Přejít na obsah


Fotka

Temperování neg. vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
28 odpovědí na toto téma

#1 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2007 - 12:27:15

No a jak na negativní vývojku. Mně to často -+1 stupeň ujíždí. Voda v umyvadle pomáhá, ale plastová vývojnice na to reaguje dost pomalu. Nehledě na to, že se hrozně nacáká... a místnost se tak nějak temperuje +-2-3 stupně takže to je taky na nic.. Co vy na to?
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 březen 2007 - 12:54:18

přiznam se, že v tomhle vohledu taky nejsem ten pravej fajnprinter. mam ale vodzkoušený, podle dýlky volání, že pokud naliju vývojku vo teplotě 19 celzijů do tanku v místnosti, kde je teplota např. 23, tak se mi během toho volání vyleze zhruba na 21, což považuju za slušnou vodchylku minimálně v průměru. a taky dělam na klasický emulze, že jo :D
  • 0

#3 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 6 březen 2007 - 13:39:49

Negativní vývojka musí mít naprosto přesnou teplotu (to je to, co i při svém naprostém bordelářství dodržuju). Čili natemperuju na 20 stupňů, naleju do tanku a v místnosti předem vytopím přesně na 20 stupňů - a pak držím tank při vyvolávání v místech co nejblíž teploměru, který ukazuje 20 stupňů teplotu vzduchu. A hlavně to musí být při každém vyvolání stejně.
  • 0

#4 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 6 březen 2007 - 16:27:05

Ja teda temperuju odlisne. Ale podle mereni pred, pri vyvolavani a na konci procesu = uplne dostatecne.
Pred vyvolavanim si napustim vodu do detske vanicky ( vyska jako hladina vyvojky ve vyvojnici ) a vytemperuju na pozadovanou teplotu ( v lete je nutna troska ledu ). Vlozim do ni lahev s ustalovacem a jdu nasoukat film do vyvojnice. Kdyz se vratim na misto cinu prekontroluju\upravim teplotu vody a vlozim vytemperovat vyvojnici s fimem ( zatim bez vyvojky ).
Naredim, vytemperuju si vyvojku a naleju ji do vyvojnice. Po prvnim preklapeni sup do vody! No a samozrejme vzdy po preklopeni vyvojnici vlozim zpet do temprerovaci lazne. V pohode takhle udrzim teplotu +- 1/2 stupne a to i pri celkem dlouhych casech.
Pri standdevelopment v Rodinalu 1:100 ; 60minut - sem teplotu musel merit a 2x lehce upravovat . kazdopadne uz na zacatku procesu se da odhadnout jak rychle a jakym smerem se mi teplota bude menit. Samozrejma je tepelne nevodiva podlozka pod tou vanickou...

Mozna to resim az moc do detailu, ale mam pocit ze film za to stoji :D
Ludek
  • 0

#5 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 6 březen 2007 - 17:56:49

temperujem nasledovne: práčovňa=komora, pustím radiátor na plné gule,čo mi dá presne 20 stupnov(asi po jednom dni)...ak by som sa aj chcel viac,nedá sa. strčím teplomer do vývojky a ak treba dam ju blizsie k radiátoru..alebo zas dalej...a ono sa to po chvíli spraví...to isté s vývojnicou..zdá sa,že zatial to celkom funguje :D
  • 0

#6 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 březen 2007 - 18:52:49

1. Najdu v domě místnost, která má co nejblíže 20 stupňům. V létě je to dílna ve sklepě, v zimě koupelna.
2. Den předem tam shromáždím vše, tank,chemikálie i prací vodu.
3. Film stáhnu v komoře do tanku a dál pracuji v oné temperované místnosti.

Primitivní, ale účinné. :D
  • 0

#7 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 7 březen 2007 - 13:16:00

V mojí komoře je v zimě asi 13 stupňů. Když jdu pracovat tak zapínám elektrický horkovzdušný ventilátor. Vývojku ohřeju na 20st. a vývojnici nechám chvilku před ventilátorem. Pak vyvolávám, ventilátor běží výsledky mám poslední dobou velice vyrovnané, takže není třeba dělat významné změny. Kdyby to šlo jednou tak jindy onak, bylo by třeba uvažovat o změně. To si myslím je nejdůležitější, pokud máte vyrovnané výsledky s nimiž jste spokojeni, proč to řešit a stresovat se?
  • 0

#8 Urbi

Urbi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 březen 2007 - 15:51:06

Vytemperuju si vodu v umyvadle na 20°C (zacinal jsem s hrubsim teplomerem, ted uz mam desetinovy), vlozim do ni vyvojku, prerusovac, ustalovac a zacnu si pripravovat film. Nasoukam film do spiraly, vlozim do vyvojnice. Zkontroluju presnou teplotu vyvojky (pripadne upravim) a zacnu vyvolavat. Behem vyvolavani v dobach klidu mezi michanim davam vyvojnici zpet do vody, u ktere mezitim kontroluju teplotu (vetsinou se uz pak drzi dlouhodobe na 20°C). Jak rika Cami, docela to caka (vzdycky polozim vyvojnici na hadr vedle;). Mistnost (koupelna) ma teplotu 22-23 stupnu (ted v zime, jsem zvedavy na leto) a podle toho, jak jsem sledoval teplotu v laznich, tak nejak vyznamne neohrivala vyvojku.

Diky Ludovi za postreh o vytemperovani vyvojnice s filmem, to me nenapadlo.
  • 0

#9 mikes

mikes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 březen 2007 - 17:33:38

Jojo, s tou vaničkou nebo umyvadlem je to fakt nejlepší. Stačí i kýbl. Namíchat si 20 stupňovou vodu, do toho mrsknout lahev s ustalovačem, přerušovačem, nádobku s namíchaným roztokem vývojky (abych pořád neohříval stock z lednice) a vývojnici s filmem (zatížit, jinak plave). No pak už jen lít a po každým překlápění odložit zase do vodní lázně. Voda je taková mrcha s tak velkou tepelnou kapacitou, že si určitě půl hodinky těch 20 stupňů udrží. Při delším volání bych asi časem připustil do lázně trochu teplejší/studenější, podle potřeby.
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 11 březen 2007 - 19:28:09

A já netemperuju vůbec (nebo jenom o desetiny stupně) :lol:
Možná budete mít výhrady. Skladuji chemii i nádoby v jedné místnosti (zpravidla 23-24stC) a teploty si prostě přepočítám...
Zatím jsem neměl problém (zatímco pančování teplé a studené jde na nervy a málokdy se podaří teplotu udržet přesně na temperované úrovni).
Možná, že jsem chrstnul benzín do ohně, ale má-li kdo jinou zkušenost, nechť hodí do placu.
  • 0

#11 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 březen 2007 - 20:54:54

vodu i chemie mam v komoře na jednom místě který jsem vychytával.
je zhruba v úrovni očí - ted v zimě, to byste nevěřili jak rozdílná je teplota byt jen o pul metru na výšku.
samozřejmě kontrolně vedle mám ve vodě ponořený teploměr nafurt a případně koriguji
při volání se snažím tanku dotýkat co možná nejmín.
na temperování ve vaničce vedle jsem se už vyprdnul, je s tím hrozný práce a vše pokydané vůkol.
  • 0

#12 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 1 prosinec 2009 - 13:54:20

Tak to jsem pos..l !! Nevím,proč se to tam uložilo tak obrovský,ty fotky.Na tohle jsem matěj.Prosím administrátora,ať je dyžtak vymaže nebo něco.Omlouvám se.
  • 0

#13 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 1 prosinec 2009 - 14:51:16

Tak to jsem pos..l !! Nevím,proč se to tam uložilo tak obrovský,ty fotky.Na tohle jsem matěj.Prosím administrátora,ať je dyžtak vymaže nebo něco.Omlouvám se.


je to pryč, máš druhej pokus B)
  • 0

#14 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 4 prosinec 2009 - 11:37:16

Jelikož jsem začal vyvolávat filmy při teplotě 24C a ve sklepě,kde mám komoru je teplota 13-15C,šla teplota při volání rychle dolů.Vyrobil jsem si proto krabici ze 4cm polystyrenu,do které po nalití vývojky vložím tank a přikryji víkem opět z polystyrenu.A teplota se drží.Při překlápění překlápím celou krabici.Vzhledově to sice nic moc vypadá(jako vše co si sám vyrobím),ale účel to plní.Jinak chemii temperuji pomocí fénu.Jen doufám,že to nevadí u vývojky,která sama o sobě oxiduje a já na ni ještě pouštím proud horkého vzduchu.Ale je to cc 1 - 2min,tak snad ne.

Vložený obrázek

____________
edit 4. 12. 2009: zmenšen obrázek. Jenda1250.
  • 0

#15 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 4 prosinec 2009 - 11:38:59

Tak se mi to zase nepovedlo uložit normálně,ten obrázek.Já tomu nerozumím,kde dělám chybu :)
  • 0

#16 BiCZ

BiCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 říjen 2010 - 12:25:22

Většinou řeším problém s teplotou klesající pod 20 stupňů, ale teď chodím do komory na pajdáku a tam z kohoutku nedostanu teplotu nižší než 22 stupňů. Asi si budu muset začít nosit kostky ledu v nějaké termosce.
  • 0

#17 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 12 říjen 2010 - 12:55:42

Teď by jsi jí mohl nechat vychladnout někde venku na balkóně, nebo za oknem ve stínu. Ani přez den víc jak dvacet není.
  • 0

#18 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 12 říjen 2010 - 14:06:07

Kdyz jsem pred mnoha lety zacinal, odmeroval jsem vsecko na setiny. Vyvojky jsem michal v destilovane vode, meril na desetiny stupne, filtroval papirem, vytapel mistnost na predpisovou teplotu atd. preklapel tankem presne podle pribaloveho letaku a vzdycky jsem se vydesil, kdyz neco bylo nejak jinak. Posleze jsem prisel na to, ze vyvojky rozmichavam ve vode z vodovodu, skladuju a pouzivam je v teplote podlahy nasi koupelny a preklapim skoro porad. zjistil jsem totiz, ze moderni filmy jsou mnohem mene nachylne k nejakym vyraznym zmenam. Merit teplotu na desetiny stupne a tvrdit, ze je to nezbytne nutne, aby mela vzdycky 20 stupnu atd, je pitomost. Kdyz budes mit vyvojku moc teplou, nebo moc studenou, rozdil to bude. jednou bude negativ mekci a rychleji vyvolany, podruhy ti to bude trvat dyl a negativ bude tvrdsi. Stupen sem nebo tam nepoznas ani nahodou. Snad jen u nejakejch zvlaste citlivejch procesu, zvlastnich vyvojek. Ale u vyvojek typu D-76 nebo ID-11 to nehraje roli. Ted jsem napriklad zkousel vyvolavat rodinalem 1:300 - tedy potencialne velmi vachrlatym procesem. Pouzil jsem vodu z vodovodu v teplote, kterou zrovna mela, vyvolaval podle predpokladu a podle predpokladu obdrzel perfektni negativ. Vcil mudruj.
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 12 říjen 2010 - 15:29:25

není přece nad vlastní zkušenosti
s nikým bych nevedl polemiku o tom co jak dělat, důležitej je výsledek a když mu to leze jak chtěl - vyřízeno

jen těm co jsou v začátcích bych doporučil radši podle tabulek a až si sami přijdou na čem záleží a na čem ne - například teplota u nich v koupelně se nemění, tak se můžou podle toho zařídit a začít to "lajdačit"

já mám nyní v komoře před zatopením 10° a bude hůř - bez temperování negativních i pozitivních lázní bych se neobešel
  • 0

#20 BiCZ

BiCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 říjen 2010 - 15:57:25

... Merit teplotu na desetiny stupne a tvrdit, ze je to nezbytne nutne, aby mela vzdycky 20 stupnu atd, je pitomost. Kdyz budes mit vyvojku moc teplou, nebo moc studenou, rozdil to bude. jednou bude negativ mekci a rychleji vyvolany, podruhy ti to bude trvat dyl a negativ bude tvrdsi. Stupen sem nebo tam nepoznas ani nahodou. Snad jen u nejakejch zvlaste citlivejch procesu, zvlastnich vyvojek. Ale u vyvojek typu D-76 nebo ID-11 to nehraje roli. Ted jsem napriklad zkousel vyvolavat rodinalem 1:300 - tedy potencialne velmi vachrlatym procesem. Pouzil jsem vodu z vodovodu v teplote, kterou zrovna mela, vyvolaval podle predpokladu a podle predpokladu obdrzel perfektni negativ. Vcil mudruj.


Mne to taky vetsinou kolisalo o jeden stupen kolem 20, ale 22 mi uz prislo celkem hodne. Okno ci balkon mam celkem z ruky, tak asi o trosku zkratim volani. No neni nic snazsiho nez to tam dat a uvidime :)
  • 0

#21 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 12 říjen 2010 - 15:59:41

není přece nad vlastní zkušenosti
s nikým bych nevedl polemiku o tom co jak dělat, důležitej je výsledek a když mu to leze jak chtěl - vyřízeno

jen těm co jsou v začátcích bych doporučil radši podle tabulek a až si sami přijdou na čem záleží a na čem ne - například teplota u nich v koupelně se nemění, tak se můžou podle toho zařídit a začít to "lajdačit"

já mám nyní v komoře před zatopením 10° a bude hůř - bez temperování negativních i pozitivních lázní bych se neobešel

s tim nelze nez souhlasit.
  • 0

#22 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 12 říjen 2010 - 16:12:03

p.S. i ja mam v komore zimu. negativy tam jenom namotavam do tanku a vyvolavam v byte. Od nedavne doby mne ale nebavi jezdit k nasim, kde mam komoru (ackoli je to par ulic) a tak filmy navijim vecer pod perinou, pak vyvolam a rano nastriham a tim ochranim pred detmi.
  • 0

#23 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 říjen 2010 - 16:42:31

Ted jsem napriklad zkousel vyvolavat rodinalem 1:300 - tedy potencialne velmi vachrlatym procesem. Pouzil jsem vodu z vodovodu v teplote, kterou zrovna mela, vyvolaval podle predpokladu a podle predpokladu obdrzel perfektni negativ. Vcil mudruj.



Hele a to by mě zajímalo, cos s tím volal a jak dlouho. Já leta užíval 1:100 a hodinu +/- 20-40 min, jak jsem si na to vzpoměl. A stand. Teda občas jsem to překlopil, asi tak 3x za hodinu.
  • 0

#24 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
Reputace: 393

Publikováno 12 říjen 2010 - 16:51:21

Vyvolaval jsem tim Technical pan 4x5. Volal jsem to 16minut, exponoval na 20 asa. Vysledek perfektni, viz vlakno technidol a technical pan. Moc v rodinalu nedelam, byl to pro mne skok do neznamy vody - nechtelo se mi ani verit, ze 2ml nejakyho sirupu v 600ml vody muzou vyvolavat. Nevyzpytatelne jsou cesty pane.
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 říjen 2010 - 17:47:24

nechtelo se mi ani verit, ze 2ml nejakyho sirupu v 600ml vody muzou vyvolavat. Nevyzpytatelne jsou cesty pane.


Já před půlrokem tady díky někomu, kdo dělal hromadný nákup v rajchu, koupil jakýsi údajně rodinal podle původní agfácké receptury, 1/2l myslím nějak za necelých 10E, v příbalu se uvádí základní ředění 1+40, že lze ředit pro vyrovnávací účinek na 1+200. Takže to možná bude to pravý ořechový pro techpan. Ještě jsem nevyzkoušel Rollei ATP25, měl by to být agfa materiál, "advanced technical pan" jak spotřebuju ten techpan od tebe a bude mi to málo, zkusím ho. Jestli to bude fungovat, tak z toho půllitru lze vyvolat 330 kinofilmů, jestli to dobře počítám, no potěš pámbu, to budou mít ještě pravnoučata :)
  • 0

#26 yellowhammer

yellowhammer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 říjen 2010 - 10:59:37

Docela zajimavy vlakno - dle mych malilinkatych zkusenosti nema smysl resit +/- 1/2stC. ID-11, D-76 to vsechno poberou - jak uz bylo uvedeno vice.
Ja spis resim problem si byt jist, ze vubes spravne naexponuju :)
  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 13 říjen 2010 - 12:14:18

onehdá jsem zvětšoval fp4 ve svitku, volanou normálně v id11 1+1 a byl tam záběr exponovanej tak nějak omylem +3 ev
bylo to hustější, ale bylo to tam bez závad :)
každá kombinace takhle (v)hodná není, to je jasný
  • 0

#28 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 14 říjen 2010 - 17:44:34

achernar:
Kdyz jsem pred mnoha lety zacinal, odmeroval jsem vsecko na setiny. Vyvojky jsem michal v destilovane vode, meril na desetiny stupne, filtroval papirem, vytapel mistnost na predpisovou teplotu atd. preklapel tankem presne podle pribaloveho letaku Já také.
... ze vyvojky rozmichavam ve vode z vodovodu, skladuju a pouzivam je v teplote podlahy nasi koupelny a preklapim skoro porad.... Já také!
Posléze jsem zjistil, ze moderni filmy nejsou nachylne k nedodržení výrobcem doporučených postupů.
Posledních 20-30 let už zase měřím teploty, zachovávám postupy... Netvrdím, že vždy, ale VELMI ČASTO se mi nedisciplinovanost "v bohémském období" vymstila a navíc jsem se nemohl dopátrat, kde jsem udělal chybu.

...vyvojku moc teplou, nebo moc studenou, rozdil to bude. jednou bude negativ mekci a rychleji vyvolany, podruhy ti to bude trvat dyl a negativ bude tvrdsi. Stupen sem nebo tam nepoznas ani nahodou... Mohu souhlasit, ale je třeba se domluvit, co je to MOC, co je to MEKCI a TVRDSI, DYL, RYCHLEJI, PERFEKNÍ NEGATIV...

Netrvám na ničem, co jsem napsal, jenom tak mudruju...! :(
  • 0

#29 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 312

Publikováno 14 říjen 2010 - 17:47:18

OPRAVA:

Posléze jsem zjistil, ze moderni filmy JSOU nachylne k demolici při nedodržení výrobcem doporučených postupů.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních