Přejít na obsah


Fotka

širokoúhlý Nikkor

Nikkor 24 mm Nikkor 28 mm Nikkor 35 mm

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 srpen 2023 - 19:30:42

Ahoj, rád bych do tohoto vlákna nasál vaše zkušenosti a vědomosti ohledně širokoúhlých objektivů pro Nikon.

 

Třeba to pomůže nejen mě, ale i dalším temnokomorníkům.

 

 

Mám teď půjčený Nikon F-301. Na něm svůj objektiv NIKKOR 85 mm f/1,8 AF-D. Uvnitř film FP4 plus. Do zimy chci film dofotit a pokud budu s výsledky po technické stránce spokojen, rád bych foťák zařadil do

 

výzbroje po bok Ikonty 520/2. 

 

K tomu by se mi ale hodilo i širší ohnisko. Možná i padesátka, ale tam mám výběr celkem jasný. NIKKOR 50 mm f/1,4 AF-D. Jelikož bych ho mohl použít i na svého digitálního veterána D80, případně v budoucnu na full frame.

 

Širší ohnisko jsem si představoval zhruba 24 mm, nebo 28 mm. Případně místo padesátky a širokáče kompromisních 35 mm. Všechny tyto bych používal výhradně pro F-301. Ne pro D80.

 

Pokud jsem to dobře pochopil, měl bych se pídit po verzích Ai, AiS, AF-D.

Když mrknu ke Škodovi, vidím tam:

 

NIKKOR MF 28/3,5 Ai

 

NIKKOR MF 28/3,5 AiS

 

NIKKOR MF 24/2,8 Ai

 

NIKKOR MF 24/2,8 AiS

 

NIKKOR MF 24/2 Ai

 

NIKKOR MF 35/2 AiS

 

Verze AF-D nevypisuji, jelikož na ně jsou podrobné testy na photozone.de. Byť na digitálních tělech, ale jistou vypovídající hodnotu jistě mají a objektivy z nich bohužel vycházejí dosti bídně.

 

Ještě mi tu chybí NIKKOR 28/2,8 AiS. Ten bude (bazarový) asi špatně k sehnání, jelikož v testech vychází velmi dobře. Je to jediný z těchto starších objektivů, na který jsem našel test ostrosti při různých clonách. 

Na ostatní výše uvedené objektivy jen slovní hodnocení.

 

Osobně ocením objektiv, který bude po zaclonění na 5,6-8 ostrý až do krajů, neboť bych ho měl primárně na krajinu. A nebude mít moc velké soudkovité zkreslení. Odolnost v protisvětle by byla fajn, ale u těchto veteránů jí dle slovních hodnocení asi nelze moc očekávat.

 

Předem díky za vaše postřehy.

 

Vašek

 

 

 


  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 srpen 2023 - 04:29:22

ještě mrkni na voigtlandery 28 a 40mm


  • 0

#3 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 213 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 29 srpen 2023 - 11:23:53

Z uvedených mám skúsenosť len s 35/2 a 24/2, a 24/2 by som skôr neodporúčal - je veľmi mäkká, aj po zaclonení (samozrejme, môže to byť len moja vzorka). S 35/2 som bol veľmi spokojný (Ai aj AiS sú opticky rovnaké).

 

Dávnejšie som vlastnil aj 28/2.8 Ai - teda predchodcu toľko oslavovanej AiS verzie - a fungoval skvele, na filme aj na crop digitále.


  • 0

#4 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 srpen 2023 - 21:36:13

Pokud se rozhodnu nějaký kupovat, tak se asi poohlédnu po 24 2,8 Ai, nebo AiS. 

 

Jestli tomu dobře rozumím, tak rozdíl mezi Ai a AiS je v tom, že s AiS mohu používat program A a P. Zatím co s Ai vše jen manuálně.


  • 0

#5 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 213 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 31 srpen 2023 - 13:54:38

Nie tak celkom - AiS objektívy pridali podporu pre P a S mód, A funguje aj s Ai a staršími objektívmi.

 

Celá úprava spočívala v tom, že kým u Ai objektívov telo vedelo "prečítať" clonu, ktorá bola nastavená na objektíve, u AiS objektívov ju vedelo aj presne nastaviť - vďaka tomu, že vzťah mechanického prepojenia "stop-down" páčky a clony bol u AiS objektívov lineárny (každá "stopka" posunie stop-down páčku na bajonete objektívu o rovnakú vzdialenosť - u Ai objektívov sa páčka posunie o väčšiu vzdialenosť, čím je clonové číslo vyššie).


  • 1

#6 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 31 srpen 2023 - 18:38:59

Děkuji za dovysvětlení. 

Stejně bych to musel vidět v praxi, abych ten rozdíl úplně pochopil. :mrgreen:

Mě úplně stačí, když bude foťák správně měřit světlo. Expozimetr je řešený tak, že v hledáčku svítí zvolený čas a nad ním, nebo pod ním, se zobrazuje čas spočítaný foťákem s ohledem na nastavenou clonu a citlivost filmu.

Tím, že nefotím ani s digitálem nic moc akčního, tak používám stejně jen plně manuální režim.


  • 0

#7 Kelei

Kelei

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 září 2023 - 17:20:24

Mne sa včera podarilo získať za dobrú cenu zrovna ten 24mm f2.8 AiS tak dúfam, že príde v stave, aký popisoval predávajúci :)
  • 1

#8 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 7 září 2023 - 11:01:46

Vážený pane kolego, Kelei. Zcela jistě jste budete spokojen. Objektiv NIKKOR-Auto, Nippon Kogaku, 1:2,8/24 mm (Pre-Ai), v excellentním stavu A+ jsem koupil na NIKON F, z roku 1967, jako poslední do kompletní sady 20-200 + Macro. Bez dodatečné úpravy na Ai v původním provedení mi realizace vydržela 20 let + a mám raost. Několikrát jsem měl zmíněný objektiv v rukou, ale dodatečně odfrézovaná ploška na Ai, to byla vesměs dílenská katastrofa, místy trčely částečně od frézy, či špíše rašple, oholené závity šroubků unašeče clony na Photomic. Byl trochu dražší, ale za kvalitu si musí domorodec trochu připlatit. Sluneční clona pro originál je velmi přínosná, co do potlačení rozptylu světla, vřele doporučují! Jako v té pohádce o chromém mravenečkovi: "Jeníku, nezavazuj, ještě jedna perlička!

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#9 Kelei

Kelei

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 září 2023 - 17:56:41

Ďakujem kolega za podelenie sa o skúsenosti s týmto objektívom, teším sa o to viac. Vďaka aj za radu ohľadom slnečnej clony, určite sa po nejakej obzriem :)
  • 0

#10 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 11 září 2023 - 19:26:37

Vážený pane kolego, Kelei. Sluneční clona NIKON HN-1, oriiginál v kovovém provedení je optimální volbou. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních