Přejít na obsah


Fotka

Nikon F-301

Nikon F-301

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
2 odpovědí na toto téma

#1 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 leden 2024 - 19:59:28

Ahoj,

 

jelikož jsem tu neviděl vlákno na tento fotoaparát, dovoluji si ho založit.

Třeba pomůže některému začátečníkovi s výběrem fotoaparátu.

 

Tento Nikon se mi dostal do rukou zhruba před rokem od táty, jelikož ho už léta nevyužíval. 

Po létech dovolenkového focení ho kvůli mizerné práci minilabů po přechodu na digitální technologie přestal používat (fotky byly divně barevné, s rozpitými detaily, jako z mobilu).

 

Lákalo mě ho vyzkoušet.

Jedinou novodobou zkušenost s kinofilmem jsem měl s Exaktou varex 2b po dědovi.

https://www.temnakom...-b-tessar-2850/

 

Bohužel kvalita kresby objektivu byla na všech clonách dost nekvalitní, stejně jako ergonomie ovládání a přesnost ostření. Lépe by se ostřilo odhadem podle stupnice, než ostřícím klínem v hledáčku.

Jinak ale oceňuji, že do něj netáhlo světlo a expozice byly v pořádku. 

 

Nikon byl v tomto úplně jinde. Velký světlý hledáček se třemi ostřícími pomůckami.

Původní zoom Sigma nevalné kvality jsem vyměnil za Nikkor 1,8 AF-D.

Film jsem použil FP4 plus.

 

Výsledek naplnil moje očekávání.

Fotografie na papíře 30x24 (ve výsledku menší A4) jsou s dostatečně vykreslenými detaily. Není to určitě perfektní ostrost jakou za optimálních podmínek dokáže i moje historická Ikonta 520/2, ale ta zase není zdaleka tak pohotová a univerzální.

Pro uživatele digitálních fotoaparátů, kteří by sem třeba zabrousili a chtěli by si vyzkoušet kinofim, mohu říci, že rozlišení mojí 10 Mpix zrcadlovky Nikon D80 je okometricky o trochu věší, ale rozhodně ne nijak výrazně. 

F-301 používá 4 AAA baterie, což považuji za výhodu. Má motorový posun filmu a samozřejmě měří expozici. I po těch letech zdá se korektně. ostření je manuální.

 

Pěkný video manuál i pro neangličtináře je zde:

 

U Škody v bazaru jich mívají poslední dobou hned několik. Nedokážu posoudit spolehlivost, nicméně můj kus šlape bez problémů. A za ty peníze...

 

Vašek

 

 

 

 

 

 


  • 0

#2 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 7 leden 2024 - 20:22:08

Tak je to vždy o objektivu a fotografovi. Ty krabičky mezi tím jsou jen taková libůstka. Z těch obyč nikonů mám doma F50 a taky funguje a dělá to co má. Hlavně ať slouží a dělá radost.
  • 1

#3 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 9 leden 2024 - 08:56:25

Tak je to vždy o objektivu a fotografovi. Ty krabičky mezi tím jsou jen taková libůstka. Z těch obyč nikonů mám doma F50 a taky funguje a dělá to co má. Hlavně ať slouží a dělá radost.


Tesat do kamene!

(Ještě bych přidal, že vždy to bude o světle, optice a pak o foto materiálu)
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních