Přejít na obsah


Fotka

V cem skladujete "stock"


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 8 duben 2007 - 19:18:25

Mel jsem takovy pekny (rozumej "me vyhovujici) system - po uvareni ID-11 jsem ji rozmeril do osmi lahvicek po 125ml. Vzhledem k tomu, ze delam prevazne v redeni 1+1 jako jednorazovem a do tanku na jeden kinofilm se pro preklapeni pouzije 250ml bylo vse idealni (naleju vyvojku z lahvicky a vyplachnu destilkou cimz ziskam tech chybejicich 125ml)
Ted jsem ale presel na rotacni volani a tyhle lahvicky nejak ztraceji smysl - do tanku se vejde 140ml coz je 70ml stocku pri redeni 1+1. Lahvovat litr do 14 malych nadobek prijde ujete uz i me. Koukal jsem na ty slavne harmonikove lahve a ty maji jako minimum 500ml:-(
--> V cem skladujete stock vy?
  • 0

#2 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 8 duben 2007 - 19:39:23

Ve skleněné litrové lahvi od chemických rozpouštědel, zastříknuté butanem(vývojky) jiné chmikálie nezastříkávám, nemá to smysl.
  • 0

#3 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2007 - 20:30:44

V plastové litrové pet láhvi. Postupně s ubýváním vývojky (ID-11) vytlačuju vzduch. Skladováno v lednici. Vyzkoušená výdž cca 10 měsíců.
  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 duben 2007 - 21:43:32

Bobrb: A proč Vám to příjde ujeté...? Když jsem míchal pětilitrová balení, tak jsem plnil (jako v lahvárně :wink: ) i 40-60 flaštiček!
Ale míchal jsem "více koncentrovaný stock" - chemii na 5 litrů jsem namíchal třeba ve třech nebo čtyřech litrech vody.
Nevím, jak se chovají jiné vývojky, ale třeba Atomal mi takhle vydržel 20 let!!! (Ne záměrně, ale zvědavost nedala a zkusil jsem "zapomenuté" flaštičky.)
Dělali jsme to před třiceti lety právě proto, abychom nemuseli vyvolávat ve stocku opakovaně. Jediným tekutým koncentrátem (dostupným běžnému smrtelníkovi) byl Rodinal (resp R09 od ORWO).
  • 0

#5 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 9 duben 2007 - 11:21:30

Ale míchal jsem "více koncentrovaný stock" - chemii na 5 litrů jsem namíchal třeba ve třech nebo čtyřech litrech vody.

Duvodem je zivotnost roztoku?

Je pravda, ze se mi to pres noc rozlezelo a asi opravdu zacnu shanet lahvicky do kterych dam 70ml az po okraj (tech 125ml slo krasne do jednech 100ml lahvicek) a nebo neco se spodnim kohoutem...
  • 0

#6 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2007 - 14:21:03

Myslim ze mas zbytecny strach z nejakeho starnuti chemie. Ja si varim deset litru obdoby ID 11, mam dve trilitrovy flasky se zabrousenym hrdlem a 4 litrovy lekovky z lekarny po osmi korunach kus. Do toho to sliju, lekovky jenom sroubuju a neplynuju a kdyz z nich uberu tak z nich uberu. Pravda, skladuji v lednicce, ale chemie vydrzi minimalne rok i kdyz je z flasky ulito a se vzduchem se dotyka vetsi plocha.
Zbytecne se nestrachuj.
  • 0

#7 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2007 - 15:32:02

V PETce. Na toto téma je tady článek v odkazech, link vede sem
  • 0

#8 xlibor

xlibor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2007 - 20:12:03

Mě se celkem osvedšuji plastove sáčky s takovým tím "zipem", naleju vývojku do toho sačku zavřu a opatrně z toho vytlačím vzduch a pak jeste přehnu okraj.
  • 0

#9 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 duben 2007 - 01:49:08

Vim ze plastove lahve jsou velmi oblibene, ale jako byvaly chemik mohu doporucit se jim vyhnout a preferovat sklo.
  • 0

#10 mikes

mikes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 duben 2007 - 08:09:21

Můžu se zeptat, proč chemik doporučuje sklo? Taky totiž používám plastový flašky, sklo mi přijde takový těžkotonážní. Když náhodou člověku upadne skleněná lahev na zem (nešikovný ruce, chatrná polička), tak to asi nebude moc příjemný. Ale pokud jsou výhody skla významný, nechám si to vymluvit:o)
  • 0

#11 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 10 duben 2007 - 14:53:16

dovolim si tipnut, že dôvod prečo preferovat sklo je ten ,že nie je až tak moc chemikálií, ktoré s ním reagujú...co bude robit vývojka s niektorými organnickými zlúčeninami(PVC...PET...) asi nie je moc isté..z dlhodobého hľadiska sa mi zdá sklo istejšia voľba...skúsenejší ma možno opravia..
  • 0

#12 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 10 duben 2007 - 15:24:27

Já jsem slyšel, že ty PETky (nebo jiné flašky z plastu, teď nevím jakýho) propouštějí svými mikropóry vzduch, takže ta vývojka oxiduje, i když je po hrdlo či zmáčknutá. Budu rád, když mi to nějaký zdejší chemik vysvětlí či vyvrátí.
  • 0

#13 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 duben 2007 - 16:42:30

Ani nemusim psat odpoved :)
  • 0

#14 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 duben 2007 - 18:24:13

Mno Ondrej1 sem linkoval tuto stránku ( http://silvergrain.o...ch/plastic.html ) kde se jasně píše, že PET má velmi slabou propustnost vzduchu a je tudíž vhodná na skladování vývojky. Naproti tomu HDPE (ve kterých se u nás prodává třeba destilovaná voda) se dá použít prakticky na cokoliv jiného. Poučné.
  • 0

#15 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 duben 2007 - 20:42:50

Budu polemizovat s oběma důvody, proč plast ne.

1.

co bude robit vývojka s niektorými organnickými zlúčeninami(PVC...PET...) asi nie je moc isté..z dlhodobého hľadiska sa mi zdá sklo istejšia voľba...

Do čeho balí výrobci i velmi agresivní chemii (Rodinal, RA4,E6)? Správně je to plast. A to jde o skladovací a transportní balení, kdy není vůbec jasné, jak dlouho a v jakých podmínkách to bude...

2.

Já jsem slyšel, že ty PETky (nebo jiné flašky z plastu, teď nevím jakýho) propouštějí svými mikropóry vzduch, takže ta vývojka oxiduje, i když je po hrdlo či zmáčknutá. Budu rád, když mi to nějaký zdejší chemik vysvětlí či vyvrátí.

Kus pravdy v tom je, ale vzduch (lépe molekulární kyslík) propouští každá látka (včetně skla), té vlastnosti se říká O2 permeabilita. A není plast jako plast, k hodnotám permeability je dost obtížné se dostat a nemám to ověřené ze dvou zdrojů, ale PET má permeabilitu třicetkrát(!) nižší než HDPE (do kterého balí chemii výrobci jako Ilford nebo Foma). Problém může být kolem uzávěru, neboť ten je z HDPE a navíc každý uzávěr musí být dotažený, že ano :)

Shrnu
alef) Láhve typu harmonika nejsou moc vhodné.
a) Pro běžné vývojky je PET dostačující. Tedy nesnažíme-li se připravit archivní vývojku.
:D Máme-li přístup k laboratornímu sklu s bobrým uzávěrem, je to z hlediska oxidace lepší, máme šanci připravit archivní vývojku
c) Pokud máme ještě neomezené finanční prostředky, tak vyrobíme z plastu bariérovou láhev, která nepropustí ani molekulu (no to přeháním), protože jsou plasty, které jsou co se permeability týká ještě o dva řády lepší než PET (to, co dělá poslední dobou farmaceutický průmysl - tam jsou ty neomezené finanční prostředky)
  • 0

#16 kulihrasek

kulihrasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2007 - 07:09:11

pripravit si 70ml je prakticke, ne ujete... ale ja volim tmavou zabrousenou zasobni lahev na 1l, 5l stock rozdelam v kanystru od destilky, neco zpravidla hned pouziju, jednak otestuju ze vyvojka ok, a pak zboucham trochu stocku, zbytek naladuju do tech lahvi po okraj, zastriknu butanem, napisu stitek s datumem a ulozim k chladu, pokud se s lahvi nehejbe a neodlejva, vydrzi spolehlive 2 roky
  • 0

#17 Libor

Libor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 duben 2007 - 08:22:11

Jen taková technická poznámka,PET láhve nejsou odolné proti alkáliím-už se mi stalo,že jsem si vezl vzorek odmašťovací lázně v PET láhvi a za několik dní byla většina lázně pryč.
Takže bych připojil ke tvrzení,že není nad skleněné láhve,nejlépe se zábrusem.
  • 0

#18 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 4 září 2011 - 20:17:15

Zdravím, trochu oživím tohle téma. Najít něco na fóru, je jak prolízat jalovcovým keřem ;-) , ale našel jsem. Slááva.
Dostal jsem skleněné lahve se zábrusem od bábičky, jenže ty vrchy v tom prostě kvedlaj (zkoušel jsem těsnost s vodou, když to překlopím, tak po chvíli ta voda i vyteče), proto se ptám, mám to použít, nebo mám použít PET flašku? ID-11 by PETku neměla nějak rozleptat ne?

Nakoupil jsem ID-11 5l (měli tam pa jen litrovku a tu bych měl hned vyplácanou), tak dumám nad tím, jak to co nejlíp uskladnit... Až dovyplácám tohle, tak bych si rád míchal, ale to je myslím težká budoucnost... :)
Ustalovač do skla asi dám, tomu vzduch nevadí, že?

PS: Nevím jak to vysvětlit, volný to úplně není, ale taky to není 100% těsný.
Děkuji za odpovědi
Honza :)
  • 0

#19 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 4 září 2011 - 20:19:13

Přece jsem něco zapomněl. Užití gumy nebo korku jako zátky je možné?
  • 0

#20 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 září 2011 - 06:54:18

rozděl si těch 5 litrů do petek

vývojku bych do lahve se zábrusem nedávala, zvláště pokud ji chceš skladovat delší dobu
  • 0

#21 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 5 září 2011 - 08:34:06

Děkuji velice :D
  • 0

#22 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 5 září 2011 - 08:38:53

pro takové skladování mám láhve nahromaděné jinými nákupy - od pozitivní vývojky, no musí se nějakou dobu křečkovat, aby se nahromadilo pět
lahev se zabroušením používám na aktuální litr negativní vývojky který ubyde asi za měsíc dva
vždycky používám antioxydační plyn a zastříknu všechny negativný lázně v lahvích
i drahý tetenal protectan mi vydrží asi dva roky při častém použití
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 září 2011 - 09:12:56

Stock mám v plastových lahvích od mléka. A pro jistotu i v lednici :)
  • 0

#24 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 září 2011 - 09:15:40

pro takové skladování mám láhve nahromaděné jinými nákupy - od pozitivní vývojky, no musí se nějakou dobu křečkovat, aby se nahromadilo pět
lahev se zabroušením používám na aktuální litr negativní vývojky který ubyde asi za měsíc dva
vždycky používám antioxydační plyn a zastříknu všechny negativný lázně v lahvích
i drahý tetenal protectan mi vydrží asi dva roky při častém použití

radime, ale petka má tu výhodu, že se zmáčkne a nemusíš tam cpát tolik teho protektanu. A i ty petky se nechaj sehnat v menší jak 1,5l velikosti. Navíc, je to spotřebák, nemusíš nic křečkovat (a pak vymývat)...prostě použiješ, poté vyhodíš do plastů, a na novou vývojku použiješ novou petku.
  • 0

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 5 září 2011 - 10:18:38

dyž já to nemůžu prostě petky od potravin na chemii :D osobní blok a je jedno kde jsou a jak zabezpečený, vždycky existuje teoretická šance že se někdo napije
ale jestli to někdo má v lahvi od jogurtu je to jeho věc
jinak podle mě nejechtovnější lahev když už od potravin je od piva bernard s patentním uzávěrem - guma kov keramika a jak by mi bylo dobře než bych upíjením původní náplně tyto lahve získal!
  • 0

#26 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 září 2011 - 10:55:10

dyž já to nemůžu prostě petky od potravin na chemii :D osobní blok a je jedno kde jsou a jak zabezpečený, vždycky existuje teoretická šance že se někdo napije
ale jestli to někdo má v lahvi od jogurtu je to jeho věc
jinak podle mě nejechtovnější lahev když už od potravin je od piva bernard s patentním uzávěrem - guma kov keramika a jak by mi bylo dobře než bych upíjením původní náplně tyto lahve získal!

to riziko to tam je, to máš pravdu - proto se snažím petky dostatečně viditelně popisovat, ale i tak je možné, že někdo si lokne. Naštěstí to dávám tam, kde nikdo mi neleze...ale je fakt, že třeba děti jsou zvídavé velmi a starší lidé zase nepozorní
  • 0

#27 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 září 2011 - 11:23:51

Izolačkou zamotat hrdlo a bude... Sundat etiketu, viditelně označit...
Láhev od piva vypadá stylově, ale právě tam je největší riziko napití se. Navíc se musí zastříkávat protektanem či podobným svinstvem.
  • 0

#28 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 5 září 2011 - 11:50:39

Děkuji, já varuji celou rodinu před mými pokusy a přesně je informuji o tom, co kde mám. Nastupuji na VŠ - děti doma žádné. Bude to ve sklepě, v krabici.
Zvolím teda PET.
Děkuji za rady :D
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 5 září 2011 - 12:06:23

Izolačkou zamotat hrdlo a bude... Sundat etiketu, viditelně označit...
Láhev od piva vypadá stylově, ale právě tam je největší riziko napití se. Navíc se musí zastříkávat protektanem či podobným svinstvem.

no lahev od piva právě nemusí, při objemu 500+ se naplní úplně po okraj a zavře no a kolem bych dal vázací drát, protože ten uzávěr umožní snadno zadrátovat - předpokládám použití na skladování ne na odlívání obden
  • 0

#30 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 září 2011 - 16:01:14

Používam original fľaše od lázní ORWO, ktoré som kedysi používal, sú hnedé a maju gumové zátky a šrubovaciu hlavičku, mám 1l a 0,25l. Ak potrebujem 0,5l, tak používam hnedú fľašu od riedidla.
Ak potrebujem napr. 1,5l pri vyvolávaní 2x8mm, tak používam fľaše od piva.
Aby som to tak zhrnul, podľa môjho názoru:
- dlhodobejšie skladovanie - sklenená fľaša naplnená až po okraj, dobre uzatvorená, stačí, ak obsah nevyteká
- krátkodobe skladovanie, t.j. 1 až 2 týždne kľudne PET či podobne
- Ako negatívnu vývojku momentáne používam ILFORD ID62, ktorú mám aj načatu v litrovej fľaške, bez akéjkoľvek ochrany. Podľa mojich skúseností vydrží bez zmeny účinnosti pol roka, mám ju v kúpelni pod umývadlom pri izbovej teplote aj teraz v lete, po pol roku sa len mierne zakalila, ale pracovala spoľahlivo, dlhšie som neskúmal, lebo som musel robiť novú
  • 0

#31 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 5 září 2011 - 20:44:21

Jak dlouho vydrží skladovaný pul litr Microphenu bez odvzdušnění v hnědé lahvy, do hrdla strčí takový plastový náprstek a zašroubuje víčko. Skladuji v pokojové teplotě, z lednice by mě máma vyhodila... :(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních