Přejít na obsah


Fotka

Tepelný filtr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 16 leden 2024 - 08:45:09

Nenapadá někoho kde koupit skleněný (možná i fólie) tepéný filtr? Potřeboval bych do zvětšováku mezi žárovku a negativ. V USA jsem našel originál, ale určitě existuje něco i lokálně.
  • 0

#2 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 leden 2024 - 15:40:45

A co tak tie folie co idu za radiator, ma to 1-2 mm z jednej strany hlinikova folia
  • 0

#3 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 16 leden 2024 - 15:42:17

On se bohužel musí umístit mezi zdroj světla a negativ. Tzn. musí být čirý/čirá.
  • 0

#4 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 leden 2024 - 18:13:08

Aha , tak mozno nejake sklicka co predavaju do krbov a piecok tie su odolne vysokym teplotam.
Pripadne nejake male sklarstvo majstri maju vselico naodkladane
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 leden 2024 - 18:27:34

tepelně odolné sklo možná doma leží a sice ve starém halogenovém reflektoru 

tak ho jen upravit

ale nevím, jestli není tvrzené, kalené, či co se se tím všechno dělá - pak nejde dělit, brousit nic, ani vodním paprskem - praskne


  • 0

#6 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 17 leden 2024 - 01:48:49

Prosím, nezaměňujte tepelně odolné sklo a tepelný filtr. Tepelně odolné sklo, tedy sklo s malou teplotní roztažností, se dá opravdu nechat uříznout na míru do krbových dvířek. Dotaz byl ale na tepelný filtr, tedy sklo, které je sice průhledné, ale zachycuje infračervené (tepelné) záření ze žárovky, aby se negativ neupekl. Na vlastní nebezpečí nabízím jednoduché řešení: Tepelný filtr vynechat a použít do zvětšováku LED žárovku, která topí jen minimálně. Kromě úspory elektřiny je hlavní výhoda právě v tom, že zvětšovák není rozpálený jako blázen. 


  • 2

#7 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 184 příspěvků(y)
Reputace: 81

Publikováno 17 leden 2024 - 08:56:06

Jaký to je zvětšovák, resp. jaký konkrétně je tam zdroj světla? S tepelným filtrem bohužel neporadím. V Durstu(138) ho mám, ale sám se chystám vyměnit 300 W žárovku za nějaký LED ekvivalent. Momentálně celá skříň topí jak blázen to i při dost krátkých časech. Ona tam nominálně taky má být max 200 W. :) Zkušenosti a konkrétní tipy/typy se tu dohledat dají.


  • 0

#8 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 17 leden 2024 - 14:36:13

Je to Jobo/LPL 7515 4x5” zvětšovák. Všechny heat filtry tam jsou správně. Žárovka je 200w 24v halogen s patici gu5.3. Výměny za LED bych se obával, jestli nebude mít vliv na kontrast. Taky jsou většinou v elvivalentu mnohem slabší. To už spíš přemýšlím o konverzi na Heiland LED zdroj.
  • 0

#9 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 17 leden 2024 - 14:57:59

Jaký to je zvětšovák, resp. jaký konkrétně je tam zdroj světla? S tepelným filtrem bohužel neporadím. V Durstu(138) ho mám, ale sám se chystám vyměnit 300 W žárovku za nějaký LED ekvivalent. Momentálně celá skříň topí jak blázen to i při dost krátkých časech. Ona tam nominálně taky má být max 200 W. :) Zkušenosti a konkrétní tipy/typy se tu dohledat dají.

Ve svém durstu 3s (což je asi předchůdce 138s) vyměnil jsem žárovku (používala se tam velká opálová se závitem E22) na COB LED panel 30W 132x120 mm, před který dal jsem ještě rozptylovací filtr (který žere cca  2-3 stupně). Co se týče kontrastu – neumím říct, jestli se to posunulo, páč se žárovkou jsem to nikdy nezkoušel, nicméně ovlivňování kontrastu filtry funguje. Co se výkonu týče: 24×30 Retrobrom svítím na F/11 kolem 20 s. Z většího formátu vychází to až na moc krátké časy, proto k napájení mám zdroj s regulaci. 


  • 0

#10 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 184 příspěvků(y)
Reputace: 81

Publikováno 17 leden 2024 - 15:32:24

Je to Jobo/LPL 7515 4x5” zvětšovák. Všechny heat filtry tam jsou správně. Žárovka je 200w 24v halogen s patici gu5.3. Výměny za LED bych se obával, jestli nebude mít vliv na kontrast. Taky jsou většinou v elvivalentu mnohem slabší. To už spíš přemýšlím o konverzi na Heiland LED zdroj.

Jj, proto jsem se na to ptal. U E27 žárovky dává smysl jednoduchá záměna za LED. Ty 24V halogenky s reflektorem mají většinou reflektor speciální a náhrada tam bude problém. Konverze na Heiland nebo DIY LED řešení je určitě dobrý nápad.


  • 0

#11 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 184 příspěvků(y)
Reputace: 81

Publikováno 17 leden 2024 - 15:43:01

 

Jaký to je zvětšovák, resp. jaký konkrétně je tam zdroj světla? S tepelným filtrem bohužel neporadím. V Durstu(138) ho mám, ale sám se chystám vyměnit 300 W žárovku za nějaký LED ekvivalent. Momentálně celá skříň topí jak blázen to i při dost krátkých časech. Ona tam nominálně taky má být max 200 W. smile.png Zkušenosti a konkrétní tipy/typy se tu dohledat dají.

Ve svém durstu 3s (což je asi předchůdce 138s) vyměnil jsem žárovku (používala se tam velká opálová se závitem E22) na COB LED panel 30W 132x120 mm, před který dal jsem ještě rozptylovací filtr (který žere cca  2-3 stupně). Co se týče kontrastu – neumím říct, jestli se to posunulo, páč se žárovkou jsem to nikdy nezkoušel, nicméně ovlivňování kontrastu filtry funguje. Co se výkonu týče: 24×30 Retrobrom svítím na F/11 kolem 20 s. Z většího formátu vychází to až na moc krátké časy, proto k napájení mám zdroj s regulaci. 

 

Ano, 3S vypadá podobně jako 138S(ten mám). Jestli tomu dobře rozumím, do prostoru místo žárovky jsi dal ten COB LED panel a v pozici IR filtru je rozptylný materiál? Dále jde světlo na zrcadlo a odtud na kondenzor. Chápu to správně?

Jinak já při použití 240 mm objektivu, negativu 13x18 a papíru 24x30 jsem na maximálním výtahu sloupu - deska je cca 85 cm od podlahy. Clona 16 a časy pod 20 s na málo citlivé papíry Fomatone FB. Žárovka 300 W opálová, dle výrobce má být max. 200 W.

Mám v plánu sehnat kratší objektiv a žárovku nahradit za LED s nižším světelným tokem.


  • 0

#12 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 17 leden 2024 - 15:52:08

Ano, 3S vypadá podobně jako 138S(ten mám). Jestli tomu dobře rozumím, do prostoru místo žárovky jsi dal ten COB LED panel a v pozici IR filtru je rozptylný materiál? Dále jde světlo na zrcadlo a odtud na kondenzor. Chápu to správně?
Jinak já při použití 240 mm objektivu, negativu 13x18 a papíru 24x30 jsem na maximálním výtahu sloupu - deska je cca 85 cm od podlahy. Clona 16 a časy pod 20 s na málo citlivé papíry Fomatone FB. Žárovka 300 W opálová, dle výrobce má být max. 200 W.
Mám v plánu sehnat kratší objektiv a žárovku nahradit za LED s nižším světelným tokem.

Co je "pozice IR filtru"? Je to takový šuplík? Tak ten používám pro gradační filtry. Udělal jsem z hliníkových profilů objímku, cca 2 cm tloušťky, která z jedné strany má LED panel směrem dovnitř a z druhé nějaký slabý, bílý PVC (či co to je). A ještě na záda panelu přidělal jsem větraček, ať mi ten panel neshoří, přece jen cca 27W jde do tepla.   


  • 0

#13 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 184 příspěvků(y)
Reputace: 81

Publikováno 17 leden 2024 - 16:01:09

 

Ano, 3S vypadá podobně jako 138S(ten mám). Jestli tomu dobře rozumím, do prostoru místo žárovky jsi dal ten COB LED panel a v pozici IR filtru je rozptylný materiál? Dále jde světlo na zrcadlo a odtud na kondenzor. Chápu to správně?
Jinak já při použití 240 mm objektivu, negativu 13x18 a papíru 24x30 jsem na maximálním výtahu sloupu - deska je cca 85 cm od podlahy. Clona 16 a časy pod 20 s na málo citlivé papíry Fomatone FB. Žárovka 300 W opálová, dle výrobce má být max. 200 W.
Mám v plánu sehnat kratší objektiv a žárovku nahradit za LED s nižším světelným tokem.

Co je "pozice IR filtru"? Je to takový šuplík? Tak ten používám pro gradační filtry. Udělal jsem z hliníkových profilů objímku, cca 2 cm tloušťky, která z jedné strany má LED panel směrem dovnitř a z druhé nějaký slabý, bílý PVC (či co to je). A ještě na záda panelu přidělal jsem větraček, ať mi ten panel neshoří, přece jen cca 27W jde do tepla.   

 

Mezi žárovkou a prostorem zrcadla je okénko, které obsahuje IR skleněný filtr. Až pak následuje šuplík pro filtr. Alespoň u 138S. Ale 3S má šuplík napravo, 138S nalevo. Takže tam mohou být rozdíly.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních