Přejít na obsah


Fotka

stredoformat..


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 vladik1327332582

vladik1327332582

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2007 - 19:06:01

My čo nemáme na mamču, Hasellblada, či Pentaxa 67....a xceme
troška šaškovať v strednom formáte, musíme pobehowať s Flexaretom, Yashikou D, ale asi najviac s Pentacomom Six...a knemu smeruje moja otazka...jag sa wám pozdáwa objektív Biometar 2,8/80? a nemáte problém s uzávierkou Pentaconu v zime? :roll: [/img]
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2007 - 20:22:16

V zimě? V jaké zimě? Letos snad ani žádná zima nebyla, ne....?
  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 březen 2007 - 20:59:13

Osmdesátka MC Biometar je jistě dobrý objektiv. Ovšem - pokud nenatrefíte na šmejdíkový kousek...
Pokud nemáte tělo P-Sixu vyloženě ojeté a rozštelované, neměl by být problém ani v zimě (myšleno v mrazu - já jsem jej používal tak max. do -5stC). U P-Six se vyplatí šetrné zacházení a občasná servisní péče - naštěstí není až tak drahá. Ovšem - pokud nenatrefíte na šmejdíkový kousek...
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 březen 2007 - 22:33:55

šmejdíkový kousek
Krásný výraz!
Můj six funguje dobře.
Pokud si ho koupíš, tak od spolehlivého člověka, nebo měj rovnou v záloze někoho, který to prohlédne a ev. seřídí. U nás je cena se zákl. objektivem kolem dvou tisíc, jestli se ti nebude pozdávat, tak ho pošleš zpátky do světa... s minimální ztrátou, nebo za stejný peníze a to je veliká výhoda. V zimě nefotím, je mi při tom zima.
Sixům zdar!
  • 0

#5 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 březen 2007 - 01:04:16

Mám dvě těla P-Sixe, používám je už pěkných pár let a neměl jsem jediný problém. Záleží na tom, kdo ten přístroj drží v ruce... A kdo ho držel před Vámi! Nejčastější "závady" jsou překrývání políček filmu (z 80% zapříčiněno špatným založením filmu) a zaseklá páčka natahování závěrky+posunu filmu, opět zapříčiněno rukama uživatele... Co se týká objektivů Zeiss, tak na "šmejdský" kus jen tak nenarazíte! Jsou to velmi kvalitní skla za směšnou cenu. koukněte na http://www.fotoapara...rticle/10160/5. Co je ale hodně nepříjemné je fakt, že dokud nenatáhnete závěrku, nevidíte nic v hledáčku. Zrcátko se totiž nevrací do "pohotovostní??" polohy. A pak značná váha přístroje. Počítejte s investicí do kvalitního stativu. Tělo+hranol+180 Zeiss má snad 6 kilo... No a když jdete, a nesete si brašnu s dalšíma třema objetivama + těžký stativ, tak to se pomalu boříte do země :roll:.
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 březen 2007 - 11:11:02

P-Six je tezka krava na ktere se mizerne ostri. objektivy - zvlaste 50/4 a 180/2,8 jsou vyborne...lec tezke a velike. na posilovani super, vysledky take velice pekne...30x30 zvetsenina z Provie - flektogon 50/4 MC - proste mnam.

zaverka se zpomaluje v souvislosti s klesanim teploty. zbnam cloveka ktery na to ma tabulky, nosi s sebou teplomer a prepocitava.... ;o)

jinak se mu rika pomsta lidu nemecke demokraticke republiky.
  • 0

#7 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 březen 2007 - 11:23:21

Tak zrovna o P-sixovi jsem uvažoval jako o možném kandidátovi na zakoupení. Cenově pro chudého zahradníka akorát, ale o spolehlivosti tedy zřejmě asi mluvit nejde, že jo ? :roll:
  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 březen 2007 - 11:53:26

Bez obav, zahradníku, když se správně natahuje (a jak bylo zmíněno založí film) funguje. Ostření se dá dopomoci vestavěnou lupou, ev. výměnou matnice za světlejší. S padesátkou a hranolem má asi 2,5 kg.
  • 0

#9 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 březen 2007 - 11:59:45

Tak zrovna o P-sixovi jsem uvažoval jako o možném kandidátovi na zakoupení. Cenově pro chudého zahradníka akorát, ale o spolehlivosti tedy zřejmě asi mluvit nejde, že jo ? :roll:


spolehlivy celkem je...jen neni na foceni v zime a musis se k nemu pekne chovat. obcas je to hlavne trochu nepohodlne. ale kvalita (vystupu) je naprosto nepochybna.
  • 0

#10 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2007 - 12:09:12

Před nějakým časem jsem se ptal paní Konečné (profi oprava všech mechanických fotoaprátů se sdíle v Brně), jak je to s funkčností P SIXe v mrazu. Říkala, že už výrobce udával správnou funkci do plus pěti stupňů. Je to způsobeno použitým mazáním celého stroje.
Teoreticky by se dal celej SIX rozebrat, odmastit a zase promazat nějakým moderním svinstvem, které by vydrželo i mrazy.
  • 0

#11 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 březen 2007 - 12:12:24

Rozumím-li správně, musím na něj být velmi hodný a on se mi pak odmění... . Mám-li přiznat barvu, chci se ke klasickému zpracování fotografií v zájmu vylepšení svého psychického zdraví zase po 20 letech vrátit a trochu tápu - koupit P sixe či ponechat jen svou stařičkou Praktiku super TL ? Asi bude rozhodující můj ministr financí. :roll:
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2007 - 13:19:17

Rozumím-li správně, musím na něj být velmi hodný a on se mi pak odmění... . Mám-li přiznat barvu, chci se ke klasickému zpracování fotografií v zájmu vylepšení svého psychického zdraví zase po 20 letech vrátit a trochu tápu - koupit P sixe či ponechat jen svou stařičkou Praktiku super TL ? Asi bude rozhodující můj ministr financí. :roll:


Ne, ne. Ženy bych se rozhodně neptal.
  • 0

#13 vladik1327332582

vladik1327332582

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2007 - 17:13:31

...pretoze ja som s uzavierkou v zime problem mal...mam kamosa servisaka Pentaxaka, ktory mi to premastil na novo...akurad odvtedy. som s Pentakonom po mrazox nebobehoval, takze netusim ci to pomohlo, ci nie....a este nieco som postrehol, expomovane policka na filme maju nepravidelne odstupy...
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 březen 2007 - 17:57:56

Nepravidelné odstupy to dělá i mě. Doslova záleží na rytmu natažení závěrky. Rozmezí je ale 1-5 mm, tak mezera zůstává a to je důležité :roll: Pokud natahuju a přemýšlím u toho, tak docílím mezer tak 3-5 mm. Za toto se six odmění třináctým a kouskem čtrnáctého snímku na každém z exponovaných filmů.
  • 0

#15 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 březen 2007 - 20:13:08

Mohu jenom potvrdit už řečené, P6 má svoje mouchy (docela dost), ale při dobré údržbě a slušném zacházení je to celkem levná možnost, jak jít "o stupeň výš". Na druhou stranu ale ceny středoformátu šly za posledních pět let neuvěřitelně dolů a kdybych k tomu aparátu neměl citový vztah (fotil na něj můj nebožtík děda), tak mám dneska asi nějakou Mamiyu a problémy pomsty pracujícího lidu NDR neřeším.

trochu tápu - koupit P sixe či ponechat jen svou stařičkou Praktiku super TL ?


Na tohle je těžké dát rozhřešení, středoformát je o úroveň výš, o tom snad není sporu, ale náklady a hlavně náklady na materiál jsou jinde než u kinofilmu. Já osobně teď docela zírám, jak rychle dokáže mizet negativní vývojka, to v kinofilmových časech nebývalo :roll: (a čekat až budu mít dva svitky na volání se mi nechce). Asi bych začal s tou praktikou, a pokud to bude úspěšné, bych šel výš.
  • 0

#16 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 březen 2007 - 22:29:46

To že závěrka přestává fungovat za nízkých teplot ale není konstrukční chyba. Je to důsledek použtého maziva. Když to necháte rozebrat a namazat nějakým jiným, odolnějším mazivem, které si udržuje své vlastnosti i za nízkých teplot, bude vám fotoaparát pracovat klidně i při -50. Vždyť si vzpomeňte jak se vám v zimě špatně řadí jednička u auta a v létě jak tam pěkně "padá"
  • 0

#17 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 březen 2007 - 10:34:27

P-six, nebo Kiev80.....?
DDR, nebo CCCP.....?
Co myslíte? :lol:
P.S. Taky nemám na hasse.....
  • 0

#18 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2007 - 12:13:51

Ja mam fujicu na 6x9, vaha 1.4kg, pevne sklo 65/5.6 (ekv 28mm na kine). Je to dialkomer s centralnou zavierkou, mam par fotiek na casoch 1/15s, pohoda. Oproti SIXu je to mensie, lahsie a asi 10 krat drahsie.
  • 0

#19 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 březen 2007 - 17:00:30

Jimmi: Když natrefíte na "povedený" sovětský kus, budete mít vystaráno... Nejlepší by byl takový, který byl vyroben pro tajemníka UV KSSS nebo tak něco. Ale najít takový asi nebude úplně nejjednodušší. Kromě toho P-Sixů se tady potulují mraky a stejně tak objektivů. Jsou opravdu za hubičku a jsou dobré. A až bude nejhůř a nebudou ND, tak vytáhnete z kontejneru ještě více zepsutý Six a do svého si z něj vypitváte potřebné součástky.
Mezi DDR objektivy CZ občas najdete i šmejda, mezi sovětskými objektivy občas najdete opravdu dobrý kousek. Trefně se vyjádřil pán, co se mi už dlouho stará o foťáky: "Sovětská země je široširá a stejně tak jsou široširé sovětské výrobní tolerance."
  • 0

#20 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 26 březen 2007 - 17:39:06

P-six, nebo Kiev80.....?
DDR, nebo CCCP.....?
Co myslíte? :lol:
P.S. Taky nemám na hasse.....


Mám oba a základní skla jsou na obou velmi dobrá a to je tak asi vše! Mechanicky je na tom sixík mnohem lépe. Servis je dostupnější a levnější. Každý čas závěrky jde přesně seřídit. Přemazávat jsem ho nedával tak nevím jestli to pomůže. V zimě ho ven netahám. Kiev 88 má jen jednu výhodu. Výměnné kazety! Jinak je to mechanicky větší prevít než six. Převíjení filmu je nespolehlivé. Ozubené kolečko co trčí do kazety nezapadá přesně a někdy nedotočí celé pole a tak se mohou snímky i o 0,5cm překrývat (six to nikdy neudělal). Nemá kličku a tak se točí knoflíkem. Jde to dost blbě a musí se přehmatávat.
Dnes už používám jen sixík. Venku fotím ze stativu a nepotřebuji hranol. Na objektivu mám čárku hypefokálku pro f22 a tak jen zakomponuji a přihodím čas podle ručního expozimetru. Celá výbava (tělo, záklaďák, tři filtry, cokin držák a přechoďák, expozimetr, sl. clona, 6 svitků) má i s brašnou jen 2,4kg.
  • 0

#21 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 květen 2007 - 16:06:58

Mno od toho tu mame Araxe a Hartblei

www.araxphoto.com , www.hartblei.com

Kiev 88 s predsklopenim zrcadla, platenou zaverkou a bajonetem Pentacon Six s komplet vymenenym a serizenym mechanismem za 400 USD

Vložený obrázek
  • 0

#22 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 3 listopad 2008 - 15:41:23

no já ač jedu na film teprve krátce, tak už pokukuju po středoformátu, ale jsem hodně limitovaný financemi. doporučili byste mi spíš toho psixe nebo kieva88? kdyby ty araxy a zvláště araxy cm nebyly tak drahé, tak to neřeším.

další možnost je ještě vydržet u 35mm a učit se a pozorovat
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2008 - 15:50:32

Pokud bych mel dnes vybrat mezi Sixem a Kievem, vybral bych Bronicu. :) Nebo Mamiyu. Ale na to kazdy asi musi prijit sam. Procti si vlakno "six me vypekl".
  • 0

#24 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 3 listopad 2008 - 16:04:54

mám oba
oba mají svá pro a proti
oba mě vypekli, ale přesto je mám rád

osobně bych pro začátek volil spíš toho P6 (dostupnější stroje, skla, servis)
  • 0

#25 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2008 - 16:06:16

mám oba
oba mají svá pro a proti
oba mě vypekli, ale přesto je mám rád

osobně bych pro začátek volil spíš toho P6 (dostupnější stroje, skla, servis)


Mno ve finále je má nakonec rád každej. I já. Hlavně kvůli objektivům.
  • 0

#26 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 3 listopad 2008 - 16:27:47

Mno ve finále je má nakonec rád každej. I já. Hlavně kvůli objektivům.


a navíc pro to dobrodružství
  • 0

#27 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 listopad 2008 - 16:50:58

kacířové, jestli vás vaše sixy slyší, tak se schválně kvůli těm slovům vysypou :)
  • 0

#28 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2008 - 17:27:42

kacířové, jestli vás vaše sixy slyší, tak se schválně kvůli těm slovům vysypou :)


Si můžou zkusit. Ale spíš fungujou opačně. Aspoň ty moje. :wink:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních