Přejít na obsah


Fotka

Mamiya 7 / GW670III / GW680III

mamiya fujifilm

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 29 červen 2023 - 14:07:50

Zdravím temnokomorníky,

 

chtěl jsem se zeptat, jestli tu někdo neuvažuje o prodeji Mamiye 7 a 80mm/f4 objektivu (65mm je na mě už moc široký), případně Fuji GW670III/680III? 

 

V rámci toho určitě uvítám rady a tipy, zkušenosti a další možné hodnotné příspěvky týkající se těchto fotoaparátů.

 

Měl jsem před lety Pentax 6x7 a 105mm/75mm shift. Skvělý foťák za ty peníze (tenkrát mě stál asi 10K s tou 105mm), ale až když to musíte tahat, tak zjistíte, že to prostě není zrovna technika na výlety :) a když pak někam jedete, tak ho stejně necháte doma.

 

Teď mám Pentax 645N, což je pro mě perfektní kompromis mezi vším v rámci středního formátu (relativně přenosný s 75mm, výměnné objektivy, AF, spolehlivost), ale tak trochu pořád vzpomínám na 6x7, protože mě tenhle formát před lety docela učaroval. Myslel jsem, že to nebude moc rozdíl oproti 6x6 (který upřímně prostě nemám rád, kompozice na čtverec mi nejde), ale je to velký rozdíl. 

 

RB/RZ/P67 jsou prostě krávy. Plaubel Makina je trošku jak "z porcelánu", co jsem tak před lety slyšel od jednoho fotografa, co je sbíral. Pak zbývá as GF670 a na ten nějak upřímně názor nemám. Tipnu si, že asi taky bude docela křehká a obecně mě ty sklopky neberou. Takže jsem dospěl k M7 nebo (vcelku vzácné) GW670III.

 

Jako Mamiye 7 stojí docela raketu, tak číhám na eBayi, ale samozřejmě bych ho raději koupil osobně. Samozřejmě na eBayi je většina nabídek kup teď za 90K+, což je na mě moc. Chvíli už to sleduju všudemožně a M7 + 80mm v aukcích končí někde mezi 60-80K (v závislosti na stavu a lokalitě). Chtěl jsem udělat rozumnou volbu a koupit si GFXko, ale popravdě mě ten digitál prostě nedává ten krásný pocit jako film. Člověk přinese domu tunu fotek (protože to prostě nic nestojí), teď se v tom probírá, šoupe s barvičkama a přidává zrno, aby to trošku připomínalo film a nebylo to tolik sterilní... nějak mě to nebaví. 

 

Díky a přeji všem dobré světlo!

 

Martin.


  • 0

#2 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 29 červen 2023 - 19:20:39

Za sebe bych řekl, že GF670 není křehká. Poctivá konstrukce. To jediné co považuji za nevýhodu je elektronika. Čistě manuální stroje jsou přece jenom z mého laického pohledu lepší volba.


  • 1

#3 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 29 červen 2023 - 20:00:26

Za sebe bych řekl, že GF670 není křehká. Poctivá konstrukce. To jediné co považuji za nevýhodu je elektronika. Čistě manuální stroje jsou přece jenom z mého laického pohledu lepší volba.

Díky za odpověď. GF670 určitě vypadá jako dobře poskládaný fotoaparát, jen jsem toho názoru, že různá extra dvířka, pohyblivé/vysouvací části, panty zbytečně zvyšují náchylnost na různá poškození. Možná spíš víc pocit, než realita :) na druhou stranu já se elektronice ve fotoaparátech nevyhýbám (OM-4Tička jsou moje nejpoužívanější fotoaparáty) a nemám s tím blbou zkušenost. Asi taky záleží na tom, kolik jí tam je. Třeba u premiových kompaktů typu Contax T2 je to opravdu jen otázka času, kdy něco odejde… 


  • 0

#4 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 30 červen 2023 - 06:45:25

Vážený pane kolego, Martine. Dovoluji si doplnit přístroj FUJI GW690 II bez měření, pevný Fujinon 90mm f3.5, Bronica  GS1 6x7,výměnná optika Zenzanon PG, Mamiya Universal Press 6x9 bez měření. Náklady dále porostou s další výměnnou optikou. Přístroj MAKINA 67 se skvělým Nikkorem 1:2.8/80 považuji osobně za dokonalý přístroj, splňující veškeré požadavky dálkoměru s vynikající optikou. Když shlédnete kultovní mistrovský film Wim Wenders: Palermo Shooting, Finn (Campino) v Palermu Makinu 67 nijak nešetří. Za mne ideální combo: Leica M6 & Makina 67. Zvětšujete to Belarem? Zvětšujete B&W výstavní formát klasicky 40x50/50x60cm špičkovou optikou Apo Rodenstock  Rodagon-WA? Pokud jde pouze o formát, kupte Moskvu - 5, případně Super Ikontu 521/2 - vejde se všude, pro cestování naprosto ideální. Kvalitní Monopod s výsuvnou trojnožkou na odhánění potulných hafanů. Významným způsobem ušetříte a výsledek bude skvělý! S pozdravem: "StarýJezevec" Erik 


  • 1

#5 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 30 červen 2023 - 09:13:27

Vážený pane kolego, Martine. Dovoluji si doplnit přístroj FUJI GW690 II bez měření, pevný Fujinon 90mm f3.5, Bronica  GS1 6x7,výměnná optika Zenzanon PG, Mamiya Universal Press 6x9 bez měření. Náklady dále porostou s další výměnnou optikou. Přístroj MAKINA 67 se skvělým Nikkorem 1:2.8/80 považuji osobně za dokonalý přístroj, splňující veškeré požadavky dálkoměru s vynikající optikou. Když shlédnete kultovní mistrovský film Wim Wenders: Palermo Shooting, Finn (Campino) v Palermu Makinu 67 nijak nešetří. Za mne ideální combo: Leica M6 & Makina 67. Zvětšujete to Belarem? Zvětšujete B&W výstavní formát klasicky 40x50/50x60cm špičkovou optikou Apo Rodenstock  Rodagon-WA? Pokud jde pouze o formát, kupte Moskvu - 5, případně Super Ikontu 521/2 - vejde se všude, pro cestování naprosto ideální. Kvalitní Monopod s výsuvnou trojnožkou na odhánění potulných hafanů. Významným způsobem ušetříte a výsledek bude skvělý! S pozdravem: "StarýJezevec" Erik 

 

Dobrý den Eriku, díky za milý příspěvek :) já jsem v tomto trochu "zvláštní", ale cokoliv vyrobeného před rokem cca 1985 mě moc nebere. Takže mě (oproti většině klasických fotografů) nadchne spíš Minolta Dynax 7 než třeba 70 let stará Leica. Moskvu 5 jsem měl půjčenou na pár dní, když jsem byl před lety na brigádě v jednom labu, kde se jedna válela. Mělo to své kouzlo, ale já jsem dítě 90tých let a na film jsem začal fotit cca před 15ti lety, takže ta doba fotoaparátů starších než jsem já, mě prostě trochu minula.

 

Na GW690 jsem taky koukal, ale v rámci středního formátu mě právě spíš baví 6x7 (případně 6x8). S (půjčenou) Bronicou GS-1 jsem něco málo vyfotil během studií, za ty peníze skvělý systém. Ale form-factor podobný RB/RZ a pokud bych se rozhodl směrem modulárního systému, vzal bych právě RZ67 Pro II. 

 

Makina 67 je krásná, to jak je skladná by se mi líbilo hodně, ale přeci jen je otázka, zdali by ve filmu nějak prezentovali její spolehlivost. Řekl bych, že možná tak 50% všech kusů již nefunguje měření nebo mají problém s netěsností měchu. A když se podívám, kolik dneska taková Makina 67 stojí, tak už to není takový rozdíl oproti Mamiye 7. Mamiya 7 asi taky nebude vrchol spolehlivosti, ale přeci jen bude asi robustnější. 


  • 1

#6 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 30 červen 2023 - 11:12:54

A co Bessa III ?? Měl jsem jí, ale jelikož vlastním ještě M7, tak jsem ji nedávno prodal (za 50). Ale ta skladnost - to je bomba :shock: Luigi


  • 1

#7 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 30 červen 2023 - 11:46:50

A co Bessa III ?? Měl jsem jí, ale jelikož vlastním ještě M7, tak jsem ji nedávno prodal (za 50). Ale ta skladnost - to je bomba :shock: Luigi


Díky za příspěvek! Bessa III je v podstatě ta GF670, pokud se nemýlím? Jaké s ní máte zkušenosti? Má kromě skladnosti ještě nějaké výhody oproti M7? Co jsem tak koukal, tak 50K je dobrá cena.

Já to mám tak, že pokud seženu M7 za cenu, za kterou jsem jí případně schopen prodat tady v ČR, kdyby mi nesedla, tak si určitě koupím M7. GW670/GW680 je pro mě dobrá alternativa hlavně kvůli ceně. Srdce říká M7, alternativní varianty pouze pokud by ta cena byla extrémně výhodná :) protože jestli mám dát 60K za alternativu nebo 75K za M7, tak chci M7.
  • 0

#8 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 30 červen 2023 - 20:28:18

Bessa III = GF670, nebo chcete-li GF670 = Bessa III

A když se vrátím ke komentáři ohledně pohyblivých částí, tak to vidíme oba stejně. Také preferuji co největší jednoduchost a každý podobný prvek je potenciál průšvihu. Nicméně pořád si myslím, že větší potenciál průšvihu je elektronika. Ta sklopka je fakt dobře a bytelně vyřešena. Mám i podstatně starší sklopky (Super Baldax 6x6, Ikonta nějaké číslo (6x9)), toto je fakt profi řešení.

 

Jinak zásadní je také to, že je to dálkoměr. Nikdy jsem si na dálkoměr nezvykl.

Protože nemám rád formát 6x7 a právě naopak miluji čtvercový 6x6, tak výhodou GF670 je, že lze nastavit formát buďto 6x7 nebo právě 6x6. Korekce paralaxy ... prostě vrcholná sklopka a fakt skladná.


  • 1

#9 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 1 červenec 2023 - 10:35:37

Bessa III = GF670, nebo chcete-li GF670 = Bessa III

A když se vrátím ke komentáři ohledně pohyblivých částí, tak to vidíme oba stejně. Také preferuji co největší jednoduchost a každý podobný prvek je potenciál průšvihu. Nicméně pořád si myslím, že větší potenciál průšvihu je elektronika. Ta sklopka je fakt dobře a bytelně vyřešena. Mám i podstatně starší sklopky (Super Baldax 6x6, Ikonta nějaké číslo (6x9)), toto je fakt profi řešení.

 

Jinak zásadní je také to, že je to dálkoměr. Nikdy jsem si na dálkoměr nezvykl.

Protože nemám rád formát 6x7 a právě naopak miluji čtvercový 6x6, tak výhodou GF670 je, že lze nastavit formát buďto 6x7 nebo právě 6x6. Korekce paralaxy ... prostě vrcholná sklopka a fakt skladná.

Tak přeci jen je ta GF670 relativně nový fotoaparát, tak už Fuji mělo ledacos vychytané. To je třeba důvod, proč kupuji zásadně nejposlednější varianty určitého fotoaparátu / objektivu (v mém případě OMka). Třeba takový Zuiko 85mm/f2 – tam jsou ty rozdíly velké mezi jednotlivými verzemi. Není to samozřejmě 100% pravidlo, např u Minolty 50mm AF 1.4 jsou ty novější verze spíš horší, ale obecně se tím řídím.

 

Ale máte pravdu, elektronika je Achylova pata novějších fotoaparátů. Na druhou stranu třeba v Polsku je servis, který si začal mimo jiné produkovat i vlastní kopie origo flex kabelů do těch prémiovějších fotoaparátů (Fuji GA645Zi, Contax T2) a tam je vidět, že i to se opravit dá. 
 

Já s dálkoměry mám taky trošku problém. Reálně jediný, který používám, je původní Contax T a tam stejně při f8+ není moc potřeba ostřit. Nevím no, asi nemám dostatečně dobrou představivost, ale prostě zrcadlovka je zrcadlovka. Jenomže po celodenním nošení Pentaxu 67 na krku má člověk pocit, že mu roste hrb :D 


  • 1

#10 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 1 červenec 2023 - 10:37:41

Achillova pata… to jsem dobrej blb. :D


  • 0

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 1 červenec 2023 - 18:29:45

Můžete sdělit, jaký šikovný servis v Polsce máte na mysli?
  • 0

#12 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 1 červenec 2023 - 21:14:30

Můžete sdělit, jaký šikovný servis v Polsce máte na mysli?

Ano, tento: https://www.fotonaprawa.pl/. Mají i videa na YT, na Redditu jsem narazil na pár kladných ohlasů.


  • 1

#13 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 2 červenec 2023 - 11:31:31

Tak ten polský servis vypadá super! Díky za odkaz.

 

Jinak já mám na prodej Mamiya 6 (protože jsem koupil tu zde jmenovanou GF670 od Luigiho). Ale to podle všeho není relevantní. 
Můžu rozhodně oba foťáky doporučit. Výsledky jsou ohromující a bytelnost vysoká. GF670 mi přijde trochu bytelnější. 

Nicméně na ebay bych je osobně nehledal. Spíš někde v Německu a dojet si pro něj.


  • 2

#14 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 2 červenec 2023 - 13:19:36

Tak ten polský servis vypadá super! Díky za odkaz.

 

Jinak já mám na prodej Mamiya 6 (protože jsem koupil tu zde jmenovanou GF670 od Luigiho). Ale to podle všeho není relevantní. 
Můžu rozhodně oba foťáky doporučit. Výsledky jsou ohromující a bytelnost vysoká. GF670 mi přijde trochu bytelnější. 

Nicméně na ebay bych je osobně nehledal. Spíš někde v Německu a dojet si pro něj.

Není zač, podle všeho zvládnou opravit víc, než uvádí na webu. Minimálně jsou schopní to zkusit.

 

Tu Mamiyu 6 jsem zahlédnul na Paladixu, věřím, že se brzo o ní někdo přihlásí :) pro mě ten čtverec prostě není.

 

Já hledám všudemožně, ale na eBayi jsem obvykle měl největší štěstí a hlavně je to za mě bezpečné. Bohužel třeba Kleinanzeigen vypadají na první pohled fajn, ale je tam na můj vkus docela velké množství pochybných inzerátů. Spousta prodávajících jakože "nabízí" tu bezpečnou platbu (něco jako na Aukru, tzn. peníze v úschovně), ale když jim člověk pošle nabídku, tak se začnou vymlouvat a hrají to PayPal F&F (tam není žádná garance) nebo převod a do toho já jít nehodlám. 
 

Pak mám rád třeba kamerastore, to jsou fakt profíci. Jenomže u podobných lepších online bazarů prostě člověk zaplatí plnou/trochu nadstandartní cenu. 
 

Nejraději bych tedy nakoupil tady v ČR :) nečekám, že mi jí někdo prodá za pade, ale taky nehodlám v tom nechat 100K. Někde na půl cesty by to bylo fajn.


  • 0

#15 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 2 červenec 2023 - 15:44:28

Díky za ten tip na polský servis!
Prověřím s kamarády analogisty z PL reputaci.

Ale je to Kraków, takže kousek od domu a dá se tak spojit příjemné s užitečným (protože posílat foťáky / objektivy v balíku nehodlám, pokud existuje možnost osobního předání / převzetí).


  • 1

#16 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 2 červenec 2023 - 18:12:53

Díky za ten tip na polský servis!
Prověřím s kamarády analogisty z PL reputaci.

Ale je to Kraków, takže kousek od domu a dá se tak spojit příjemné s užitečným (protože posílat foťáky / objektivy v balíku nehodlám, pokud existuje možnost osobního předání / převzetí).

Není zač! Osobní zkušenost bohužel nemám. 
 

Když už jsme u toho Polska, nemáte nějakou zkušenost s interfoto.eu? Narazil jsem na ně před nějakou dobou a mají občas docela zajímavé věci, ale ten eshop působí dost předpotopně (profesní deformace :D), a tak jsem zatím nesebral odvahu tam něco kupovat…


  • 0

#17 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 3 červenec 2023 - 11:46:17

Interfoto je úplně v pohodě. Kupujou tam lidi z celýho světa.

 


  • 1

#18 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 4 červenec 2023 - 11:53:29

Díky za ten tip na polský servis!
Prověřím s kamarády analogisty z PL reputaci.
Ale je to Kraków, takže kousek od domu a dá se tak spojit příjemné s užitečným (protože posílat foťáky / objektivy v balíku nehodlám, pokud existuje možnost osobního předání / převzetí).

Dane, mám osobní zkušenost, nechal jsem tam opravit Ga645Zi s notorickým problémem. Levné to není, ale férově nabízejí zaslání nového dílu a urob si sám. Po zhlédnutí jejich návodného videa se do toho ovšem pustí jen lidé o dva řády šikovnější než já. V ceně je i zahraniční poštovné. Jsou v pohodě.
  • 2

#19 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 4 červenec 2023 - 13:11:49

Horenak: o díky!

Jinak dostal jsem ještě jeden tip na servis v Polsku, trochu z ruky, takže už to není o osobním předání (Lublin, kousek od ukrajinských hranic) - pan Piotrowski

http://www.fotoserwis.lublin.pl/


  • 1

#20 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 5 červenec 2023 - 16:56:17

dovolím si přijít s trošku netradiční alternativou a to je graflex xl


  • 0

#21 martinsnajdr

martinsnajdr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 7 srpen 2023 - 13:04:32

Zeptám se, protože za zeptání nic nedám, i když je šance malá... (ve FB skupině M7 nic, pan Kocián také nemá)

 

Neměl by tu někdo k prodeji krytku těla na Mamiyu 7? Na eBayi je jeden listing, ale když si to spočítám, tak to vyjde tak na 2500-2700 a to je na mě trošku moc za kus plastu. A 3D vytisknutou nechci...

 

PS: Už M7 nesháním, díky všem za názory ve vláknu  :cool:


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:mamiya, fujifilm

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních