Přejít na obsah


Fotka

FOMA - škrábance


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

Anketa: Jaká je vaše zkušenost se škrábanci u filmů Foma? (56 uživatel(ů) vložilo hlas)

Jaká je vaše zkušenost se škrábanci u filmů Foma?

  1. Fomu běžně používám, ale tento problém neznám. (5 hlasy [27.78%])

    Procento hlasů: 27.78%

  2. Kdysi se mi to stalo, filmy téhle značky ale používám dál. (6 hlasy [33.33%])

    Procento hlasů: 33.33%

  3. Po několika špatných zkušenostech jsem přešel k jiné značce. (7 hlasy [38.89%])

    Procento hlasů: 38.89%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 březen 2007 - 09:05:23

ahoj. vopakovaně se tady i jinde setkávam s názorem, že u jinak výbornejch filmů s fomy se čas vod času vyskytnou škrábance. Máte taky tuhle zkušenost? Máte řešení? Nikdy se vám to nestalo? A nebo jste fomu prostě zavrhli? Díky
  • 0

#2 vladik1327332582

vladik1327332582

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2007 - 09:22:40

nwo...ja som s Fomou zacinal, s tym ze ked mi to pojde, prejdem na nejaku tu deltu, across ci TriX....nepresiel som, zostal som u fomy....F100 a fomabrom mi uplne postacuju...nuz a neviem ci som mal stastie, ale so skrabancami, zapricinemymi wyrobcom som sa nestretol... :D
  • 0

#3 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 březen 2007 - 09:29:51

Ja jsem psal již jinde, po slušné řádce filmů od Fomy bez jakýchkoli problémů, dostal jsem se nějaké serii, která je poškrábaná tak nechutně, že mi prozatím vzala chutě k dalšímu používání tohoto filmu. Problém je, že jsem ještě nenarazil na žádnej film, kterej by se mi podáním líbil jako Foma T200. Naštěstí to teď nemusím řešit, protože se chystám na (snad) dlouhodobješí focení v intriéru a tam hodlám používat Neopan 1600. Nicméně léto se blíží a já se budu muset stejně rozhodnout, zda vůbec a případně čím nahradím mého oblíbence.

Samotného by mne zajímalo, jak ty škrábance řešit. Jediná možnost, která mne napadla, je vydávat rýhy na zvětšeninách za umělecký záměr :D
  • 0

#4 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 23 březen 2007 - 09:33:48

Já mám takovou poškozenou metráž - 50 m T200. Nejsou to škrábance, spíš závadná podložka, ty rýhy nejsou na povrchu, ale uvnitř. Na svitcích jsem se s tím ještě nesetkal, na kinofilmu kdysi (v té době co jsem kupoval tu metráž)
  • 0

#5 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 březen 2007 - 09:38:43

No lidi, já zkoušel od fomy 100 a 200. U 100 bylo vše bez problémů a u 200 jsem měl pocit, že má snad nějakou měkkou emulzi. Zkrátka na ní byly škrábance. Dříve jsme na tu 200 fotil a dokonce si koupil metráž. Nyní mi leží ve skříni a nikdy si ji už nekoupím. Bylo to pro mě ztracené peníze. Na některých 200 mi dokoce vypadávaly kusy emulze, což mě naprosti zdrtilo.
Znám ale mnoho fotografů, kteří fotografují na fomu 100, jejich práce jsem viděl a musím říct, že jsou fantastické a nikdy neměli s tímto filmem problémy.
V kuloárových šuškandách po výstavách jsem dokonce snad dvakrát zaslech, že foma 100 má emulzi z ilfordu - snad panu.

S pozdravem, Světu mír Kraken
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 březen 2007 - 09:40:23

Jééééé vidím, že máme s Gorem podobnou zkušenost:-) Co jim to tak omlátitm o hlavu.
  • 0

#7 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 23 březen 2007 - 09:49:58

Uz jsem to tu nekde psal, pokud to jsou opravdu skrabance, ne to co pise Goro, tak by mohl pomoct pripravek Edwal No-Scratch. Ale kde to sehnat v Cechach nemam sajn.

Po evrope tady:

http://www.foto-rieg...tml#Hilfsmittel

jinyho dodavatel jsem nenasel. Snad to pomuze
  • 0

#8 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 březen 2007 - 10:40:54

Nemáte někdo zkušenosti s tím, co nám nabízi kodl?
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 březen 2007 - 10:48:31

sice nemam, ale spíš mě napadá, jestli je tohle řešení? jasně, poškrábal jsem si vlastní nešikovností nebo nešťastnou náhodou film - může to zachránit ... viz. ale kupovat poškrabaný filmy a ještě si k nim pořizovat chemii navíc, to mně přijde podobně zhůvěřilý jako investovat do chemie na zvětšení démax u málo černejch papírů, aby byly alespoň stejně černý jako ty slušný bez týhle chemie ... no nevim, proto se ptam na ty zkušenosti s fomou
co :wink:
  • 0

#10 radoklimo

radoklimo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2007 - 10:49:52

Foma 200 super film, hlavne keď je zamračené. Ale z desiatich filmov
bolo osem výrazne poškriabaných.Kupované na roznych miestach v priebehu roka. Zvitok to isté. Tak som na ňu rezignoval. Škoda. Pri 100 sa mi to nikdy nestalo.
  • 0

#11 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 23 březen 2007 - 10:50:37

Taky s tim nemam zkusenosti, jen vim, ze to existuje. No a co jsem koukal na nektery fora, dost lidi si to chvali.

Jeste jsem cetl jeden trik, ale taky jsem nezkousel. Kazdej mame v pokozce nejakej tun, prej jde takhle skrabnutej negativ otrit o nos a drobny skrabance se tim tukem vyplnej. Ale to je takovy jedna pani povidala.
  • 0

#12 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 březen 2007 - 10:53:25

Ne, ale docela vážně o tom občas uvažuju. A ještě jedna maličkost. Píšou u toho, že je to na škrábance na podložce, ne v emulzi. Výzpomínám si totiž na jendu nemilou příhodu s fomou:

Když jsem před několika lety začínal, zkoušel jsem Fomu 100 a hned na druhým filmu jsem měl po celé délce drát (co drát, lano to bylo !!!), v emulzi. A nebyla to moje chyba, protože škrábanec pokračoval až do kazety.

Na nějakou dobu mě to od Fomy odradilo, ale teď ji používám docela rád.
  • 0

#13 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 březen 2007 - 10:57:06

Jsem patriot a Fomu mám rád, proto by bylo nejlepší ji donutit, aby ty filmy už neškrábala :wink: Nějaký vyjádření Fomy získat nejde?
  • 0

#14 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 23 březen 2007 - 11:03:23

můžeš tak akorát doufat, že si tenhle link přečte technolog, nebo vedoucí výroby. to je tak asi všechno
  • 0

#15 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 březen 2007 - 11:05:02

můžeme to zkusit, nějaký kontakty ve fomě budou.
dá se říct, že ty škrábance sou jen doména kina, nebo se vám to někomu vobjevilo i u svítků nebo dokonce planfilmů :wink:
  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 březen 2007 - 11:20:10

Asi patnáct svitků foma - většinou 100 - škrábanec žádnej. Kino tak odhadem dva z osmi. Ale i pravděpodobnost jedna k padesáti je hodně a proto mám z kina obavy.
  • 0

#17 Kubakubikula

Kubakubikula

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2007 - 13:39:09

já mám s F100 jen ty nejepší zkušenosti. T200 jsem přestal používat daaavno, protože měl u svitku skoro pořád ťupky v emulzi (jako bych tam píchnul špendlíkem) a u skladovanejch svitků t200 se celej film tak jako lepil na ten podkladní papír. Ale jak říkám , je to dlouho, snad 7 let, od té doby může být lepší. Nevím, nechci riskovat. Podobnej problém jsem zaznamenal i u EFKE 25 - tu a tam bílá, průhledná ďubka v emulzi.
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2007 - 13:54:33

Nikdy jsem nemel prob se skrabanci spis obcas dubky v emulzi ale tenhle problem znam u vsech typu filmu.
  • 0

#19 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 březen 2007 - 20:25:21

Svtky jou alespon u mne naprosto OK.
Spis mam problem ze na Ilfordech a Kodákach nemam po ususeni ani chlup a na Fome musi vzdy aspon jeden bejt. Ja sem teda docela hnidopich a hledam a hledammm
Kazdopadne ted sem nakej svitek koupil a zkusim se mu trosku vic povenovat. Tonalne se mi totiz docela dost zamlouva. Nezkousel ste nekdo expoovat Fomapan 100 treba jako 80? Rozhodne to prubnu...
  • 0

#20 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 23 březen 2007 - 22:00:05

U svitku nemám problém. U kinofilmů se objevily škrábance ze strany podložky v okamžiku, kdy jsem v rámci boje s prachem vyhodil sklíčka a namontoval plechové vložky. Přebrousil jsem je a přeleštil. Je to lepší, ale občas se nějaký škrábanec objeví.
  • 0

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 březen 2007 - 15:08:03

Nezkousel ste nekdo expoovat Fomapan 100 treba jako 80? Rozhodne to prubnu...


Exponovat stovku na osmdesát odpovídá tam malé úpravě při měření, případné odchylce, ze bych to asi ani nepoznal. Jen do něj - plus mínus autobus, ať se ukáže :roll: Moc filmů už korektně neexponuju, pořád nějaký násilí... Jistě je to dobrý film, navíc za padesát a u nás v HK ho můžu koupit kdykoliv v pracovní den a to je docela svitková cennost.... v době, kdy si někteří myslí, že "se do těch velkejch foťáků už filmy stejně nedělaj".
  • 0

#22 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 březen 2007 - 16:02:44

Uz sem neco dohledal na netu. Zkusim ho exponovat jako ISO 50 a volat na jeste mirnejsi kontrast nez bych musel. Sem zvedavej jak to dopadne...
  • 0

#23 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 březen 2007 - 16:04:09

Mamiaku, na svitku mi jednou vypadala emulze, snad bych to ještě někde našel. Jinak škrábance ne. Myslím si, že je to jemnou podložkou či emulzí. Mě se to osobně stalo jen u metráže, s kupovanýma kazetama ne. Dlouho jsem si myslel, že chyba je ve mě, ale jakmile jsem do kazet nabil jiný film, vše bylo O.K.
  • 0

#24 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 březen 2007 - 17:17:29

Uz sem neco dohledal na netu. Zkusim ho exponovat jako ISO 50 a volat na jeste mirnejsi kontrast nez bych musel. Sem zvedavej jak to dopadne...


dej prosím vědět
  • 0

#25 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 7 březen 2008 - 09:52:11

můžeme to zkusit, nějaký kontakty ve fomě budou.
dá se říct, že ty škrábance sou jen doména kina, nebo se vám to někomu vobjevilo i u svítků nebo dokonce planfilmů :(


Tož jsem se včera rozhodl, že po letech prubnu zase Fomu 200 ve svitku. Vošplouch jsem ji v R09 a všechno moc pěkný ba přímo parádní, než jsem to ale strčil do zvětšováku. Film je podrbanej jako prase. Žádný dráty od začátku ke konci, jen krátký škrábance do cca 5 mm ve směru posuvu filmu. Celej večír jsem pak zkoumal vnitřek aparátu, bych se dozvěděl, kde k tomu ta Foma mohla přijít, ale ničehož jsem nevyzkoumal. Navíc Trix co projel stejnou cestou vo cca 2 h před tím je v pořádku :?: :)
Pak jsem si vzpomněl, že jsem podobnej problém s T200, už kdysi řešil, jenže tehdá jsem to přičítal svý blbosti a nevopatrnosti. Tak teda nevim, je to škoda, páč jinak to neni vůbec marnej materiál
  • 0

#26 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2008 - 10:21:21

Ing. Přemysl Koblic v dávných dobách doporučoval na škrábance petrolej. Funguje to opravdu dobře. Pokud vám ale nevyhoří fotokomora. :?:

V antikvariátech si rád kupuju jeho knížky. byl to snad Ing. chemik, měl mnoho neobvyklých nápadů a názorů, dnes většinou nepoužitelných a poplatných době, trochu mi připomíná jiného podobného vynálezce, Járu Cimrmana.
  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 březen 2008 - 10:39:27

Tož jsem se včera rozhodl, že po letech prubnu zase Fomu 200 ve svitku. Vošplouch jsem ji v R09 a všechno moc pěkný ba přímo parádní, než jsem to ale strčil do zvětšováku. Film je podrbanej jako prase. Žádný dráty od začátku ke konci, jen krátký škrábance do cca 5 mm ve směru posuvu filmu.

:?: :) :(

já mám totiž z léta taky takovej film s přesně takovýma škrábancema a přisuzoval jsem to praní ve studený vodě, nebo nějakýmu tepelnýmu jinýmu šoku apod a ono je to vada filmu!
mám z toho snímek k oskenování, jestli to bude na skenu patrno, tak to pošleme do fomy, jako dotaz
je to svitek z flexarety a tam se taky nemá, jak poškrábat tímto způsobem
  • 0

#28 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 březen 2008 - 10:39:27

Můžeš se o tom petráku trochu víc rozpovídat? Dík.
  • 0

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 březen 2008 - 10:46:44

neměl to náhodou dany na jednom planu? myslím, že sken vkládal i někam do fóra ...ale nevím, jestli to byla foma...
  • 0

#30 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2008 - 10:47:31

mohl bych ten článek o petroleji z knížky naskenovat, ale nevím jak a kam to poslat. Jsem počítačový a hlavně diskusní diletant.
  • 0

#31 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 7 březen 2008 - 11:13:00

já mám totiž z léta taky takovej film s přesně takovýma škrábancema a přisuzoval jsem to praní ve studený vodě, nebo nějakýmu tepelnýmu jinýmu šoku apod ....


Studená voda? Jako že by došlo vlivem příčný kontrakce k potrhání emulze? Mno tož možný je všechno, tejdě v zimě bude mít voda tak ke 12°C, ale jednak jiný filmy mi to nedělaj a pak by k něčemu takovýmu došlo spíš asi při náhlý teplotní změně a těm čelím výrobním postupem.. :)
Těžko říct... Mám ze stejný šarže ještě 4 svitky, tak jestli to budou totéž, půjdu Fomě před vrátnici demonstrativně spálit logo :?:
  • 0

#32 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 březen 2008 - 11:21:53

nic nepal, zajdem tam a vyměníme za jiný zboží :?:
byl by to ale pech, protože dvoustovka, se kterou se dá jít na osmset, a stojí šedesát a koupím ji každej den v polední pauze - to by mě mrzelo
moje voda v komoře má 5,5°C ale tou neperu, je je už hodně studený, radši si odpustím, vytemperuju a vyměňuju ručně
jestli máš možnost oskenovat film, tak to udělej, rád bych se na to podíval
  • 0

#33 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 7 březen 2008 - 11:26:57

nic nepal, zajdem tam a vyměníme za jiný zboží :?:
byl by to ale pech, protože dvoustovka, se kterou se dá jít na osmset, a stojí šedesát a koupím ji každej den v polední pauze - to by mě mrzelo


... to mě taky, von je to jinak za ty prachy pěknej film

jestli máš možnost oskenovat film, tak to udělej, rád bych se na to podíval


... to želbohu nemám. Kdyžtak vezmu někdy příště ke Švagerkom :)
  • 0

#34 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 březen 2008 - 11:31:17

no třeba tak!
nebo, jestli chodíš městem, sedím v prodejně kousek od mostecké ulice
poznávací znak - mora na dveřích a v krámě samý sporáky
  • 0

#35 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 březen 2008 - 12:28:07

mě vod užuž znova propukajícího a průběžně latentního fomanacionalismu uchránily dvě věci - jednak tohle vlákno :?: a druhak zásilka agfa(rolej)panů na cestě za ceny ještě lepší než foma...
  • 0

#36 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 březen 2008 - 13:44:54

Mám na kinofilmu stejnej problém. Už jsem chtěl devastovat vzteky foťák, ale na kodaku ty škrábance nejsou. Ty fomy jsem měl 4ks a na 2 ty škrábance jsou, počítám že i na těch zbylejch. Aspoň je film na pokusy.
  • 0

#37 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 březen 2008 - 14:20:26

Mám na kinofilmu stejnej problém. Už jsem chtěl devastovat vzteky foťák, ale na kodaku ty škrábance nejsou. Ty fomy jsem měl 4ks a na 2 ty škrábance jsou, počítám že i na těch zbylejch. Aspoň je film na pokusy.


kterej film? 100,200,400 :?:
  • 0

#38 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 březen 2008 - 16:51:53

Mám na kinofilmu stejnej problém. Už jsem chtěl devastovat vzteky foťák, ale na kodaku ty škrábance nejsou. Ty fomy jsem měl 4ks a na 2 ty škrábance jsou, počítám že i na těch zbylejch. Aspoň je film na pokusy.


kterej film? 100,200,400 :wink:


200, ale neverim po zkusenostech zadnej fome, nebo jsem měl jenom smulu?
  • 0

#39 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2008 - 18:39:32

Foma 100 v kinu, šklábance na 3 filmech z 6. Také jsem chtěl devastovat foťák, ale na filmech jiných značek se drýty nekonaj. Ve svitku žádný problém. Foma v kinu nadobro zavržena.
  • 0

#40 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 7 březen 2008 - 19:37:41

fotim na svitky fomapan 100 a nikdy jsem tam skrabance nemel
  • 0

#41 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 březen 2008 - 20:37:11

Ono je zajímavé že na té stovce sem se s tím taky ještě nesetkal, ale u dvoustovky mě fakt kolikrát překvapilo odloupávání emulze od podložky.Prvně jsem taky myslel, že to bude teplotním výkyvem, ale asi to fakt bude materiálem :wink: jinak za ty prachy je foma myslím že dobrý materiál
  • 0

#42 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 7 březen 2008 - 20:42:24

Fomu již delší dobu nepoužívám, ale problémy jsem s ní neměl. Jednou kolega měl poškrábanou fomu 200 a výrobce se přiznal, že měli vadnou sérii, spíše šlo myslím o špatné kazety, do kterých film ládují.

Poškrábaný film se dá buď naskenovat nebo zvětšovat mezi skly kde je tuším petrolej. Rýhy se zalejí a na fotkách pak nejsou.

Koblic napsal zajímavou knížku Bezret, kde popisuje různé fígle.

Bezret, nový způsob fotografie bez retuše. / Přemysl Koblic 1946
  • 0

#43 Ra_do

Ra_do

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationOpava
Reputace: 4

Publikováno 8 březen 2008 - 10:21:09

Fomu používám často,snad 5 let ,ale nikdy se mi nic podobného nestalo.
Pod zvětšovákem to už je jiná-bohužel jenom moje vina.
  • 0

#44 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 9 březen 2008 - 22:07:57

Já jsem si v pátek koupil 5 ruliček fomy 200 ve svitku. V sobotu jsem jednu nafotil a vyvolal, před chvilkou jsem dozvětšoval fotky.
Jsou bez kazů, úplně. Co mě zarazilo, když jsem svitek vyndal z obalu, tak zaváděcí část papíu byla zelená s bílým pruhem. Dřív byl vždycky černé. Lepidlo držlo opět velmi silně, takže jsem zaváděcí papír mírně natrhl. Lepící páska na konci je řešená jako samolepka, odlepíte krycí voskovaný papír a nemusíte nic olizovat.
Kdyby to fomě vydrželo, tak tu první samolepku jim odpustím. Ale hlavně ta bezkazovost. Z té jsem měl trochu obamu (porava-obavu).

:roll:
  • 0

#45 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 10 březen 2008 - 00:39:44

toz ja jsem si nejaky ten drat take uzil...na fome 200, daleko vic mne ale naprudily DIRY v emulzi na kinu Foma 100. Film fajn, ale malem mne tehdy kleplo a musim sv. Barboru v KH jit fotit jeste jednou, kurna uz. takze od te doby lezi ve skrini, mozna ji jeste dam sanci...ale APX100 na ceste a 65 FP4+ mne tohoto pokusniceni asi nejakou dobu jeste usetri.
  • 0

#46 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 březen 2008 - 10:10:04

tady je jeden snímek na T200, kde jsou vidět kazy vlevo a vpravo, střed zůstal, tak jsem snímek použil
odkaz
  • 0

#47 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 5 září 2010 - 17:49:08

Tak kolegové,

ke konci srpna, jsem namotal dvě kazety z metráže Fomapanu 200, co jsem si před měsícem objednal přímo od fomy. Na jednom z filmů. které jsem volal v R09, se na dvou políčkách objevily skvrny chybějící emulze. Mám již zkušenosti s dráty, ale doufal jsem, že by se stal u této metráže zázrak.

Myslíte, že se to stalo samo od sebe, nebo k tomu mohlo dojít při navíjení? Pokud bych retušoval, nebylo by jednodušší napříkla lihovkou vybarvit chybějící emulzi a poté pouze přibarvovat tuší na pozitivu?

Přikládám fotku (ne sken) chudáka ochuzeného o kus emulze :) Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#48 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 5 září 2010 - 18:54:19

lihovkou vybarvit chybějící emulzi a poté pouze přibarvovat tuší na pozitivu?


jo, vpraxi se zřejmě používala červená barva (tuš?)

já tohle jednou zkoušel červeným tenoučkým fixem na vodní bázi a docela to fungovalo


Snáz doretušuješ bílé místo, než (žiletkou) vyškrabávat něco tmavého ... a pak to stejně zas zapatlávat.
  • 0

#49 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 5 září 2010 - 19:09:22

A v čem je lepší červená barva, že nepracuje tak "tvrdě" a něco tam zbyde, proč nepoužít černou? Jinak děkuju za radu - vyzkouším.
  • 0

#50 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 6 září 2010 - 05:19:06

Cervena asi proto, ze je na ni papir necitlivy... :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních