Přejít na obsah


Fotka

Durst prodlužka ostření


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 22 březen 2023 - 23:12:48

Mám Durst M805 a velice postrádám tzv. focus extension arm. Zkrátka teleskopickou prodlužku ostřícího kolečka. Jako bývá volitelný doplněk Laboratoru 1200. Bohužel se k němu nikdy nevyráběl. Nemá někdo zkušenost s výrobou něčeho podobného?
Zřejmě by se dal použít modelářský kardanový kloub a nějaká hřídel.
  • 0

#2 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 23 březen 2023 - 09:36:12

Ahoj, na Magnifaxa bylo toto a myslím, že by šlo použít i jinde. https://www.ebay.com...Bk9SR9iY1dnhYQ 


  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 23 březen 2023 - 09:46:39

Já to před časem pořídil pro LPL. Jen to tenkrát nebylo na eBay, ale také to mám z ostrova.

Ve vypjatých polohách je to úlevné použít.

viz - 


  • 1

#4 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 23 březen 2023 - 11:50:32

Super. Díky moc oběma za odkazy. Ten Durst knoflík bude asi větší (myslím, že má 60mm vnější průměr a Meopta 55mm vnitřní), ale to už by tam šlo nějak nabastlit. Si myslím.
V nejhorším prostě přilepit. Nebo na 3D tiskárně vyrobit menší knoflík na Durst.


  • 0

#5 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 23 březen 2023 - 13:26:30

Hm. Aj na Kaisera by som to potreboval nejako nabastliť. Dík za nápady.
  • 0

#6 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 23 březen 2023 - 13:37:44

Super. Díky moc oběma za odkazy. Ten Durst knoflík bude asi větší (myslím, že má 60mm vnější průměr a Meopta 55mm vnitřní), ale to už by tam šlo nějak nabastlit. Si myslím.
V nejhorším prostě přilepit. Nebo na 3D tiskárně vyrobit menší knoflík na Durst.

Jo, normálně bych udělal redukci, kde jeden konec by se nasadil na kolečko a z druhé strany by byl čudl požadovaného rozměru. Ten bowden mi připadá praktičtější než kardan


  • 0

#7 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 23 březen 2023 - 22:01:50

Originál Durst Laborator 1200 to má přes kardan. Ale ten bowden je mi taky sympatičtější. Konečně taky jednou 1:0 pro Meoptu))


  • 0

#8 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 23 březen 2023 - 23:52:42

Na tom výše uvedeném videu není ani kardan, ani bowden. Přinejlepším něco jako pružná hřídel, která evidentně nefunguje, protože se deformuje a kroutí. Neumím si představit, jak by s tím chtěl někdo jemně zaostřovat. 

Bowden by byl, kdyby se ohebná, ale pevná na krut vnitřní součást točila vůči vnějšímu plášti. Bowden je to, co ovládá brzdy nebo přehazovačku na kole, ale tam to funguje na tah. Pro krut by to vnitřní lanko taky muselo vypadat trochu jinak.


  • 0

#9 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 24 březen 2023 - 00:46:44

Pravdu máš, je to něco jak ta pružná hřídel. A trochu se i při otáčení nakrucuje. Leč není to nic dramatického, není to zase tak dlouhé, aby se to překrucovalo nebo otáčelo nějak cukavě. Ostřit se s tím dá docela pěkně, trocha praxe a jde to.

Když máš hlavu zvětšováku vytaženou nahoru a oko skloněné k lupě, tak s mojí krátkou rukou nezaostřím vůbec, o jemnosti nemluvě.

Ano, někdy mi to s tím trvá déle, ale to je spíš proto, že na svitku se při větším zvětšení dost těžko hledá zrno či nějaká hrana, které se dá chytnout. 


  • 0

#10 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 24 březen 2023 - 06:28:58

Na tom výše uvedeném videu není ani kardan, ani bowden. Přinejlepším něco jako pružná hřídel, která evidentně nefunguje, protože se deformuje a kroutí. Neumím si představit, jak by s tím chtěl někdo jemně zaostřovat. 

Bowden by byl, kdyby se ohebná, ale pevná na krut vnitřní součást točila vůči vnějšímu plášti. Bowden je to, co ovládá brzdy nebo přehazovačku na kole, ale tam to funguje na tah. Pro krut by to vnitřní lanko taky muselo vypadat trochu jinak.

S bowdenem máš asi pravdu. Nicméně naštěstí nedostatek představivosti a evidentní nefunkčnost mi nijak nebrání v použití. Pracovals s tím někdy, že si jseš tak jistej? A i kdyby se to jmenovalo třeba bramborový salát, Tomášovi to může pomoct, ne?


  • 0

#11 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 24 březen 2023 - 14:08:09

Kutilský nápad?
Toto mám doma, na vrtačke funguje vcelu uspokojivo. Nejako to uspôsobiť?


https://www.zvaracky...LkaAgHFEALw_wcB
  • 0

#12 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 březen 2023 - 20:15:48

A co něco takového? Byl by to asi větší zásah do mechaniky.

http://www.supra-dal....25-3-4394.html


  • 0

#13 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 25 březen 2023 - 00:04:52

Kutilský nápad?
Toto mám doma, na vrtačke funguje vcelu uspokojivo. Nejako to uspôsobiť?


https://www.zvaracky...LkaAgHFEALw_wcB

Dobrý nápad ! To je bowden dimenzovaný na krut, to by mohlo fungovat.

 

Pokud kolegové tvrdí, že i s tou pružnou hřídelí se dá pracovat, tak pro nabastlení bych možná volil alespoň větší průměr, aby se to tolik nekroutilo.


  • 0

#14 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 2 leden 2024 - 13:29:14

Ahoj, na Magnifaxa bylo toto a myslím, že by šlo použít i jinde. https://www.ebay.com...Bk9SR9iY1dnhYQ 

 

Chlapi, půjde ta prodlužka ostření od Meopty použít i na Magnifax 3A?

Přiznám se, že jsem se nedíval zde do návodu, ale pokud někdo rychle ví, tak budu rád za info.


  • 0

#15 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 2 leden 2024 - 15:26:37

Podívej se do téhle brožury, ten bowden tam je vyobrazen. Je to sice pro 4a, ale v tom nevidím problém.

https://www.temnakom...fax-4a-brožura/


  • 1

#16 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 3 leden 2024 - 00:02:05

Zaroven, pokud vim, tak mikroposuv ostreni ma prave jen 4a. Ale nejakym bastlem by to asi slo. Ale na to tady jsou zkusenejsi.
  • 0

#17 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 3 leden 2024 - 21:20:55

No ono to sedi prave na ten vnitrni knoflik meoptackeho mikroposuvu... coz o to, nabastlit to pujde pri trose fantazie i na knoflik plynoveho sporaku, ale pointa je, ze je to podle meho nazoru pouzitelne jen na ten mikroposuv, ktery je zprevodovany jakoby vic do lehka a opravdu dela jen "mikropohyb", takze ackoli ten kabel ma v urcitych polohach tendenci se kroutit, tak v tom mikromodu si ten focus clovek nikdy nijak zasadne nerozhodi a pracuje se s tim dobre. Moc si nedokazu predstavit, ze s tim kroutim ten klasicky posuv.. asi to pujde taky, ale budou to vetsi nervy.

 

Mikroposuv ostreni byl k dispozici i na model Axomat 5/Opemus 6 - hlavice je identicka, ale ta hridel je jina


  • 1

#18 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 3 leden 2024 - 23:01:59

Vidím to podobně.

Pokud tam není mikroposuv (což mě nenapadlo, myslel jsem, že Magnifax to má v základu ve všech verzích), tak bez něj to bude asi při nastavování dost přeskakovat ... a přesné zaostření bude pak trochu dílem náhody. 


  • 0

#19 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 4 leden 2024 - 10:25:43

Mám doma vedle sebe Magnifax 3A i Opemus 6 a dle potřeby používám jeden nebo druhý.

Mikroposuv na Opemus 6 se mi podařilo sehnat, tak jej namontuji, už jen pro tu přesnost ostření.

A asi výhledově přejdu na Magnifax 4, vyšší výtah mi umožní zvětšení z desky až 50x50, což u Opemusu nedosáhnu, u této výšky je práce bez prodlužky ostření docela opruz.


  • 0

#20 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 4 leden 2024 - 10:26:46

Podívej se do téhle brožury, ten bowden tam je vyobrazen. Je to sice pro 4a, ale v tom nevidím problém.

https://www.temnakom...fax-4a-brožura/

 

Díky! Z nějakého důvodu mi ten soubor nejde stáhnout.


  • 0

#21 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 4 leden 2024 - 17:50:45

Jinak asi stejnou brožuru jsem našel na jednom zahraničním webu, takže jsem si udělal přehled.

Ten mikroposuv pohledem na řešení uchycení objektivové misky je fakt možný jen pro ty poslední modely zvětšováků z Meopty.

Asi to na Magnifaxu přežiju bez přesnějšího zaostřování a bez prodlužky.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních