Přejít na obsah


Fotka

Leštička


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 MartinSafar85

MartinSafar85

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2023 - 15:35:14

Ahoj,
prosím o radu. Dnes jsem si domů přivezl leštičku. Celou jsem ji rozebral a vyčistil. Pak jsem spatřil tohle, viz. fotografie v příloze. Prosím o radu, dá se to tepelné těleso někde sehnat nové? Vzhledem ke stáří k tomuto již velikou důvěru nemám 😁. Nerad bych vyhořel. Děkuji

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 7 prosinec 2023 - 23:14:49

Vidíš? Kybys nebyl býval tak zvědavý, byl bys už teď leštil;)

Já to nikdy neotevíral, ale můžu se doma kouknout, jestli to v té mé nevypadá stejně. Použil jsem ji dvakrát, jsou s tím jen problémy. Co chceš leštit? Přečetl sis tady o tom všechno?
  • 0

#3 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 108 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 082

Publikováno 8 prosinec 2023 - 09:08:35

Leštička je v pořádku. Jen důsledně připomínám, že by měl řádně fungovat zemnící kabel, aby jsi pak při dotyku nevrtěl jak robertek s novejma duracelkama. 

  Otázka zní. Co budeš leštit? Valné většině z nás padá na leštičku prach.  Také pozor na napětí sítě. Leštička byla konstruovaná na napětí 220 ale nyní máme kerpánek více. 


  • 0

#4 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 8 prosinec 2023 - 15:30:51

Odvážné tvrzení, stanovit diagnózu podle fotky (navíc evidentně digitální). Bylo by dobré a správné nechat to prohlédnout/zkontrolovat od revizního technika. Minimálně změřit izolační odpor, zkontrolovat všechny spoje a stav izolací. Napětí nebude (pravděpodobně) vadit, ono se to potkává v tolerancích, dnes je 230 V +/- 10 %. Pokud by se to blížilo té horní hranici, tak to bude více hřát, teoreticky na té horní hranici bude výkon o 32 % větší, jenže spirála bude více teplá, tím vzroste její odpor. Takže to bude spíše o 15 % max., což by nemělo vadit.


  • 1

#5 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 8 prosinec 2023 - 19:05:33

Těleso nové přímo do leštičky určitě nebude někde na krámě. Ale dnes firmy vyrábějí skoro jakékoliv telěso, jaké si lze představit. Vyrobí i těleso podle vlstního návrhu. Samozřejmě by v takovém případě bylo levnější koupit novou leštičku.

 

Jak již bylo doporučeno - nechat zkontrolovat elektrikářem. Sám bych zkontroloval, ale do Ovy kvůli tomu nepojedu :-P Každopádně máš li odvahu a základní vybavení (alespoň multimetr), zkontroluj kabel (není li někde seklý, olupaný, zpuchřelý atd.), zkontroluj spoje uvnitř leštičky (jestli drží, nejsou utržené), změř odpor ochranného vodiče (dírka na vidlici a železo leštičky), měl by být co nejmenší (většina "domácích" multimetrů ukáže něco jako 0,2). Pokud bude OK, zkus zapnout a uvidíš. Ten ochranný vodič je důležitý, kdyby to bylo šlehlý na kostru, tak bez něj budeš svítit ty. O vyhoření bych se úplně nebál, já ostatně nikdy nenechávám leštičku zapnutou bez dozoru.

 

Napětí 220/230 V bych vůbec neřešil. Kdyby na tom záleželo, nemůžeme dnes používat polovinu spotřebičů co máme, a většina firem by zkrachovala, protože pořád dobře polovina elektromotorů co servisujeme je na 380 V a ne na 400 V :mrgreen:


  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 108 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 082

Publikováno 9 prosinec 2023 - 15:04:40

Neblbněte s tím, ta konstrukce vydrží věky. Několik jsem jich rozdělal, neb jsem potřeboval drát. Klidně by jsem ji používal. Znám ji. 


  • 0

#7 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 9 prosinec 2023 - 15:54:45

Mám to stejně s tím rozebíráním. A když už se rozhodnu v něčem vrtat, ačkoli to před tím fungovalo, musím být připraven hrdě přijmout i porážku. :)


  • 0

#8 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 9 prosinec 2023 - 18:06:32

To musí bavit...


  • 0

#9 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 10 prosinec 2023 - 12:23:36

Mám to stejně s tím rozebíráním. A když už se rozhodnu v něčem vrtat, ačkoli to před tím fungovalo, musím být připraven hrdě přijmout i porážku. :)

Když to funguje tak se v tom nehrabej. Staré heslo údržbáře. Mnohokrát ověřené v praxi.  :mrgreen:


  • 1

#10 MartinSafar85

MartinSafar85

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 3 duben 2024 - 13:10:05

<p>Ahoj. Děkuji v&scaron;em za odpovědi ✊</p>
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních