Chybné vyvolání v labu

• LocationPraha 5, Havl. Brod

Publikováno 12 listopad 2022 - 00:06:48

Dobrý den,

nechal jsem si vyvolat ČB filmy, protože na něm byly důležité fotky a nechtěl jsem to zkazit :-). Ale oni to zkazili za mne. Chtěl bych se zeptat zkušených, kde je pravděpodobně chyba?

Rollei rpx  100@320, omylem jsem ho vyfotil jako 320 tak jsem to chtěl nechat na odbornících, dopadlo to dost neslavně. Na věch fotkách takové hodně divné fleky. (img 01 a 02)

Ilford HP5 400, Zde zase přes cca 2/3 fotek je otisklý okraj filmu.  (img 25 a 28)

je možné aby takové chyby vznikly při exponování fotky? nebo je to zcela jistě chyba při vyvolání? Chci jim to tak trochu hodit na hlavu.

Díky moc!

#2 Tob

Tob

Publikováno 12 listopad 2022 - 08:03:16

Podle scanů to nepoznám, ale takové fleky na filmu můžou vzniknout například taky špatným skladováním filmu.

#3 petrkohout

petrkohout

Publikováno 12 listopad 2022 - 08:59:53

Taky si to myslím, navíc je to asi z podexponovaného filmu, jak píšeš, takže tyhle chyby na emulzi vzniklé skladováním, nebo stářím, se ještě zvýrazní na scaneru. Bylo by fajn vidět fotku filmového pásu a jestli teda byl film starý. Můj odhad je, že tohle bych asi nemohl reklamovat.

Druhá věc je ten otisk perforace, to jsem si udělal jednou sám, když jsem nehodou povolil, a asi i pootevřel víčko vývojnice. Nějaké světlo mi tam muselo fouknout šikmo zeshora. Takže možná se něco podobného mohlo stát i ve tvém případě. Jediný rozdíl je, že v mém případě ten průmět perforace byl jen na okraji filmu, ne tak hluboko ve snímku. To by vypadalo, že to tam fouklo hodně zvysoka a to už si neumím představit, jak se to mohlo povést. Ale jinak si myslím, že tohle by chyba při vyvolávání opravdu mohla být.

No je to pech, to tě lituju.

#4 pasiasty

pasiasty

Publikováno 12 listopad 2022 - 12:01:28

nechal jsem si vyvolat ČB filmy, protože na něm byly důležité fotky a nechtěl jsem to zkazit :smile:. Ale oni to zkazili za mne. Chtěl bych se zeptat zkušených, kde je pravděpodobně chyba?

Holt je to jako se sexem - chceš mít to uděláno dobře, udělej si to sám ;) To říkám já, kdo čekal 5 týdnu (není chemie, není čas, pozítří to už bude...) na E6 z renomovaného labu, nakonec to zničili úplně.

Rollei - předpokládal bych, že vyvolávali to stejnou vývojkou, jelikož na tom druhém filmu (HP5) není stopa po této chybě, bude to spíš filmem. Třeba plísni.

HP5 - jak píše Petr, mohlo by to být světlo ve vývojnici nebo při namotávaní do cívky, ovšem jednorázové a po krátkou dobu. Těžko si představím, jak by k tomu mohlo dojit ve foťáku či při manipulací s kazetou. Je ten film úplně ustálený?

#5 iuliuzz

iuliuzz

• LocationBítovany

Publikováno 12 listopad 2022 - 13:33:24

Rollei je čtverec, je to teda svitkový film, ne? Pokud byl starý, otiskl se na něj krycí pás, pokud ho pak pushovali, aby dohnali těch @320, silně se to zvýraznilo. Možná.. Nejsou na filmu vidět někde nějaké značky nebo čísla?

#6 Gendarme

Gendarme

• LocationPraha 5, Havl. Brod

Publikováno 12 listopad 2022 - 22:23:00

díky všem za odpovědi. Byl jsem v místě kde mi film vyvolávali. U toho kina HP5 mi říkali, že to mohou být odlesky způsobené netěsností foťáku? to mi přijde divný, na filmu předtím, nic takového nebylo. Že prý si mám nechat foťák zkontrolovat v servisu :-)

Oba filmy vyvolávali strojně, a tak se to nemohlo špatně vyvolat.

A ten svitek to prostě neměl evidentně snadný, ono asi 1 a 1/2 roku byl ve flexaretě, a dostal jsem ho od kamaráda co ho měl asi v mrazáku. Část byla nafocena jako 100 a další omylem jako 320.  Ale, že by mohl zplesnivět to mne nenapadlo. Přidávám ještě foto přímo svitku.

poučení pro příště je udělat si to opravdu sám a nebýt línej, a nefotit na neprověřený materiál.

#7 petrkohout

petrkohout

Publikováno 12 listopad 2022 - 22:45:20

Netěsnost ve foťáku - to je fakt vtipný :-)

#8 hajkys

hajkys

Publikováno 14 listopad 2022 - 15:25:24

díky všem za odpovědi. Byl jsem v místě kde mi film vyvolávali. U toho kina HP5 mi říkali, že to mohou být odlesky způsobené netěsností foťáku? to mi přijde divný, na filmu předtím, nic takového nebylo. Že prý si mám nechat foťák zkontrolovat v servisu :smile:

Oba filmy vyvolávali strojně, a tak se to nemohlo špatně vyvolat.

Mě Rollei svitek odešel, byl starý, prokopíroval se tam krycí pás a flekatý to bylo jako prase taky. Měl pár let, třeba 10, část z toho v mrazáku. A kroutilo se to jak pružina. Tady bych asi chybu v labu nehledal.

Ale ten otisk perforace je záhadnej. V normálním foťáku si neumím představit tu polohu filmu a např. nějakého foukání, aby to promítlo takhle doprostřed pásu. Mechanicky byl film dodán v pořádku? Že by tam třeba došlo k přeložení a tím pádem nedovolání - protože ten otisk je na negativu světlejší, že.