Přejít na obsah


Fotka

Nákup zrcadlovky 10-12 tis.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
46 odpovědí na toto téma

#1 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 17 květen 2023 - 23:07:56

Pěkný den všem!

Rozhodl jsem se prodat svoje vybavení. Nechám si pouze kompakt a zbytek peněz bych rad investoval do nějakého hezkého přístroje, který se bude dát i servisovat. Co doporučujete?

Díky moc, Martin
  • 0

#2 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 18 květen 2023 - 02:57:18

Pěkný den všem!
Rozhodl jsem se prodat svoje vybavení. Nechám si pouze kompakt a zbytek peněz bych rad investoval do nějakého hezkého přístroje, který se bude dát i servisovat. Co doporučujete?
Díky moc, Martin

Je těžké doporučit cokoliv. Nicméně můj postup při nákupu jest takový. Napřed si vyberu formát na jaký budu fotit. Pak prolézám nabídky a recenze objektivů neb objektiv je to nejdůležitější. A nakonec až podle toho samotný přístroj.Na starých mechanických mašinkách je téměř vše opravitelné. Přeji šťastnou ruku při výběru ;)
  • 1

#3 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 19 květen 2023 - 10:17:25

Z vlastní letité zkušenosti mám jednoduché doporučení: Canon FTB. Naprosto skvělá a spolehlivá mašina a se spoustou skvělých a dostupných objektivů. Do toho rozmezí se vejde i s velmi pěkným objektivem.
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 květen 2023 - 16:40:20

ta otázka je příliš obecná, když se tak dívám na bazar škoda, tak bych jel na výlet do prahy a už cestou zpátky pořizoval snímky z okna vlaku


  • 0

#5 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 19 květen 2023 - 18:10:34

Moc tomu nerozumím. Budeš prodávat vybavení (jaké?), a vzápětí kupovat vybavení?


  • 0

#6 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 21 květen 2023 - 18:27:47

Dekuji za odpovědi pánové.

No, mám doma Canon 5D Mark 2 s nějakými skly. Nechal jsem si v podstatě malou bezzrcadlovku s několika manualnimi skly a to mi stačí. Zbytek půjde k novému majiteli.

Díval jsem se po Olympusu OM2 a OM1, ale mám obavy z platynkové závěrky. Co se mi líbí je také Nikon FM, F2 apod. Původně jsem baziroval, aby měl přístroj program, tj. prioritu clony. Ale sami víte, ze takový stroj nepracuje bez baterií.

Díky moc za názor. Dobré světlo!
  • 0

#7 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 21 květen 2023 - 19:41:00

f2 je skvělá a s nikkorem-o f/4 2.1cm je to moje nejpoužívanější kombo. jenže ruku na srdce, s f3 se mi dělá ještě příjemněji. lepší hledáček (mám hp) a světlejší matnice, natahování je naprostá slast. kdyby f3 požrala tu jednadvacítku, tak je to ideální kombo (a díky tomu jsem rozpolcen a nevím, co si nechat). ale z obou je i přece jen trošku jiný pocit, z f2 přímo čiší ta perfektní strojařina a předimenzovanost, z f3 už třeba nemám tak perfektní pocit strojařiny, je to už jiný druh dokonalosti,bude to asi dělat ta elektronika

nicméně se přiznám, že na kinu se mi prostě blbě ostří. když mám fotit na plnou díru se světelnýma objektivama nebo být dost blízko té plné díry, tak se většinou moc přesně netrefím. obvykle je to když fotím jakože nějaký portrét, je to absolutní loterie s mizernou úspěšností. nevím, co dělám špatně. tak bych vzal v potaz i tento fakt a možná bych zapřemýšlel nad nějakým modelem s kvalitním af, jestli náhodou tohle neřeší, pokud je to pro tebe důležité (já to vyřešil středním formátem)

a ještě si dovolím drobnost. jestli bys šel do fm/fe a podobných modelů, tak si je nejdřív vyzkoušej. mně absolutně nesedí, protože abys mohl zmáčknout spoušť, musí být natahovací páčka lehce odklopená a já se tam pak prostě blbě vejdu s hlavou tak, abych i viděl do hledáčku


  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 květen 2023 - 08:11:46

vzal bych mechanickou zrcadlovku s jednoduchým měřením a také vyspělou af zrcadlovku na kterou se dá použit ten manuální objektiv - ty jsou vesměs za pár korun - na fotografování železo a na rychlou práci včetně av režimu a vyspělého měření tu modernější z devadesátých let 

nevzal bych plastové tělo do ruky, ale jak člověk zraje a zrak slábne, tak tělo s indikací zaostření - terčíkem - manuálního skla - to se hodí že ano :) a taky bodové měření


  • 0

#9 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 květen 2023 - 09:00:48

Vážený pane kolego, Martine91. Zvolte svobodně takové vybavení, jež bude adekvátní co do velikosti výsledných zvětšenin a tématice Vašich fotografií. Poctivá mechanika z dob, kdy byla ctěna spolehlivost a předpokládaná dlouhověkost fotoaparátu, který se kupoval takříkajíc "na celý život". NIKON F, CANON F-1, stále spolehlivá LEICA IIIf BD, Asahi PENTAX LX, ROLLEIFLEX 2,8F Type 2, ZEISS Super IKONTA 521/2, Tessar "T" Oberkochen, LINHOF Bi-KARDAN New. Každý den v týdnu si osvěžit pořádnou strojařinou a skvělou optikou, včetně té zvětšovací, neboť nedává smysl exponovat břitvou a zvětšovat to nějakou roztmelenou a písní olezlou relikvií z temného sklepení. K tomu stačí bakeliťák za dvacku z blešáku. Nemá smysl neustále si něco nakupovat, následně neopotřebené v ztrátě prodávat, poté nostalgicky někde u druhého piva tesknit, jak to bylo vynikající, jaká to byla škoda se toho tehdy zbavovat. Tohle nemá s fotografováním vůbec nic společného. Nechte se raději zaměstnat ve Fotobazaru, budou toho kolem Vás plné, prohýbající se police. A ještě budete dostávat pravidelně měsíční mzdu, Na fotografování nebudete mít chuť, ani mnoho času, ale budete svrchovaně šťasten. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#10 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 22 květen 2023 - 11:49:49

Dekuji za odpovědi pánové.
No, mám doma Canon 5D Mark 2 s nějakými skly. Nechal jsem si v podstatě malou bezzrcadlovku s několika manualnimi skly a to mi stačí. Zbytek půjde k novému majiteli.
Díval jsem se po Olympusu OM2 a OM1, ale mám obavy z platynkové závěrky. Co se mi líbí je také Nikon FM, F2 apod. Původně jsem baziroval, aby měl přístroj program, tj. prioritu clony. Ale sami víte, ze takový stroj nepracuje bez baterií.
Díky moc za názor. Dobré světlo!

Mluvím samozřejmě rovněž jako Canonista, ostatně doporučuju jen to, co sám dostatečně dobře znám. Ale pokud dosud fotíš Canonem, nevidím důvod ke změně. Myslím, že na úplně mechanické fotoaparáty si člověk zvykne velmi rychle, v opačném případě bych v rámci značky volil Canon F1 N, který už poloautomatický režim má a funguje naprosto perfektně. Je to už sice na hraně rozpočtu, navíc bez objektivu, pokud je to ale nutná podmínka, tak bych investoval. Jinak bych ale začal z druhé strany: zvolil bych si ten objektiv, kterým nejlépe vidím, podle toho bych teprve vybíral dál. Pokud dejme tomu je ti nejbližší pětatřicítka, pak bych si řekl, že za tu nejlepší, tedy 35 mm 1:2, bych dal řekněme 6000, tak už mi na to tělo zbývá trochu méně a s prstem v nose bych se “spokojil” s FTB.
  • 0

#11 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 22 květen 2023 - 18:03:06

Pěkný den pánové,

Mockrát dekuji za Vaše odpovědi a pomoc. Celkem vzato jsme rozhodnutý koupit mechanicky aparát. Po rozpravě s panem Vitkem ten následný servis fotoaparátu s ,,Programem” už proste není v mnoha případech možný.

Zeptám se na Olympus OM1 a OM2? Jaké s nimi mate zkušenosti? Popr. co jiného mám mít v hledáčku? (U Nikonu je prý problém s časy závěrky a serizenim…)

Mockrát Vám dekuji, Martin
  • 0

#12 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 květen 2023 - 18:32:33

Vážený pane  kolego, Martine91, doporučuji si vše důsledně promyslet, uvědomit si priority a vlastní cíle. Budete zvětšovat výstavní formáty 40x50cm, 50x60cm z kinofilmu? Budete schopen nést veškeré náklady na jednu výstavní zvětšeninu za použití velmi kvalitního negativu, odpovídajícího optimálního zpracování, vše nazvětšováno špičkovou optikou a kvalitním positivním procesem, včetně adjustace? Máte vůbec adekvátní vybavení své fotokomory? Jinak jsou to pouze Vaše volnočasové bláboly a teoretické kecy s minimálním praxickým dopadem. Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. Olympus s plesnivým objektivem Vás opravdu nezachrání, byt by byl titanový. Jen vyhodíte peníze a budete rozčarován, nebo budete mít skvělý pocit a nebudete tušit, že jste zmarnil své peníze.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#13 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 22 květen 2023 - 18:41:15

f2 jsem měl na seřízení závěrky ve firmě optimus a evidentně se oprava povedla, takže to asi tak horké nebude, byť je fakt, že se čekalo na nějaký díl, jestli bude ještě k dostání...


  • 0

#14 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 22 květen 2023 - 19:16:04

Pánové, dekuji za Vaše odpovědi.
Nejsem profesionální fotograf, mám to jako jediný koníček. Vlastně s digitálním fotoaparátem jsem nafotil maximálně deset fotek za měsíc i méně. Na situace čekám, zbytečně necvakam.
Nákup takové techniky beru ze dvou důvodu. Abych nemusel už kupovat nic levného a opakovat chyby jako se Zenitem…proste jedna pořádná věc. Za další, je to slušná investice.

Černobíle fotky si vyvolávam doma v koupelně. Věci mi zůstali po dědovi. Barvu dělám u Befoto. Vše maximálně do velikosti A4.

Všiml jsem si, že u starších aparátů je baterie 1,35V. Jak se to dá řešit dnes?
  • 0

#15 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 22 květen 2023 - 22:03:39

Klasickou 1,5V baterkou (v naprosté většině případů v měření žádný rozdíl), zinko-vzduchovou baterií do naslouchadel o napětí 1,4V u který je problém že vůbec nevydrží, WeinCell zinko-vzduchovou baterií 1,35V která slouží jako přímá náhrada ( prodává například FotoŠkoda nebo BéFoto ) která je ale drahá a taky nevydrží a nejlépe adaptérem který redukuje napětí z klasický knoflíkovky 1,5V na 1,35, vyrábí například japonská firma Kanto Camera která se na tyhle adaptéry zaměřuje. Něco to stojí ale je to jednorázová investice. Chystám se pořídit dva tyto adaptéry, protože do Konicy Autoreflex se dávají dvě 1,35V baterky a dávat 2x 1,5V se mi nechce.

https://www.ebay.com...kp:BFBMur3104hi


  • 0

#16 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 23 květen 2023 - 06:33:51

No vida, o tom adaptéru by jsem vůbec nevěděl, děkuju za informaci. U mého foťáku zrovna ten rozdíl baterie dělá rozdíl měření, mám to ale přesně otestované, tak vím, o kolik musím nastavit jinak citlivost. A co znamená “nevydrží” u té přímé náhradní baterie?
  • 1

#17 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 23 květen 2023 - 07:13:03

Vážení kolegové, pokud adaptér KANTO MR-9 (konverze SR-43 1,55 V na MR-9 1,35V) , Cat.Nr. 4589413230014, bude objednávat, projevuji zájem 2ks original KANTO MR-9. Zinc-Oxide WeinCell 1,35 V zhebla poměrně záhy po odjištění. Původní rtuťové baterie PX 625/ PX 640 o napětí 1,35 V měly výdrž neuvěřitelnou a při pravidelné kontrole nikdy nezamořily zakládací šachtu. Gossen Profi-Six, Gossen MasterSix jsou ideální právě z důvodů použití jediné baterie 6F22 9 Volt a kvalitní značka zaručí dlouhodobou spolehlivost měření. Gossen LunaSix běží na 2ks PX 640 1,35V MR-9 a se dvěma bateriemi SR-43 1,55V neměří přesně. V případě CANON F-1, FTb, FTbN, FT-QL, Canonet QL-G III 17, vše vyžaduje MR-9 1,35 V. Zennerova dioda v adapteru KANTO MR-9 zůstává ideálním řešením.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#18 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 23 květen 2023 - 07:42:26

Kolego, jen opravuji, F1N má jinou baterii, běžně dostupnou. FtB mi normálně jede na tu jeden a půl voltu a měření funguje správně, u F1 je potřeba korekce při nastavení ASA, po téhle kolekci vše naštěstí funguje úplně spolehlivě. Jedu takhle už možná 10 let. Fakt je, že ta stará baterie mi ve foťáku vydržela klidně 10 let, pokud poháněla jenom expozimetr. A pokud ta nová přijímá náhrada klekne v řádu týdnů nebo měsíců, pak to opravdu investice zbytečná.
EDIT: Špatně to po vás čtu, správně jste uváděl FTBN. Tak je to je doplnění, nikoli oprava.
  • 0

#19 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 23 květen 2023 - 10:10:52

Zinko-vzduchová baterie do naslouchadel má na povrchu dírky, při použití je potřeba odlepit pásku která kryje tyto dírky. Výdrž je tedy opravdu tragická. WeinCell baterie sou ty samé jako do naslouchadel, jen s daleko vyšší cenou.


  • 0

#20 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 23 květen 2023 - 11:11:56

Díky za info. Takže zůstanu u těch 1,5V a korekce ASA. Ta baterka vydrží v F-1 dlouho (už to bude 8-10 let, kdy jsem ji měnil), takže investice do té redukce by se mi vrátila možná za třicet nebo čtyřicet let.
  • 0

#21 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 23 květen 2023 - 11:27:29

8-10 klasická 1,5 voltovka? To je šílený, docel výdrž. Korekce citlivosti filmu je samozřejmě také možnost.


  • 0

#22 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 23 květen 2023 - 13:09:14

Ano. V tom foťáku má na starosti jenom expozimetr. Taky čumím, jak dlouho to vydrželo. Po stejně dlouhé době jsem někdy před měsícem vyměnil baterie v olympusu XA. Jenomže tam jsou dvě ty trochu menší, mají ale na starosti i závěrku.
  • 0

#23 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 23 květen 2023 - 13:13:17

Jinak ta korekce mi vychází přesně na polovinu. Takže místo 400 nastavit 200. Zkoušel jsem si podle spotmetru, jestli to funguje v celém rozmezí, jestli tam není nějaká nepravidelnost, ale je to spolehlivé všude.
  • 0

#24 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 23 květen 2023 - 17:25:30

Ten adaptér nebude problém si vytisknout na 3D tiskárně.

Ještě je možné k němu přidělat tu diodu.

https://www.thingive...m/thing:5105446
  • 0

#25 otecinternetu

otecinternetu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 23 květen 2023 - 17:44:44

Já jsem si třeba pořídil elektronické zrcadlovky z devadesátých let. Důvod je ten, že sice mechanické Olympusy OM zbožňuju, ale se svým přes čtyřicet let starým zrakem už to neuostřím. Obzvláště na plnou díru (živím se analogovou fotkou, tak to musím mít ostré, ale štvalo mě to i když jsem si fotil jen pro radost), takže auto focus je pro mě záchranou. Když už máš Canon, tak bych doporučil třeba Eos 620/650. Pravda, nepůsobí takovou radost jako manuální stroje, ale zase mi ještě žádný neumřel, narozdíl třeba od manuálních foťáků ze sedmdesátých let. Když už si chci echt starosvětsky zafotit, vezmu si Rolleiflex nebo Flexaret, to by také mohla být cesta.
  • 0

#26 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 23 květen 2023 - 18:35:48

Ano, takový argument naprosto chápu. Sám mám už taky ty oči mizerný, tak si to umím představit. Vlastně ze stejného důvodu jsem profesionální práci vždycky dělal na F1n, protože tam byla k dispozici fantastická matnice. Čistá, jen s velmi jemným prostředkem, bez toho rozpůleného klínu nebo rastru. Navíc svítila jak displej, člověk na tom dobře viděl i v noci a ostřit mohl stejně dobře po celé ploše obrazu, nejen uprostřed. Tahle technologie u staršího modelu ještě k dispozici nebyla. Později jsem sice zjistil, že matnice z novějšího modelu lze dát do toho staršího – naopak nikoli – ale to už jsem byl zvyklý i na jiné výhody, především předvolbu času a možnost odečítat přímo clonu v hledáčku.
  • 0

#27 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 23 květen 2023 - 18:42:01

Měl jsem EOS 300 a 500. Ten aparát nemá duši. Je to jako automatická pracka. Zatím vidím dobře a čím jsem starší, tím víc obdivuji ty mechanické stroje, které jak řekl už Erik, vyrobili tak, aby sloužili cely život.
  • 0

#28 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 23 květen 2023 - 20:25:54

EOS 500N je vlastně jediný foťák, který jsem si kdy koupil jako nový. Se dvěma objektivy a speedlitem 300 jsem tenkráte vysolil tuším 60 tisíc. Fotím s ním z nostalgie stále a funguje bez problémů (narozdíl od obou objektivů). Dnes na to přes redukci cpu nejčasteji 180mm Sonnar ze Sixe. Díky vzpomínkám pro mě duši má ;)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#29 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 23 květen 2023 - 20:29:26

Měl jsem EOS 300 a 500. Ten aparát nemá duši. Je to jako automatická pracka. Zatím vidím dobře a čím jsem starší, tím víc obdivuji ty mechanické stroje, které jak řekl už Erik, vyrobili tak, aby sloužili cely život.


Někdy v devadesátých letech jsem pár měsíců dělal u Škody. Přišel tam tenkrát Američan prodat starou F jedničku, byl to ten nejstarší model, který se v detailech lišil. Vypadalo to jako kdyby to přejel vlak, kupodivu ale kromě měření fungovalo všechno. Říkal nám, že s tím fotil pětadvacet let a ještě teď, když k nám přijel, tak mu to na Můstku seskákalo ze schodů. Za takový šrot jsme mu nemohli nic dát, šéf mu za to dal pár korun a rovnou to podal mě a řekl mi, že já přece fotím na Canona, tak ať si to nechám na součástky. Od té doby to mám jako záložní tělo, resp. foťák do horších podmínek. Mám na tom napevno danou obyčejnou pětatřicítku a celé ty roky to slouží naprosto spolehlivě. Můžu s tím klidně umlátit mamuta a potom do toho založit film, vydrží to všechno. Závěrka pokaždé cvakne stejně krásně, všechny převody pořád jedou bez vůlí, čirá nádhera. Tak tolik k té dobové kvalitě a duši. Také bych to za devadesátkové tělo nevyměnil.
  • 1

#30 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 23 květen 2023 - 21:06:08

Podobnou příhodu mám také. U svého prvního fotoaparátu Zenit 11 jsem měnil objektiv. Jelikož jsem chtěl být co nejvíce autenticky, nosil jsem ho v původní brašně a s původním koženým reminkem. Zkrátka, dělal jsem fotky na velkém točivém schodišti v jednom kostele, myslím v Kutné hoře. Nezapomenu jak se to celé najednou uvolnilo a aparát, tedy bez objektivu padal po těch schodech dolů. Když už to vypadlo, že zastaví, najednou přidal a padal rychleji.
Měl jsem obavu ho vůbec zvednout ze země, ale závěrka šla i normálně natáhnout a tak se fotilo vesele dal. Jasně, občas se stalo, ze zrcátko zůstalo viset kousek nad dorazem, ale to stačilo jen odborně do aparátu třisknout a jelo se dál. :-)

Paradoxně ten aparát “zahubilo” promazaní. Asi jsem měl použit nějaký armádní olej do samopalu a ne do Singeru.
  • 1

#31 otecinternetu

otecinternetu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 24 květen 2023 - 08:17:30

Aby nedošlo k mýlce - mezi horké adepty bych kromě bakeliťáků zařadil i třeba Nikon F4, ten duši rozhodně má.
  • 0

#32 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 29 květen 2023 - 20:44:53

Když už jsme u těch kultovních zrcadlovek, tak právě začínám rozprodávat pozůstalost zapáleného fotografa - tedy konkrétně tady jde o o Asahi Pentax Spotmatic SP 1000 s objektivem SMC Takumar 2/55 - vše jako nové, sbírkoový stav včetně originál kožené brašny AsahiPentax s odznakem - plně funkční - než to dám někam na bazar tak pro kamarády z TK nabízím hodně levně - pište na SZ. Pokud vím, tak to byl etalon pro školy fotografie v devadesátých letech. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#33 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 5 červen 2023 - 11:44:28

Pěkný den všem temnokomorníkům!

Mohu říci, ze Canon Ft QL nakonec u me našel své místo. Objektivy 50 a 35 jsou překvapivě ostré. Redukci z 1.5V jsem nakonec vyřešil adaptérem z 3D tiskárny a Schottkeho diodou za 3 koruny.

Práce se strojkem je zcela jiná než se Zorki, Zenitem, ale také s EOS 300…

Všem přeji dobré světlo.
  • 1

#34 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 5 červen 2023 - 21:16:12

Haleluja!
  • 0

#35 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 5 červen 2023 - 21:20:16

Objektivy 50 a 35 jsou překvapivě ostré.
 

Proč překvapivě?


  • 1

#36 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 6 červen 2023 - 06:30:48

To jsem se chtěl taky zeptat. Mám pětatřicítky čtyři (tu nejsprostší 1:3,5, 1:2,8, 1:2 a 1:2,8TS) a naprosto skvělé jsou všechny. Padesátkou nefotím kromě padesátky makro.
  • 2

#37 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 6 červen 2023 - 06:39:15

To jsem se chtěl taky zeptat. Mám pětatřicítky čtyři (tu nejsprostší 1:3,5, 1:2,8, 1:2 a 1:2,8TS) a naprosto skvělé jsou všechny. Padesátkou nefotím kromě padesátky makro.

Já myslím že člověk je velmi často zaskočen kvalitou starých objektivů. Tenkrát byla výroba často o stavovské cti. Dnes už je to pouze ekonomie...


  • 0

#38 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 6 červen 2023 - 08:00:10

To jsem se chtěl taky zeptat. Mám pětatřicítky čtyři (tu nejsprostší 1:3,5, 1:2,8, 1:2 a 1:2,8TS) a naprosto skvělé jsou všechny. Padesátkou nefotím kromě padesátky makro.

Já myslím že člověk je velmi často zaskočen kvalitou starých objektivů. Tenkrát byla výroba často o stavovské cti. Dnes už je to pouze ekonomie...

Asi ano. Mě zase tenkrát překvapila kvalita těch úplně nejobyčejnějších skel. Od těch prémiových jsem to očekával automaticky, ale že bude pětatřicítka 3,5 opravdu brus s nádherným kontrastem mne překvapilo.
  • 2

#39 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 6 červen 2023 - 08:07:25

Vážení kolegové, velká konkurence několika výrobců v samém počátku 70. let významným způsobem podporovala snahu o vysokou kvaltu produkce objektivů CANON FD S.S.C.Program , jejímž vrcholem je serie FD 1:1,4/24 mm S.S.C. AL, FD 1:1,2/55 mm S.S.C. AL a 1:1,2/85mm S.S.C. FD 1:1,2/55mm S.S.C. byl základní součástí nejdražších modelů. Kompletní popis v knize CANON F-1, Heering-Verlag, Gunter Richter, 1977, 4. až 6. Tausend. S nesmírnou radostí jsem otvíral před několika desetiletími firemní poštu CANON Inc. Japan, oddělení kontroly kvality, s kompletními tabulkami hloubek ostrosti Program FD S.S.C., které

často využívám do dnešních dnů. Běžné to opravdu nebylo! S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#40 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 6 červen 2023 - 08:56:32

Vážení kolegové, velká konkurence několika výrobců v samém počátku 70. let významným způsobem podporovala snahu o vysokou kvaltu produkce objektivů CANON FD S.S.C.Program , jejímž vrcholem je serie FD 1:1,4/24 mm S.S.C. AL, FD 1:1,2/55 mm S.S.C. AL a 1:1,2/85mm S.S.C. FD 1:1,2/55mm S.S.C. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


Táta si v sedmdesátých letech ve Finsku jako první objektivy koupil 35mm 1:2 s.s.c. a vlastně obyčejnou 100mm 1:2,8 s.s.c. Pan Saarinen (který ten obchod provozuje dosud) si ho tenkrát vážil a tak mu otestoval od každého z těch objektivů 12, respektive 8 kusů, které měl na skladě a vybral mu v obou případech ty nejlepší. To dá rozum, že se jich nevzdám za žádnou cenu. Jinak pamatuju, když jsem některé objektivy později testoval sám na technický film, úplně jsem čuměl na naprosto brutální výsledek objektivu 135 mm 1:2. Něco tak ostrého a brilantního v přenosu kontrastu, v pokrytí celého obrazového pole i na plnou díru, v nekompromisním rozlišení jsem asi neviděl. Takže všem milovníkům Canona absolutně doporučuju, pokud jim to ohnisko vyhovuje. S takovým objektivem si můžete dělat srandu úplně z každého.
  • 2

#41 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 6 červen 2023 - 09:42:38

Vážení kolegové, špičková optická kvalita snímacích objektivů si opravdu zaslouží i odpovídající kvalitu objektivu zvětšovacího. :idea: . Vřelé doporučení  :cool: !!!  

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#42 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 6 červen 2023 - 11:28:11

Vážení kolegové, špičková optická kvalita snímacích objektivů si opravdu zaslouží i odpovídající kvalitu objektivu zvětšovacího. :idea: . Vřelé doporučení  :cool: !!!  
S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Ano, to potvrdí každý s trochou praxe. Každý řetězec je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. A pokud někdo fotí špičkovým objektivem a pak to zvětšuje nějakým belarem na rozklepaném Opemu, je to všechno marný. Kdysi jsem měl výstavu velkoformátových zvětšenin ze 4 x 5”. Měl jsem tenkrát Magnitarus s původním objektivem. Nic lepšího jsem neměl a udělal jsem ty zvětšeniny jak nejlépe jsem uměl. Už to normálně týden viselo. A mezitím jsem sehnal americkou omegu 4x5” s objektivem Schneider. Nedalo mi to a jednu zvětšeninu jsem zkusmo udělal. A měl jsem pak na sebe vztek, protože to prostě nešlo. Musel jsem samosebou předělat všechny, v těch rámech to vyměnit, abych se za to nemusel stydět. Od té doby to nepodceňuju. Jednou jsem takhle měnil hotové zvětšeniny v rámech i z důvodu lepšího fotografického papíru. Původně to bylo na fomě, pak jsem ale zkusil kodak polymax (v devadesátých letech byl normálně k sehnání v minilabu kodak na Národní třídě! Kupoval jsem tam i technical pan v metráži a 4 x 5.)a bylo vymalováno. Všechno šlo do koše.
  • 1

#43 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 6 červen 2023 - 12:00:03

Prosímtě nepamatuješ si jaký byl ten původní objektiv v Magnitaru? Měl by tam totiž být Meopar a to je dobrý 6ti čočkový zvětšovací objektiv.


  • 0

#44 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 6 červen 2023 - 12:13:49

Jo, to už po těch letech nevím. Asi jsem to moc nestudoval, prostě jsem dělal s tím, co bylo. Bylo to určitě dlouhé ohnisko pro větší formát než jsem potřeboval, musel jsem to tahat skoro až nahoru. Ve srovnání s tím Schneiderem to ale především mělo mizerný kontrast, v tom byl zdaleka největší rozdíl. Ostrost nebyla špatná, rozdíl v kontrastu byl ale rozdílem několika řádů.
  • 0

#45 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 6 červen 2023 - 12:26:09

Absurdní na tom byla ještě jedna věc. Nebyl jsem s tím objektivem spokojen, protože pro zvětšování z menších formátů už jsem dávno byl zvyklý na lepší. Koupil jsem si tehdy za strašný peníze Apo-Gerogon. Nepochopitelně se mi ho ale podařilo doma ztratit - ZTRATIT! - a za boha živého jsem ho nemohl najít. Našel jsem ho až po nějakých 15 letech. Nějak se zatoulal za kotel – vedle toho kotle jsem kdysi míval ten veliký zvětšovák, tak je možné, že jsem ho tam nějak hloupě zastrčil nebo mi do něj někdo kopnul, když tam šel něco hledat, nevím. Blbý bylo, že nějakých 10 let předtím, než jsem ho našel, nám ve sklepě praskla voda, všechno to tam vyplavila a ani při tom úklidu jsem ten objektiv neobjevil a tudíž nezachránil. Zbyla z něj úplná a naprosto nezachranitelná troska. Nikdy jsem jím nenazvětšoval ani obrázek. Jen jsem za to dal nějakých 8000 a o 15 let později ho vyhodil.
  • 2

#46 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 6 červen 2023 - 17:17:31

Zajímavý a trochu smutný příběh!


  • 0

#47 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 11 červen 2023 - 22:44:38

Objektivy 50 a 35 jsou překvapivě ostré.

Proč překvapivě?

Na snímači digitální zrcadlovky jsme provedli malý test. Takhle jsem vyselektoval už řadu objektivů a poté je používal na klasický film. Nezdá se to, ale film umožní širší možnosti různých úprav. Přijde mi dynamičtější a flexibilnější, než obraz z digitalu. Leccos taky promine.

Ale to jen tak. Jsou to skvělá skla.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních