Přejít na obsah


Fotka

Pranie fotiek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
72 odpovědí na toto téma

#51 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 25 prosinec 2021 - 14:09:24

U toho Patersonu je problém, že to tam vodu tlačí shora a horem taky odtéká. Pro kvalitní vypírání je potřeba tam vodu tlačit zespodu a nahoře odtok.
To dělá právě Nova v Anglii nebo tady pán z UA.


  • 0

#52 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 25 prosinec 2021 - 14:20:29

U toho Patersonu je problém, že to tam vodu tlačí shora a horem taky odtéká. Pro kvalitní vypírání je potřeba tam vodu tlačit zespodu a nahoře odtok.
To dělá právě Nova v Anglii nebo tady pán z UA.

Opravdu? Horem sice odteka, ale sbira ji to dole ... a mel jsem za to, ze se doporucuje vodu sbirat dole, jelikoz usazeniny z chemie jsou tezsi a padaji dolu .. ???


  • 0

#53 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 25 prosinec 2021 - 16:11:00

 

U toho Patersonu je problém, že to tam vodu tlačí shora a horem taky odtéká. Pro kvalitní vypírání je potřeba tam vodu tlačit zespodu a nahoře odtok.
To dělá právě Nova v Anglii nebo tady pán z UA.

Opravdu? Horem sice odteka, ale sbira ji to dole ... a mel jsem za to, ze se doporucuje vodu sbirat dole, jelikoz usazeniny z chemie jsou tezsi a padaji dolu .. ???

 

 Horem sice odteka, ale sbira ji to dole ... a mel jsem za to, ze se doporucuje vodu sbirat dole, jelikoz usazeniny z chemie jsou tezsi a padaji dolu .. ???------to súhlasí,ale je tu jeden problém navyše-košík je presne na 30x40 cm/kto robí s Foma -zbytočný problém/.


  • 0

#54 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 25 prosinec 2021 - 16:44:32

 

U toho Patersonu je problém, že to tam vodu tlačí shora a horem taky odtéká. Pro kvalitní vypírání je potřeba tam vodu tlačit zespodu a nahoře odtok.
To dělá právě Nova v Anglii nebo tady pán z UA.

Opravdu? Horem sice odteka, ale sbira ji to dole ... a mel jsem za to, ze se doporucuje vodu sbirat dole, jelikoz usazeniny z chemie jsou tezsi a padaji dolu .. ???

 

 

Tak teď jsem z toho nějaký tumpachový. 

Řekl bych, že usazeniny z chemie budou padat ke dnu pouze ve stojaté vodě. U van typu VOVA bych řekl, že princip je v tom, že proud čerstvé vody, který se vytvoří průchodem skrze "trysku", bude vše unášet nahoru a pak přepadne do výtoku. U té varianty z odkazu je to stejné, pouze ta rozdělovací komora do jednotlivých oddílů není na boku, ale dole pod dnem oddílů, kde těch trysek pak může být více a můžou být rovnoměrněji rozmístěné po celé délce každého oddílu. Čerstvá voda z nich tryská vzhůru, omývá rovnoměrněji celou plochu papíru a pak opět přepadá do výtoku. Nikde na obrázcích jsem si totiž nevšiml odtoku vody ode dna, tak mne to zajímá, protože nad výrobou něčeho podobného uvažuji a dát za to 10.000,- se mi nechce, je to přeci jenom jen pár desek.


  • 0

#55 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 25 prosinec 2021 - 17:29:24

Lol, vany typu VOVA myslíte ty z Ukrajiny?
Pardon nemohl jsem si odpustit vtip. 
No princip je v tom, že by zespodu měla proudit čerstvá voda (pokud možno přes perlátor) a tím odnášet usazeniny do odtoku/přepadu.
Také by měla proudit na co nejvíc místech, ne jen z jednoho jako (myslím) u Patersonu.
Zároveň je potřeba, aby byly všechny sekce oddělené, aby se printy navzájem nekontaminovaly. Hodí se mít ještě jednu samostatnou,
pro HYPO lázeň a v neposlední řadě ještě může být problém, že se printy budou lepit na stěny. Nakonec je to poměrně složitá konstrukce.


  • 1

#56 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 25 prosinec 2021 - 18:05:51

U té NOVY je také pouze jedna tryska do jednoho oddílu. Tady bych právě řekl, že ta pračka z UA je lepší, protože by oplach měl být z principu rovnoměrnější, ale jinak je to asi fuk, fungují evidentně oba způsoby...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#57 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 25 prosinec 2021 - 19:34:32

No a on tam má i pračky na film. Se stejným systémem. Pere se kohoutkovou vodou. Nějak si neumim představit že negativ půjde z 20°C do teď v zimě celkem běžných 4°C. A ještě perlátor do toho. Nevím nevím. S tím vtokem do každé komory máte pravdu. Stačí i malý tlak a dělá to poměrně slušný prou v každé sekci zvlášť. Má sice každá jenom jeden, ale při té výměně (7 až 8 L/min) to je určitě v pohodě. Co se týče lepení papírů, tak ani ty největší se mi zatím nepřilepily. Ten proud s papírem mírně hýbe. Teď už tam nemám ani ty pásky. Vyházel jsem je. Nebyly tam potřeba.


  • 0

#58 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 25 prosinec 2021 - 19:56:44

Nechápu co je špatně na praní kohoutkovou vodou? Resp. jakou jinou byste je chtěl prát? A proč by měla mít pouze 4 stupně?
  • 0

#59 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 25 prosinec 2021 - 20:12:03

No o tom přece byl můj původní dotaz. Filmy peru odstátou vytemperovanou vodou z kanistru. Já mám teď v zimě vodu z kohoutku takhle studenou. Oni i ty papíry dostávají šok z ustalovače v komoře mám dejme tomu 19°C a to je najednou rozdíl o 15°C.
  • 0

#60 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 25 prosinec 2021 - 22:54:50

Napsal jsem si o nabídlku na 30x40 se 4 sekcemi a sekcí na hypo. To je reálně to, co potřebuji.

Konstrukce se mi líbí, sám si to dělat nebudu, radši budu zvětšovat, fotit a tak. 

Cena za dopravu USD 40, ale asi to prodraží celníci ... Klidně bych zaplatil těch 50 USD nějakému Ukrajinci za dovoz. Asi to zkusím prověřit.

V půlce ledna to asi objednám.


  • 0

#61 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 26 prosinec 2021 - 02:44:14

40 usdje docela v pohode. Ja mu napsal o 40x50, 6+1 a pise 120 usd.
  • 0

#62 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 26 prosinec 2021 - 12:11:35

Tomáši, napsal mi dvě ceny za dopravu: expres = USD 90 a economy = USD 42.

Zas až tak nespěchám, abych platil 2x tolik za poštovné.

K tomu samozřejmě přijdou náklady na celní odbavení a dph = v dolarech je to dalších USD 100.

Ptal jsem se ho i na možnost jednoho balíku pro více vypíraček (pokud by se nás pár domluvilo), zde komentoval, že by byl balík asi příliš velký. Takže stálo by za to najít někoho, kdo po pravoslavných svátcích pojede směr ČR (nebo aspoň PL).


  • 0

#63 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 26 prosinec 2021 - 14:34:48

Jo, to mi taky psal ty dve castky. Ale ja uvedl tu nizsi. Nicmene je jasne, ze u takoveho baliku se postovne s mnozstvim snizovat nebude. Znat dost ukrajincu, zeptam se jich. Spis by chtelo zjistit odkud je on.
  • 0

#64 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 26 prosinec 2021 - 16:37:32

Jo, to mi taky psal ty dve castky. Ale ja uvedl tu nizsi. Nicmene je jasne, ze u takoveho baliku se postovne s mnozstvim snizovat nebude. Znat dost ukrajincu, zeptam se jich. Spis by chtelo zjistit odkud je on.

 

Na webu uvádí Boryspil, což je kousíček od Kyjeva.

Ono by v zásadě stačilo sehnat kohokoliv z Ukrajiny, poslat to v rámci Ukrajiny poštou (příp. pokud tam mají něco jako zásilkovnu).


  • 0

#65 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 27 prosinec 2021 - 12:39:33

Update: nakonec možná pro tu mou velikost 30x40cm vyjde levněji (v celkovém součtu nákladů) koupit Nova Washmaster Eco.
Uvidíme, jestli se mi povede sehnat někoho, kdo by to dovezl z Ukrajiny.


  • 0

#66 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 27 prosinec 2021 - 12:42:06

A zde ještě odkaz na (starý) článek k praní barytů. První část spíše teoretická, druhá ryze praktická:

http://www.film-and-...hread.php?t=296

http://www.film-and-...hread.php?t=344


  • 0

#67 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 6 leden 2022 - 10:10:26

https://youtu.be/IV7h-2WE8zI


  • 0

#68 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 6 leden 2022 - 10:25:35

Taky jsem nad tím praním barytů nějakou dobu dumal. Nakonec jsem si vyrobil pračku, kterou jsem zatím ještě nepoužil (nějak se nemůžu dostat k vyvolávání fotek delší dobu). Je to na 6 papírů 30x40cm. Vodu tam budu vhánět hadicí napojenou na kohoutek, občas ji dám do jiného místa. Odtok přepadem. Ty přihrádky jsou plastové včelí mřížky. Už jsem to tu někde myslím dával.

 

(Celková doba praní cca 60minut v teplé vodě. Každou fotku před vložením do této pračky ještě vymáchám 5-10minut v čisté teplé vodě, v nádobě s cca 10 litry vody.)

 

Navíc si myslím, že stejně tuto pračku nezaplním 6 papíry, mé tempo vyvolávání je pomalé, navíc některé zvětšeniny se nepovedou a jdou rovnou do koše.

 

Časem chci dělat i papíry 40x50cm, větší už ne, kvůli rámování (použiju vyměnné rámy Nielsen). Tyto papíry budu prát normálně v miskách - koupím 3 misky na vyvolávácí proces a 3 misky na praní, to mi bude zřejmě stačit při mém tempu. Není to rychlost jakou se dělaly kdysi fotky z dovolené 10x15cm apod. ;-)

 

https://drive.google...iew?usp=sharing

https://drive.google...iew?usp=sharing

https://drive.google...iew?usp=sharing


  • 2

#69 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 7 leden 2022 - 12:12:50

Koukám, máme stejnou plastovou krabici... jen ten udělátor ze včelích mřížek mě nenapadl, díky moc za inspiraci ;)

 

Taky jsem nad tím praním barytů nějakou dobu dumal. Nakonec jsem si vyrobil pračku, kterou jsem zatím ještě nepoužil (nějak se nemůžu dostat k vyvolávání fotek delší dobu). Je to na 6 papírů 30x40cm. Vodu tam budu vhánět hadicí napojenou na kohoutek, občas ji dám do jiného místa. Odtok přepadem. Ty přihrádky jsou plastové včelí mřížky. Už jsem to tu někde myslím dával.

 

(Celková doba praní cca 60minut v teplé vodě. Každou fotku před vložením do této pračky ještě vymáchám 5-10minut v čisté teplé vodě, v nádobě s cca 10 litry vody.)

 

Navíc si myslím, že stejně tuto pračku nezaplním 6 papíry, mé tempo vyvolávání je pomalé, navíc některé zvětšeniny se nepovedou a jdou rovnou do koše.

 

Časem chci dělat i papíry 40x50cm, větší už ne, kvůli rámování (použiju vyměnné rámy Nielsen). Tyto papíry budu prát normálně v miskách - koupím 3 misky na vyvolávácí proces a 3 misky na praní, to mi bude zřejmě stačit při mém tempu. Není to rychlost jakou se dělaly kdysi fotky z dovolené 10x15cm apod. ;-)

 

https://drive.google...iew?usp=sharing

https://drive.google...iew?usp=sharing

https://drive.google...iew?usp=sharing

 


  • 0

#70 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 7 leden 2022 - 16:43:20

Použil jsem tyto:
https://levnevceliul...a-cerna-lita-cz
  • 1

#71 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 leden 2023 - 15:58:16

Doma vyrobena pracka na 10x15 papiere. Box z ikey, alebo podobny, medzistienky zo vcelarskeho obchodu a trubka z akvariatiky. Tavna pistol a noznice.
Voda je trubkou prepadu odsavana zospodu, treba hore malu dierku inak vam to cele vycucne....pol hodina roboty

Přiložený soubor (y)


  • 3

#72 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 leden 2023 - 19:21:56

Mozno blba otazka...ale nedali by sa fotky vycistit od chemie ultrazvukovou cistickou ?
  • 0

#73 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 7 leden 2023 - 21:04:52

Citace: 

 

Ilford Galerie Washaid není stabilizátor, ale přípravek urychlující vypírání thiosíranů a dalších produktů ustalování z papírů, především těch papírových (ne zcela správně se jim říká barytové). Jedná se o ekvivalent Kodakova Hypo Clearing Agentu.

Pro výraznější ochranu fotografií se používá selenový tónovač, který (hrubě řečeno) nahrazuje stříbro selenem a v menších ředěních nemění tón, ale tónuje proporcionálně černě, tedy ještě prohloubí čerň ve stínech.

Protože ale základem trvanlivosti fotografií i správné funkce Sistanu i selenového tónovače je dobře vypraný papír, zařazuje se do praní právě přípravek urychlující vypírání – a to i u RC papírů, pokud si chceme zaručit větší trvanlivost. Dokonce jsem viděl i kombinaci vypírač – Sistan – selenový tónovač. Proto Vám doporučuji pořídit nejen Washaid, ale i selenový tónovač.

Je pravdou, že kolem trvanlivosti RC papírů se vznáší řada otazníků, ani výrobci je dnes už z opatrnosti nedoporučují pro archivní účely, proto spousta fotografů-fundamentalistů šmahem rozcupuje každého, kdo se odváží vzít RC papír na něco trvanlivějšího. Nenechte se tím odradit, já i řada lidí, které znám, běžně a úspěšně používáme na některé věci RC Agfy.

S pozdravem
Tomáš Cihelka


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních