Přejít na obsah


Fotka

Zapuštěná objektivová destička vs drátová spoušť


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 29 červen 2022 - 14:46:25

Potřebuji jistý širokoúhlý objektiv dat do zapuštěné destičky. Objektiv ale má závěrku Compur #00, bez času T, čili bez drátěnky s aretaci se neobejdu. Problém je, jak ji našroubovat - konstruktéry ve firmě pána F. Deckla nenapadlo nic lepšího, než dat hnízdo spouště kolmo. Mezí hranou hnízda a stěnou zapuštění je cca 14mm. Našel jsem jednou drátěnku, která našroubovat jde, ovšem bez aretace; stejně není to hezké řešení, protože násilím ohnuta spoušť bude se lámat.
 
IMG-20220629-152143.jpg 20220629-152106.jpg IMG-20220629-152027.jpg


  • 0

#2 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 29 červen 2022 - 16:16:08

Vážený pane kolego, vždyť existuje redukce, uchycená na dva šroubky v levé horní hraně objektivové destičky. Stojí pár eurocentů, mnoho uživatelů se Super-Angulony se bez této drátěnkové redukce neobejde. Svět je malá vesnice, stačí nahlédnout do tuctového fotografického servisu, kde se to válí a nikdo ani dnes netuší, k čemu je to vlastně použitelné. Q-light v pasáži do Lazarské v Praze. Běžné příslušenstvítzv. "Linhofovy bandy"  S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 29 červen 2022 - 21:35:27

Hned zítra se tam stavím, děkuji.


  • 0

#4 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 30 červen 2022 - 12:07:04

Tak Light-Q jsem nepochodil. Někdo jiný nápad na zdroj oné redukce, klidně i za o něco málo víc, než pár eurocentů?

 
 

 

 


  • 0

#5 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 30 červen 2022 - 13:55:17

vždycky je možnost to zbastlit. stačí kus ideálně kovu, pár vrtáků, závitník a nerezový drát (třeba z kola)


  • 0

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 30 červen 2022 - 17:47:15

Skoro deset let zpátky tu k tomu něco probíhalo, zda nakonec s nějakým úspěchem, nevím  http://www.temnakomo...dratena-spoust/

Ty přílohy jsou od Radima (RHX)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#7 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 30 červen 2022 - 20:24:13

No, stejný problém jsem řešil na širokých sklech se zapuštěnou destičkou a vyšlo to takhle. 1) Když jsem byl líný, tak jsem tam (sice blbě) šrouboval hodně starou drátěnku, kterou šlo ihned za závitem ohnout, ale jak píše pasiasty, je to velká nouzovka, která nejen, že je nepohodlná, ale vede rychle k poškození drátěnky 2) Jak píše LuzJi, objednal jsem si hned 2 kusy onoho zahnutého prodlužováku, ale je to nanic - stejně je ten oblouk tak velký, že to do hodně zapuštěné destičky nedáš. 3) Jak píše Erik, tak Lihofovi nebyly až takoví blbci a k hodně širokým sklům se zapuštěnou destičkou dávaly onen dvoušroubkový bazmek - takže nahoru se skřípla drátěnka a dolů vedl zalomená drátek, který strčil do pášky spouště. Jenže přroblém byl v tom "zaskřípnutí" - mám 2 takové objektivy i stím origo bazmekem, ale skřípací efekt už nefunguje a je to neopravitelné... 4) Pak přišel kamarád Nimrod a jako šikula vyrobil bronzové pouzdérko, které má ty 2 šroubky na upevnění na vnější přírubě a z toho vede antikoro zahnutý drát od kolase stejnou funkcí, jako má originál. Honza sice neumí vyrobit vnitřní kuželový závit, což ubírá zařízení na jeho pověstné preciznosti, ale závit, který tam nahoře má (tuším M3) postačuje, aby se kuželový závit drátěnky dobře chytil. Originál Linhofí "bazmek" jsem nikdy neviděl prodávat, jen namontovaný na zapuštěné destičce. Zdařec Luigi :shock:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#8 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 30 červen 2022 - 22:51:41

Linhofovi blbci nebyli, o Deckelových to ale už nejde bezpečně tvrdit - drátěnka se do té závěrky zašroubovává kolmě, což znemožňuje použit i ten linhofový bazmek. Každopádně řešení se pomalu rýsuje, bude spočívat v drátěnce, nastalo připevněné k destičce, která (drátěnka) bude pohanět páčku spouště.


  • 0

#9 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 červenec 2022 - 04:01:24

doma bys to udělal, jen ten drát nepůjde svisle dolů ale vodorovně. nebude to tak hezký, ale fungovat by to mělo


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních