Přejít na obsah


Fotka

podložka TRI-x


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2007 - 15:26:01

peru dle návodu ilfordu a 20x,30x,40x,50x,50x + oplach ve vodě s ilfotolem. vše destilka teplota tak okolo 18C (celej kanystr se mi blbě temperuje) Při posledním praní (před smáčedlem) v bílým umyvadle vidím jen čistou vodu, ale podložka je pořád jemně růžová.. na rozdíl třeba od Ilf nebo Tmax. Dělám něco blbě nebo je to normální?
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 březen 2007 - 22:14:28

trix samotnej neznam. sám se divim, ale ještě sem ho nezkusil. u vostatních "barvivejch" filmů se mi vosvědčuje prevošing. to většinou vyčistí podložku vod antihalačních vrstev docela spolehlivě. sou to voni, co se tak krásně barevně vypírá, že jo?
  • 0

#3 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2007 - 22:46:41

přednamáčení= opláchnutí vodou před nalitím vývojky?
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 březen 2007 - 23:00:44

jo přesně, když už máš film ve spirále zavřenýho tanku, chvíli, pár minut, ho namočíš do vody vo teplotě vývojky a pak vyleješ. většině filmů to prospěje (emulze je líp připravená přijmout vyvolávací látky) a třeba u takovýho roleje r3 je to dokonce podmínka. jedinou výjimkou jsou luckyové - tam nepředpírat! ale nevim proč. jenom sem to čet. to vodbarvení podložky je vlastně asi spíš vedlejší efekt
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 březen 2007 - 23:15:16

A až budeš z tanku vylejvat zelenohnusnou kapalinu (takovou mi dělá foma 100/120) namísto vody, co jsi tam nalil, nepodlehni zvědavosti a nekoukej se do tanku, co že to tak barví :-). Nedělám si srandu. Taky jsem dostal tuhle radu (nebo někde četl), říkal jsem si, přeci nejsem vůl; no a málem jsem se taky podíval 8-)))).

Myslím, že některý další výrobce to přinejměnším u některých filmů nedoporučuje (že-by Delta, Tmax...), zdroj: jedna paní povídala :-) takže mě neberte za slovo.
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 březen 2007 - 23:30:02

v tom samym textu, kde se zakazuje prevošing luckyů, jsou ty delty a týmaxi uvedený bez poznámky "no presoaking!" tak nevim :cry:
  • 0

#7 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 březen 2007 - 10:53:36

ok. tak jdeme na to.
Jednim z duvodu, proc vyrobci nedoporucuji prednamaceni je, ze pridavaji do emulze smacedlo. Jojo, ctete dobre. Prednamaceni to samozrejme dostane pryc. Dukaz - zkuste si v jedne vyvojce udelat vice varek filmu -> vyvojka peni a peni, po kazde varce vice a vice. Jestli mivate fleky na svitcich zpusobene napenenou vyvojkou, tak prednamoceni muze pomoci. Neco o tom je na silvergrain
http://wiki.silvergr...oak&redirect=no
Takovy acros, to je typicka ukazka. Delty od ilfordu udajne taktez.
Ruzova podlozka u TriX je normalni. Nikdy se mi tu barvu nepodarilo odsranit.
  • 0

#8 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 březen 2007 - 11:07:48

no spíš je to tak, že některý výrobci u některejch filmů nedoporučujou předpírání a navopak. to je ale jenom detajl. zajmavější by bylo někde sehnat informace - ideálně tabulku, kde by to bylo přehledně rozlišený 8O
  • 0

#9 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 9 březen 2007 - 13:31:36

Jenda 1250: já se jednou fakt podíval, prostě jsem to nevydržel, došlo mi to až po 2 sekundách.

Jinak já bych zkusil mírně teplejší vodu, ono se vše lépe pere když má voda maličko víc stupňů než 18°C.
Já míval strašně fialovou vodu z T-maxů400 hrozně dlouho trvalo než se ta fialová vyprala. z TX si to moc nevybavuju, už na ně skoro rok nefotím. Je fakt, že prací vodu si teď často raději ohřeju, 25-35°C.
  • 0

#10 TomV

TomV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 březen 2007 - 15:12:01

Podle specifikace Kodaku dojde k úplnému odbarvení podložky pouze při ustálení v originálním ustalovači Kodak Polymax, mě se osvědčil čerstvý Ilford Hypam a intenzivní pohyb ( doba ustalování 5minut,nepřetržité překlápění první tři minuty pak 3x až 4x za minutu. Ustalovač měl potom lehce růžové zbarvení které po nějaké době zmizelo. Podložka filmu bez viditelného zbarvení.
  • 0

#11 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2007 - 16:04:18

Mám ten samý problém akorát s Pan F+. Voláno v AM74 (1+19) přerušeno citronkou (od oka) ustalováno ve fomafixu praní 5x vyměněná voda, pokaždé cca 2 minuty kvedlání, všechny roztoky včetně praní v destilce a smáčedlo jsem ani nedával. A růžové je to celkem dost. Co vy na to? Je to normálni totok?
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 září 2007 - 17:12:47

Dělal bych chytrého, kdybych tvrdil, že vím, čím to je. Ale:
Při ustalování první dvě minuty intenzívně překlápím "s akustickou kontrolou" - česky: překlopím, počkám, až neslyším bublání, překlopím zpět, počkám, až neslyším bublání atd. atd. Další dvě minuty už míchám smáčedlo, překlopím tak 5x za minutu. Nevím, zda se film ustálí za tuto dobu při teplotě 20stC, ale při 24stC (ev. 22) a tomto pohybu je bezpečně ustálený.
Praní ve "zkráceném režimu".
Včera jsem volal současně dva TriXy a podložka je lehce našedlá - po nějaké barvě ani Ň.
  • 0

#13 blacklight

blacklight

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2007 - 17:33:10

zvlastne, pouzivam Tri-X pomerne casto, periem 10x, 20x, 30x, 30x, destilka+zmacadlo a nikdy som ho ruzovy nemal..teda film :(
  • 0

#14 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2007 - 18:14:07

Mám ten samý problém akorát s Pan F+. Voláno v AM74 (1+19) přerušeno citronkou (od oka) ustalováno ve fomafixu praní 5x vyměněná voda, pokaždé cca 2 minuty kvedlání, všechny roztoky včetně praní v destilce a smáčedlo jsem ani nedával. A růžové je to celkem dost. Co vy na to? Je to normálni totok?


Tipnu si, jedná se o svitek? To je mi taky trochu záhadou, dělá mi to jenom svitek a jenom Pan F+, kino je spíš lehce do modra, ostatní svitky jsou čisté. Zkoušel jsem i nový ustalovač a totéž, stejným ustalovačem jsem jel pak Acros a ten se vyčistil úplně (tedy praním, jak to u Acrosu bývá). Mám schované odstřižky toho Pan F+ k experimentům , ale nejsou lidi :(
  • 0

#15 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2007 - 18:28:22

jj, svitek
  • 0

#16 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 září 2007 - 19:19:40

Trix volám v Xtolu a ustaluji ve fomáckém rapidfixeru.... podložka je vždycky narůžovělá. Nicméně mám pocit, že to při zvětšování nevadí. Teď si vzpomínám, že jsem kdysi dělal trix v rodinalu a to , co teklo z vývojnice ... no měl jsem strach, že tam nezbyl ani film. Takže si myslím, že více ovlivňuje zabarvení podložky (přesněji vyprání antihalační vrstvy) spíše typ vývojky, než postup ustalování a vypírání ustalovače. Tuším, že existuje nějaká chemikálie, co podložku totálně odbarví.
  • 0

#17 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 září 2007 - 19:56:28

Tri-x volám v Rodinalu 1+50 a to, co teče z vývojnice, když vylévám vývojku, mě poprvé strašně vyděsilo. Myslel jsem, že jsem tam nalil žíraviny a teď ven vytéká film v tekuté podobě :D Prostě černofialová kalná voda, fuj! :lol:
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2007 - 20:14:16

Když mi po ustálení zbyla zabarvená podložka filmu (obvykle Kodak), tak sem přidal do jednoho vypíracího cyklu trochu jedlé sody, chvilu to poštěrchal a ono se to dokonale vypralo... Bez vyjímek.
  • 0

#19 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2007 - 20:23:10

jen bych si dovolil připomenout, že jsem tohle vláknou uživil kvůli Pan F+, jinak mi ale těch pár trixů, co jsem volal taky zrůžovělo :D
To s tou sodou ozkouším...
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 září 2007 - 20:50:44

jen bych si dovolil připomenout, že jsem tohle vláknou uživil kvůli Pan F+, jinak mi ale těch pár trixů, co jsem volal taky zrůžovělo :D
To s tou sodou ozkouším...


Já tam teda dávám jedlou sodu na to, abych zkrátil proces vypírání... Toto je vpodstatě vedlejší efekt.
  • 0

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 září 2007 - 21:39:10

Asi jsem se blbě vyjádřil. Měl jsem na mysli INTENZITU POHYBU PŘI USTALOVÁNÍ.
  • 0

#22 milanulrich

milanulrich

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 září 2007 - 12:04:03

peru dle návodu ilfordu a 20x,30x,40x,50x,50x + oplach ve vodě s ilfotolem. vše destilka teplota tak okolo 18C (celej kanystr se mi blbě temperuje) Při posledním praní (před smáčedlem) v bílým umyvadle vidím jen čistou vodu, ale podložka je pořád jemně růžová.. na rozdíl třeba od Ilf nebo Tmax. Dělám něco blbě nebo je to normální?

nedelas nic blbe. je to normalni:o)
  • 0

#23 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 12:44:52

Asi jsem se blbě vyjádřil. Měl jsem na mysli INTENZITU POHYBU PŘI USTALOVÁNÍ.


A včil su z toho volaký zmetěný.
  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 4 září 2007 - 17:15:17

Intenzívně překlápím při ustalování - film není po vyprání růžový.
Málo překlápím při ustalování - film je po vyprání (stejném jako v předchozím případě) narůžovělý.
Tak jsem se konečně vymáčknul...
  • 0

#25 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 18:26:42

tak už jsem pochopil, zmatení pravda trvá, ale už je jiného druhu :)
  • 0

#26 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 září 2007 - 18:55:20

Pentaxista: Týká se to Tri-Xu, nebo PanF+ (nebo obojí)? Jsem z toho taky trochu zmatený. Já jsem to u toho PanF+ prohlásil za vlastnost, tím spíš, že při zvětšování mi to nijak nepřekáží (mám víc větších problémů jinde), ale pokud by toto byla cesta k odstranění, tak bych to zkusil. Asi to zkusím stejně. :)
  • 0

#27 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 listopad 2008 - 11:24:11

TADY se resi(lo) totez o HP5+
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních