Přejít na obsah


Fotka

Jak na letitý prach na filmu.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 16 duben 2022 - 11:39:46

Tak jsem si už myslel, že jsme zde probrali  vše co se tejče vyvolávání a ejhle ono nikoliv.

   Dostal jsem zaprášený film, abych se pokusil udělat několik vzpomínkových fotek. Negativ s prachem, že by se prstem do něj mohly malovat srdíčka a třebas i kosočtverce.  Jenže jak dostat  prach z filmu?

  Normální praní možná zbaví podložku od prachu, ale aktivní vrstva želatiny nabobtná a prach se do ní zažere. Od praní v lihu si moc neslibuji. To bude asi něco podobného. Možná předlouho mladí kolegové si vzpomenou na praní v petroleji.

  --- Co napadá vás za řešení??? 


  • 0

#2 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 16 duben 2022 - 12:33:59

za prvé hrubé odprášení nějakým jemným štětcem, v drogerii se prodává antistatická prachovka (kohoutí ocas) za cca 35 kč, pak použít na došištění antistatickou utěrku - vyšší kvality - kinetronics. Na závěr profi řešení omést prach: SW Antistatický štětec Kinetronics - 20mm - mikroshop.cz


  • 1

#3 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 16 duben 2022 - 13:25:02

za prvé hrubé odprášení nějakým jemným štětcem, v drogerii se prodává antistatická prachovka (kohoutí ocas) za cca 35 kč, pak použít na došištění antistatickou utěrku - vyšší kvality - kinetronics. Na závěr profi řešení omést prach: SW Antistatický štětec Kinetronics - 20mm - mikroshop.cz

Takže prosazuješ suchou cestu. 

Já jsem měl na mysli i ten prach, co je už časem spojen s povrchovou vrstvou, kdy vyvolaný film volně ležel na světle, na sluníčku, sem tam zažil i nějakou tu vlhkost z venkovních liáků. 


  • 0

#4 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 16 duben 2022 - 13:54:09

V tom případě mechanicky antistaticky odprášit,

oskenovat  (stačí vložit na plochý skener, překrýt bílým tenkým plexi, osvítit shora,  zvolit "fotografie v barevném režimu"   zvolit uložit jako tiff,  provést náhled skenu, případně snížit intzenzitu světla lampičky  nad skenerem, mprovést vlastní sken,

převést do stupňů šedi a dále upravit digitálně -  tisk na inkoustové tisk.

Kdyžb pošleš v obálce tak Ti to udělám) Ivan


  • 0

#5 Had05

Had05

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 7

Publikováno 25 říjen 2022 - 11:46:43

Já bych to řešil lázní ve smáčedle hezky nechat chvíli luhovat a potom opláchnout.


  • 0

#6 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 245 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 30 leden 2023 - 02:42:31

Zachraňoval jsem dost špinavý barevný diapozitivy. Nebylo moc co zkazit. Tak jsem si pořádně umyl pazoury, diák vzal za růžek a druhou rukou pod tekoucí vodou stíral špínu mezi ukazováčkem a palcem. Kupodivu to diáky přežily, voda nesmí být teplá a musí se pracovat rychle. Pak jsem je otřepal a za perforaci napíchnul na tenkou pletací jehlici k uschnutí.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních