Přejít na obsah


Fotka

Archivace negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 51

Publikováno 20 leden 2023 - 16:08:32

Prosím preferujete PP (polypropylen) nebo acetát (Kaiser) nevím, zda se zde  může držet vlhkost, naproti pergamenu. (Moje 40 let staré pergameny jsou v pořádku) nyní bych chtěl pro archiv skenovat celý film v průhledných složkách, proto se ptám, zda není pergamen ideální volbou, prosím o Vaše zkušenosti.


  • 0

#2 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 20 leden 2023 - 16:19:18

Zásadně pergamen, ten plast prostě nemá rád. Musí se to sice z pergamenu vytáhnout když si člověk prohlíží negativy, nesmí na to kápnout voda v žádném případě, ale líp to vypadá prostě. I na 9x12 negativy používám jednotlivý archivační listy z Fotoimpexu.


  • 0

#3 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 20 leden 2023 - 16:47:43

Pergamin (pergamen je něco jiného) má asi jedinou výhodu, že netvoří statický náboj při za-/vysouvání negativů, takže teoreticky tolik nepřitahuje prach. Jinak kapka vody znamená jeho přilepení k negativu. A nejde přes to vidět. Ale momentálně je používám.

 

Nejraději mám ale ty úplně nejobyčejnější, tenké pošetky, z tenké PP fólie, do které lepší laby dávaly stříhané vyvolané negativy. Asi se to prodává v rolích a člověk si ustřihne. Ale zatím jsem to nikde neobjevil v prodeji.

 

Veškeré prodávané pošetky (Hama, Adox) PP, Acetát, pergamin, se kterými jsem se setkal, jsou z poměrně tuhého materiálu, což působí jakoby poctivě, ale při zasouvání do nich se negativ škrábe, protože nějaké to zrnko prachu se tam dostane vždy. Pokud je pošetka z jemné fólie, je riziko poškrábání nižší, protože fölie na film tak netlačí...


  • 0

#4 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 21 leden 2023 - 01:23:07

Osvědčilo se mi toto:

https://www.mironet....-ciry dp366569/

Výhoda, že je skrz to vidět a nemusím negativ vyndavat, dokud nejde do zvětšováku, mi připadá zásadní. Dřív jsem měl neprůhledný pergamin/men, nebo jak se to jmenuje a právě kvůli tomu jsem to přesunul do nových obálek.


  • 0

#5 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 21 leden 2023 - 11:49:21

Já používám pergamin a jednou mě pěkně vypekl. To jsem měl komoru v komůrce hned pod střechou a při letní bouřce protekla střecha (kolem komínku od větrání). Samozřejmě mi to nateklo do negativů a pak jsem jich asi 40 odmáčel ve vaně, aby šly vůbec vytáhnout. Jinak, když používám prosvětlovací pult (ehm, starou kopírku na kontakty), je přes pergamin vidět dostatečně. Na to si ale dělám kontakty filmů, tam si vyznačím, co bych chtěl zvětšovat a ve fóliích mám jednotlivé pásy řazeny stejně, jako na těch kontaktech, tak vím, kam sáhnout. Snažím se, abych měl třeba poznámky k fotkám psány tak, abych věděl, z kterého pásu mám zvětšovat - např K1-001-01 je první šanon kinofilmů, list 1 a snímek 1 (dle číslování na perforaci). Pokud číslování není (třeba metráž), píšu si alespoň číslo pásu, jak je natištěné na těch pergaminech. Hmmm, jestli to nebude profesní deformací z knihovnického prostředí.


  • 0

#6 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 leden 2023 - 15:50:22

Tie hama som aj ja kupoval 100ks, pozeram na led pasik a vidim co asi chcem. Mam aj ten maskovaci ram na kino aj Svitko asi zacnem robit kartoteku, potom su na papiery miesta na poznamky, datum a pod.

Teraz ked vysusim film zvacsujem a odstrihavam 6 policok, potom postupne zalozim, napisem cislo filmu na obal a nejake info napr ilford hp4 id11 a pod, kde to bolo fotene a co tam je. To cislo filmu ide na prvu stranu do albumu s popisom a ukladam fotky, pri prvej fotke z noveho filmu poznamka do rohu albumu. Takto viem dohladat fotky, všetky ( dobre exponovane) zvacsim na 10x15 a ak je nejaka extra dobra tak ide na nieco väčšie napr 20x30 a tie zase do dalsie albumu. Na zadnu cast fotky info ceruzkou


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních