Přejít na obsah


Fotka

Pěkná černá na papíru


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 6 duben 2024 - 06:12:04

Přátelé, skladové zásoby nejsou neomezené a tak mě krutá realita nutí vrátit se k papírům Foma. Jde mi o papíry barytové s pevnou gradací a moje otázka je následující: které z nich mají pořádnou černou? Tím myslím černou a ne hnědou nebo tmavě šedou, kde si bude člověk namlouvat, že to má přece ve stínech pěknou kresbu. Nechci žádnou kresbu ve stínech, pokud ji nebudu chtít, chci totální černou tmu. To je v podstatě jediné kritérium, které mě doopravdy zajímá, protože absence pořádně černé mě vytáčí k nepříčetnosti a úplně mi bere radost z jakékoli fotky. Co byste mi doporučili? Budu vděčen za vaše zkušenosti.
  • 0

#2 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 6 duben 2024 - 08:45:00

Musím říct, že s nimi nemám zkušenost, ale měly by to být buď 111, nebo žádné. Ostatní totiž mají hnědou, zelenou, popřípadě nejsou pevné gradace nebo barytové. Pak se ještě dělají 112 a 115, ale matné a rastrové by měly být míň černé, než lesklé. 


  • 0

#3 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 6 duben 2024 - 09:14:38

Ahoj, Fomabrom pevna i variant 111 maji opravdu dobrou cernou, pokud je vykoupes ve Foma GDL. Vyzkousej. Myslim, ze budes spokojeny.

Teoreticky jde pak cernou jeste "prohloubit" pri nejake kratsi aplikaci selenoveho toneru, ale to uz je trochu o experimentovani.


  • 0

#4 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 6 duben 2024 - 11:47:04

A jak se to chová v normální vývojce?
  • 0

#5 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 6 duben 2024 - 12:25:36

No jelikož pevné gradace taky končí, moc bych se jima nezabýval.

Na pěknou černou potřebuješ energickou vývojku. Jestli si to nemícháš, zkus Adox MCC. GD-L je taky v pohodě, ale zanevřel jsem na ni, když mi odešla v půlce lahve - zpětně viděno to asi bylo tou zoufalou fomáckou lahví s papírovým těsněním ve víčku. Nicméně s dobrou vývojkou dostaneš krásnou černou i z těch Fomatonů, jen polotóny budou mít odlišný barevný nádech a asi i lepší odstupňování (ale to musíš posoudit sám). Tuhle jsem namíchal Foma FV107 původně určenou na Neogaz, chlorobromostříbrné kontaktní papíry, - v té je 120 g uhličitanu na litr - a Fomatony 131 daly krásnou černou i při nejměkčí filtraci (negativ byl teda ukrutně kontrastní) a polotóny byly spíš teple černé než zelenohnědé, jaké mají v jiných vývojkách.

Koupil bych 131 a 111 var. a vyzkoušel v té Adox MCC, s černou nebude problém, řekl bych, nakonec se budeš rozhodovat podle jiných vlastností - povrch, tonalita, barevný nádech..

Dal bych sem nějaké vzorky, ale nevím, jestli to má smysl digitalizované..
  • 1

#6 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 6 duben 2024 - 13:43:12

A opravdu budou pevné gradace končit? To potom asi nemá cenu odcházet od Ilfordu. Dělal jsem na Gallerie, ale už je taky nevyrábí. Na proměnnou gradaci jsem dělal naposledy tak před 20 lety a to byly jenom ojedinělé pokusy, takže budu muset začít v podstatě od začátku. No jo, život.
  • 0

#7 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 6 duben 2024 - 17:10:20

"...formátová a druhová skladba čb papírů je na hranici maxima (viz též ziskovost), finanční náročnost skladovacích zásob; pravděpodobně z těchto důvodů, resp. v reakci na nízkou obrátku zboží bude ukončena výroba pevných gradací (Fomabrom N a C, Fomaspeed N a C)", z dopisu p. Krejčího, podzim 2022. Mezitím Oteccasu přišel se zprávou, že ještě N (pokud si to dobře pamatuju) polejou, tak na pár let ještě bude..

Jestli preferuješ ostrovní produkci, kup Ilford.. Ale asi bych zkusil i ty Fomy a rozhodl se až pak. Práce s mg filtry nebude moc odlišná, pokud máš vyladěn proces na určitou gradaci - koupíš Ilford filtry do šuplíku, uděláš pár testů, abys zjistil, který filtr vyhovuje tvým negativům a ten necháš v šuplíku. Jen si nebudeš moci svítit zeleně, pokud jsi na to zvyklý..
  • 0

#8 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 6 duben 2024 - 20:50:06

Já vím, filtry mám, červené světlo taky, jen jsem prostě léta zajetej na pevné gradace, normal.
  • 0

#9 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 6 duben 2024 - 21:37:55

GD-L je taky v pohodě, ale zanevřel jsem na ni, když mi odešla v půlce lahve - zpětně viděno to asi bylo tou zoufalou fomáckou lahví s papírovým těsněním ve víčku.

Jojo. Taky jsem ji používal. Ona byla celkově tady velmi oblíbená. Taky jsem s ní přestal ve chvíli, kdy chcípl koncentrát v originál flašce. Pracovní roztok 1+5 v petflašce dosti jetý, ho přežil výrazně.


  • 0

#10 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 7 duben 2024 - 03:05:41

I když 99% všeho co dělám je na 112 tak co se týká černé tak při použití Ansco 130 nebo Bürki&Jenny Cold tone lze dosáhnout vždy a na čemkoliv velice kvalitních výsledků. Při použití pozitivní Ansco 130 i na negativ nemůže být člověk zklamaný. Krásný den s okem u matnice přeji všem :)
  • 0

#11 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 7 duben 2024 - 03:37:02

To není nejlevnější vývojka. Tedy pokud nemáš nějaký zdroj levného glycinu. Máš?:)
  • 0

#12 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 7 duben 2024 - 05:34:10

Beru kde se dá.Kolega PFMIX slíbil že bude zase objednávat tak jsem si hned libru zamluvil.Doma aktuálně posledních cca 70g.
  • 0

#13 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 7 duben 2024 - 18:27:59

dneska jsem u tchanu zkoumal a vyfotil okraje printu paspartovanych cernym matnym papirem, ramovanych v cernych generic ikea ramech.. a cerna na printu rozhodne cernejsi nez ten paspartovaci papir a ekvivalentni tomu 100% cernemu ramu. fomabrom variant 111 + gdl + selenovy toner kodak. za me je to fakt poctiva cerna

Přiložený soubor (y)


  • 0

#14 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 7 duben 2024 - 18:28:32

Beru kde se dá.Kolega PFMIX slíbil že bude zase objednávat tak jsem si hned libru zamluvil.Doma aktuálně posledních cca 70g.

 

Šlo by se přidat k objednávce? Pokud ano - tak případně info do zprávy - ceny, podmínky atd.


  • 0

#15 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 7 duben 2024 - 18:35:44

Fomabromy 111 i 112 jsou jinak podle mě velmi podařené papíry.

Kdyby někdy někoho zajímalo, tak jsem aktuálně dělal test 31 druhů papírů (z větší části už nevyráběné typy, ale pořád významné procento jsou ve výrobě) - jeden negativ, pokud je papír MG, tak vždy test bez filtru a s filtrem Ilford 3.

První série v běžné pozitivní vývojce (v tomto případě Moersch Eco 4812) = již hotovo, asi ještě pár typů papírů přidám.

Druhá série v lith vývojce (Moersch SE5) je v běhu a snad výhledově dokončím. To je tedy původně hlavní cíl tohoto miniprojektu, zvětšeniny v standardní vývojce mi slouží jako odrazový můstek před lith printem.

Je to dobrý zdroj informací o tom, jak se který papír chove.

Kdyby to někdy někoho zajímalo, tak na nějaké akci (typu Sraz Flexaret, víkendovka TK (až budu mít někdy na to prostor)), tak rád přinesu a ukážu. 


  • 1

#16 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 7 duben 2024 - 18:38:05

Beru kde se dá.Kolega PFMIX slíbil že bude zase objednávat tak jsem si hned libru zamluvil.Doma aktuálně posledních cca 70g.

 
Šlo by se přidat k objednávce? Pokud ano - tak případně info do zprávy - ceny, podmínky atd.

Též bych měl zájem..
  • 0

#17 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 7 duben 2024 - 18:55:53

Jinak pevnou gradaci dělá Foma ještě 151 a 152, černou ten lesklý taky má..
  • 0

#18 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 7 duben 2024 - 20:11:45

dneska jsem u tchanu zkoumal a vyfotil okraje printu paspartovanych cernym matnym papirem, ramovanych v cernych generic ikea ramech.. a cerna na printu rozhodne cernejsi nez ten paspartovaci papir a ekvivalentni tomu 100% cernemu ramu. fomabrom variant 111 + gdl + selenovy toner kodak. za me je to fakt poctiva cerna

Jo, tohle vypadá dobře!
  • 0

#19 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 8 duben 2024 - 06:45:23

To Danz & iuliuzz : SZ


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních