Přejít na obsah


Fotka

Neutrální / alkalický ustalovač


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 2 srpen 2023 - 21:55:46

Více a více používám buďto neutrální nebo přímo lehce alkalický ustalovač - a to jak na negativy (hlavně pro pyro vývojky), tak především v pozitivním procesu na barytové papíry s ohledem na snazší a kratší praní papírů.

 

Nicméně jedna praktická otázka související s celým procesem.

Vývojky jsou více nebo méně alkalické.
Přerušovací lázeň / stop je kyselá a používá se, aby okamžitě zastavila vyvolávání a nekontaminovala ustalovač.

Klasický ustalovač je více nebo méně kyselý.

 

Teď k mé otázce - jestliže použivám alkalický ustalovač (a nebo třeba neutrální), je nutné použít přerušovací lázeň? Nestačilo by pouze přerušit vodou a následně rovnou do ustalovače?

Kyselý přerušovač bude také snižovat vydatnost alkalického či neutrálního ustalovače. Je proto nutné (a proč) použít přerušovací (kyselou) lázeň?

Díky za poznatky.


  • 0

#2 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 2 srpen 2023 - 22:59:02

V negativním procesu pouze voda a v pozitivním do přerušovací vody odliju troch starší TF2.
  • 4

#3 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 2 srpen 2023 - 23:04:55

Já bych řekl, že při použití nekyselého ustalovače u papírů je naopak přerušovací lázeň nutností - čistou vodou se nic nepřerušuje, jen snižuje koncentrace vývojky, ta je ale nasáklá v papírovině, a její vyprání tak trvá dost dlouho, přičemž vyvolávání ze strany papíru pokračuje po celou dobu. Navíc vypírání probíhá nerovnoměrně, tedy i vyvolávání. Mezi přerušovací lázeň (která by se neměla prodlužovat) a ustalovač je určitě dobré zařadit oplach čistou vodou. (Z počátku jsem nějakou dobu přerušovací lázeň nepoužíval a někdy jsem měl žluté a flekaté okraje - už je to ale dlouho a nejsem si úplně jist, jestli to bylo způsobeno přímo a jen tím, nebo i tím, že jsem prase a jel jsem lázně na úplnou hranu i za ni; nicméně co používám přeručovací lázeň - buď kyselinu citronovou, nebo poslední dobou radši levnější a trvanlivější - a v některých ohledech bezpečnější - 2% octovou lázeň - nestává se mi to.)

 

Co se týká pyro vývojek, konkrétně Pyrocatu HD, dost jsem to zkoumal, a objevují se názory i od nejpovolanějších, že k nějakému tragickému úbytku onoho pyrozávoje nedochází ani při užití přerušovací lázně, ani při užití kyselého ustalovače. To ale doporučuju ještě přezkoumat, u Pyrocatu já osobně používám "prostý ustalovač" ("plain fixer") a časy jsem uzpůsobil tak, aby mi to vycházelo i s 1-1,5minutovým vypíráním čistou vodou, u planfilmů aspoň 2-3x vyměňuju.


  • 0

#4 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 2 srpen 2023 - 23:39:44

iuliuzz: tady by byl vhodný komentář chemika. Budu se soustředit na pozitivní proces (v negativním nepoužívám přerušovač, pouze párkrát propláchnu čistou vodou). Vzhledem k tomu, že papíry vyvolávám zcela (nevytahuju z vývojky před úplným vyvoláním exponovaného latentního obrazu), tak je mi úplně jedno, zda vyvolávání "pokračuje" dál - už nepokračuje = co bylo exponováno, je vyvoláno. Ano při extrémních časech může dojít k chemickému zašednutí, ale to tady asi nehrozí. Takže stejně potřebuji zcela ustálit a velmi dobře vyprat -  s ohledem na dlouholetou stálost. Pro ten přerušovač tady laicky nevidím úplnou nutnost. I přes mezi-oplach ve vodě po vývojce a před ustalovačem, bude ustalovač postupně kontaminován vývojkou a proto stejně je dobré častěji měnit ustalovač. Ale to jsou jen velmi laické domněnky.


  • 0

#5 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 3 srpen 2023 - 02:20:18

No ona otázka, co jsi položil, je z těch, o kterých se lze hádat donekonečna a asi se to i děje a někdy dost zarputile a konečné, robustní vědecké zdůvodnění v nedohlednu. Darkroom Cookbook uvádí obě varianty jako možné, třeba Ti tamní odpověď postačí.

 

Já to asi dělat nepřestanu. Ale kdybych přestal, asi bych chtěl, aby ta voda byla stále čerstvá, nejlépe proudící, toho v misce nedosáhnu. Ale to bych vlastně chtěl i při oplachu po přerušovači..

 

K tomu úplnému vyvolání papíru - ona ta redukce stříbra pokračuje furt a ty časy nemusí být nijak extrémní, aby došlo k viditelné změně charakteru fotografie. Ono se v českých příručkách všude píše o takovém úplném vyvolání, ale to je jen takový pomysl, sice pro většinu případů dostačující, ale přeci jen zjednodušení; myslím, že je lepší o tom uvažovat trochu diferencovaněji, ale to je na jinou diskuzi.

 

A k tomu "velmi dobrému vypírání" - existuje i názor, že stopy thiosíranu naopak chrání redukované stříbro.. Taky na pěknou debatu, co?:)


  • 0

#6 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 3 srpen 2023 - 04:45:58

No a aby to nebylo úplně jednoduché přidám ještě nedávnou zkušenost s ustalovači při zpracování extrémně pomalého negativu Kodak 2237 v 510Pyro. Pokud ho po vyvolání propláchnu čistou vodou a použiji TF2 je negativ klasicky nažloutlý až narůžovělý s vysokým kontastem a skutečně můžete exponovat podle tmy ve fotobrašně. Pokud negativ po vyvolávání v 510 propláchnete vodou a ustálíte v Kodak ustalovači tak vytáhnete modrý negativ téměř se "závojem" a kontrast je výrazně nižší. Pokud ustalujete napřed v TF2 4 min po opláchnutí ho dáte do kyselýho kodaku snížíte kontrast. Pokud pořadí obrátíte tak TF2 vybělujete a jakoby zbavujete "závoje".A to vše je ještě závislé na čerstvosti ustalovačů.No a pak mě ještě napadlo do přerušovací lázně přidat trochu triethanol aminu.Rezidua schopné reakce ještě nepatrně přiostří obraz ale zároveň zjemní už tak malé zrno z 510Pyro(zní to nelogicky že?). Říkal jsem si jak snadné bude otestovat tento negativ, ale nic nebylo vzdálenější pravdě. Protože až použitým ustalovačem(nebo jejich kombinací) měním úplně charakteristiku obrazu.
  • 0

#7 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 3 srpen 2023 - 09:09:59

Více a více používám buďto neutrální nebo přímo lehce alkalický ustalovač - a to jak na negativy (hlavně pro pyro vývojky), tak především v pozitivním procesu na barytové papíry s ohledem na snazší a kratší praní papírů.

 

[…]Teď k mé otázce - jestliže použivám alkalický ustalovač (a nebo třeba neutrální), je nutné použít přerušovací lázeň? Nestačilo by pouze přerušit vodou a následně rovnou do ustalovače?

Kyselý přerušovač bude také snižovat vydatnost alkalického či neutrálního ustalovače. Je proto nutné (a proč) použít přerušovací (kyselou) lázeň?

Nemůžu to teď najít, ale někde jsem četl, že se při alkalickým ustalovací nesmí používat kyselá přerušovací lázeň. Ale jak píšeš dál, v pozitivním procesu přerušování není podstatné, ovšem s výjimkou lith procesu (proto lith printy ustaluji, po přerušení, v kyselým ustalovací).


  • 1

#8 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 3 srpen 2023 - 09:55:32

Pokud se v mezikrocích střídá skokově pH z kyselého na zásaditý a opačně dochází k nežádoucím reakcím solí dříve než začnou reagovat na emulzi. V každém mezikroku mám pouze vodu max s něčím neutrálním. Ono ce může stát( a stává se) že vám na negativu zůstane něco nechtěného a hlavně nerozpustného. U definovaných procesů používa doporučené postupy a u pokusech prostě vodu. Ideálně demi nebo destilku, takovou tu chudou co ráda ještě cokoliv přijme ale málo odevzdá
  • 1

#9 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 srpen 2023 - 10:43:22

Pokud bude ustalovac neu/alk, tak se prerusuje vodou.

Pokud bude ustalovac kys, tak se prerusuje vodou nebo necim kyselym.

 

Takhle to znam ja a spada to do desatera, takze nad tim uz ani nepremejslim. Pac pokazdy, kdyz sem se tomuhle snazil vzeprit, tak to dopadlo tragikomicky.


  • 1

#10 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 3 srpen 2023 - 14:06:37

Díky všem za komentáře! Líbila by se mi vědecká studie, kde se procesy při vyvolávání, přerušování a ustalování přesně popíšou a jsou z toho vyvozeny nějaké závěry, budu muset pohledat, stoprocentně to někdo kdysi dělal. Přece jenom tady bylo skoro celé století chemicky vytvářené fotografie.


  • 0

#11 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 3 srpen 2023 - 14:09:12

 

Více a více používám buďto neutrální nebo přímo lehce alkalický ustalovač - a to jak na negativy (hlavně pro pyro vývojky), tak především v pozitivním procesu na barytové papíry s ohledem na snazší a kratší praní papírů.

 

[…]Teď k mé otázce - jestliže použivám alkalický ustalovač (a nebo třeba neutrální), je nutné použít přerušovací lázeň? Nestačilo by pouze přerušit vodou a následně rovnou do ustalovače?

Kyselý přerušovač bude také snižovat vydatnost alkalického či neutrálního ustalovače. Je proto nutné (a proč) použít přerušovací (kyselou) lázeň?

Nemůžu to teď najít, ale někde jsem četl, že se při alkalickým ustalovací nesmí používat kyselá přerušovací lázeň. Ale jak píšeš dál, v pozitivním procesu přerušování není podstatné, ovšem s výjimkou lith procesu (proto lith printy ustaluji, po přerušení, v kyselým ustalovací).

 

 

No a to je drahý kamaráde další věc k diskusi. On ten přerušovač a ustalovač (kyselé) má také vliv na barvu lith zvětšeniny. Kdysi jsem to zkoušel, vzorky už asi nedohledám. Když není přímé porovnání, tak je to asi u tohoto procesu úplně jedno, ale i tato informace se může hodit.

S některými papíry není až tak těžké vynechat přerušovač. Velmi rychlé papíry jsou samozřejmě tím případem, kdy stop - fix je nutnost.


  • 0

#12 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 srpen 2023 - 14:45:47

Studie na urovni pouzitelnosti ruzny chemie samozrejme jsou - jen se tomu nerika napr. "vliv ustalovace na kvalitu papiru", ale spis neco jako "Rychle vyvolavani cernobileho filmoveho materialu v prostredi elektromagnetickych laboratori" (zrovna tohle sem nedavno hledal) a jsou toho plny, z webu pristupny, zdroje narodnich knihoven.

 

Ciste technickou studii dela vyrobce materialu a vysledkem je datasheet "co v cem a jak machat".


  • 0

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 4 srpen 2023 - 14:02:35

Kysly prerusovac ma zmysel ako ochrana kysleho ustalovaca.
Zasadity ustalovac ma zmysel najma pri pouzivani Staininig and Tanning Developers. Pyro 510, ABC Pyro, Pyrocat HD, PC-TEA atd.
A to preto, pretoze hnedasty zavoj sa v prostredi so siricitanmi a pyrosiricitanmi rozpusta - efekt sa strac.
Vyhodou zavojujucich vyvojok je, ze pri kratsom vyvolavani nerastie zrno. Denzita je tvorena suctom denzit zo striebra a denzit zo zavoja.
Zasadity ustalovac neblizi ziadnemu filmu ani papieru. Ba ani RC papieru. Ovsem, skusenosti niekoho ineho mozu viest k inym odporucaniam. Sam si rad precitam, kto a s cim ma lepsie odlisne skusenosti


  • 1

#14 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 4 srpen 2023 - 15:30:38

Kysly prerusovac ma zmysel ako ochrana kysleho ustalovaca.

A taky v procesech, v je třeba proces vyvolávání velmi rychlé přerušit, na co postupné zmenšovaní koncentrace vývojky v emulzi při oplachu vodou nestačí. Příkladem je lith print.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních