Přejít na obsah


prosím o radu co s osvětlením...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 duben 2007 - 21:14:11

zdravim! potřebovala bych trochu poradit. snažím se si zařídit v koupelně fotokomoru. už to vypadalo dobře, ale nevychytala sem světlo. koupila sem si jen červenou žárovku v tescu do normální lampy s vědomím, že to bude stačit. zjevně je to blbost. papír se mi osvítil. poradíte mi prosim někdo, jaké světlo si mám pořídit? a nebo nemůže to být tim, že máme v koupelně bílou stěnu, tak že se tam může odrážet světlo? nevim no.. byla tam ale naprostá tma.. Prosím prosím o nějakou radu.. dík
  • 0

#2 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 duben 2007 - 21:20:32

Normální červená žárovka (partylight) svícená napřímo závojuje dost brutálně. Mně se osvědčilo dát ji do lampy a svítit nepřímo, pak je bezpečná. Kromě toho jsou obvyklé možnosti (LED svítilna, profi žárovka, profi osvětlení s filtry...)
  • 0

#3 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 duben 2007 - 21:23:29

ahoj, vítej.
běžně prodávaný červený žárovky bejvaj většinou spíš pro barevnou iluminaci než vochranný - takže to může bejt jeden důvod - je potřeba pořídit spešl temnokomornickou

druhej mě napadá - je taky důležitý, jak daleko je zdroj světla vod papíru. je rozdíl, jestli si svítíš vod stropu a nebo z pár centimetrů. já používam speciální diódový vosvětlení a i tak ho vobčas vypínam úplně a aspoň část procesu dělam v úplný tmě, běžně to ale není nutný, i když na škoda taky ne

no a ty bílý stěny zvlášť třeba eště třeba s lesklym povrchem dlaždiček tomu taky určitě nepřidávaj. spousta lidí to tady řeší různejma hadrama, nátěrama a tak ... prostě čim temnější tim lepšejší ...

ať se ti daří!
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 duben 2007 - 21:27:55

eště mě napadlo. jestli používáš multigrejdy tak ty prej maj výluky spektrální citlivosti eště jinde než na červenou. já teda teď už leta použivam právě ty speciální zlatý diódy, ale dokud sem dělal s červenejma ledkama z lampičky na kolo, tak se taky nic hroznýho asi nedělo. je ale pravda, že sem svítil právě vodrazem, z velký dálky a co nejmíň ...
  • 0

#5 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 duben 2007 - 21:46:47

Ahoj, to mám radost, že se tu ukázala taky ženská :lol: a že tu nebudu s chlapama sama :)

Já v koupelce používám tuto žárovku

http://www.osram.cz/...LN_decospot.pdf

decospot LED E14 červený (má závit do malé lampičky - skřipce) Lampičku vždycky šupnu na žebříček radiátoru, ale pro zichr svítím pouze odraženým světelem a mám lambičku vlastně velmi blízko zdi a co nejdál od zvětšováku. Když pak dávám osvícené papíry do lázní, tak mám papír před sedou a lampičku za zády (zichr je zichr)

Ta žárovka je led, ale bílá, má pouze červenou přelepku, kterou lze snadno oddělat (nepůsobí to zrovna profesionálně), takže pozor na to. Na fotkách ale závoj nepozoruju a to je důležité.

Koupila jsem to za 190 Kč v Brně na Veveří - to jen pokud bys byla z Brna
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 duben 2007 - 21:57:28

Dodám ještě - běžné červené světlo pro papíry pevné gradace se dá koupit hotové v bazaru, já jsem zaplatil 100,- Kč. Tedy, pokud je nějaký bazar po ruce.
Na multigradační papíry je okamžité řešení to červené, diodové, zadní světlo z kola. Nebo, pokud je v rodině nějaký schopný s pájkou, tak vyrobit, stačí několik červených - vysocesvítivých diod, jakékoliv trafo tak 6-12 V, krabička z plastu - ty prodávají a odpor.
Je to jednoduchá práce, jako když jsme v sedmé třídě zapojovali žárovku paralelně a seriově.
Tak mě napadá, to světlo doma ještě někde mám a nepotřebuju. Je tam normální žárovka, plechové stínítko a filtr. Můžu poslat poštou.
  • 0

#7 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 duben 2007 - 07:46:20

zdravim! potřebovala bych trochu poradit. snažím se si zařídit v koupelně fotokomoru. už to vypadalo dobře, ale nevychytala sem světlo. koupila sem si jen červenou žárovku v tescu do normální lampy s vědomím, že to bude stačit. zjevně je to blbost. papír se mi osvítil. poradíte mi prosim někdo, jaké světlo si mám pořídit? a nebo nemůže to být tim, že máme v koupelně bílou stěnu, tak že se tam může odrážet světlo? nevim no.. byla tam ale naprostá tma.. Prosím prosím o nějakou radu.. dík


Ahoj, tak především si zkontroluj, jaký má ta žárovka příkon. To, co tu raděj kolegové (a kolegyně :lol:) je samozřejmě pravda, ale třeba ta žárovka je použitelná, ale má 60 W a to je samozřejmě průser. Já mám takový červený skleněný nástavec na lampu po dědovi (určeno do komory) a do toho dávám obyčejnou 25W žárovku a mám ji nad miskama asi 60cm a svítí nepřímo. Na světle skrz to sklo není vůbec vidět, leda proti silnému zdroji světla, takže si snadno představíš, jak hodně tu 25W žárovku, která sama o sobě svítí velmi slabě, ještě zeslabí.

Jinak opravdu doporučuju koupit si radši přímo fotožárovku anebo lampu do komory s filtrem, do té lampy se pak dává většinou 15W žárovka. Na to extrémně slabé světlo si musíš zvyknout, to se nedá nic dělat.
  • 0

#8 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 duben 2007 - 09:26:22

Díval jsem se na příbalový leták fomabrom variantu (MG mají větší nároky na bezpečné světlo, takže proto variant a ne pevné gradace). Papír j podle něj citlivý na všechno od 400 nm do 550nm (od fialové po žlutozelenou). Mamiakova jantarová žluť je zhruba kolem 600nm. Červené ledky kolem 650nm a víc. Z tohoto pohledu je červená bezpečnější, nicméně oko už na ni není moc stavěné a potřebuje zas silnější osvětlení, takže těžko říct :)
Každopádně, jestli chceš něco snadného a levného, kup si nejlevnější LEDkovou červenou blikačku na kolo, která dokáže i svítit :lol: Bezpečná bude určitě a při troše štěstí půjde napájet starou nabíječkou na mobil, takže ani nebudeš muset kupovat baterky.
  • 0

#9 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 duben 2007 - 14:14:12

Dělám komplet ve tmě a je to v pohodě:lol:
Jen je potřeba si nacvičit orientaci, tak hodinu to zabere:))
  • 0

#10 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 duben 2007 - 14:19:30

jo, to je pravda, tma vyjde ještě o poznání levněji a je bezpečnější...
akorát se v ní blbě orientuje 8O
  • 0

#11 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 duben 2007 - 14:28:28

Tma je zcela zdarma :lol:
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 duben 2007 - 14:48:53

jee, tady se to hemží uplně zlatejma lidma.. :lol: díky moc!!
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 duben 2007 - 14:51:44

taže když mám 60W žárovku, tak to už asi nemusim ani zkoušet to nějak oddalovat nebo něco, co? je to asi fakt moc...
  • 0

#14 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 duben 2007 - 15:05:57

taže když mám 60W žárovku, tak to už asi nemusim ani zkoušet to nějak oddalovat nebo něco, co? je to asi fakt moc...


Jestli máš 60W, tak to je fakt moc, dalo by se to sice nějak zastínit a svítit odrazem od stropu, ale připadá mi, že to bude fakt moc silný. Nejlíp si kup v bazaru nějaký světlo speciálně do komory, např. na Aukru se občas vyskytují. Je to v téhle sekci:
http://www.aukro.cz/...rne_komory.html

Taky zkus Annonce.cz.
  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 duben 2007 - 18:51:21

Zkuste si dát inzerát na Paladix - je dost lidí, kteří Aladinky vyhazují, protože "přechází na digitál". Jestliže koupíte větší (Nejčastěji se vyráběly s rozměrem filtru 13x18 a 18x24), snadno to vyřešíte tak, že místo filtru vložíte kus plechu příslušného rozměru, zakoupíte menší filtr příslušné barvy (cca 150,- za Kaiserovy nebo podobné MG filtry), do plechu vyříznete "okénko" podle něj a třeba černou elektrikářskou páskou přilepíte. V lépe zásobených prodejnách elektrozboží dostanete i 15W žárovky a kdyby i to bylo moc, dá se kousek žárovky vykrýt třeba alobalem. A je to!
Já používám dvě Aladinky - jedna je menší - asi jako dvě kostky másla(tuším Rowi) a samozřejmě svítím na strop nebo stěnu. Žárovka poměrně dost hřála a tak jsem ji nahradil žárovkou určenou k osvětlování vnitřků ledniček (jsou konstruovány tak, aby "nehřály").
  • 0

#16 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 3 duben 2007 - 19:47:06

Take zakladam temnou komoru. Svetlo jsem koupil vcera v bazaru - je to Aladinka cca tech 13x18, uvnitr 15W zarovka, zlutozeleny filtr. Byl jsem trochu nervozni, jestli bude barva svetla OK, protoze vsichni stale mluvite hlavne o cervenem svetle. Chci delat zatim na papiry Foma Speed a Foma Brom a ty by mely byt na zlutozelene svetlo necitlive, je to tak? (citlivost konci nekde na 520nm, takze to je pod zlutozelenym svetlem?)

Na co se chci ale hlavne zeptat: kam a jak svitit. V jake vzdalenosti od misek mate svetlo, kterym smerem svitite (primo/neprimo na misky) atd. Prosim o par zakladnich rad nebo pravidel. Predem diky.
  • 0

#17 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 duben 2007 - 20:32:34

Źlutozelený filtr je na pevné gradace. Na multigrády se tvrdilo, že Agfa zvládá žlutozelené světlo, ale Foma ne. Já od té doby, co dělám multigrejdy, radši dělám na červené světlo po dědovi. Ale všechno se má vyzkoušet - dej si na papír třeba klíč a nech ho tam cca 3 až 5 minut v takové vzdálenosti od ochranného světla, v jaké s ním budeš pak obvykle pracovat (nemělo by být od misek blíž než 1 metr, anebo svítit nepřímo). Pak ho vyvolej, ustal, usuš a vyjdi na světlo, jestli bude papír čistě bílý, je to v pořádku, jak na něm bude (byť jen slabý) obrys klíče, je světlo buď nevhodně barevné, nebo moc blízko.
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 duben 2007 - 20:35:19

Měl sem dvě klasické původní červné fotožíárovky, ale jedna mi projistotu upadla na zem, mrcha!
Našel sem teď zadní svítilnu na kolo- 5 vysocesvítivých diod. Paráda! Vřele doporučuji.
Jinak mám vymyšlené, že si zajdu do GM a koupím nějakou skládačku s diodama (jedna červenýma a druhak jantarovýma v přesné vlnové dálce vhodné pro Ilford Multigrade papíry).
Jo a jinak je suprmegaproblém koupit origoš červenou žárovku do temné komory. Tetka na Pekandě (Brno) se usmála a řekla, že ji něviděl už tak 2 roky. Ve Fomě v HK nemají taky dost dlouho. Myslím, že ve Foto u Jakuba by měli mít- poslední obchod na Jižní Moravě, kterému dávám šanci.
  • 0

#19 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 duben 2007 - 20:37:57

A ještě něco:
Teta na Pekndě mi chtěla prodat na multigradační papíry filtr od Kajzra (nebo od koho). To je v pořádku, ale nabízela mi to k multigradačním papírům od Fomy. A pokud umím dobře číst, tak ty zvládnou jen červenou. A nic víc.

Jak svítíte na na multigrejdy Foma????
  • 0

#20 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 duben 2007 - 20:53:14

Používám starý světlečervený filtr a svítím odrazem o strop. MG baryty od Kentmeru, Fomy, Ilfordu, Agfy ani Forte mi nikdy nezazavojovali. Fomu jsem zkusil mit na tom svetle deset minut a nic. Pulku papiru jsem pochopitelne mel prekrytou kvuli referenci.

Jinak k diskusi k diodam - cervene obarvena bila dioda IMHO ponekud ztraci svuj vtip.
  • 0

#21 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 duben 2007 - 21:05:51

abs - no, ale zdá se, že funguje :roll:
a je to k sehnání a nestojí to tak moc
Má menší závit - nevím přesně to označení - takže v pohodě namotuju do lampičky-klipu (kterou jsem ve výprodeji kopila za 50 Kč), který si připnu, kam zrovna potřebuju, zastrčím do sítě a svítím odrazem
  • 0

#22 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 4 duben 2007 - 09:42:50

Źlutozelený filtr je na pevné gradace.
Ale všechno se má vyzkoušet - dej si na papír třeba klíč...


Diky za odpoved :) . Budu delat jen pevne gradace, takze to svetlo by melo byt OK. Pokus s klicem udelam, abych optimalizoval umisteni zdroje a smer sviceni.
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2007 - 11:10:03

: george

Svítím červenou žárovkou Philips. Je běžně k dostání u Škody.
  • 0

#24 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 duben 2007 - 11:44:45

Źlutozelený filtr je na pevné gradace.
Ale všechno se má vyzkoušet - dej si na papír třeba klíč...


Diky za odpoved :) . Budu delat jen pevne gradace, takze to svetlo by melo byt OK. Pokus s klicem udelam, abych optimalizoval umisteni zdroje a smer sviceni.


Tak to máš dobrý, protože při žlutozeleným světle mnohem líp poznáš, jak vypadá fotka, když ji máš v misce - při červeným světle se kontrast natolik zvýší (jakoby), že se blbě poznává, jestli už fotka "dojela" nebo ne.
  • 0

#25 mikes

mikes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2007 - 12:25:21

Jo, žlutozelený světlo je na Fomy multigrade naprosto nevyhovující - papír je úplně černej po asi 10 sekundách na světle, metr od lampy. Na pevný gradace je to ale úplně v pohodě - začínal jsem s multigrade a svítil červenou, strašná tma, ale zvykl jsem si. Když jsem teď zkoušel něco na pevnou gradaci a pustil si v komoře to žlutozelený světlo, to bylo najednou světla skoro jako ve dne:o) Viděl jsem všude po komoře, práce je hned příjemnější. Má to něco do sebe.
  • 0

#26 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 duben 2007 - 12:29:59

Hani, to máš tak. Ono záleží na tom, co najdeš doma. Někdo používá takovou tu červenou blikačku pro cyklisty, někdo 25 W žárovku Philips Partyline atd. atd. K té žárovce party line. Ondřej 1 ji dioporučuje odrezem od stěny. Já k tomu říkám ne. Tuto variantu jsem osobně zkoušel a říkám ti odpovědně, kreslí po papírech!!!!!! Já to vyřešil nástřikem červeným sprayem, ale to je pouze krátkodobá záležitost. Nakonec to dopadlo tak, že mám v komoře dvě zadní světla od vojenské Pragy PV3S (to je super náklaďák), ale určitě by stačilo i světlo z Avie, Motorky Jawa 350, a asi i pincka. Od té doby mám klid a v komoře světla habakuk. Jinak jsem stejně jak další pánové rád, že je mezi námi žena. Navrhoval bych soutěž miss či mrs. černokněžnice, třeba dostanem do našich řad více nežného, temnokomornického pokolení.

Kraken
  • 0

#27 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2007 - 13:54:46

: george

Svítím červenou žárovkou Philips. Je běžně k dostání u Škody.


NO ANO! Jasně, že je u Škody k dostání. Kde jinde by taky byla. Problém je v tom, že taková žárovka tam stojí 276kč. To si radši zbastlím něco krásného z diod...

PS pro Brňáky: červěná žárovka Philips je k dostání ve Foto u Jakuba za 250kč.
  • 0

#28 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2007 - 14:19:54

: george
Nic ve zlým, jenom jsem reagoval na Tvůj koment.

"Jo a jinak je suprmegaproblém koupit origoš červenou žárovku do temné komory."

Diody možná vyjdou levněji, ale ne každý(teď nechci podceňovat Hanku!) si umí spájet diody s odporem a vyrábět světlo, shánět trafo, atd... Namontovat žárovku do objímky umím i já, kterej se v elektrice vůbec nevyznám. Navrhl jsem tu žárovku jako naprosto nejjednodušší a nejrychlejší cestu k osvětlení komory.
  • 0

#29 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2007 - 14:25:39

: george
Navrhl jsem tu žárovku jako naprosto nejjednodušší a nejrychlejší cestu k osvětlení komory.


No však jo. To je v pořádku.
Budu muset popřemýšlet, jestli se mi vůbec chce vytvářet nějaké diodové osvetlení. Mohla by na to být nějaká skládačka od GM....
Ještě mrknu k ťamanům na nějakej stánek, jestli nemají světlo na kolo (to zadní). Při dobrém poměru rychlost+jednoduchost+cena bych do toho šel.
  • 0

#30 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2007 - 14:49:31

Světlo na kolo jsem zkoušel. Ale asi to bylo nějaký obyčejný nebo baterka byla slabá. Prostě to byla fakt nouzovka(rozbil jsem žárovku a celou komoru už jsem měl nachystanou :)) Mělo to 3 diody, světlo bylo samozřejmě veelmi směrové, o (ne)možnosti svítit odrazem nemluvě. Fakt jenom pro hrubou orientaci v komoře. Možžná mají ostatní jinou zkušenost. Jinak mám ještě aladinku. Jenže je na velký filtry a mám pouze žlutozelenej, na Fomu Variant tedy naprd :!: Velký filtry jsem sháněl zatím u Škody a Pazdery, ale bez úspěchu. Asi to zkusím nějak zbastlit dle Pentaxistova návrhu. Zatím mi ale stačí žárovka.
  • 0

#31 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 4 duben 2007 - 15:14:34

... ale určitě by stačilo i světlo z Avie, Motorky Jawa 350, a asi i pincka.


Jako uzivatel Jawy 50 typ 21 (neboli vyse zmineneho pincka) bych rad upozornil, ze zadni cervena lucerna ma ze spodni strany vlozku z bileho plastu, aby byla osvetlena SPZ. Takze bacha na to :)

A nejsou svetla za nakladaku delena? Nahore cervena brzdovka, dole oranzovy blikac. To si pak muzete prepinat svetlo podle toho, jakou gradaci delate :!:
  • 0

#32 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2007 - 15:43:49

Jak na kterejch. Někde je blikr zvlášť.
  • 0

#33 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 duben 2007 - 17:48:06

ARMAS: No armasi, takové jméno a takové znalosti!!! Každý kdo uznává, že vozidlo Praga V3S, je nejlepším co naše armáda má, ví, že zadní světlo z vojenské verze má sice dělané lucerničky, ale obé jsou červené barvy:-)

No tak jsem to vyptal od kamaráda, lupl tam objímky na 15w žárovečky, koncovku do zdi a ejhle ono to funguje. Opálíl jsem to o strop a mám světlo jako ve dne, jen krásně červené, červené tak, že i slivovica co piju v komoře je nádherně červeně řetízkující:)

Kraken
  • 0

#34 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 4 duben 2007 - 18:47:29

ARMAS: No armasi, takové jméno a takové znalosti!!! Každý kdo uznává, že vozidlo Praga V3S, je nejlepším co naše armáda má, ví, že zadní světlo z vojenské verze má sice dělané lucerničky, ale obé jsou červené barvy:-)


Armas kupodivu nesouvisi s armadou, jedna se o finske jmeno (zvolil jsem ho podle jedne knihy, v ceskych pomerech se to spolehlive unikatni nick :) )

Jinak pripominku beru, odveden sice jsem, ale armada se zprofesionalizovala driv, nez jsem nastoupil, takze mi chybi prakticke zkusenosti :)

Tim pinckem si jsem jistej, u tech nakladaku jsem myslel hlavne na "civily" :D

Ale to je jedno, hlavne ze to bezpecne sviti :!: :)
  • 0

#35 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 duben 2007 - 19:02:27

Armas: Nu tedy dobré, ono mezi náme v té armádě taky nebylo o co stát:-)
  • 0

#36 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 20 září 2009 - 08:57:32

Ahoj, budu zvětšovat na FOMASPEEDY (ze začátku) a od kámoše mám tuhle lampu do fotokomory, je vhodná nebo ne? :roll: Trochu jsem se snažil pochopit princip těch lamp, ale stejně bych se radši ujistil, protože jestli sjem to pochopil dobře tak tahle lampa je vhodná. Vložený obrázek
  • 0

#37 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 20 září 2009 - 09:20:19

To se podívej, co doporučuje výrobce. Nejlépe porovnat vlnovou délku, kde papíry už "nezabírají" a kde lampa svítí - není to na krabičce či šasi lampy někde napsané?
Přinejhorším po tmě ustřihni kousek papíru, z poloviny ho přikryj tmavým kartonem, nech na něj lampu pár minut svítit a pak ten kousek vyvolej, ustal a prohlédní na denním světle a porovnej, jestli lampovým světlem osvícený kus papíru oproti přikryté části papíru ztmavnul :roll:
  • 0

#38 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 20 září 2009 - 09:26:32

vanourek - tay je akorát kde bylo vyrobeno, a pak TYP DL2, ELN 13858971

a na tom filtru orwo-schutzfilter 113D a asi B650 17 (ale to už neni tak čitelný, ono to sklo už neni asi co bývalo :roll: )
  • 0

#39 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 září 2009 - 11:46:03

Girmi, ogaro, mysím, že sem onehdá toto světlo s tm fitrem používal na multigrade papíry a mysím, že z metra 15w žárovků napřímo byly v pohodě. Ale připadá mi ogaro, že ten můj fitr ti šel víc do oranžova a ty ho máš nejak moc žlutý. No, možná to prasí ten digistrojek kterým si to hňápnul.

Tož tak.
  • 0

#40 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 20 září 2009 - 12:06:50

já to asi radši vyzkoušim před použitim, kdyby to náhodou nevyšlo, abych neměl zkažený první zvětšování :roll:. Ale to s tim digistrojkem je dost možný :wink::D
  • 0

#41 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 září 2009 - 12:10:47

kdybys měl zájem, tak tu mám doma dvě tmavě rudý skla (filtry pro světlo do komory), co zůstaly po rozebírání nějakejch fotografickejch věcí z FELu...
  • 0

#42 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 20 září 2009 - 12:33:25

Ogaři, já to minulý týden pořešil za pár stovek jináč. Kúpil jsem hotový tenký plošný spoj, každý segment s třema LEDkama, se špičkou spektra v 625 nm (citlivost MG Fomatone končí někde u 560 nm), úhel vyzařování je 120°. K temu nestabilizované trafo na 12V 1A, jednu trojičku LEDek jsem dal nad zvětšovák, druhú nad misky a třeťú gdesi k regálu, abych necapkal, když si jdu ulet gořalky. Všecko jsem to pospojoval tenkú dvojlinkú, prdl do elektriky a včíl mám světla, že vidím červeně i druhý den. Zkúšal jsem to na MG Fomatone Classic tak, že jsem tu trojicu LEDek nechal asi z 20 cm svítit na papír cca 10 minut, pak jsem vyvolal, ustálil a vše v pohodě.
  • 0

#43 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 září 2009 - 19:06:46

Budu to psát už po stopadesátý :( Abys to opravdu korektně vozkoušel, v úplný tmě klasicky nazvětšuj fotku. Pak ji půlku zakryj a nech osvítit tím bezpečným světlem. A pak vyvolej. Jestli nebude znát přechod, je to ok...
  • 0

#44 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 září 2009 - 19:31:29

já vytáhl červený sklo s podobjektivu školního zvětšováku.Přilepil po obvodu černou izolačkou na čelovou lampu a je to tutofka.
Zbytečně nesvítím po celý komoře na vytažený papíry atd, svítí mi to jen tam, kam se otočim hlavou. Prostě luxus. Bez problému , bez starostí, bez zbytečnejch nákladů a instalací.
  • 0

#45 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 září 2009 - 16:49:28

koupil jsem si oranžový filtr KAISER č. 415 . je určený na mg papíry. v bazaru svítidlo s klipsou. hliníkový stínítko ,který bylo u té lampy kulatý jsem sklepal přibližně do čtverce a páskou přilepil filtr. do toho uspornou žárovku 7w . funguje to... filtr mě stál 220 cz a svítidlo 45 cz - to celkem jde
  • 0

#46 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 22 září 2009 - 17:01:35

Brian - to vypadá jako super nápad :D...

Pavel_P - ten test budu msuet radši udělat každopádně (pro jistotu) :)...

vanourek - já sjem lektrický střevo :lol:
  • 0

#47 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 22 září 2009 - 17:50:26

já mám na světle přilepenou brzdovku z AVIE a vypadá to dobře, budu muset zkusit to s tím překrytím
  • 0

#48 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 listopad 2009 - 19:47:33

v tk mám oranž filtr od kaisera . nalepil jsem ho paskou na stinitko lampicky s klipsou. funguje to ale nesmi se svitit zblizka a zárovka max 7 w (spořivka aby tolik nehřála) namířený na strop.
  • 0

#49 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 listopad 2009 - 20:42:32

JO může mě někdo vysvětlit, proč v komoře svítit? Krom toho, že se Vám líbí jak obraz vylejzá na papíru? Tonalitu neposoudím, expozici neposoudím.... Nebo se v etmě bojíte? KOmoru mám v koupelně, Když dám zvětšeninu do ustalovače, po chvíly rozsvítím vedle aa vydím, jestli prát nebo ne. Pak si to vezmu na světlo a řeším, vyhodit/nevyhodit......
  • 0

#50 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 listopad 2009 - 20:49:01

no ja bych se asi v uplne tmě netrefil s papírem do misky. a vetsinou je potreba pod kontrolou umistit i papír pod zvetsovak , nebo potme nahmatat spínačky... nedokazu si predstavit jak bych to delal po pameti... ikdyz urcite to nacvicit jde...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních