Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Diletantští przniči


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 srpen 2023 - 20:23:47

Vážení kolegové, dostal se mi do rukou Pancolar M42 - Auto, Carl Zeiss Jena, F=1,8/50mm. Výrobní číslo neuvádím. Praktica MTL5 ve velmi zachovalém stavu, dobový nalezenec z pozůstalosti. V objektivu se nějaký diletantský blb rochnil. Rozesrané je celé ostření, helicoid je posunut a minimální zaostřovací vzdálenost je mimo od té minimální na stupnici. Šrouby ožvýkané, ale velmi dovedně retušované lakem stejné matnosti, jako povrch. Zajišťovací červík na vnitřním těle se neznámý blb ani nesnažil zašroubovat zpět. Zející ožvýkaný závit vnitřní výsuvné části je prázdný. Podobně, jako dutá lebka diletantského pablba, který,

v euforickém adrenalinovém návalu "opravil" jinak velmi kvalitní objektiv. Šíbrům je to zcela jhostejné, jde pouze jen o peníze...

"Starý Jezevec" Erik  

 

 

 


  • 0

#2 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 srpen 2023 - 06:26:49

Na něčem se ale naši "noví mechanici/opraváři" musí učit. Tentokrát to nevyšlo, příště už to bude lepší. 


  • 3

#3 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 10 srpen 2023 - 08:52:04

Asi bych nezakládal nové vlákno a spíš to hodil do ,,co me zlobí”, ale vlastně s Vámi soucítím. Pancolary jsou krásné objektivy. Když sám nevím, zabalím to do bubl. folie a pošlu k panu Blažkovi, Vítkovi, nebo Kejvalovi. To jsou machři.

Na naučení jsou tu jiné katastrofy jako Revue a podobné obskurnosti…
  • 1

#4 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 10 srpen 2023 - 10:14:28

Asi bych nezakládal nové vlákno a spíš to hodil do ,,co me zlobí”, ale vlastně s Vámi soucítím. Pancolary jsou krásné objektivy. Když sám nevím, zabalím to do bubl. folie a pošlu k panu Blažkovi, Vítkovi, nebo Kejvalovi. To jsou machři.

Na naučení jsou tu jiné katastrofy jako Revue a podobné obskurnosti…

Svatá pravda. 


  • 0

#5 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 10 srpen 2023 - 11:50:15

Nezatracoval bych foťáky Revue obecně, jedná se pouze o značku a nikoliv výrobce pod kterou se prodávaly různí výrobci fotoaparátů, ať už renomovaných či horších. Taková Revue Auto-Reflex je úplně to samé jako legendární Konica Auto-Reflex, japonská kinofilmová zrcadlovka která jde přepínat mezi half-frame a full-frame. Jediný rozdíl je vrchní část kde místo Konica je vyraženo Revue. Vyrobeno v Japonsku Konicou.  


  • 1

#6 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 10 srpen 2023 - 14:13:51

Foťáky od Revueflex mám 2. Je to kopie Chinonu a Ricohu. Oba dva mrtvé. Klasika, automatika - řízení závěrky je v pekle (proto budu vždy tvrdit kašlete na foťáky s jakoukoli automatikou, nebo prioritou, jsou to předem ztracené peníze). Mám také samotný Chinon a i Ricoh, a zde problémy žádné nejsou. Byť s nimi nefotim.

Co se tyče těch objektivu, jedním slovem -nekupovat-.

Ja nejsem zrovna ten pověřený, ale myslím, ze pan Blažek by Vám o té značce řekl své…
  • 1

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 září 2023 - 19:38:26

Vážení kolegové, dostal se mi do rukou Pancolar M42 - Auto, Carl Zeiss Jena, F=1,8/50mm. Výrobní číslo neuvádím. Praktica MTL5 ve velmi zachovalém stavu, dobový nalezenec z pozůstalosti. V objektivu se nějaký diletantský blb rochnil. Rozesrané je celé ostření, helicoid je posunut a minimální zaostřovací vzdálenost je mimo od té minimální na stupnici. Šrouby ožvýkané, ale velmi dovedně retušované lakem stejné matnosti, jako povrch. Zajišťovací červík na vnitřním těle se neznámý blb ani nesnažil zašroubovat zpět. Zející ožvýkaný závit vnitřní výsuvné části je prázdný. Podobně, jako dutá lebka diletantského pablba, který,
v euforickém adrenalinovém návalu "opravil" jinak velmi kvalitní objektiv. Šíbrům je to zcela jhostejné, jde pouze jen o peníze...
"Starý Jezevec" Erik

Tomu se říká "napaden kutilem - zničen debilem". Kvalifikovaní opraváři mají na opravy takovýchto věcí speciální, několikanásobné sazby.
  • 1

#8 Jaroslav Blažek

Jaroslav Blažek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 prosinec 2023 - 14:49:04

  V dnešní době digitálů se objevují stále noví mechanici, kováři a barbaři na analogy. Je to hrůza. Stáhnou si servisní manuál a už ví vše !!!!  Pracují s kombinačkami, dvoukilovým kladívkem, nůžkami a podobně. Upozornění, že servisní manuály jsou pouze pro servisní techniky, kteří jsou většinou již vyškoleni na daný model a manuál jim slouží jako kontrolní průvodce -  to je nezajímá. Těmto rádoby mechanikům chybí absolutní soudnost ke své činnosti.  Mimo jiné Pancolar je vynikající objektiv, šest optických elementů(1.8/50mm), a velmi dobře spočítaný. Není lehké opravovat mechaniku třeba již u prvních modelů. Dále Revue je obchodní řetězec a pod tímto názvem vyrábějí různé firmy své produkty s přáním uvedení názvu tohoto řetězce.  Nezatracoval bych tyto výrobky ale problém je jinde. Mechanické a kovové výrobky přežijí, ale plasty, umělé hmoty, molitany a v neposlední řadě i samotná elektronika nepřežijí. Kdo z výrobců počítal že se bude přístroj používat i za 50 let !!!! U 90% japončíků je molitan(těsnění dvířek, vnitřní těsnění dílů, hranolu apd.) absolutně v rozkladu, buď lepí, nebo se drolí a poškozuje mechaniku celého přístroje. Toto jsou důležité informace. Fandím a rád servisuji Praktiky řady "L". Kovová zrcadlovka s plasty nefunkčními (horní a dolní eloxované kryty) a pokud se servisuje dle zásad daných výrobcem přežije.......Bohužel Praktika nese přívlastek komunistické dělby práce.


  • 4

#9 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 26 prosinec 2023 - 19:18:42

Souhlasím s Vámi pane Blažek.

Vždyť na fotoaparátu potřebujete pouze to, aby mu fungovala spolehlivě závěrka a nikde do něj neteklo světlo.
Zbytek už udělá kvalitní film, dobrý objektiv a hlavně, světlo.

Zbytek je hledání nekonečných důvodu, proč to nešlo a proč mi tato značka nebude dobře fotit …


(Jinak Praktika je super) :)
  • 1

#10 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 prosinec 2023 - 08:43:33

No tiez ked som bol mlady este na zakladnej skole som si myslel ze všetko viem najlepsie...
A znicil som Prakticu L a este teraz mi je to luto. Dnes uz do veci len tak nelezem a najprv porozmyslam
  • 0

#11 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 prosinec 2023 - 14:51:02

Mne osobne tohle nadavani gerontu na ty "mlady co si stahnou veci z internetu a uz vi vse" vyhovuje, protoze to bude mit pouze par vysledku:

 

1) kutil bude kutit a vyrabet hromadku srotu z jinyho srotu

2) kutil se sprajcne a dokaze to opravit, na truc temhle gerontum

3) kutil se chytne za hlavu a najde nekoho kdo to dokaze opravit a radne za to zaplati - takze na tom vydela nekdo jinej

 

selekce bude vzdy fungovat...

 

Co si ale geronti neuvedomuji, ze misto aby pomohli a alespon nejak udrzeli tohle opravarenske remeslo pri zivote - specialne v dobe sdileni informaci na internetu, tak radsi si vsechno pekne drzi u sebe, kreckuji a nadavaj na vsechno a vsechny... Az jednoho dne natahnou backory, tak se o nich bude rikat neco ve smyslu "jo ten byl dobrej, ten toho dokazal opravit, ale nerudnej dedek to byl, to jo"...

 

a tohle si muze kazdej geront v klidu stahnout na sebe, at uz se jedna o opravu cehokoliv, nebo i o tom jak uvarit ten spravnej gulasek.

 

Nejhorsi je proste prekrocit to svoje ego...


  • -1

#12 Jaroslav Blažek

Jaroslav Blažek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 prosinec 2023 - 14:01:09

Mne osobne tohle nadavani gerontu na ty "mlady co si stahnou veci z internetu a uz vi vse" vyhovuje, protoze to bude mit pouze par vysledku:

 

1) kutil bude kutit a vyrabet hromadku srotu z jinyho srotu

2) kutil se sprajcne a dokaze to opravit, na truc temhle gerontum

3) kutil se chytne za hlavu a najde nekoho kdo to dokaze opravit a radne za to zaplati - takze na tom vydela nekdo jinej

 

selekce bude vzdy fungovat...

 

Co si ale geronti neuvedomuji, ze misto aby pomohli a alespon nejak udrzeli tohle opravarenske remeslo pri zivote - specialne v dobe sdileni informaci na internetu, tak radsi si vsechno pekne drzi u sebe, kreckuji a nadavaj na vsechno a vsechny... Az jednoho dne natahnou backory, tak se o nich bude rikat neco ve smyslu "jo ten byl dobrej, ten toho dokazal opravit, ale nerudnej dedek to byl, to jo"...

 

a tohle si muze kazdej geront v klidu stahnout na sebe, at uz se jedna o opravu cehokoliv, nebo i o tom jak uvarit ten spravnej gulasek.

 

Nejhorsi je proste prekrocit to svoje ego...

 

A vo tom to je - chybí soudnost........


  • 0

#13 JiriPlzen

JiriPlzen

    Nováček

  • Předplatitel
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 prosinec 2023 - 18:18:56

Ono těm "mladým" často nezbývá nic jiného než si stáhnout servisní manuál a pokusit se to opravit.

 

Protože ti "staří" si to šmudlí doma a čekací doba na opravu jsou měsíce.

 

Protože ti "staří" na otázku, zda mají nástupce odpovídají, že nemají.

 

Když se najde člověk, co by se to rád naučil a zeptá se porůznu, že byl "šel na zkušenou", tak mu odpoví: "Jóó mladej, my jsem se museli všechno učit sami. My to máme poctivě vydřený. A vy mladý byste chtěli všechno hned. A takhle by to teda nešlo."

 

Kruh se uzavře: "V dnešní době digitálů se objevují stále noví mechanici, kováři a barbaři na analogy. Je to hrůza. Stáhnou si servisní manuál a už ví vše !!!!"

 

A je vymalováno.


  • 0

#14 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 31 prosinec 2023 - 21:12:06

podle mě to tak jednoduché není. nechci kecat, ale byly učební obory, kde se učila jemná mechanika zaměřená na fotoaparáty. pak se jezdilo na školení i za hranice, aby se člověk naučil daný typ fotoaparátu opravovat. a k tomu je většinou několik desítek let praxe. já se vůbec nikomu nedivím, že nechce nikoho zaučovat, když zájemce s nějvětší pravděpodobností nemá absolutně žádný základ a o jeho šikovnosti a technickém uvažování může potenciální školitel pouze doufat


  • 1

#15 OK1WRM

OK1WRM

    Nováček

  • Předplatitel
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 březen 2024 - 16:31:00

Vše napsané platí a protože nic není pouze černé nebo bílé (konečně to by tu všichni měli vědět, že ;-) ) tak ve všech oborech se vyskytnou patlalové i špičkoví odborníci.

 

Jak mezi mechaniky (pro automechaniky to platí dvojnásob), tak mezi doktory atd. Já jsem v oboru jemné mechaniky vyučen a nějakou dobu jsem se tím i živil a po delší pauze jsem se k tomu zase vrátil.

 

Nedávno jsem si pořídil P30n, která se nedala natáhnout. Páka šla na konec, ale ten proces neudělal co měl. Protože praktiky řady L normálně opravuju pro jejich propracovanou konstrukci a vcelku jednoduchost, tak jsem se rozhodl,

 

že se do ní pustím. Bylo to po konzultaci s jedním mechanikem penzistou z Druopty (kde tohle přesně dělali), který na dotaz, zda je to nějaká "běžná" a opakující se závada odpověděl, že to se nedá říci, že to může být cokoliv :-)

 

Nevím, jestli mi to nechtěl říci, nebo to opravdu nebyla běžná závada, ale dospěl jsem k rozhodnutí, že to budu muset zkusit.

 

Pustil jsem se do ní a po překonání několika špeků typu - levý závit na páčce a spol. jsem po rozpůlení identifikoval závadu v zatuhlém čepu přepákování. Po namázání a rozhýbání čepu, složení přístroje a bezchybný chod. Ten přístroj mi tak

 

přirostl k srdci, že už s ním zůstanu :-)

 

ještě jsem mu pořídil mladšího bráchu P50, aby se mu nestýskalo.

 

Fakt je, že když se někdo chce touto prací zabývat, tak stráví na začátku fůry času výrobou speciálních nástrojů a přípravků, kterých je třeba pro Praktiku asi deset, včetně přesně nabroušených šroubováků pro jednotlivé typy šroubků a bez

 

nich je člověk druhej a prostě to neudělá a nebo to potom vypadá, že to opravoval ruský mužik někde ve stepi.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních