foma připouští praní jen 2minuty, osobně bych pral "pro jistotu" tak 10 minut, víc nutno není, baryt se ale na praní ošidit nedá...


  • 0

#13 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 12 duben 2022 - 18:04:43

Foma uvádí na RC 2 minuty vodu teplou nad 12 stupnu pod 12 stupnu 4 min.Na Fomabrom nad 12 30 min a pod 12  45 min.


  • 0

#14 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 12 duben 2022 - 18:39:40

Jsem zvědavej jestli nám dáma udělá nové. Tetě už je snad udělala ale prý je to tím že na ne sahali. Uvidíme kdyztak jí udělám pěknou reklamu

Problém je vtom že pokud vyprala špatně filmy tak ty fleky po letech budou na filmu.Ustalovač se bude zažírat do filmu to už je pak konec.


  • 0

#15 Kuchmontsp

Kuchmontsp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 duben 2022 - 12:41:43

Uvidíme snad ji to bejvalej tchán J.S.dobře naučil
  • 0

#16 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 14 duben 2022 - 13:10:13

Uvidíme snad ji to bejvalej tchán J.S.dobře naučil

A má iniciály S.S původně Š.S. :o ne vážně :!: :)  .Naučit je jedna věc a dělat jak se má je jiná.Já už taky slyšel názor že člověk ušetří za vodu.


  • 0

#17 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 14 duben 2022 - 13:29:16

Shodou okolností jsem dnes objevil jednu svou fotografii starou pár let. Z doby zařizování temné komory, kdy jsem tak často nezvětšoval. Zcela evidentně základní chyby v procesu, vypadá to na vyčerpaný ustalovač.

Zvětšenina je cca rok v rámečku ve velmi prosluněném obýváku. Nevím, kdy to začalo, ale budu pozorovat, jak to bude dál postupovat. Pokud by zezlátly pouze ty černé (silně exponované) části papíru, tak by to nakonec bylo i celkem zajímavé. 

 

Takže ano - používat čerstvou chemii, oplach dělat pořádně (proto mám vypíračku).

Než řešit, jak tomu předejit, raději bych přemýšlel, jak toho dosáhnout, hlavně rychleji než za pár let :)

 

Jsou ta zezlátlá místa vzhledově metalická? 


  • 0

#18 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 15 duben 2022 - 21:32:41

Mně to připomíná z výzkumáku- kruhovité skvrny na agaru, způsobené bakteriemi, nebo nižšími houbami (VŠ odborná biologie)- tzn. důsledek skladování ve vlhku, nebo vystavení velkým změnám teploty- - mikrokondenzace vody. želatina -- je v podstatě agar, na kterém se bakterie i houby kultivují při výzkumu. Dle mého názoru to není nic jiného než bakterie nebo houby.


  • 0

#19 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 15 duben 2022 - 21:58:16

Mně to připomíná z výzkumáku- kruhovité skvrny na agaru, způsobené bakteriemi, nebo nižšími houbami (VŠ odborná biologie)- tzn. důsledek skladování ve vlhku, nebo vystavení velkým změnám teploty- - mikrokondenzace vody. želatina -- je v podstatě agar, na kterém se bakterie i houby kultivují při výzkumu. Dle mého názoru to není nic jiného než bakterie nebo houby.

Je to něco podobného.Například špatně vypraný negativ nejde dobře usušit a stačí po něm přejet prstama a působí jako by byl pořád vlhký.


  • 0

#20 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 16 duben 2022 - 07:45:54

Vážení kolegové, Fillamulina silbertipes - Penízovka stříbronohá, vynikající nejedlá houba, oplývající cennými flavonidy. Zasahuje při vdechnutí spor zejména vyznavače DSLR. Vyvolává psychickou nerovnováhu s nekontrolovatelným třesem končetin, projevující se celkovým rozostřením číslicového záznamu obrazu. Jedinci, urputně praktikující klasické fotografické postupy, založené na světlocitlivých střbrných solích, naopak v jejím ideálním prostředí dosahují vynikajících a rovnoměrných výsledků. Difuse stříbrných iontů způsobuje řezavou ostrost a tonální brilantnost fotografických obrazů. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#21 Kuchmontsp

Kuchmontsp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2022 - 21:20:48

Shodou okolností jsem dnes objevil jednu svou fotografii starou pár let. Z doby zařizování temné komory, kdy jsem tak často nezvětšoval. Zcela evidentně základní chyby v procesu, vypadá to na vyčerpaný ustalovač.
Zvětšenina je cca rok v rámečku ve velmi prosluněném obýváku. Nevím, kdy to začalo, ale budu pozorovat, jak to bude dál postupovat. Pokud by zezlátly pouze ty černé (silně exponované) části papíru, tak by to nakonec bylo i celkem zajímavé. 
 
Takže ano - používat čerstvou chemii, oplach dělat pořádně (proto mám vypíračku).


Než řešit, jak tomu předejit, raději bych přemýšlel, jak toho dosáhnout, hlavně rychleji než za pár let :)
 
Jsou ta zezlátlá místa vzhledově metalická?
A o jsou
  • 0

#22 Kuchmontsp

Kuchmontsp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2022 - 21:23:12

[quote name="pasiasty" post="547580" timestamp="1649939356"]

[quote name="danz" post="547547" timestamp="1649767622"]

Shodou okolností jsem dnes objevil jednu svou fotografii starou pár let. Z doby zařizování temné komory, kdy jsem tak často nezvětšoval. Zcela evidentně základní chyby v procesu, vypadá to na vyčerpaný ustalovač.
Zvětšenina je cca rok v rámečku ve velmi prosluněném obýváku. Nevím, kdy to začalo, ale budu pozorovat, jak to bude dál postupovat. Pokud by zezlátly pouze ty černé (silně exponované) části papíru, tak by to nakonec bylo i celkem zajímavé.

Takže ano - používat čerstvou chemii, oplach dělat pořádně (proto mám vypíračku).[/quote]
Než řešit, jak tomu předejit, raději bych přemýšlel, jak toho dosáhnout, hlavně rychleji než za pár let :)

Jsou ta zezlátlá místa vzhledově metalická? [/quote]

[quote name="Kuchmontsp" post="547578" timestamp="1649936503"]Uvidíme snad ji to bejvalej tchán J.S.dobře naučil
A má iniciály S.S původně Š.S. :o ne vážně :!: :)  .Naučit je jedna věc a dělat jak se má je jiná.Já už taky slyšel názor že člověk ušetří zJa vím o tom S.S jestli To bylo Š. Nevím, ale
  • 0

#23 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 29 duben 2022 - 06:43:10

[quote name="pasiasty" post="547580" timestamp="1649939356"]

[quote name="danz" post="547547" timestamp="1649767622"]

Shodou okolností jsem dnes objevil jednu svou fotografii starou pár let. Z doby zařizování temné komory, kdy jsem tak často nezvětšoval. Zcela evidentně základní chyby v procesu, vypadá to na vyčerpaný ustalovač.
Zvětšenina je cca rok v rámečku ve velmi prosluněném obýváku. Nevím, kdy to začalo, ale budu pozorovat, jak to bude dál postupovat. Pokud by zezlátly pouze ty černé (silně exponované) části papíru, tak by to nakonec bylo i celkem zajímavé.

Takže ano - používat čerstvou chemii, oplach dělat pořádně (proto mám vypíračku).[/quote]
Než řešit, jak tomu předejit, raději bych přemýšlel, jak toho dosáhnout, hlavně rychleji než za pár let :)

Jsou ta zezlátlá místa vzhledově metalická? [/quote]

 

[quote name="Kuchmontsp" post="547578" timestamp="1649936503"]Uvidíme snad ji to bejvalej tchán J.S.dobře naučil
A má iniciály S.S původně Š.S. :o ne vážně :!: :)  .Naučit je jedna věc a dělat jak se má je jiná.Já už taky slyšel názor že člověk ušetří zJa vím o tom S.S jestli To bylo Š. Nevím, ale

 

Řeknu ještě tolik ted  S.S původně Šárka Směsná lidi jí spíše znají jako S.S.Třeba je to někdo jiný?Podle jeho iniciálu mě napadla ona všechno to do sebe zapadá.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních