Přejít na obsah


Fotka

Dotaz - tisk negativů na transparentní materiály


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Registrovat

Registrovat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2023 - 10:31:19

Zdravím,

 

rád bych se zeptal, zda někdo nemá zkušenosti s tiskem negativů na transparence, rád bych vyzkoušel některé metody jako kyanotopii, anebo solný tisk, ale nemůžu najít místo, kde by bylo možné přetisknout negativy ve větším. Pokud by někdo měl zkušenosti, případně by věděl kam se obrátit, tak budu jen rád! Pokud někdo bude znát místo v Brně, tak budu ještě raději. 


  • 0

#2 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 12 červen 2023 - 10:59:40

Zadej si do vyhledávače FOLEX. Tisknu na to na běžné lejzrovce a funguje to.


  • 0

#3 Registrovat

Registrovat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2023 - 11:18:19

Zadej si do vyhledávače FOLEX. Tisknu na to na běžné lejzrovce a funguje to.

Díky za tip, zkusit to na domácí tiskárně mě nenapadlo, bál jsem se, aby to neztratilo moc ostrosti / hustoty. Ještě jedna otázka, vlastní set na skenování teprve dávám dohromady, nechávám si část digitalizovat normálně v labu, kde mi vracejí pouze skeny už v pozitivu. 

Tak bych se rád zeptal, jestli nemáš zkušenosti i s následnou inverzí z pozitivu zpět do negativu a potom použití pro tisk. 

Díky!


  • 0

#4 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 251 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 12 červen 2023 - 13:42:54

Stačí v jakémkoliv fotoeditoru obrátit křivku...nebo v PS použít na vrstvě inverzi


  • 0

#5 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 12 červen 2023 - 14:06:06

Za tie prachy, za čo máte doma pc a tlačiareň, možno aj za menej, teda pár sto evry, kúpte si dajaký starý drevák 13x18cm, keď máte sťastie, tak dostanete za lacno aj 18x24cm (FKD aj výborným objektívom a aspoň jednou kazetou), k tomu krabicu rtg planfilm napr. Foma Medix XG, misky, obyčajnú negatívnu vývojku, ustalovač a pár drobností, a máte hneď bližšie k historickým kopírovacím procesom aj z hľadiska historického... Rtg film vyvolaný málo riadenou vývojkou dáva perfektne kontrastný výsledok, čo je žiadaný na všetky kopírovacie techniky z 19. storočia, citlivé na UV svetlo.

 

O tom ani nehovorím, že o koľko je to väčší zážitok a zábava, ako špekulovať v ps a lejzrom či atramentom niečo dať na dajakú umelú fóliu. Raz vyskúšate a už Vás to nikdy nepustí.

 

Prajem Vám veľa úspechov.

 

 

.


  • 3

#6 Registrovat

Registrovat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 červen 2023 - 15:51:13

Za tie prachy, za čo máte doma pc a tlačiareň, možno aj za menej, teda pár sto evry, kúpte si dajaký starý drevák 13x18cm, keď máte sťastie, tak dostanete za lacno aj 18x24cm (FKD aj výborným objektívom a aspoň jednou kazetou), k tomu krabicu rtg planfilm napr. Foma Medix XG, misky, obyčajnú negatívnu vývojku, ustalovač a pár drobností, a máte hneď bližšie k historickým kopírovacím procesom aj z hľadiska historického... Rtg film vyvolaný málo riadenou vývojkou dáva perfektne kontrastný výsledok, čo je žiadaný na všetky kopírovacie techniky z 19. storočia, citlivé na UV svetlo.
 
O tom ani nehovorím, že o koľko je to väčší zážitok a zábava, ako špekulovať v ps a lejzrom či atramentom niečo dať na dajakú umelú fóliu. Raz vyskúšate a už Vás to nikdy nepustí.
 
Prajem Vám veľa úspechov.
 
 
.


Neříkám, že bych rád neobjevoval, ale. Všechno mimo folii na solný tisk i kyanotypii už doma mám. Pár set Euro je pro mě i tak dost, už tak teď skládám peníze na makro sklo na skenování.
Navíc jsem ve studentském bytě a temnou komoru si tu neudělám, jsem rád za to, že mám pytel a moderní vývojnice. Ale i tak bych zatím rád zkoušel ten zbytek.
I proto jsem se ptal jestli ta inverze v PS nesniží moc kvalitu.

Ale díky za radu, do budoucna rád prozkoumám!
  • 1

#7 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 12 červen 2023 - 17:17:47

Vážení kolegové, Lord Tuf-Tuf, reportér Oxford Times, na své pouti do Rosswellu, na svém koňském hřbetu, vybaven deštníkem pro dynamicky tlumený sestup s VF fotoaparátem po náhlé explosi uprostřed ničeho vzrušeně vzkřikne: " Ale to jsou přece .... to jsou přece Indiáni. Naši první indiáni !!! V následné depeši pro redakci konstatoval : Indiáni jsou nezajímaví.... Majitel obecního minilabu Santer:  " Co je to zač?" zeptal se pohrdavě bandita. " Tenhle mistr chce tady fotografovat Indiány."- "Ano, pro Oxford Times," přikývl Angličan. Santer se upřímně rozesmál a odešel za Bancroftem pro chemikálie Fy. Kodak do místního sklepení. Snad to v tom žáru příliš nepřeexponoval.... S pozdravem pouhé hrstce obecních sirotků klasického fotografického ustrojení : "Starý Jezevec" Erik

 

p.s. 

 

Nenechte svou dosud jasnou mysl kontaminovat byť jen stopovým množstvím mediálních fekálií v totálně zamořené tzv. "Zatuchlé Kotlině".  Sizilla mia !!!!  

Zdroj: https://www.poradte....u-winnetou.html


  • 0

#8 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 12 červen 2023 - 19:47:38

O digitálních negativech pojednává kniha Miloše Poláška 7×10". Klasická fotografie v digitálním věku, En face 2012. Z mých zkušeností je nejtěžší dosáhnout rovnoměrného kryti na průhledném materiálu a závisí to pravě na tom materiálu či spíš materiálu ve spojeni s tiskárnou.

PS kvalitní folie nejsou levné…


  • 0

#9 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 56

Publikováno 15 červen 2023 - 05:55:35

Zadej si do vyhledávače FOLEX. Tisknu na to na běžné lejzrovce a funguje to.


Lze tu tvou folii použít i pro inkoustový tisk? Já mám folii xerox a tu lze použít jen do laserové tiskárny.

Jaký konkrétní typ toho Folexu používáš?
  • 0

#10 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 56

Publikováno 15 červen 2023 - 06:01:26

Díky za tip, zkusit to na domácí tiskárně mě nenapadlo, bál jsem se, aby to neztratilo moc ostrosti / hustoty. Ještě jedna otázka, vlastní set na skenování teprve dávám dohromady, nechávám si část digitalizovat normálně v labu, kde mi vracejí pouze skeny už v pozitivu. 
Díky!


Na domácí tiskárně to jde dobře. Ostrost to určitě neztratí.
Co se týká toho skenování, tak jsem viděl, že se na to dají vytisknout na 3d tiskárně taková udělátka.
  • 0

#11 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 15 červen 2023 - 06:59:15

 

Zadej si do vyhledávače FOLEX. Tisknu na to na běžné lejzrovce a funguje to.


Lze tu tvou folii použít i pro inkoustový tisk? Já mám folii xerox a tu lze použít jen do laserové tiskárny.

Jaký konkrétní typ toho Folexu používáš?

 

Folex X10.0 pro laser, pro inkoust je myslím BG-32


  • 0

#12 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 15 červen 2023 - 09:24:15

Znám to z trochu jiné aplikace. Zkoušel jsem tisknout na fólii předlohy na výrobu plošných spojů fotocestou. S laserovkou jsem vůbec neuspěl, přestože internet je plný triků, jak to údajně jde. Inkoustová tiskárna nějak funguje, ale nakonec jsem musel tisknout na specielní papír a potom ho "zprůsvitňovat" voskem. Pro fotografii zcela nevhodné. Tisk na fólii je taky možný, ale maximální možná denzita je dost omezená. Na ty plošňáky stačí dvě hodnoty,  černá-průsvitná, ale přenos polotónů asi bude problém. Nějaké informace jsem k tomu našel tady:


  • 0

#13 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 15 červen 2023 - 10:23:09

maximální možná denzita je dost omezená

Taky jsem měl ten pocit, to jsem ale ještě neměl denzitometr, abych to proměřil. Co si pamatuji z DTP laboratoři, ovšem před 30 lety, tak negativy pro výrobu ofsetových matic se dělaly výhradně fotochemickou cestou. Možná právě kvůli denzitě. 

 

[…] Na ty plošňáky stačí dvě hodnoty,  černá-průsvitná, ale přenos polotónů asi bude problém. […]

Polotóny řeší se rastrem, každopádně na tom principu funguje drtivá většina (ne-li všechny) typů tiskáren. Pro fotografii obecně a pro digitální negativy zvlášť zda se lepší použiti stochastického rastru, což inkoustové tiskárny dělají samý od sebe.


  • 0

#14 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 56

Publikováno 15 červen 2023 - 10:52:04

Co se týká density, tak já jsem to měřil a u maximální density u folie (nejvíce černá barva) jsem dosáhl stejného prostupu světla jako u střední tmavé u filmu. Čili film má aspoň dvojnásobnou densitu.

Ale to rozhodně neznamená, že by nebyla folie použitelná jako negativ na historické techniky. Jde to použít perfektně.

Acer: díky za ty tipy folie. Je dobré, že mají i velikost A3.


  • 0

#15 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 16 červen 2023 - 04:27:36

Na digitalni negativy je celosvetove doporucovanou folii Pictorico (propdava Fomei), jako alternativa s totoznou kvalitou Agfa Copyjet (i ta se da sehnat v CR). Jsou to folie pro inject tisk, taktez doporucovany ... 

Dulezita vec je, jaka technika tisku se bude pouzivat. Pokud jde o nejakou historickou techniku (vandyke, kallitypie, kyanotypie atd.) je to problematictejsi, protoze jako osvit se pouziva UV. Tam uz jednoduse neplati densita negativu, jelikoz je dulezite aby inkoust dostatecne "blokoval" uv slozku. Je to naprosto zasadni! Jinak budou i z relativne dobre krytych negativu vychazet nekontrastni tisky. Nejvice rozsirene tiskarny pro diginegativy (ve svete) jsou Epson s inkousty K3. Ty jsou vyzkousene a funguji. 

Posledni vec je kompenzace tonality. Da se vyresit krivkou (je na to mnoho pomucek, rizne skripty do Photoshopu atd., aby se to trochu "zautomatizovalo"), ale lepsi resit uz pri tisku, davkovanim inkoustu. Pro tiskarny epson je volne ke stazeni rip software vcetne tutorialu jak pouzit a vyladit pro digitalni negativ (http://www.quadtonerip.com). Doporucuju nepodcenovat ani jednu z vyse napsanych veci, usetri se spousta casu, materialu a predejde rozcarovani :)


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních