Přejít na obsah


Fotka

f-stop printing


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

Anketa: Pouzivam f-stop printing (16 uživatel(ů) vložilo hlas)

Pouzivam f-stop printing

  1. ano, pouzivam (1 hlasy [50.00%])

    Procento hlasů: 50.00%

  2. ne, pracuji s casy (1 hlasy [50.00%])

    Procento hlasů: 50.00%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 11:19:23

Pouzivate nekdo tuto metodu nebo delate normalne s casy? Vyuzivate-li f-stop, v cem spatrujete prednosti?
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 duben 2007 - 11:21:59

nepracuju, neznam 8O
  • 0

#3 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 duben 2007 - 11:30:16

Copak to je?
  • 0

#4 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 11:30:26

Jde o to, ze se misto lineranich casu 5,10,15... pouziva sequence 5, 5.9, 7.1, 8.4, 10, 11.9... coz jsou casy exponencialni, v tomto pripade odpovidajici 1/4 stopy. Zajimaji me zkusenosti s touto technikou.
  • 0

#5 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 duben 2007 - 18:17:04

běžně pracuju s osvitovými čísly, ty jsou po 1/6 clony.
  • 0

#6 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 24 duben 2007 - 18:24:57

Ježíš lidi, bavme se tu česky, to už mužem zrovna začat raw, jpeg, pixélu, printech, a bůh ví čím eště. Já su přiblblý Valach, který si připadá jako vykopnutý do nějaké anglosaské země. Chlapi, sakra tož kde to jsme!!!!

Kraken
  • 0

#7 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 duben 2007 - 18:42:48

Pan Kodl pracuje v zahraničí a ten kontakt s černokomornickou terminologií někdy prostě maličko chybí. Buďte trochu přemýšliví, jistě vám dojde o čem je řeč.
  • 0

#8 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 18:45:22

Diky Goro, nekdy mam problem najit cesky vyraz, ale mam pocit, ze se v tom lepsim. :-)
  • 0

#9 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 24 duben 2007 - 18:50:19

měl jsem za to, že tohle je metoda dobrá při použití zvětšovacího expozimetru v kombinaci s plynulou clonou objektivu. V každém případě nepoužívám, objektiv mám nastaven na pracovní clonu, při které je nejlepší kresba. Je třeba si uvědomit, že při nižší cloně není obraz ostrý od středu ke kreaji stejně a při vyšší se kresba zhoršuje zas vlivem difrakce. Takže v řízení expozice clonou nevidím moc pointu.
  • 0

#10 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 18:57:24

měl jsem za to, že tohle je metoda dobrá při použití zvětšovacího expozimetru v kombinaci s plynulou clonou objektivu. V každém případě nepoužívám, objektiv mám nastaven na pracovní clonu, při které je nejlepší kresba. Je třeba si uvědomit, že při nižší cloně není obraz ostrý od středu ke kreaji stejně a při vyšší se kresba zhoršuje zas vlivem difrakce. Takže v řízení expozice clonou nevidím moc pointu.


Ano, ale tady se nejedna o zmeny clonovyho cisla, ale doby osvitu. Zmena o 1/2 stopy je stejna at pouziju f8 nebo f11. Ono totiz zmena casu z 10s na 15s je kolem 0,6 stopy z 15 na 20s je neco kolem 0.42, takze rozdil expozic neni tak maly.
  • 0

#11 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 duben 2007 - 19:03:47

No zkušenosti mám, prostě se s tím dělá, stupnice v osvitových číslech je i na na obyčejných spínacích hodinách. někdy jsem se ani nedíval na čas, jen na osvitová čísla. V posldní době ještě řídím expozici denzitním filtrem na barevné hlavě. 30stupňů je 1 clona(stopa). Myslím, že pochopení clonových čísel je velice jednoduché a patří k základním dovednostem ve fotokomoře.
  • 0

#12 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 24 duben 2007 - 21:09:34

Ahaaaa, uz jsem to pochopil, my se bavime o osvitovych cislech... No to je jasny - od te doby co jsem je pochopil uz nekoukam na cas. Ohromne usnadni praci!

Kdysi jsem znal nejaky PDF, kde byl princip osvitovych cisel ohromne dobre vysvetlen, bohuzel uz ho nemuzu najit.
  • 0

#13 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 duben 2007 - 21:10:05

a přesto se vobávam, že tuhle základní dovednost ne každej vovládá. co takhle článeček :-) :)
  • 0

#14 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 duben 2007 - 21:14:02

Zdravím. Jsem uplný žačátečnik, ale výsledky už nám.
Mohlby ni stručně měkdo vysvetlit o co se tady jedná na hodinách nám 0-64 sec. a.........................
Děkuji
  • 0

#15 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 duben 2007 - 23:37:15

Tak jsem tedy nasel to PDFko na kterem je princip osvitovych cisel vysvetlen. Pravda neni to tak dobre vysvetleno jak si to pamatuji, ale myslim, ale me to nakoplo...

http://www.fch.vutbr...NES/09_2004.PDF
  • 0

#16 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 26 duben 2007 - 08:22:20

Pro ty kteri nemaji hodiny s osvitovymi cisly uvadim vypocet:

Pro prodlouzeni casu:
Tn = T * (2^f)
Pro zkraceni casu:
Tn = T / (2^f)

Kde Tn je cas po prodlouzeni/zkraceni, T je cas puvodni a f je fragment stopy (1/4, 1/3, 1/2 napr.)

Takze pri T = 15 a f = 1/4 je cas prodlouzeny o 1/4 stopy :
Tn = 15 * (2^0.25)
Tn = 17,84
cas zkraceny o 1/4 stopy je:
Tn = 15/ (2^0,25)
Tn = 12,61

Vyhodou teto metody je, ze dobu osvitu vzdy prodluzujete/zkracujete o stejnou jednotku svetla, coz neni pravda u linearnich casu (10,15,20...).
Pri nadrzovani a vykryvani je vyhodnejsi pouzit tuto metodu nebot 1/4 stopy je stejna jednotka svetla at mam zakladni cas 15 nebo 40s.
  • 0

#17 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 leden 2011 - 22:51:21

Dnes jsem se dostal do komory - pracoval jsem s AnalyserPro od RH Designs. VELMI POHODLNÉ!!!
Jakousi "bazální kalibraci" - použitelnou pro začátek - má aparát v sobě (pro MG RC Ilford).
Zkomponujete a zaostříte obrázek na základní desce, do nejvyšších světel (cca zóna VIII) umístíte sondu, změříte, na patnáctistupňové škále se rozsvítí LEDka, která ukáže, "jak šedý" bude odstín na fotce. Umístíte do nejhlubších stínů (cca II), opět se rozsvítí LEDka. Kromě toho můžete provést dalších 6 měření. Přístroj navrhne gradaci papíru a expoziční čas. Je-li kontrast negativu příliš vysoký nebo je negativ plochý ("mimo rozsah zón II-VIII" či s velmi malým rozsahem) jediným tlačítkem jej změníte a pixla přepočítá expoziční čas (v sec., ale v "krocích" = zlomcích stopy, lze nastavit od 1/12 po 1/2 !!!). Pokud souhlasíte, pouze nastavíte filtraci, stisknete tlačítko a přístroj řídí expozici.
Pokud chcete být přesní, stlačíte jediné tlačítko a přepnete AnalyserPro do "test-strip-režimu", přístroj exponuje proužkovou zkoušku v 7 stupních (každý stupeň je právě nastavená "šířka kroku" = zlomek stopy), přičemž prostřední proužek je právě ten, který považuje aparát za optimální.
Krabice umí ještě hodně dalších věcí... M.j. si pamatuje 8 typů papírů, umí proužkovky i jiným způsobem, umí propočíst burning (základní a "dosvěcovací" expozici), atd.
Hodně šikovný přístroj! Zvláště na náhledy a práci s více typy papírů a různá zvětšení, v neposlední řadě také pro úpravy kontrastu např. pro potřebu tisku a pod.
Obecně je PRÁCE OZNAČOVANÁ JAKO F-STOP PRINTING výhodná - hlavně pro toho, kdo si umí představit zóny. U AnalyseruPro si je ani představit nemusí, přístroj je "nabízí".
  • 0

#18 seykb

seykb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 148 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2011 - 12:59:03

neznáte, prosím, kalibrační hodnoty Analyseru pro Fomabrom Variant 311?
vím, že je to třeba kalibrovat pro daný zvětšovák, ale nějaké "orientační" hodnoty by mi pro začátek mohly pomoci...
  • 0

#19 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 březen 2011 - 13:08:40

seykb
Neznám, nekalibroval jsem pro tyto papíry.
"Orientačně" lze použít nastavenou kalibraci pro MG RC Ilford. Budete postupovat jako při zvětšování na tyto papíry, po první proužkovce už budete víceméně v obraze.
Pozn.: nastavte si šířku kroku 1/6 stopy.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních