Přejít na obsah


Fotka

Pozvánka do světa velkého formátu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
41 odpovědí na toto téma

#1 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 13 duben 2007 - 08:55:28

Pozvánka do světa velkého formátu.



Proč VF?
Kvalitu záznamu obrazu ovlivňuje největší měrou velikost plochy záznamového média!
Vše ostatní je porovnáním s uvedeným parametrem, podružné až zanedbatelné!
Proč měch?
Protože je to nejpřizpůsobivější konstrukce pro opravdovou svobodu v ovlivnění všech parametrů zobrazení.
Pravdou je, že si ty „všechny“ parametry většinou ani neumíme představit! Upravovat perspektivu. Umisťovat pole hloubky ostrosti kam se nám zachce a směrem kterým se nám líbí, různě ji natahovat a placatět. Exponovat dlouho nebo na několikrát s různou clonou... Zní to hrozně složitě. Praxe je však velmi jednoduchá.
Jak začít?
Najděte někoho kdo to má a poproste ho ať vás nechá koukat přes matnici a nechá vás trošku točit kolečkama. Naklopte to! Hýbejte vším čím jde! A dívejte se! Sami se přesvědčíte jak je to jednoduché.
A pak se zeptejte jestli nejde ten monitor otočit...

Jak pořídit VF kameru a nezrujnovat rodinný rozpočet?

VF kamera jde udělat doma. Dokoupit je třeba jen pár věcí. Český návod je třeba zde http://jankr.webpark.cz/LF/kamera.htm a dále http://home.online.n...erabuilders.htm
Nebo se dá koupit ojetina dnes opravdu za pár babek.
U nás je nejdostupnější (nové) školní Cambo 4x5“ (cca 15.000,-).
Skla jsou všude možně po bazarech v nejrůznějších kvalitách. Nebojte se i nejstarší předválečná skla jsou super v porovnání s dnešníma setovýma zůmama. Nutně nepotřebujete ani antireflexní vrstvy. To spraví skládací papírové kompendium! Dokonce ani centrální závěrka není nutná. To spraví klobouček! Dokonce ani sklo není nutně třeba. To spraví dírka! No to už jsem se moc odvázal...
Formát neřešte! Kupte co je nejdostupnější a dál se uvidí. První VF je stejně jen na koukání a štelování! Nejdřív se toho musíte nabažit a prubnout o co vlastně jde. Pak teprve budete vědět co chcete s tím dělat. A poté si to, pro vás pravé, jistě pořídíte. Nevěřte tomu že to je těžké a neohrabané. Dnešní vaše kino/středo výbava je asi dvakrát těžší než "nezbytVF". VF kameru budete mít furt seštelovanou na stativu i s nejoblíbenějším sklem a bude vás to nutit se do ní furt koukat. No a pak to na vás vleze, hodíte ji přes rameno a jde se. Poprvé exponujte třikrát tak dlouho než co si tak myslíte že by mohlo stačit. Volejte v ředěných vývojkách v miskách na placato. Začněte s Fomapanem a R 09. Na pračku dejte papír a na něj film. Připlácněte to sklem s kliprámu. Blikněte světlem a šup do vývojky... Třetí kontakt se vám už jistě bude líbit. Nebojte se i 9x12 na papíře 10x15 vás dostane. V ruce vám zůstane negativ s obrovskou kvalitou záznamu s životností v řádu stovek let. Ve světě VF nepotřebujete komoru ani zvětšovák. Stačí kamera, objektiv, stativ, pár kazet, černej rukáv, tři misky a kousek skla.
http://www.mamutphoto.com/
http://www.kenleegal.../tech/tech.html
http://www.patrickalt.com/
http://www.williamcorey.com/index.html
Opravdu rád si přečtu vaše příběhy o zrození velkoformátníka! Podělte se o své příběhy, zkušenosti, a znalosti v oboru VF! Snad nevymřeme...
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2007 - 09:24:58

Ahoj nechces to dat jako clanek :D))

.D.
  • 0

#3 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 duben 2007 - 09:25:38

Bzenečáku díky za ušetřenou práci o) Chystal jsem se založit dost podobné téma tak nějak z druhé strany - VF nemám, ale dost bych si nějaký chtěl pořídit (důvody jsi popsal za mě)
Co mi není jasné - kde? V bazarech v praze (škoda a pazdera), nevím, přijde mi to docela za dost peněz. Paladix, tam jsou taky jen sporadicky, no a pak ebay, to mě ale trošku znervózňuje (nevidím co kupuju).
Jak se dá u nás teda přijít k VF z druhé ruky? (stavět ho nehodlám, natolik se znám, že vím jak špatně by to dopadlo)
  • 0

#4 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 13 duben 2007 - 09:26:30

Já to neumím. Jestli to chce někdo upravit tak klidně.
  • 0

#5 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 duben 2007 - 09:29:59

Já bych to taky viděl na dobrej článek - ve foru je toho škoda. Pokud dopíšeš ještě pár věcí, třeba dva odstavce, tak to mi to pošli na predseda@temnakomora.cz a já ti to zreformuju :D
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2007 - 09:35:21

Bzenečáku díky za ušetřenou práci o) Chystal jsem se založit dost podobné téma tak nějak z druhé strany - VF nemám, ale dost bych si nějaký chtěl pořídit (důvody jsi popsal za mě)
Co mi není jasné - kde? V bazarech v praze (škoda a pazdera), nevím, přijde mi to docela za dost peněz. Paladix, tam jsou taky jen sporadicky, no a pak ebay, to mě ale trošku znervózňuje (nevidím co kupuju).
Jak se dá u nás teda přijít k VF z druhé ruky? (stavět ho nehodlám, natolik se znám, že vím jak špatně by to dopadlo)


Ja koupil celou M645 i 4x5" na ebay a vse ok, vecer muzes prohlidnout pripadne podebatujem jak je to s nakupem na ebay, ale ve zkratce na ebay jsem nemel nikdy s nicim problem a vse tak jak bylo popsano a nafoceno v cechach paladix a ruzny bazary uz asi 3x docela zasadni problemy :D
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 duben 2007 - 09:39:47

Co se fototechniky týče, už jsem rezignoval a nakupuju prakticky výhradně přes eBay. Jinak bych se nedoplatil. Občas se člověk trochu spálí, ale za ty peníze... Je to asi měsíc co se vydražil Linhof Color 9*12 za 77€ (Nizozemí), jinka stojí tak do 200€. To jde, ne? Má to všechny posuny (rozsah sice nic moc, ale lepší než dostupné Techniky), pobere i 65mm objektiv... A pár těch skel se taky vyskytuje, nějaký starší Symmar 150/5,6 se sežene za 100€, Super Angulon 90/8 200-300€ (záleží na verzi/stáří), Angulon 90/6,8 je mnohem menší a levnější, vykreslí ale menší kruh (stačí s rezervou pro 9*12, ale pro větší posuny to není). Až třeba jednou vyhraju ve sportce....
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2007 - 09:48:19

K tomu zrozeni velkoformatnika u mne, za to muze velky Frydlantsky fotograf Olda Jarovsky, jeho legendarni veta kino je pro decka na hrani:) a nadherny zatisicka + to ze sem si u nej prave jak pise bzencak mohl vlezt pod jeptisku a hrat si linhofackou kardanou.

Proste velky negativ a najednou to bylo tady.
  • 0

#9 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 duben 2007 - 10:14:43

Já se právě taky rodím jako velkoformátník, ještě chybí přestřihnout pupeční šňůru a už to bude. Chci si začít hrát s Magnolu 13x18, a má to "na svědomí" pan fotograf Čeněk Linhart, který mu jsem nedávno ukázal nějaký svoje věci a on řekl " jó máš to hezký, ale až to předěláš na velkormátu tak to teprve dostane šťávu".

Kino je super, SF užásnej, ale nad VF holt néjni.
  • 0

#10 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 13 duben 2007 - 11:28:52

Jak se dá u nás teda přijít k VF z druhé ruky? (stavět ho nehodlám, natolik se znám, že vím jak špatně by to dopadlo)


Chce to projít domy kde bývaly ateliéry a popovídet si s majiteli co tam po nich zůstalo. To byste koukali co je po půdách a sklepeních!
Nebo třeba regionální muzea a jejich foto oddělení. S přechodem na digi je tam hromada harampádí bez dékápéček...
Nejistěji se dostanete k VF když navážete přátelství se starejma pardálama. Budou nadšením bez sebe, že své miláčky dostane někdo, kdo to dál bude dělat s láskou stejně jako oni... Tam to hrozí i darama:)!
  • 0

#11 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 13 duben 2007 - 11:43:44

Co se fototechniky týče, už jsem rezignoval a nakupuju prakticky výhradně přes eBay.


Mohl bys pro nás jazykové a internetové analfabety udělat návod jak nakupovat přes eBay. Co je k tomu potřeba a tak...?
  • 0

#12 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 duben 2007 - 12:18:29

Proč by ne? Už se na to tak nějak chystám...

1. kde a jak se registrovat
2. jak dražit
3. platby
4. tipy a triky, prostě rady závěrem, na co si dát pozor.

Ze všeho nejhorší je jazyková bariéra - německy si neumím koupit pomalu ani koláček na nádraží a anglické eBay je dost daleko (poštovné), ale poslední dobou to docela jde.
  • 0

#13 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 duben 2007 - 12:35:32

Ještě bych se chtěl zeptat zkušenejch velkoformátníků jak se pohybujete se svejma VF miláčkama?
Máte na to dvoukolák? Nebo nějakej vytuněnej superbatoh?
Tohle je věc, kterou ještě nemám vyladěnou. Jó a taky kde se dá dneska sehnat masivní dřevěnej stativ, protože hliníkovo-plastový trojnožky dle mýho názoru fyzicky končej někde u P-Sixu.
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 duben 2007 - 12:37:47

ja mam army batoh naprosto nevytunenej a chtel bych nosice :lol:

a jako stativ Manforotto 475B moc fajn vec :)
  • 0

#15 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 13 duben 2007 - 13:29:14

Já mám to školní Cambo 4x5" manfroťáckej stativ 190D s tou nejlevnější hlavou 056 a tři skla 135,150 a 210. Nahozeného mám Symmara 150, měch splácnutejn, nohy vytažený, vše ostatní po kapsách a tak to tahám na rameni. Do auta to taky dáván nachystané na zadní sedadlo, nohy stativu mi trčí přes ruční brzdu k spolujezdci na předním sedadle. Když začne pršet tak přes to navleču igelitku a hotovo.
  • 0

#16 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 duben 2007 - 13:22:03

Taky bych se přimlouval, kdyby někdo věci znalý napsal sem nějaký návod, jak nakopovat a platit na e-bay (neb pokukuju po nějakém středním formátu 6x9 - lihhof, horseman...)
  • 0

#17 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 duben 2007 - 13:58:27

na ten ýbejovej návod se už tušim někdo chystá jako na článek... jinak něco bylo i na fotoaparátu...

já vosobně můžu s čistym svědomím doporučit mamču 6x9, což sou mašiny, se kterejma de v tomhle sf/vf formátu dělat nejenom těžkou práci na stativu, ale třeba i nějaký ty "lehčí" žánry. super presska má štelovatelnou zadní stěnu, matnici, kazetovej systém na roll i planfilmy a současně i rf hledáček se spřaženym dálkoměrem, bajonetový uchycení skel, slušnou vovladatelnost v ruce a další ...

horsemana sem v ruce neměl, ale prej je už spíš na ten stativ než do ruky. jinak 6x9 je běžně asi vopravdu to největší, co de timhle způsobem ještě smysluplně používat. daj se ve státech sehnat i nějaký dálkoměrný graflexy na 4x5 nebo vzácně a hlavně draze ty linhofky, ale to je stejně už jiná koncepce práce s tim
  • 0

#18 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 duben 2007 - 17:46:52

Před časem jsem cosi zplodil na svoje stránky:

http://jenda.brejlov...obsah=tech-ebay

psal jsem to ale asi před rokem a půl, od té doby se něco změnilo (při registraci je vyžadováno potvrzení totožnosti kreditní kartou, to předtím nebylo), načerpal jsem nějaké ty zkušenosti s PayPal (dílem pozitivní, dílem negativní)... no a místama je to až příliš nadšeně napsaný :D

Na upgrade si ale budete muset počkat, mám toho teď nějak moc... :wink:
  • 0

#19 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2007 - 15:55:04

ja mam toto:
http://www.cameraped...ki/Fujica_GW690
verziu so sirokouhlym sklom (GSW) Fujinon 65/5.6,
fotim s tym ako s kinofilmom. V podstate je to len velky kinofilmovy kompakt, akurat do toho idu zvitky a robi to negativy 6x9. Telo ako dve leicy. 1.4kg.
  • 0

#20 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 duben 2007 - 16:28:49

já vosobně můžu s čistym svědomím doporučit mamču 6x9, což sou mašiny, se kterejma de v tomhle sf/vf formátu dělat nejenom těžkou práci na stativu, ale třeba i nějaký ty "lehčí" žánry. super presska má štelovatelnou zadní stěnu, matnici, kazetovej systém na roll i planfilmy a současně i rf hledáček se spřaženym dálkoměrem, bajonetový uchycení skel, slušnou vovladatelnost v ruce a další ...


Mamcu 23 mam cca 30tydny, krasny strojek...jen jsem zjistil ze s tim na vysku z ruky nic nevyfotim...mam vse tak nakrivo jako bych byl totalne v lihu...na krajinky to ale bude mnamka :?:) a navic trochu poposiluju...
  • 0

#21 maur

maur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2007 - 17:43:25

Zdravím,rád bych se pustil do stavby 4*5 kamery.Nemůžete někdo poskytnout nějaké plány,případně odkazy kde by se dalo něco stáhnout?Může to být i něco složitějšího.Děkuji
  • 0

#22 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 duben 2007 - 18:29:17

Primo tady ve vlaknu lezi par odkazu ladem :?:

http://jankr.webpark.cz/LF/kamera.htm
http://home.online.n...erabuilders.htm

http://www.mamutphoto.com/
http://www.kenleegal.../tech/tech.html
http://www.patrickalt.com/
http://www.williamcorey.com/index.html
  • 0

#23 maur

maur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2007 - 18:46:57

Ladem určitě neleží,prošel jsem je všechny a taky mnoho dalších.Zatím jsem ale nenašel žádné podrobnější nákresy a instrukce.
  • 0

#24 xlibor

xlibor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2007 - 18:47:00

Me by, jen tak ciste teoreticky, zase zajimalo jak jsou reseny ty kazety s listovym filmem, tj. jak je resena svetlotesnost pri vkladani a vubec provedeni a upevneni toho filmu. Mam pocit, ze prave tohle je to nejslozitesti reseni cele kamery.
  • 0

#25 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 19 duben 2007 - 20:05:13

S tím si nedělej hlavu, to se kupuje. Třeba u ADESa malí tyto: http://www.ades.cz/k...php?pcode=C-179
  • 0

#26 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 duben 2007 - 20:07:04

Sametka na kinofilmovej kazete udrzi taky svetlo dobre. A to ty kazetky nejsou nic mnoho. Ono svetlo zas tak ohebny neni...
  • 0

#27 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 19 duben 2007 - 20:19:35

Tady je to vidět: http://www.paladix.c...y.php?ido=13117
  • 0

#28 m-i-ch-a-l

m-i-ch-a-l

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 květen 2007 - 16:07:52

Tys to zase ve mne probudil. Uz dlouho pokukuji po VF....jak pises, nejdrive na hrani a koukani. Vzdycky slintam, kdyz jsem nekde v bazu a maj tam tyhle krasavice.

Necha mne nekdo kouknou a zakroutit knoflikama?:lol:

Jen malej dotaz. Delaji se jen kontakty, nebo se da i zvetsovat? Nekde v Praglu ve vyloze jsem videl nejaky obrovsky zvetsovak, ale byla to jen jako atrapa...tak se ptam, zda to jde:-) To by pak byla kooomora:-))) Jak garaz na bagrrr:-)
  • 0

#29 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 16 květen 2007 - 17:15:24

Jasně že se dá zvětšovat! Princip je furt stejný. Zvětšováky dělala i Meopta a jmenjí se Magnitarus. To je to co jsi viděl v tý výloze. Jsou to vymakaný, jednoduchý stroje a nemá se na nich co pokazit. Většinou jsou poškozené měchy a chybí rámeček na negativy. Jejich ohromnou hmotnost zapříčiňuje protizávaží a čočky kondenzoru. Měch se dá olepit a nebo udělat. Rámeček na filmy uděláš velmi jednoduše z nějaké tuhé překližky a dvou sklíček co ti uříznou a zabrousí ve sklenářství. Objektiv se dá sehnat za pár babek ze starých repro kamer. Třeba na 4x5" (9x12) Tessar 4,5/135 Carl Zeiss Jena DDR. Jsou ostrý jak břitva. Mají patnáct lamel clony a napařený vrstvy. Na plachtu 45x60 ti stačí pětinásobný zvětšení! Nahoru a dolu to klidně vysuneš jedním prstem a zaostříš pouhým okem. K seštelování ti stačí obyčejný šroubovák a klíč č. 22. Všechny převody jsou přes ozubená kola a klouže to po chromovaných tyčích. Vše co má být pevné je z poctivé litiny.
  • 0

#30 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 16 květen 2007 - 17:16:50

Jasne, ze se da i zvetsovat. Zvetsovaky Beseler jsou az do 4x5 palcu, s konverzni soupravou lze zvetsovat az 8x10.
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2007 - 07:56:28

Pripadne Dursta na ebay za par kacek vcera jsem pro znameho koupil 1000 laborator do 4x5" za 145E s barevnou hlavou a tunou prislusenstvi.

Pokud toho durstaka zkusis uz asi nikdy nebudes chtit delat na nicem jinem, ja mel 4Magnifaxe a pripadal mi vybornej a ... pak prisel Laborator a vse je jinak.
  • 0

#32 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 17 květen 2007 - 12:25:42

Pripadne Dursta na ebay za par kacek vcera jsem pro znameho koupil 1000 laborator do 4x5" za 145E s barevnou hlavou a tunou prislusenstvi.

To je dobra cena, obvykle je to drahší. Jak ale pořešíte dopravu? Co to tak sleduji, tak málo kdo tenhle šíleny klumpar pošle poštou nebo nějakou DHLkou. Většinou osobní odběr, takže připadá v úvahu jen Německo a Rakouskou. No a taky to na odvoz chce větší vůz :-)
  • 0

#33 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2007 - 13:16:56

ja uz pro jeden luxusne vybaveny jel do dusledorfu :-)
a tenhle je kousek za K.Varama :-) a fabca to hrave uveze :-)
  • 0

#34 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 22 květen 2007 - 12:27:07

Zdarec! Toš tadyk jsou ty české návody k nakupování s PayPalem na eBay od pana Michala Terče.
http://webnews.terc....le.php?arid=171
http://webnews.terc....le.php?arid=173
  • 0

#35 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 12 únor 2008 - 08:51:35

Vážení kolegové , v souvislosti s blížícím se "uměle importovaným a vnucovaným" svátkem , připadajícím na den 14.února - Valentýnem
se většině ortodoxních temnokomorníků vnucuje jméno p. Valentina
Linhofa / 1854-1929 / , který před více jak 120 lety r. 1887 ve svých
33 letech založil slavnou firmu LINHOF , která vyrábí tak nádherné a
dokonalé hračky .... . Smekněme tedy a s veškerou úctou k jeho dílu
vzpomeňme tohoto skvělého člověka a dokonalou práci schopných a
odpovědných zaměstnanců , kterých si vždy velmi vážil . Erik
  • 0

#36 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 únor 2008 - 20:04:55

Eriku, děkuji. Konečně budu schopen přežít tento mně velmi nemilý svátek v klidu a dokonce v duchu slavnostní atmosféry.
  • 0

#37 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 únor 2008 - 23:39:50

pane Kurachu, děkuji rovněž. tento sv. Valentin bude konečně fajn...s drahou jsme se dohodli na jeho zrušení...a navíc výročí pana Linhofa...no, super. možná si půjdu cvaknout s mojí Linhofkou na jeho počest.
  • 0

#38 Petr Masný

Petr Masný

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 únor 2008 - 17:08:37

Diky za spoustu nápadů. Myslel jsem, že mi bude stačit Bronica ETRsi, a teď už koukam po něčem 6x9 nebo větším, ale ten nápad postavit si VF sám - super! Jenomže Opět dotazy) kde se kupujou listový filmy, kde dostanu ty kazety? :-) Nojo, a jaký velikosti listovýho filmu existujou, když tak, tak bych chtěl něco, co nemusím zvětšovat - jen kontakty.
Dík ještě jednou
  • 0

#39 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 únor 2008 - 09:45:58

mrkni se na stranky Fomy, jake filmy jsou k dispozici. Nabizeji sice jen evropske standarty (v cm), ale nasinec si s nima (vzhledem k bezkonkurencnosti cen Fomy (i kdyz vlastne zdrazili...)) vystaci.

Stran uchazejici velikosti kontaktu, zalezi na tematu, hranici je 13x18 (pro mhoho lidi prilis male). Kazety v obchodech, bazarech nebo intern. aukcich.

Hodne zdaru, K.
  • 0

#40 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 15 únor 2008 - 10:00:36

kontakty bych dala jak píše Karel od 13x18 vejš
Foma dělá 4x5 palců,
13x18 cm
18x24 cm
pak 8x10 palců ---cca 20x25 cm (to v ofic. nabídce pro ČR nemá, ale dá se domluvit)
a pak asi 30x40cm (ale řeže je možná tak 1x do roka a totéž jak k 8x10 in)

Palcové formáty jsou dostupné i u jiných značek Ilford, Rollei...
  • 0

#41 Weski

Weski

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 únor 2008 - 12:17:26

A proč stavět, když se nechá sehnat např. Magnola s předělaným zadkem na moderní kazety, s kazetama a dvouma objektivama za 16000- viz. Paladix.
Sám jsem chtěl stavět, ale nakonec jsem si pořídil Magnolu a jsem spokojenej, i když asi brzy půjdu na 18x24.
  • 0

#42 Petr Masný

Petr Masný

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 únor 2008 - 12:39:19

Proč stavět? No proč ne! Mě na trom láká to, že když si to sám postavím, tak si to taky můžu lehce sám opravit, když se něco po..., a navíc mi spíš dojde princip. Nejdřív mě hodně lákala Technica, že je to sklapovací a dobře přenosný, ale ty ceny!! Navíc: mě by se líbilo něco na způsob http://www.artm-frie.../rm/foto/lf.php
Další odkazy:
http://www.cdegroot.com/photo-lfbuild/
http://www.foto-net..../dyo/gross.html
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních