Přejít na obsah


Maximální zjednodušení postupů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2007 - 10:40:46

Znám jednoho pana Fotografa, za kterým se občas zastavím s tím, že bych z něj vytáhl nějaké super rozumy. No akorád prdky. Já se drbu s ID-11kama a Ilfordíma ustalovačema, všechno krásně a pečlivě ředím, odměřuju, sleduju časy... Destilka je můj nejlepší kamarád. A on? Na otázku včem vyvoláváte, mi odpověl, že v R09. Ale teď mu došla, tak koupil Rodinal. Hotovo dvacet. Přerušuje tekoucí vodou a ustalovač má od Fomy v pětilitrovce. Vždycky ji vezme, nalije do vývojnice, nechá to v ní tak pět minut, semtam otočí a hotovec. Žádný težkosti.

Po přehodnocení mých postupů jsem došel k jednoznačnému závěru: někde to musím zjednodušit (a snad i zlevnit).
Takže po dobrání ID-11 koupím nějakou tekutou vývojku, filmy budu ustalovat ustalovačem od Fomy, přerušovat (pokud vůbec) kyselinou citrónovou atd...
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 březen 2007 - 10:47:50

aniž bych pochyboval, že tvůj známej si zaslouží velký F na začátku :) mam potřebu dodat, že zjednodušit neni úplně to stejný jako vodrbat :lol:
je jasný, že u jednoduchej věcí de líp vychytat i potenciálně rizikový místa a pak je třeba i trochu drbnout 8) - když se to nepovede, je hned jasný, kde se stala chyba
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2007 - 10:55:18

aniž bych pochyboval, že tvůj známej si zaslouží velký F na začátku :) mam potřebu dodat, že zjednodušit neni úplně to stejný jako vodrbat :lol:
je jasný, že u jednoduchej věcí de líp vychytat i potenciálně rizikový místa a pak je třeba i trochu drbnout 8) - když se to nepovede, je hned jasný, kde se stala chyba


Vodrbat asi moc ne. Rád bych dosáhl něčoho rychlejšího, než sem provozoval do teď.
Když sem chtěl vyvolat dva, tři filmy, tak sem roztahal chémiju, a začal laborovat. Než sem vrazil film do vývojnice, tak to trvalo asi až zbytečně dlouho.
Chci, abych třeba přišel dom, pouze naředil nějaké správné množství vývojky, namotal film a mohl vyvolávat. Bez dalších prodlužování. Doufám, že se najde někdo, kdo pochopí, jak to myslím.
  • 0

#4 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 březen 2007 - 10:57:41

nojo, holt to tak někdy je, to jsou asi ty zkušenosti a léta praxe.
já taky odměřuju jak blázen úplně všechno, překlápím s atomovou přesností, snažím se o max pečlivost a prostě je tždycky vidět, že je to jinak -tzn blbějš.
důležitý je že mě to nijak nedovede otrávit.
právě tím,že výsledek není nijak dokonalý mě nutí se neustále vracet, nějaký postup malinko obměnit...
zkoušet, ptát se
  • 0

#5 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2007 - 11:07:27

Neřek bych, že atomová přesnost je potřeba. Já pouze převařuju kohotkovou vodu a teplotu vývojky řeším pouze na začátku neg. procesu. Stejně tak půlminuta či minuta navíc při vyvolání filmu mi nepříjde na škodu. Je ale pravda, že většinou volám nejmenší citlivost 400, téměř neustále pushuji a kdybych na svých fotkách neměl zrno, tak jsem smutnej :lol:
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2007 - 11:12:03

Už sem několikrát použil Rodinal v ředění 1+100 a už se nějak moc nesnažím dodržet čas na absolutní přesnot.
A to je právě to, co mi vyhovuje. Tolerance ze strany procesu. Jen to tak nějak vychytat, aby to i napřístě bylo stejně nepřesné.

To znamená "přesný odhad".
  • 0

#7 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 březen 2007 - 11:17:09

Jen to tak nějak vychytat, aby to i napřístě bylo stejně nepřesné.

To znamená "přesný odhad".


- tak něco snad konstantně dělat musíš, jinak nemáš kontrolu nad ničím :lol:
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2007 - 11:19:05

Jen to tak nějak vychytat, aby to i napřístě bylo stejně nepřesné.

To znamená "přesný odhad".


- tak něco snad konstantně dělat musíš, jinak nemáš kontrolu nad ničím :lol:


No však to je jasné. Já se konstantám nebráním. (jen aby to nebylo konstantně napytel)
  • 0

#9 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 březen 2007 - 11:19:51

:lol:
  • 0

#10 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2007 - 11:30:42

Po přehodnocení mých postupů jsem došel k jednoznačnému závěru: někde to musím zjednodušit (a snad i zlevnit).
Takže po dobrání ID-11 koupím nějakou tekutou vývojku, filmy budu ustalovat ustalovačem od Fomy, přerušovat (pokud vůbec) kyselinou citrónovou atd...


Jde o to, jestli se má primárně zjednodušit, nebo zlevnit.

Pokud jde o zlevnění, tak uznávám, že Ilford je problematický. Přestal dělat 2,5 litrová balení vývojky a litrové je poměrně dosti drahé. Takže zkusit najít někoho, s kým si rozdělím 5 litrů. Fomafix vs. Rapid fixer - podíval bych se nejen na cenu, ale i na kapacitu, nebývalo to až tak jednoznačné, ale pokud je ustalovač od fomy levnější, tak se nebát ho použít. Lahvička přerušovače vydrží,... no hodně dlouho, tady výrazná finanční úspora nebude, navíc se šetří ustalovač. Item smáčedlo. Destilku já osobně používám pouze na přípravu stocku a na poslední praní. Na vše ostatní obyčejnou vodu.

Pokud jde o zjednodušení, tak mezi ID11 a R09 velký rozdíl nebude. U ID11 musím jednou za rok namíchat stock, což je zhruba půl hodiny a to se snese. Při příchodu domů a vyvolávání to musí lítat v obou případech stejně. Stock už je namíchaný, čili příprava pracovního roztoku a to je u ID11 ještě jednodušší, přerušovač, ustalovač jsou připravené a předem vytemperované. Mně osobně z toho vychází, že nejdelší čas vezme stažení filmu do tanku, pak už to lítá. Jak v ID11 a Ilfordu, tak V R09 a Fomě.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2007 - 11:33:01

Jo a ještě mě napadla jedna taková zajímavá otázečka. Přikupil sem kyselí ustalovač od Fomy a rozmíchal dle návodu do 0,75 litru pro filmy.

Ví někdo, kolik bych v tom mohl ustálit filmů? Čili kapacitu ustalovače??
  • 0

#12 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2007 - 11:36:44

Na flašce píšou 17 filmů, nepletu li se. Já v tom vyráchám 14 filmů s tím, že u posledních dvou tří testuju, jestli funguje.
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2007 - 11:38:36

Na flašce píšou 17 filmů, nepletu li se. Já v tom vyráchám 14 filmů s tím, že u posledních dvou tří testuju, jestli funguje.


Ale já si přikupil Kyselý ustalovač, co se musí rozmíchat (na papíry 1l, na filmy 0,75l).
  • 0

#14 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 březen 2007 - 11:39:44

[quote name="Ondrej1"][quote]
Mně osobně z toho vychází, že nejdelší čas vezme stažení filmu do tanku, pak už to lítá. Jak v ID11 a Ilfordu, tak V R09 a Fomě.[/quote]
no u mě to nelítá - já si to užívám
  • 0

#15 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 březen 2007 - 13:11:48

Jo a ještě mě napadla jedna taková zajímavá otázečka. Přikupil sem kyselí ustalovač od Fomy a rozmíchal dle návodu do 0,75 litru pro filmy.

Ví někdo, kolik bych v tom mohl ustálit filmů? Čili kapacitu ustalovače??


No, výrobce píše 17 filmů, já jich ale dělám jen 10. Jednou jsem v tom dělal 14 filmů a po krajích filmů u perforace byly divné neprůhledné fialové fleky, nemohl jsem se dopátrat, čím to je, ale jak jsem vzal nový ustalovač, přestalo to. Teď po dlouhé době jsem zase přetáhl a je to tam znovu. No ale ten ustalovač mám rozmíchanej třeba půl roku - ve flašce v destilce bez přístupu vzduchu - nevím. Prostě radši jen těch 10.
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2007 - 13:55:38

Jo a ještě mě napadla jedna taková zajímavá otázečka. Přikupil sem kyselí ustalovač od Fomy a rozmíchal dle návodu do 0,75 litru pro filmy.

Ví někdo, kolik bych v tom mohl ustálit filmů? Čili kapacitu ustalovače??


No, výrobce píše 17 filmů, já jich ale dělám jen 10. Jednou jsem v tom dělal 14 filmů a po krajích filmů u perforace byly divné neprůhledné fialové fleky, nemohl jsem se dopátrat, čím to je, ale jak jsem vzal nový ustalovač, přestalo to. Teď po dlouhé době jsem zase přetáhl a je to tam znovu. No ale ten ustalovač mám rozmíchanej třeba půl roku - ve flašce v destilce bez přístupu vzduchu - nevím. Prostě radši jen těch 10.


ááá... sám pan předseda osobně. Deset filmů by mohlo stačit. Budu to brát jako konečnou odpověď.
  • 0

#17 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 březen 2007 - 18:07:47

Jo a ještě mě napadla jedna taková zajímavá otázečka. Přikupil sem kyselí ustalovač od Fomy a rozmíchal dle návodu do 0,75 litru pro filmy.

Ví někdo, kolik bych v tom mohl ustálit filmů? Čili kapacitu ustalovače??


No, výrobce píše 17 filmů, já jich ale dělám jen 10. Jednou jsem v tom dělal 14 filmů a po krajích filmů u perforace byly divné neprůhledné fialové fleky, nemohl jsem se dopátrat, čím to je, ale jak jsem vzal nový ustalovač, přestalo to. Teď po dlouhé době jsem zase přetáhl a je to tam znovu. No ale ten ustalovač mám rozmíchanej třeba půl roku - ve flašce v destilce bez přístupu vzduchu - nevím. Prostě radši jen těch 10.


ááá... sám pan předseda osobně. Deset filmů by mohlo stačit. Budu to brát jako konečnou odpověď.


ja jsem v tom ustalovaci od fomy ustalil 25 filmu. po cca 10 se fleky na perforaci zacali delat, pocital jsem s tim a nalil tam cerstvejsi ustalovac. pak to bylo ok. ted mam 2 stejne "nacate" a ustaluju dvoufazove :wink:
  • 0

#18 lada

lada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2007 - 22:09:52

... ustaluju taky deset filmů a postupně prodlužuju čas ustálení (cca o minutu na kus)... a zatím bez problémů.
  • 0

#19 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 12 červenec 2009 - 00:37:05

ja nevim, ja ted vyvolaval asi 8 proslych filmu foma 200 v nejake praskove fomacke vyvojce za pred dvema lety ctyricet korun a foma ustalovaci. Oboje stare dva roky, prodlouzil jsem dobu vyvijeni o minutu maximalni doby, tj. na 7 a pohodicka :) Vyvojka i fixator stali ve skrini dva roky v takovych tech sklenenych hnedych lahvych. Teplotu jsem vubec neresil, proste to tam nalil :-)))
  • 0

#20 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 12 červenec 2009 - 08:15:01

Ustalovač od Fomy je dobré kupovat jako balení pro 5 litrů.Vyjde to neskonale levněji,roztoky si rozdělím na použití zvlášť pro filmy a zvlášť pro papíry a mám klid. Jinak že bych viděl na prvně uváděném postupu nějaké odrbávání,to nemůžu říct.Příjde mi to pro určité podmínky naprosto normální.Osobně jsem přerušovač v životě nepoužil,vždy jen proplach vodou ,destilku taky nepoužívám / převařená voda a na závěr praní filmu smáčedlo/,nikdy naprosto žádný problém stran fleků předčasného kažení chemie,nedostatečného ustálení atp..Ovšem zevšeobecňovat ten Rodinal jako náhražku třeba té ID 11 je samozřejmě totální blbost,obě vývojky jsou úplně jiné,každá si jinak rozumí s jiným typem filmu,každá má úplně jiný charakter podání atp. Vůbec,a to se považuji za dost detailistu co se zpracování týká,mi připadá,když tak někdy čtu různé přízpěvky,že se nenormálně přeceňují věci jako naprosto přesné kvedlání se změnou kinetiky v té a té minutě,řeči o nutnosti naprosto přesné expozice / ovšem měřené bůhvičím a kdoví jak/ všelijaké superčisté postupy atd.,a na druhou stranu se pak člověk dozví,že ten samý člověk dělá s expozičně kdovíjak rozhozenou Flexou na Fomapan 400 na fomácké RC.Jinak plný souhlas s Mamiakem.
  • 0

#21 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 12 červenec 2009 - 10:28:28

aniž bych pochyboval, že tvůj známej si zaslouží velký F na začátku :) mam potřebu dodat, že zjednodušit neni úplně to stejný jako vodrbat :)
je jasný, že u jednoduchej věcí de líp vychytat i potenciálně rizikový místa a pak je třeba i trochu drbnout 8) - když se to nepovede, je hned jasný, kde se stala chyba


Vodrbat asi moc ne. Rád bych dosáhl něčoho rychlejšího, než sem provozoval do teď.
Když sem chtěl vyvolat dva, tři filmy, tak sem roztahal chémiju, a začal laborovat. Než sem vrazil film do vývojnice, tak to trvalo asi až zbytečně dlouho.
Chci, abych třeba přišel dom, pouze naředil nějaké správné množství vývojky, namotal film a mohl vyvolávat. Bez dalších prodlužování. Doufám, že se najde někdo, kdo pochopí, jak to myslím.


Rychlejší to asi nebude. Pokaždé si musíš něco rozmýchat a dělat s tím. I u té ID-11 - jeden den rozmícháš a od druhého dne pracuješ jak píšeš. Film do vývojnice - maximálně naředit (1+1, 1+3, ...) a vyvoláváš.
Druhá varianta (Koblic, Kulhánek) pracovat s roztoky. Zase první fáze rozpuštění chemie (zpravidla dva oddělené roztoky) a druhá už jen smíchání, dolít vodu na požadované množství a šup do vývojnice s filmem.
Třetí varianta koupit si už nějakou tekutou vývojku a pak jen ředit - viz. příklad s rodinalem.

Tož tak :-)
  • 0

#22 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 12 červenec 2009 - 13:05:24

Ak ide niekomu pri fotografovaní o rýchlosť, prečo proste neprejde na digitál ?
Nezdá sa vám že pri analógu je práve najkrajšia tá doba od stlačenia spúšte až po vyvovalie zväčšeniny ?
Ja teda nič zrýchlovať nebudem. Mám svoj stabilný postup, s ním som spokojný a dodržiavam ho.
Film FP4+ mácham v ID-11, HP5+ v Microphene a Fomu 100 v R09.
Na filmy používam ustalovač Rapid Fixer a záčadlo Ilfotol.
Na paiere od Fomy používam Fomafix. Prerušovač 2% roztok kyseliny citrónovej alebo octu. Prerušovač vždy po použití vylievam. A že to chce nejaký čas naviac ? Ale veď o to mi práve ide - upokojiť sa, relaxovať a baviť sa fotografovaní a následnom vyvolávaní. Aspoň pre mňa je to nesmierny relax.
  • 0

#23 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 červenec 2009 - 16:50:36

ja nevim, ja ted vyvolaval asi 8 proslych filmu foma 200 v nejake praskove fomacke vyvojce za pred dvema lety ctyricet korun a foma ustalovaci. Oboje stare dva roky, prodlouzil jsem dobu vyvijeni o minutu maximalni doby, tj. na 7 a pohodicka :) Vyvojka i fixator stali ve skrini dva roky v takovych tech sklenenych hnedych lahvych. Teplotu jsem vubec neresil, proste to tam nalil :-)))


No ja sice nejsem pro atomovou presnost. Ale minimalne me zajima teplota vyvojky, podle toho upravim casy. Preklapeni resim u kafe na balkonu, jenom upravim dle sceny. Ale uz to delam 20 let. Pro zacatky to rozhodne nedoporucju. Tezko se pak hleda chyba v procesu. Ja treba mam filmy vyvolany +- stejne v pozitivnim procesu pak nemusim delat moc prouzkovky, vetsinou se vejdu s naucenyma casama. Ale u velkych zvetsenin to stejne neriskuju.
Da se to zjednodusit, ale zalezi na zkusenostech. Kdyz delam film co neznam, delam vse dle predpisu. Az po delsim case si to upravim. V barve to ale treba moc nejde......
Proste zmeny jo, ale musi clovek vedet, co dela. Jinak je to Sazk Sportka.
  • 0

#24 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 červenec 2009 - 19:23:10

Lukáš má recht, plně souhlasím.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních