Přejít na obsah


Fotka

Únik světla z Magnifaxu 4


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 březen 2007 - 21:51:15

Šoupnu tento příspěvek sem - připadá mi to patřičnější...
Dnes jsem chtěl jednou provždy a s definitivní platností vyřešit únik světla z negatovového rámečku Magnifaxu 4.
NEUSPĚL JSEM!
Lépe řečeno, uspěl jsem pouze částečně.
Čuměl jsem v komoře přes hodinu a výsledkem je odhalení 3 zdrojů parazitního světla (podle intenzity - od největší po nejmenší):
1. Únik zadní částí štěrbiny pro rámeček v hlavě zvětšováku, po obou stranách zasunutého rámečku. Svítí hlavně na stěnu za zvětšovákem. Řešení velmi jednoduché - nalepil jsem Chemoprenem na tělo hlavy 2 hranolky tmavého molitanu 3x1x1 cm.
2. Únik štěrbinou kterou se posunují planžety na vymezení "přední a zadní" části obrazu. Řešení - dost obtížné, pokud se ovšem nerozhodnete planžety likvidovat. Pak není nic jednoduššího, než štěrbinu zalepit černou izolepou. Zkusmo, abych zachoval tento mechanismus, jsem použil zase kousek černého molitanu, do kterého jsem vyříznul "drážku" (cca 15x3x2cm). Po nastavení planžet jsem nasadil molitan na "držátka" planžet. Funguje to, ale že by to bylo pohodlné, to není. Zatím mě ale nic chytřejšího nenapadlo.
3. Únik v rovině filmu, tedy mezi sevřenými skly, tedy tam, kde trčí film ven z rámečku (pokud nezvětšujeme jednotlivá políčka). Tady jsem v koncích. Každé "světlotěsnění" se totiž bude dotýkat filmu a to bych nevydýchal...
Sehnal jsem několik typů těsnících pásek (chlupatých), ale žádná se nehodí. Prakticky všechny jsou totiž schopné "rozevřít" rámeček (resp. roztlačit jeho horní a dolní díl). Některé více, některé méně, ale téměř všechny. Když sametku zmáčknu v prstech, není k tomu třeba téměř žádné síly. Ale ke zmáčknutí cca 12-20 cm (délka 2 kousků potřebná k vytěsnění) je třeba síly větší.
Jinak řečeno, klade-li páska odpor, nesevřou skla negativ a není-li negativ rovný, je to nanic...
Ještě bych chtěl připomenout, že skla v rámečku jsou zafixována dvěma lesklými, snad dokonce leštěnými nebo chromovanými plechovými držáky. To vymyslel nějaký inženýr!!! Naštěstí bylo řešení jednoduché, prostě jsem to přelepil černou izolepou. Lepší by asi bylo plíšky přestříkat matnou černou (třeba autobarvou).

Tož zatím tak. Budu-li mít úspěch, dám vědět.
  • 0

#2 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2007 - 01:12:37

Ještě bych seznam problémů doplnil o jeden. Pokud používáte barevnou nebo multigradační hlavu (v mém případě Meograde), jsou tam taková ta točítka na nastavování barevných filtrů, a aby to měl printer pohodlné, jsou dokonce hezky prosvícena. Jak se ale lze snadno přesvědčit umístěním vlastní kedlubny na zvětšovací rám a pohledem vzhůru, papír tahle prosvětlená točítka vidí také, a troufnu si říct, že je to daleko nejsilnější zdroj parazitního světla. Řešení je ale naštěstí snadné - stačí na dolní hranu hlavy připevnit izolepou stínítko z tvrdého černého papíru.
(samozřejmě se to netýká jen Magnifaxu 4, ale všech zvětšováků, na které pasují hlavy Meocolor nebo Meograde)
  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 26 březen 2007 - 07:57:51

add2)
Šoupátka skutečně jedině zalepit. Teď jsem po delší době začal zase zvětšovat mezi skly, takže jsem byl nucen šoupátka odlepit. Hrůza, kolik světla leze ven (většinou zvětšuji tak, že mám dole plech, pak film, na to shora antinewton sklo, takže šoupátka nepotřebuji).
Add únik šachtou
add3)moje paranoia ve vztahu k filmu je taková, že středoformát stříhám na jednotlivá políčka, takže únik světla v tomto místě je řešitelný . Sice jsem měl takové období, kdy jsem chtěl šetřit na archivačních fóliích a stříhal po 2-3 kusech, ale pohled na plandající kus negativu ze zvětšováku mě zase rychle poslal zpět stříhat po jednotlivých kusech.
  • 0

#4 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 březen 2007 - 13:07:53

...3. Únik v rovině filmu, tedy mezi sevřenými skly...

Co nabarvit hrany sklíček na černo.....?
  • 0

#5 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 březen 2007 - 16:18:04

Taky resim. Hlavne svetlo ktery tece v urovni filmu. To je snad nejhorsi misto. V tomhle je Magnifax trosku nedoresenej ale jinak sem spokojenej...
  • 0

#6 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 květen 2011 - 13:54:46

jak som teraz skusal magnifax, tak som sa az zlakol ako strasne to svieti dozadu a do bokov... clovek pracne zatemni miestnost a potom mu zvacsovak svieti jak vianocny stromcek. not cool
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 9 květen 2011 - 15:53:44

tmavej karton a silnější magnety - vyrobit kryty a připlácnout porůznu a tím to "dostíníš"
nahoře labyrint, aby to nesvítilo, ale teplo od žárovky mohlo ven (nahoru)
jen pozor při pětiminutových expozicích jestli by se to moc nehřálo, ale já svítím kratčeji, mě to nevadí
asi by se to dalo stínit řemeslně - plechem, zevnitř a vůbec po konstruktérech dodělat jejich práci, ale tou cestou jsem nešel
  • 0

#8 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 10 květen 2011 - 07:13:25

řešil jsem to u opemusu 5 a u magnifaxu 2(tam to ještě nemám úplně dořešené).Když jsem dělal mezi skly,tak jsem prostě vedle skel nalepil takovou těsnící samolepící pěnovou pryž,nebo co to je,která je stejně velká,nebo o malilinko vyšší než skla.Je pravda,že se dotýkala negativu,ale to mě nevadilo.Chlupaté to není a když se náhodou objeví chloupek,tak zůstane na té pryži,nebo co to je a ne na negativu.Navíc je to hladké takže se to dá preventivně utírat.Předpokládám,že ta páska je původně myšlená na nějaké těsnění.Dělá se v různých tlušťkách a já s ní vylepoval i dvířka na fotoaparátu a doraz zrcadla u AE1,atd.
  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 květen 2011 - 12:02:07

Tak nevím, není jednodušší upravit okolí zvětšováku tak, aby se světlo nemohlo odrážet zpět(a tedy závojovat papír)? Mě magnifax svítí jak vánoční stromeček, ale problém jsem nikdy nezaznamenal, na kachlíky kolem něj vždy zavěsím černé plátno a fertig 8-O
  • 0

#10 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 10 květen 2011 - 12:07:28

Tak nevím, není jednodušší upravit okolí zvětšováku tak, aby se světlo nemohlo odrážet zpět(a tedy závojovat papír)? Mě magnifax svítí jak vánoční stromeček, ale problém jsem nikdy nezaznamenal, na kachlíky kolem něj vždy zavěsím černé plátno a fertig :-)

Sto bodou 8-O
  • 0

#11 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 10 květen 2011 - 20:22:14

Tak nevím, není jednodušší upravit okolí zvětšováku tak, aby se světlo nemohlo odrážet zpět(a tedy závojovat papír)? Mě magnifax svítí jak vánoční stromeček, ale problém jsem nikdy nezaznamenal, na kachlíky kolem něj vždy zavěsím černé plátno a fertig :)


Jo až budu mět komoru tak v pohodě,ale dokud to dělám v koupelně je pro mě jednoduší řešit primární problém.Je to prostě konstrukční problém.
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 11 květen 2011 - 08:21:51

blahý paměti, když jsem ještě dělal v koupelně jsem natřel stěnu černým balakrylem
ani nevim co jsem slíbil ženě, že mi to dovolila, ale vim co říkala, když z černý chtěla zase bílou ve chvíli, kdy jsem se stěhoval do vopravdový komory :) a to byla jako že dost kritika...

podle mě obojí - tmavé stěny kolem zvětšováku je samozdřejmost a doplnit kartonem na těle zvětšováku - pentaxista kdys prohlásil, že jeho magnifax "svítí jako las vegas" a měl pravdu - od výrobce to tak je
  • 0

#13 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 květen 2011 - 17:33:16

blahý paměti, když jsem ještě dělal v koupelně jsem natřel stěnu černým balakrylem
ani nevim co jsem slíbil ženě, že mi to dovolila, ale vim co říkala, když z černý chtěla zase bílou ve chvíli, kdy jsem se stěhoval do vopravdový komory :lol: a to byla jako že dost kritika...


Radime ta tvoje Bětka je asi svatá, nedokážu si představit, že by mě ta moja nechala natřít kvůli zvětšování stěnu v koupelně na černo... :)
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 13 květen 2011 - 08:30:22

no jak kdy :)
to vlevo je ten balakryl - naproti jsem NAŠTĚSTÍ tehdy nenatíral, ale dal černej karton
poněvadž tam by oprava byla "obklad na obklad"

Vložený obrázek
  • 0

#15 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 13 květen 2011 - 19:00:19

Sklízíš můj obdiv a pozdravuj ženu.Je velmi tolerantní :)
  • 0

#16 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 13 květen 2011 - 20:16:20

Tak tam nalep sametky od kinofilmů, nalep je kolem toho skla a ty když se dotknou filmu to přece nevadí ne?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních